Placinta spaniola cu cartofi este un aperitiv rapid si delicios. Curatam cartofii si ii taiem cubulete, apoi ii inabusim. De preferat sa fie micute cubuletele de cartofi.
Placinta spaniola cu cartofi este un aperitiv rapid si delicios. Curatam cartofii si ii taiem cubulete, apoi ii inabusim. De preferat sa fie micute cubuletele de cartofi ca sa se prinda placinta. Intre timp batem ouale ca pentru omleta si taiem ceapa marunt dupa care o calim in unt (50 g). Mai pastram unt si pentru placinte.
Dupa ce s-au fiert cartofii ii amestecam cu ouale batute, ceapa calita si sare dupa gust. Din compozitia rezultata vor iesi 2 placintele. Pregatim tigaia, punem putin unt sa se topeasca si apoi turnam jumatate din compozitie, avand grija ca in mijloc sa fie mai subtire…adica sa fie mai putina compozitie, ca sa nu se rupa si s-o putem intoarce.
Putem folosi o spatula mai lata sa le intoarcem. Continuam la fel cu restul compozitiei.
P.S: Nu folositi ulei in loc de unt pentru ca n-o sa mai fie la fel de gustoasa!

Reţetă preluată din revista ,,Secretele Bucătăriei,,. E o prăjitură foarte uşor de făcut şi foarte gustoasă.
Prajitura cu mere si crusta de nuci
O mancare de toamna usoara!
Ardei kapia rosu umplut cu legume si carne de pui
O mancare usoara, satioasa si gustoasa! Retete dietetice
Paste integrale cu carne de pui in sos de rosii
Comentarii