> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

Reply to this topicStart new topic
> Tort cu banane si ciocolata
sophie
mesaj Sep 25 2008, 06:10 PM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 795
Inregistrat pe: 23-June 08
Membrul Nr.: 43,894

Am facut saptamana trecuta, de ziua viitorului sot, un tort cu banane si ciocolata... nu stiam la ce sa ma astept, mai ales ca era o reteta in engleza pe care am tradus-o eu, tinand degetele incrucisate sa fi transformat bine cantitatile de ingrediente (am mai incercat acum ceva timp ceva tradus din engleza in romana, de catre mine bineinteles, si nu a iesit mare lucru tongue.gif ), dar poza de prezentare a tortului arata mult prea bine, iar ideea de banane si ciocolata imi facea cu ochiul, asa ca m-am pus pe treaba...

Ingrediente:

Blat:
170 g unt la temperatura camerei
230 g zahar
3 oua
2-3 pliculete zahar vanilat
100 g smantana
330 g faina
1 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
110 g ciocolata topita si racita
3-4 banane pasate + 2-3 banane pentru umplut tortul

Crema:
750 ml frisca lichida
300 g ciocolata alba

In plus, am mai folosit jumatate de tableta de ciocolata neagra si doua banane pentru ornat...

Se bate bine untul cu zaharul pana se face un fel de spuma (eu untul l-am topit, dar l-am lasat dupa aceea sa se raceasca bine bine pentru ca mi se parea prea lichid... asa ca la temperatura camerei e suficient)
Imagine Atasata

... am batut toata treaba asta pana a ajuns asa:

Imagine Atasata

dupa care am adaugat ouale, intregi, unul cate unul:

Imagine Atasata

Am adaugat apoi zaharul vanilat (pentru ca nu am avut decat un pliculet eu am pus si cateva picaturi de esenta de vanilie, da' n-a fost bai tongue.gif ) si am amestecat bine toata compozitia.

Imagine Atasata

Se arunca in castron si smantana si se ameteste bine cu mixerul... uite-asa:

Imagine Atasata

Dupa care incorporam treptat faina amestecata cu bicarbonatul si ciocolata topita si racita (eu am pus doar 100g... o tableta adica)

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de sophie: Sep 25 2008, 06:44 PM

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
sophie
mesaj Sep 25 2008, 06:30 PM

Big Chef

In cele din urma incorporam si bananele pasate (eu le-am pasat cu fruculita, deci nu era chiar un piure... mai ramasesera si bucati putin mai mari...)
Imagine Atasata

Dupa ce amestecam totul, impartim compozitia in doua parti aproximativ egale si le punem la copt... In reteta zicea parca ceva de o tava de 20 cm diametru, dar eu am folosit una de 22 cm si a iesit bine... Si le-am copt pe rand (n-aveam doua tavi la fel, dar al doilea blat nu si-a schimbat consistenta chiar daca a stat mai mult timp)... Nu mai stiu cat au stat la cuptor si nici la cate grade... in jur de 170-180 cred... Oricum le-am lasat in cuptor pana au trecut testul scobitorii...

Imagine Atasata

Asa arata gata copt...din pacate, marginile nu mi-au iesit chiar asa drepte pentru ca nu am pus hartia de copt cum trebuie in tava tongue.gif biggrin.gif

Imagine Atasata

Cand blaturile sunt gata, se taie in doua pe orizontala tongue.gif si urmeaza asamblarea lor...

Din ciocolata alba si jumatate din cantitatea de frisca lichida se face o crema ganache alba... restul de frisca lichida se bate ca o frisca normala si se incorporeaza in crema ganache... Din pacate (iarasi sad.gif ), crema mea ganache nu a iesit cum ar fi trebuit (a fost prima oara cand am facut asa ca zic eu ca e de iertat tongue.gif )asa ca am adaugat peste ea un plic de crema pentru prajituri cu aroma de lamaie si un plic de intaritor de frisca... am zis ca o sa iasa un dezastru, dar tot raul spre bine... Aroma subtila de lamaie s-a potrivit, parerea mea, la fix cu restul tortului...

Imagine Atasata

Prin urmare, crema fiind gata, se purcede la asamblare:
se pune o parte de blat, un strat de crema (crema se imparte in patru parti... trei parti vor fi puse intre blaturi, iar cu cea de-a patra parte se va imbraca blatul) si un strat de banane taiate rondele:

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj Sep 25 2008, 06:43 PM

Big Chef

Aici e gata de imbracat...
Imagine Atasata

L-am imbracat apoi in restul de crema si am pus peste el ciocolata topita... cam asa:

(fara blitz)

Imagine Atasata

(cu blitz) tongue.gif

Imagine Atasata

Si l-am ornat cam asa:

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Sectiune:

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj Sep 25 2008, 06:50 PM

Big Chef

Si mai de-aproape:

Imagine Atasata

Cam asta a fost tot... Mie personal mi-a placut foarte mult combinatia de banana cu ciocolata si iz de lamaie... Tortul nu e foarte dulce, dar foarte aromat... Le-a placut tuturor celor care s-au infruptat din el...

--------------------

+Quote Post
Butterfly04
mesaj Sep 25 2008, 06:54 PM

Big Chef

Postari: 656
Inregistrat pe: 27-February 08
De la: ardeleanca in Banat
Membrul Nr.: 41,793

Sophie, tortu asta e exact pe gustul nostru, sotul meu adora combinatia cioco+banane.
si nu mi se pare greu de facut, o sa copiez reteta.
multumesc floare.gif

+Quote Post
sophie
mesaj Sep 25 2008, 07:03 PM

Big Chef

Pentru nimic... Sper sa va placa... smile.gif
Nu e foarte greu de facut... eu am facut blaturile cu o zi inainte pentru ca aveam mai multe de pregatit in ziua in care l-am asamblat... mi-a fost mai usor asa, dar merge facut fara probleme si in aceeasi zi tot...

--------------------

+Quote Post
lissa
mesaj Sep 26 2008, 09:38 AM

Master of disaster

Postari: 2,076
Inregistrat pe: 19-March 08
De la: romania
Membrul Nr.: 42,150

cred si eu ca le-a placut la cat de bine arata...si combinatia cioco -banane e delicioasa,
bravo sophie floare.gif

Acest mesaj a fost editat de lissa: Sep 26 2008, 09:39 AM

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj Sep 26 2008, 05:39 PM

Big Chef

CITAT(lissa @ Sep 26 2008, 10:38 AM) *
cred si eu ca le-a placut la cat de bine arata...si combinatia cioco -banane e delicioasa,
bravo sophie floare.gif

Multumesc lissa
Felicitari si tie pentru minunatiile pe care le faci... floare.gif

--------------------

+Quote Post
Adina_K
mesaj Sep 26 2008, 05:57 PM

The Black Princess

Postari: 1,826
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: A cote de la vache qui rit :)
Membrul Nr.: 28,785

QUOTE(sophie @ Sep 25 2008, 06:50 PM) *
Si mai de-aproape:

Imagine Atasata

Cam asta a fost tot... Mie personal mi-a placut foarte mult combinatia de banana cu ciocolata si iz de lamaie... Tortul nu e foarte dulce, dar foarte aromat... Le-a placut tuturor celor care s-au infruptat din el...

pentru o lingurita as impinge acu' cateva vagoane.. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Enache Nicoleta ...
mesaj May 20 2009, 03:22 PM

micro Bucatar

Postari: 22
Inregistrat pe: 15-November 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 18,639

L-am facut de 2 ori pana acum, o data la ziua fetitei mele cand a implinit 4 ani si a 2-a oara la ziua baietilor mei, cand au implinit un an. La ziua lor am avut 2 torturi, bineinteles, unul cu crema de zahar ars (multumesc Adriana!!! ) si unul cu banane si ciocolata (multumesc sophie!!! ).
Tortul este delicos, racoros si f. ciocolatos...exact cum imi place mie.

Ziua Andreei:
Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
Enache Nicoleta ...
mesaj May 20 2009, 03:26 PM

micro Bucatar

De ziua lui Dani si Cata:

Imagine Atasata

Si sectiune: in farfuria lui Cata:

Imagine Atasata

si in drum spre gurita lui Dani:

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj May 20 2009, 04:14 PM

Big Chef

CITAT(Enache Nicoleta 18644 @ May 20 2009, 04:22 PM) *
L-am facut de 2 ori pana acum, o data la ziua fetitei mele cand a implinit 4 ani si a 2-a oara la ziua baietilor mei, cand au implinit un an. La ziua lor am avut 2 torturi, bineinteles, unul cu crema de zahar ars (multumesc Adriana!!! ) si unul cu banane si ciocolata (multumesc sophie!!! ).
Tortul este delicos, racoros si f. ciocolatos...exact cum imi place mie...

Wow Nicoleta... felicitari.. arata de nota 10+ smile.gif
Ma bucur ca v-a placut atat de mult si l-ai facut si de doua ori... La multi ani fetitei tale si baieteilor. Pozele cu picii mancand tort sunt bestiale.. Iti vine sa-i papi cu tort cu tot tongue.gif Sa-ti traiasca si sa creasca mari si sanatosi...

--------------------

+Quote Post
Enache Nicoleta ...
mesaj May 20 2009, 04:36 PM

micro Bucatar

QUOTE(sophie @ May 20 2009, 05:14 PM) *
Wow Nicoleta... felicitari.. arata de nota 10+ smile.gif
Ma bucur ca v-a placut atat de mult si l-ai facut si de doua ori... La multi ani fetitei tale si baieteilor. Pozele cu picii mancand tort sunt bestiale.. Iti vine sa-i papi cu tort cu tot tongue.gif Sa-ti traiasca si sa creasca mari si sanatosi...

Ms mult de tot!!! Eu iti multumesc pt. aceasta reteta delicioasa!!! Si tie sa iti traiasca viitorul sot si sa fiti fericiti impreuna!!! (Sigur l-ai facut sa geama de bucurie si placere cand i-ai facut acest minunat tort!)

PS: Am vazut ca esti tinerica...Eu abia implinisem 20 de ani cand m-am casatorit si acum am 25, copii si multeeeeeeeee torturi de facut laugh.gif

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj May 20 2009, 05:09 PM

Big Chef

Multumim de urari, Nicoleta... Intre timp ne-am si casatorit (civil deocamdata smile.gif )... Din pacate el nu e mare amator de dulciuri... zice ca sunt ff bune, dar nu prea mananca (cel putin nu in ritmul in care as vrea eu sa le fac biggrin.gif tongue.gif ), asa ca fac destul de rar torturi si doar la ocazii speciale cand stiu ca avem ceva musafiri.. In rest, prefer sa fac dulciuri traditionale ca astea au cautare mai mare...

--------------------

+Quote Post
Enache Nicoleta ...
mesaj May 20 2009, 05:45 PM

micro Bucatar

Casa de piatra!!! Sa fiti fericiti si...la cat mai multe aniversari impreuna...un nou motiv pt. a face torturi, nu? tongue.gif
Asa zicea si sotul meu la inceput, ca nu e mare amator si sa vezi acum....rade tot laugh.gif laugh.gif Abia astept sa refac tortul!!

--------------------

+Quote Post
sophie
mesaj May 20 2009, 05:57 PM

Big Chef

Multumim pentru urari, Nicoleta!! Asemenea si voua smile.gif
Eu sper sa-l obisnuiesc incet incet si cu alte dulciuri in afara de cele traditionale... Nu de alta, da' mie imi place la nebunie sa le fac si din pacate nu pot sa mananc tot de una singura (silueta, bat-o vina.. laugh.gif tongue.gif )

--------------------

+Quote Post
alexasicoe
mesaj Dec 4 2009, 12:16 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 2-October 07
Membrul Nr.: 39,016

Buna.

Am cautat o reteta de tort pentru duminica, sotul meu e Nicolae si m-am oprit la acesta. Sper sa-mi iasa caci arata delicios . Am doar o intrebare la cele care l-au facut si gustat . Sotul meu e mare amator de torturi, dar nu ii plac blaturile seci, neaparat trebuie sa fie insiropate . La acest tort merge blatul putin insiropat sau se imbina foarte bine acest blat cu crema incat nu se simte foarte sec ? Multumesc mult .

+Quote Post
sophie
mesaj Dec 4 2009, 02:10 PM

Big Chef

CITAT(alexasicoe @ Dec 4 2009, 12:16 PM) *
Buna.

Am cautat o reteta de tort pentru duminica, sotul meu e Nicolae si m-am oprit la acesta. Sper sa-mi iasa caci arata delicios . Am doar o intrebare la cele care l-au facut si gustat . Sotul meu e mare amator de torturi, dar nu ii plac blaturile seci, neaparat trebuie sa fie insiropate . La acest tort merge blatul putin insiropat sau se imbina foarte bine acest blat cu crema incat nu se simte foarte sec ? Multumesc mult .

Buna Alexa,
Ma bucur ca te-ai oprit la reteta mea.. chiar e un tort delicios wink.gif
Eu l-am facut acum mai bine de un an si nu imi mai amintesc prea bine cum era blatul biggrin.gif tongue.gif , dar, avand in vedere ca are in compozitie banana, nu ar trebui sa fie uscat. Pentru mai multa siguranta, eu l-as umezi putin. Nu insiropat cu lingura, ci doar putin umezit (cu o pensula de ex.), astfel incat sa-si traga umezeala..
Spor la torturit si sa vii cu rezultatul. cool.gif La multi ani sotului!! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 17th December 2014 - 09:53 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare