28 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cura cu cereale Oshawa, pentru detoxifierea organismului
crisstinuta
mesaj Feb 25 2007, 02:23 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 201
Inregistrat pe: 12-January 07
Membrul Nr.: 35,983

Va prezint un regim pentru detoxifierea organismului.Daca ati tinut aceasta cura va astept sa schimbam impresii despre beneficiile acestei cure.

CURA OSHAWA NR.7

Prin acest regim sangele se "curata" printr-o alimentatie pura, corespunzatoare.
Mii de bolnavi s-au vindecat cu aceasta cura

Regimul este urmatorul:

• Timp de 10 zile se consuma numai cereale Yang (grau, orez, mei si hrisca). In afara de apa si sare nu se mai accepta nimic altceva. Se mananca pe saturate in doua sau mai multe mese/zi si in nici un caz nu se va rabda de foame in timpul curei.
• In cazul unor afectiuni cronice, este indicat sa se urmeze mai multe cure succesive de cate 10 zile, cu pauza de 3-4 zile intre ele, pana la vindecare. In pauza si inca 3-4 luni dupa insanatosire se va tine o dieta lacto-vegetariana pura.
• Se beau 2 litri de apa plata/zi.
• Daca apare tendinta de constipatie, se fac clisme.
• Dupa urmarea acestui regim creste vitalitatea, capacitatea de munca, se imbunatatesc memoria si capacitatea de concentrare, somnul devine mult mai odihnitor si se amplifica magnetismul curativ. Are loc o reantinerire, revitalizare si regenerare.
• Este un regim de purificare indicat in toate afectiunile

RETETE CU CEREALE CARE POT FI PREPARATE IN TIMPUL CUREI

1. Turtite din grau

Ingrediente: 500 g grau curat, 1 lingurita sare grunjoasa, 150 ml apa.
Mod de preparare: Se macina fin graul (cu o rasnita electrica sau cu o moara casnica de uruiala), obtinandu-se faina integrala, din care se face o coca cu apa si sarea. Se lasa la inmuiat 30 de minute, apoi se fac turtitele, care se coc in tigaie fara ulei, la foc mic. Faina de grau integrala gasiti la orice magazin naturist

2. Grau, hrisca sau mei copt

Ingrediente: 300 g grau, hrisca sau mei, 1 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine graul si se pune in tigaie sau ceaun de fonta cu apa si sare, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc iute pana se evapora apa si se amesteca continuu pana graul isi schimba culoarea si este usor de mestecat. Hrisca si meiul pot fi coapte fara a fi umezite in prealabil.

3. Terci de grau

Ingrediente: 200 g faina de grau integrala, 400 ml apa si un varf de cutit sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se toarna (in ploaie) faina de grau integrala, pana se obtine consistenta dorita. Se fierbe 20-30 de minute.

4. Supa de orez cu galuste de grau

Ingrediente: 100 g faina de grau integrala, 100 g orez, jumatate de lingurita de sare, 500 ml apa.
Mod de preparare: Din graul macinat, putina apa si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 30 de minute. Se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare, se fierb 10 minute, apoi se adauga orezul si se mai fierb 20 de minute.

5. „Lapte” de grau

Ingrediente: 40 g grau si 300 ml apa.
Mod de preparare: Se macina graul (la rasnita de cafea), se pune intr-o cana mare si se toarna apa fierbinte; se agita si se lasa la racit. Inainte de a se consuma, se amesteca continutul.

6. „Pilaf” simplu

Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine orezul si se pune la fiert cu apa si sarea intr-un vas de fonta, la foc moderat, 20 de minute.

7. Hrisca cruda

Ingrediente: 200 g hrisca.
Mod de preparare: Se spala boabele de hrisca, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Dupa 1-2 ore hrisca se inmoaie, se umfla si se poate consuma. Hrisca poate fi inlocuita cu grau, cu conditia sa fie pus la inmuiat cu o seara inainte.

8. Pasta de orez

Ingrediente: 200 g orez, 400 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se macina orezul cu o rasnita de cafea. Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se adauga faina de orez. Se fierbe 15-20 minute.

9. Placinta de grau cu orez fiert

Ingrediente: 500 g faina de grau integrala, 200 g orez, 1 lingurita de sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se prepara o coca cu apa calduta si sare din grau integral si se fierbe orezul separat cu putina sare. Se intinde coca cu un facalet pentru a obtine o foaie de placinta, dar ceva mai groasa decat cea de la patiserie. Se pune orezul fiert la mijloc si se ruleaza foaia de placinta. Se presara putina faina integrala pe tava, se aseaza 3 rulouri si se coc la foc iute 10-20 de minute. Se taie in felii groase si se mananca in decurs de 7-10 ore.

10. Fulgi din cereale (grau, orez, secara, ovaz)

Se cumpara de la supermarket sau magazine naturiste si se consuma ca atare, uscate, sau inmuiate in apa, simple sau combinate si in cantitatea pe care o dorim.

11. Turtitele multicereal

Se prepara ca si cele din grau. Pentru a pregati coca, pe langa faina integrala din grau, se folosesc suplimentar mei macinat si fiert, hrisca macinata inmuiata cu apa 2-3 ore sau orez macinat si fiert, amestecate in proportii egale sau dupa imaginatia de moment.
Go to the top of the page

+Quote Post
alinutza78
mesaj Feb 25 2007, 03:44 PM

micro Bucatar

Postari: 29
Inregistrat pe: 30-December 06
Membrul Nr.: 35,769

daca mananc 2,3 mere pe zi intre mese are ceva?
parca as rezista sa o tin cu tot cu mere
si dulce cu cerealele alea nu putem face nimic?o monntificam si punem fructoza si altele.... biggrin.gif

--------------------
[color=#6633FF][font=Arial][size=7]

+Quote Post
crisstinuta
mesaj Feb 25 2007, 04:54 PM

Captain Cook

Alinutza tu vrei sa-l montifici pe Oshawa ?smile.gif
Vorbind serios nu se admit alte alimente in acest regim.Intr-adevar este foarte dur si exclusivist dar si beneficiile sunt pe masura.
Principiul regimului consta din echilibrarea energiei Yang a corpului,majoritatea bolilor survin din excedent de energie Yin. Aceste cereale si chiar sarea bruta sunt alimente Yang.Lasand la o parte teoriile macrobiotice
eu spun ca totusi trebuie respectat intocmai.

+Quote Post
Lizura
mesaj Feb 25 2007, 08:28 PM

a dancing miracle...

Postari: 3,318
Inregistrat pe: 10-January 06
De la: CA
Membrul Nr.: 29,765

Draga mea ca dezintoxicarea se produce asta e un lucru cert. Dar cu slabitul cum stam? Se poate si slabi macar un piculet cu acest regim?

--------------------
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

+Quote Post
crisa_s
mesaj Feb 25 2007, 10:59 PM

Big Chef

Postari: 581
Inregistrat pe: 27-February 06
Membrul Nr.: 30,555

la cum se prezinta meniul, eu cred ca se slabeste
dar este dificil de tinut?
parca ma tenteaza si pe mine

+Quote Post
theresia
mesaj Feb 26 2007, 12:21 AM

micro Bucatar

Postari: 16
Inregistrat pe: 8-March 06
Membrul Nr.: 30,719

Va spun din experienta mea: am nascut,dupa o sarcina cu pb fff mari,dupa care au urmat timp de aproape 2 ani niste dereglari hormonale groaznice,cu efecte grave,carora niciun medic de aici (Austria)nu le-a dat de cap.Nu dau detalii,forumul are oricum un alt specific.Tot ce pot sa va spun e ca am tinut in vara acest regim timp de 37 zile(10,pauza 3zile,alte 10,pauza 3,alte 10,pauza 3 si apoi doar 7,dintr-o slabiciune a vointei si nu pt ca nu as m.fi rezistat)si ca in jurul zilei 30 m-am vindecat complet.

Regimul e greu de tinut si trebuie tinut strict:apa,sare si cele 4 cereale.Altfel nu are efect. Prima saptamana e grea,apoi ai o energie fizica extraordinara si un fel de..cum sa-i zic ca sa nu par exaltata...optimism! In a 2a serie a regimului faceam gropi in gradina,atata energie aveam.Si chiar ca nu-s genul de gradinareasa harnicutza.

Dar in spatele teoriei care pare simpla("incape pe o foaie de caiet"),este o baza mult mai ampla. S-a tradus si in Ro,desi in putine exemplare,cartea lui George Oshawa -Zen Macrobiotic(la Editura de Vest,TM ,2002,cred).Mai sunt in aceeasi serie cartile a 2 discipoli francezi.Interesante si acelea.
Dar est e f important sa cititi TOT ce gasiti,adica cel putin cele 3 carti in ro,pt ca regimul e mult m complicat de fapt,iar dupa ce renunti la el trebuie sa mananci mai ales(dar de atunci e destul de permisiv)anumite produse.Iar nu dau detalii,as simplifica prea mult si poate as dezorienta lumea.In etapa aceasta sunt f multe mancaruri in stil japonez si multe ingrediente se gasesc si in supermarketurile din Ro.Unele mancaruri sunt in genul retetelor postate de CristinaK sau de Bimbo (cred,daca nu,imi cer scuze)dar sunt permise si mere,morcovi etc.

Of,recitesc si poate reiesi ca e un regim bazat pe produse exotice,de negasit sau scumpe.Dar va asigur ca oricine si-l permite,financiar vorbind.Sunt m greu de gasit cateva condimente dar merge perfect si fara ele.Pt cele din Occident e m usor,cu spices astea macrobiotice pe care le gasim aici si care fac mancarea m putin fada,atat. Eficienta e aceeasi si fara ele.

De slabit..7kg in 37zile.Greu,incet ,dar de atunci-8luni-am pus inapoi numai 1 kg.

Va recomand regimul din tot sufletul,mai ales daca aveti si pb de sanatate. Nu sunt si n-am fost niciodata obsedata de chestiile "naturiste"de genul terapiilor alternative dar trebuie sa recunosc ca macrobiotica m-a salvat.Inainte de asta am incercat si"hrana vie"(stiti voi,a scris si Nenea Radu despre asta)dar nu a mers la mine.

Cum sa va m incurajez?E si modul de viata al Madonnei,de vreo 20 de ani. A fost la moda in Occident,acum vreo 30-40ani,apoi a m scazut entuziasmul pt el iar in anii din urma a fost redescoperit.Se gasesc produse macrobiotice chiar si in supermarketurile populare.

Mi-am amintit ca in Ro se gasesc pe la "Plafar" cerculetze de orez expandat ,importate din HU. Acelea pot fi mancate nelimitat in fazele grele,cele de 10 zile ,in loc de orez fiert.

Sa nu va fie frica de sare. Culmea e ca nu veti m retine apa,ci va veti"usca"cumva.Scade celulita,nah. Si despre sare a aparut o carte in Rol,la Ed.Gemma Print,se gaseste tot la Plafar.

Sunt f multe de discutat,eu sunt cam dezordonata la scris,cartile sunt cumva greu de citit pt acelea dintre noi care sunt deja alergice la teoriile de tip"feng shui"explicate simplist pe 100 de pag,pe intelesul occidentalilor.Dar in PRACTICA,regimul functioneaza.

Va doresc succes si sanatate.

+Quote Post
theresia
mesaj Feb 26 2007, 12:24 AM

micro Bucatar

(alinutza78 @ Feb 25 2007, 01:44 PM) [snapback]309799[/snapback]

daca mananc 2,3 mere pe zi intre mese are ceva?
parca as rezista sa o tin cu tot cu mere
si dulce cu cerealele alea nu putem face nimic?o monntificam si punem fructoza si altele.... biggrin.gif

P.S.Alinutza,in seriile de 10 zile nu ai voie mere.Nimic altceva decat cereale ,sare si apa.

+Quote Post
Lizura
mesaj Feb 26 2007, 12:31 AM

a dancing miracle...

Postari: 3,318
Inregistrat pe: 10-January 06
De la: CA
Membrul Nr.: 29,765

Ei dragele mosului acum spuneti-mi mie de unde cumpar eu sare fara iod in US? Se gaseste asa ceva?

--------------------
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

+Quote Post
RalucaM
mesaj Feb 26 2007, 01:12 AM

Big Chef

Postari: 553
Inregistrat pe: 26-June 04
De la: Los Angeles
Membrul Nr.: 15,291

Si totusi cam cat se tine cura? Numai pt detoxifiere, nu din motive de sanatate.

+Quote Post
Floricica
mesaj Feb 26 2007, 03:57 AM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

E vorba de Oshawa din Ontario, de langa centrala nucleara? Nu mai e rentabila energia si s-au reprofilat pe clisme si cure? Cand a fost explozia de la Cernobal imi aduc aminte ca erau interzise verdeturile. Deci expldeaza centrala si tre' sa ne pregatim cu cereale? smile.gif)

Acu' fara gluma, daca ai atatea fibre (cereale) in alimentatie de ce e nevoie de clisme? Ceva nu e in echilibru aici.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
theresia
mesaj Feb 26 2007, 08:04 AM

micro Bucatar

(Floricica @ Feb 26 2007, 01:57 AM) [snapback]310006[/snapback]

E vorba de Oshawa din Ontario, de langa centrala nucleara? Nu mai e rentabila energia si s-au reprofilat pe clisme si cure? Cand a fost explozia de la Cernobal imi aduc aminte ca erau interzise verdeturile. Deci expldeaza centrala si tre' sa ne pregatim cu cereale? smile.gif)

Acu' fara gluma, daca ai atatea fibre (cereale) in alimentatie de ce e nevoie de clisme? Ceva nu e in echilibru aici.

O simpla cautare pe google da f.multe rezultate pt."George Oshawa".Nu are legatura cu Oshawa,Canada.

Legat de fibre:tocmai pt.ca sunt prea multe fibre si pt.ca se bea f.putina apa(contrar altor diete),e posibil ca digestia sa fie m grea. Dar gogoloiul ala de fibre antreneaza mucusul si mizeriile din intestin. E ca si cum ai inghiti un burete de sarma ca sa te spele prin interior. La mine nu a fost nevoie de clisme;se pare ca cei m in varsta au nevoie de asa ceva pt.ca intestinele lor sunt m."lenese".Dar prefer sa nu fiu prea explicita in privinta asta cool.gif

E greu de crezut ca o cura fara legume si fructe,cu sare si putina apa,adica inversul celor care sunt acum in trend,functioneaza.Dar asa este.

Doar pt.dezintoxicare,ajunge o serie de 10 zile.

+Quote Post
crisstinuta
mesaj Feb 26 2007, 09:30 AM

Captain Cook

Fetelor , ma bucur ca s-au incins discutiile pe aici.
Eu de azi incep cura .Defapt am inceput-o deja .Am papat doua turtite din faina integrala care nu au fost rele deloc.
Eu acum ma simt bine ,nu mai am probleme de sanatate dar tot vreau sa o tin macar la iesirea din iarna.
Se slabeste cu regimul asta dar va rog nu puneti asta pe primul plan.....

Lizura nu stiu unde gasesti sare fara iod ,pentru fetele din tara exista in magazinele mici si nepretentioase sare la vrac grunjoasa.Ar mai fi o varianta in magazinele naturiste se gaseste sare de mare .Este la fel de buna.Eu am vazut sare de mare si intr-un magazin mai mic.E marca KERO made in Italia.

+Quote Post
doinaro3
mesaj Feb 26 2007, 10:38 AM

Big Chef

Postari: 533
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucuresti-Romania
Membrul Nr.: 34,384

Buna fetelor. Si eu am inceput de astazi dieta Oshawa. Impreuna cu Crisstinuta. Hello Criss!!
Un lucru nu mi-e clar....pai parca stiam ca poti bea apa cat cuprinde, eu chiar ca m-am imbuibat de azi dimineata, dar vad ca theresia zice ceva de putina apa...
Pai cum o fi?

--------------------

+Quote Post
theresia
mesaj Feb 26 2007, 10:48 AM

micro Bucatar

Ca la orice regim de succes,au aparut si variante"comerciale",m.usor de tinut. Dar toate sursele mentioneaza clar ca trebuie baut cat m putin.
Spun si eu:nu e o cura de slabire, e o dieta speciala pt cei care au m multe pb de sanatate.

+Quote Post
crisstinuta
mesaj Feb 26 2007, 12:42 PM

Captain Cook

N-am vazut mentionat cata apa se bea.Oricum eu beau extrem de putina apa ,cam un pahar pe zi.
Am sa mai sap pe net poate pe site-uri straine ca pe cele romanesti m-am uitat pe majoritatea.
Theresia, ai amintit de rondelele de orez expandat.Pe acelasi principiu sunt facute si cele de grau integral expandat.
Ma gandeam ca daca se pot face galuste de grau se pot folosi pastele integrale.Eu vreau sa-mi fac taietei din faina integrala si apa .

+Quote Post
doinaro3
mesaj Feb 26 2007, 03:32 PM

Big Chef

Azi am vazut la plafar ca aveau si faina integrala de hrisca, ne foloseste la ceva?
Si mai aveau si orez semidecorticat, e mai bun decat cel brun pe care-l am in casa? Pentru care sa optez?

--------------------

+Quote Post
crisstinuta
mesaj Feb 26 2007, 04:12 PM

Captain Cook

Faina de hrisca se foloseste la preparatul turtelor,cu sau fara amestec de faina de grau integral.
Cum arata orezul de care ziceai?

+Quote Post
doinaro3
mesaj Feb 26 2007, 04:31 PM

Big Chef

E ca ala brun.
Apropo de apa, tu si cand tii Monti doar un pahar de apa bei?

--------------------

+Quote Post
crisstinuta
mesaj Feb 26 2007, 05:27 PM

Captain Cook

Cu orezul probabil e acelasi lucru.O vanzatoare mi-a pus ca a avut orez integral de la alta firma care arata ca si orezul brun de la Sanovita.
Cu apa din pacate ma tot lupt sa beau mai multa dar nu reusesc, stiu ca nu-i bine.Singura perioada in care am baut cam un litru jumate pe zi a fost cand am alaptat(dar mi-era sete)

+Quote Post
Blonde
mesaj Feb 26 2007, 05:27 PM

Master of disaster

Postari: 1,776
Inregistrat pe: 10-September 06
Membrul Nr.: 33,714

(doinaro3 @ Feb 26 2007, 01:32 PM) [snapback]310157[/snapback]

Azi am vazut la plafar ca aveau si faina integrala de hrisca, ne foloseste la ceva?
Si mai aveau si orez semidecorticat, e mai bun decat cel brun pe care-l am in casa? Pentru care sa optez?

Orezul semidecorticat e orezul acela mai putin prelucrat. La fel ca si cel nedecorticat (sau integral, pe care il mancam noi montignacele), e foarte sanatos. Ce-am observat eu e ca...fierbe mai greu. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

28 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th April 2014 - 03:20 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare