> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pasta de martipan, pentru cine nu o gaseste de cumparat
Carmen L
mesaj Oct 25 2007, 05:52 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 2,371
Inregistrat pe: 24-August 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 16,515

Reteta o am din revista Bucataria pt toti nr.12 scriu intai reteta si apoi la sfarsit
comentariile si sugestiile mele in urma experientei accumulate tongue.gif

450g migdale macinate (daca gasiti pudra este si mai bine va arat la sfarsit un ambalaj )
460g zahar praf foarte fin macinat,cernut(am gfolosit dr.oetker pudra vanilat)
1 lingura suc de lamiae
½ lingurita esenta de migdale(eu am pus 1lingurita si imi place cat este de aromat)
2 oua intregi mici sau 2 albusuri de oua mai mari(de data asta am pus numai albusuri dar
am facut altadata cu oua intregi si iese bine)

Se amesteca faina de migdale cu zaharul praf,se face o adancitura in mijloc si se adauga sucul da lamiae,esenta de migdale si atata ou sau albus de ou cat este necesar pentru a obtine o compozitie omogena ca o plastelina.
Se framanta putin martipanul obtinut, se da o formeaza un baton care se presara cu zahar pudra si se inveleste cu folie de plastic.
Se tine la frigider pana cand se foloseste ca umplutura sau decoratii pt torturi.

Acest mesaj a fost editat de Carmen L: Oct 25 2007, 05:57 PM
Imagini Atasate
Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata Imagine Atasata

--------------------
IPB Image
Go to the top of the page

+Quote Post
Carmen L
mesaj Oct 25 2007, 05:57 PM

Master of disaster

De data asta nu am avut faina de migdale ci migdale macinate fin,dar mi-a iesit o pasta minunata pentru gustul meu.Eu nu am folosit-o pt decoratii nici atunci cand mi-a iesit foarte fina pt ca pt decoratii imi place mai mult pasta de zahar a Adrianei caci este alba.
In cozonac si prajituri este foarte aromata si se comporta ca si cea cumparata, puteti sa o faceti cat de dulce vreti ,si sa puneti esenta de migdale dupa gust.(la cantitatea asta nu depasiti totusi o lingurita caci iese amaruie).
Daca nu o folositi un timp si vi se pare ca s-a intarit nu este nici o problema, framantati bucata de martipan pe zahar pudra presarat pe masa si daca nu puteti si vi se pare tare o framantati eventual in robot cu putin lapte cald (a oricum la cozonac este ok ) cat de moale vreti.

In ultima poza este un ambalaj mai vechi l-am tinut sa-mi amintesc marca dar nu am mai gasit asa fin dar il las aici caci poate il vedeti pe rafturi. rolleyes.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
MAYA
mesaj Oct 25 2007, 07:15 PM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Ca aspect,arata extraordinar,si ma gîndesc ca e maleabila,si se pot forma multe din ea.
Eu cum am probleme cu oole crude,nu fac cu oo,ci cu ceva ulei de migdale si apa de trandafiri.
Dar cum gasesc martipan foarte bun,nu ma chinui ,desi cel facut de casa e mult mai gustos biggrin.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Carmen L
mesaj Oct 25 2007, 07:43 PM

Master of disaster

Da Maya am uitat sa spun ca daca il tii mai mult in frigider se pot inlocui ouale cu ulei de migdale
am aflat si eu de curand de asta in reteta nu esteUleiul de migdale eu l-am primit nu am idee daca se gaseste si unde la noi)

apa de trandafiri mersi de pont Maya nu m-am gandit floare.gif

Da gustul la cel de casa nu se compara e mai bun dar noi nu gasim pasta oricand la magazine(rar adica).

Reteta este postata la rugamintea Bogdanei si pt ea(si pt cine mai vrea) sper sa-i foloseasca.

--------------------
IPB Image

+Quote Post
MAYA
mesaj Oct 25 2007, 07:54 PM

Dulcinea del Toboso

QUOTE(Carmen L @ Oct 25 2007, 07:43 PM) *
Da Maya am uitat sa spun ca daca il tii mai mult in frigider se pot inlocui ouale cu ulei de migdale
am aflat si eu de curand de asta in reteta nu esteUleiul de migdale eu l-am primit nu am idee daca se gaseste si unde la noi)

apa de trandafiri mersi de pont Maya nu m-am gandit floare.gif

Da gustul la cel de casa nu se compara e mai bun dar noi nu gasim pasta oricand la magazine(rar adica).

Reteta este postata la rugamintea Bogdanei si pt ea(si pt cine mai vrea) sper sa-i foloseasca.

Sînt convinsa ca reteta va fi extrem de folositoare,pentru ca nu peste tot se gaseste pasta ca lumea,sau deloc.
Eu amproblema cu ooleca aici nu-s sigura niciodata de calitatea lor..

Cu ulei si apa de trandafiri,se pastreaza bine în frigi.Si mai mult tine daca îl trageti în vid smile.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Carmen L
mesaj Oct 25 2007, 08:04 PM

Master of disaster

Uleiul de migdale daca il vad pe undeva intru si scriu aici sa se stie trebiue cautat.
Am facut o singura data cu ulei de migdale dar cum nu am stiut de apa de trandafiri
a iesit cam vascoasa duamna pasta dar cozonacul nu a avut nic impotriva.

Cand este folosita la umpluturi se pot pune oo pt ca oricum se coace prajitura.

Maya mersi inca odata pt reteta de cozonac cu martipan si alune pupic.gif
Cozonacul asta nu se raceste ca lumea decat dupa ce ajunge de jumate il iubim wub.gif
de aici si obiceiul de a avea pasta asta in casa mai mereu.

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 26 2007, 07:36 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
Membrul Nr.: 28,786

carmen, multumesc muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult pentru reteta, chiar nu am vazut pe nicaieri pe aici si am sa incerc cu proxima ocazie

spuneti-mi va rog despre apa de trandafiri, defapt ce este? banuiesc ca nu esenta, are miros pronuntat?

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
ady
mesaj Oct 26 2007, 08:51 AM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

bogdanel, nu stiu exact ce este apa de trandafiri, probabil o esenta, dar a povestiti cineva ca a gasit-o la supermarketul "somnez" sau ceva de genu'.
e undeva la intersectia dintre stefan cel mare si calea dorobanti. sau la perla, dc iti suna mai cunoscut. in diagonala cu perla.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 26 2007, 09:26 AM

Master of disaster

QUOTE(ady @ Oct 26 2007, 09:51 AM) *
bogdanel, nu stiu exact ce este apa de trandafiri, probabil o esenta, dar a povestiti cineva ca a gasit-o la supermarketul "somnez" sau ceva de genu'.
e undeva la intersectia dintre stefan cel mare si calea dorobanti. sau la perla, dc iti suna mai cunoscut. in diagonala cu perla.

da, stiu unde e perla, am fost alaltaieri pe acolo, nu m-as mai duce, poate e si prin alte parti dar mai intai vreau s astiu ce e pt ca eu nu suport mirosul nenatural de trandafiri, adica esente, parfumuri...

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Carmen L
mesaj Oct 26 2007, 09:42 AM

Master of disaster

Bogdana daca vrei sa folosesti pasta pentru prajitura sau cozonac poti sa faci cu albus de ou
pt ca oricum coci in cuptor respectiva praji si deci daca te deranjaza oul in acest caz nu-i bai.
Cat despre apa de trandafiri (nu stiu cum e),sau ulei de migdale(asta este super cu miros puternic de migdale)
daca dau de ele iti dau de stire sau cumpar mai mult si facem jumi juma cred ca saptamana viitoare.
Am mai vazut odata la gima-mall daca ai drum....

Acest mesaj a fost editat de Carmen L: Oct 26 2007, 09:43 AM

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Geomy
mesaj Oct 26 2007, 11:17 AM

uuummmm

Postari: 2,133
Inregistrat pe: 2-June 04
De la: Biucarest - Tara Miticilor
Membrul Nr.: 14,757

QUOTE(Carmen L @ Oct 26 2007, 10:42 AM) *
Am mai vazut odata la gima-mall daca ai drum....

Ulei de migdale? da? Maine am drum la un mall si ma uit.
Multam si eu pt reteta, Carmen pupic.gif n'am folosit niciodata martipan si am strans ceva retete dar fiind asa "pretios" la vedere ...

(offtopic - si multam si pt minunea de foaie de placinta, de cate ori o fac te pomenesc tongue.gif )

--------------------
kill all my demons, and my angels might die too

+Quote Post
Geomy
mesaj Oct 26 2007, 11:22 AM

uuummmm

Postari: 2,133
Inregistrat pe: 2-June 04
De la: Biucarest - Tara Miticilor
Membrul Nr.: 14,757

aa, am uitat sa intreb... cat ai tinut cel mai mult (ca timp ma refer) pasta la frigider? smile.gif

--------------------
kill all my demons, and my angels might die too

+Quote Post
simonaro29
mesaj Oct 26 2007, 12:30 PM

Master of disaster

Postari: 4,968
Inregistrat pe: 12-July 07
De la: DE-Hessen
Membrul Nr.: 38,257

QUOTE(Bogdana @ Oct 26 2007, 09:26 AM) *
da, stiu unde e perla, am fost alaltaieri pe acolo, nu m-as mai duce, poate e si prin alte parti dar mai intai vreau s astiu ce e pt ca eu nu suport mirosul nenatural de trandafiri, adica esente, parfumuri...

Nici eu nu suport mirosurile astea dar apa asta de trandafiri nu are miros puternic , sa stii. Are doar gust bun , de flori , pur si simplu. Eu o cumpar de la magazinele turcesti. Am mancat acum un an prajiturele facute cu asa ceva de la o tipa din Maroc (facutecu ocazia bairamului) si de atunci o folosesc des.

--------------------

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

+Quote Post
Carmen L
mesaj Oct 26 2007, 05:08 PM

Master of disaster

QUOTE(Geomy @ Oct 26 2007, 10:22 AM) *
aa, am uitat sa intreb... cat ai tinut cel mai mult (ca timp ma refer) pasta la frigider? smile.gif

Cu multa placere (pt foile de placinta sunt si preferatele mele).

Pasta de martipan o comsum pt ca ador prajiturile cu martipan, o singura data insa
dupa pasti am avut o pauza de prajiturit si din cantitatea facuta(dupa reteta asta ies cam 900g pasta)
a ramas jumatate vreo trei saptamani si a fost perfecta(am folosit numai albus daca pun tot oul o folosesc in cateva zile).

Cand am mai multa o videz(cu aparat de vidat si lipit pungi) si tine o luna(cum nu are contact cu aerul nu se altereaza.

Si tot o singura data am facut-o cu zahar pudra si ulei de migdale dar nu a iesit asa moale, daca gasesc apa de trandafiri
combinata cu uleiul poate iese cum trebuie si atunci Maya spunea ca se tine mai mult.

--------------------
IPB Image

+Quote Post
MAYA
mesaj Oct 26 2007, 05:19 PM

Dulcinea del Toboso

da,Carmen,la umpluturi sau la fursecuri e super pasta asta!!
pupic.gif si noi love martipanul!! smile.gif

Bogdana,
apa de trandafiri,de care vorbesc eu,e apa de trandafiri,nimic artificial.Este un produs obtinut dupa destilarea uleiului din petale..e o apa eterica biggrin.gif ,e naturala ,iar martipanul original se face doar cu migdale decojite,ulei de migdala si apa de trandafiri..si zaharul bineînteles.
În martipan,aroma de trandafiri,nu persista,ci scoate aroma migdalei în evidenta.

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 26 2007, 05:26 PM

Master of disaster

QUOTE(MAYA @ Oct 26 2007, 06:19 PM) *
da,Carmen,la umpluturi sau la fursecuri e super pasta asta!!
pupic.gif si noi love martipanul!! smile.gif

Bogdana,
apa de trandafiri,de care vorbesc eu,e apa de trandafiri,nimic artificial.Este un produs obtinut dupa destilarea uleiului din petale..e o apa eterica biggrin.gif ,e naturala ,iar martipanul original se face doar cu migdale decojite,ulei de migdala si apa de trandafiri..si zaharul bineînteles.
În martipan,aroma de trandafiri,nu persista,ci scoate aroma migdalei în evidenta.

sar'mana maya, m-am lamurit ca ma si vedeam in gura cu gustul de parfum bulgaresc de se gasea pe vremuri la fiole in ambalaj de lemn HORROR! icon_rotf.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Gabriela Carmen
mesaj Oct 26 2007, 09:13 PM

Master of disaster

Postari: 2,280
Inregistrat pe: 30-March 07
De la: Hamburg
Membrul Nr.: 37,164

Fooooarte interesant! Chiar daca eu cumpar cind imi trebuie (rar de tot), e bine de stiut! Ala cumparat nu prea imi place.

+Quote Post
Kiti
mesaj Apr 10 2008, 06:32 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 12-February 08
Membrul Nr.: 41,502

CITAT(Carmen L @ Oct 25 2007, 06:52 PM) *
Reteta o am din revista Bucataria pt toti nr.12 scriu intai reteta si apoi la sfarsit
comentariile si sugestiile mele in urma experientei accumulate tongue.gif

450g migdale macinate (daca gasiti pudra este si mai bine va arat la sfarsit un ambalaj )
460g zahar praf foarte fin macinat,cernut(am gfolosit dr.oetker pudra vanilat)
1 lingura suc de lamiae
½ lingurita esenta de migdale(eu am pus 1lingurita si imi place cat este de aromat)
2 oua intregi mici sau 2 albusuri de oua mai mari(de data asta am pus numai albusuri dar
am facut altadata cu oua intregi si iese bine)

Se amesteca faina de migdale cu zaharul praf,se face o adancitura in mijloc si se adauga sucul da lamiae,esenta de migdale si atata ou sau albus de ou cat este necesar pentru a obtine o compozitie omogena ca o plastelina.
Se framanta putin martipanul obtinut, se da o formeaza un baton care se presara cu zahar pudra si se inveleste cu folie de plastic.
Se tine la frigider pana cand se foloseste ca umplutura sau decoratii pt torturi.

Unde ai găsit făina de migdale?
La începutul lunii aprilie 2008, am găsit masă de marîipan la un Megaimage, din zona pieţei Norilor- în apropiere de staţia de metrou Tineretului.

EU SUNT KITI.
rolleyes.gif

--------------------
[/font][/size][/color]

[font="Comic Sans MS"]Kiti
[size="4"]
[color="#48D1CC"]

+Quote Post
Carmen L
mesaj Apr 10 2008, 11:41 PM

Master of disaster

Unde ai găsit făina de migdale?

EU SUNT KITI.
rolleyes.gif
[/quote]

Kiti hello.gif
Faina de migdale am cumparat-o din Metro(militari),si era destul de finuta,dar se gaseste foarte rar,
nu imi dau seama de ce.Cand mai vad va spun,de obicei o gaseam in preajma sarbatorilor,poate
aduc si acum pentru pasti,trebuie urmarit smile.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Guguluff
mesaj May 2 2008, 11:37 PM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

Carmen, uleiul de migdale se gaseste la Plafar. Cred ca vorbim de acelasi lucru, adica e cam asa: http://www.naturaplant.ro/produse/3269/Ulei_de_migdale
Bine, e cam scump dar ma intereseaza si pe mine inlocuirea oului cu uleiul asta si apa de trandafiri(asta nu cred ca se gaseste)... Oricum, ce cantitate de ulei de migdale ar trebui sa folosesc pt reteta ta?
Si faina de migdale merge facuta din fulgi de migdale, iese alba si fina(nu au coaja fulgii) wink.gif
P.S. Mai ai martipan ca al meu s-a cam terminat ? eusa_think.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th July 2014 - 10:23 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare