Este nevoie de 400 ml de caimac sau smantana dulce pe care eu o obtin prin fierberea laptelui si apoi pun oala la frigider. Cand se raceste iau jos caimacul si il pastrez intr-un borcanel la congelator pana se aduna cantitatea necesara unei portii. Se pune caimacul intr-un recipient inalt,eu am folosit cel de la stick blender. Incepe sa bati untul. Dupa un minut obtii o crema,similara la consistenta cu Cremoso din comert. Initial am crezut ca ajunge,dar parca nu arata bine si vorba aia "bate untul pana iese apa". Cand incepe sa se separe si se lipeste untul de tel ai obtinut unt. Prima data nu am aruncat toata apa care a ramas,sa o faceti ca se acreste. A doua oara am pus untul in proasoape de bucatarie absorbante de unica folosinta si am scapat de surplusul de lichid. Incercati si nu o sa va para rau! Sursa acestui articol este blogul culinar Mitinita.

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba
Comentarii