Tort de mere caramelizat
Acest tort de mere este printre primele torturi pe care le-am facut, in facultate. Este foarte usor de facut, foarte prezentabil, iar de gust nici nu mai vorbesc.
Asadar sa trecem la treaba. In primul caramelizam la foc mic zaharul, ca si pentru crema de zahar ars. Intindem bine pe toata suprafata oalei (si pe margini, pana sus) si lasam sa se raceasca.
Intre timp taiem merele felii (nu le-am curatat coaja) si preparam aluatul:
Se separa galbenusurile de albusuri. Albusurile se bat cu cele 5 linguri de zahar, pana devin tari. Apoi se incorporeaza galbenusurile, unul cate unul. Se mixeaza in continuare pana se omogenizeaza spuma. Adaugam cate o lingura de faina, in ploaie, iar la final adaugam praful de copt (jumatate de plic).
Verificam zaharul caramelizat sa vedem daca s-a intarit, cand e gata ungem bine bine cu unt peste tot. Punem toate merele taiate felii pe fundul oalei, si apoi turnam aluatul.
Punem in cuptorul incins si lasam pana cand trece testul cu scobitoarea.
Puteti sa va lasati fantezia sa isi faca de cap. In ultimul pe care l-am facut, din loc in loc am pus niste bucati de ciocolata ... un deliciu!
Se poate servi cu frisca, sau cu fructe proaspete.

Este cea mai rapida reteta de inghetata preparata in casa ,deosebit de delicioasa si de rapida, iubita de toti ai casei,...
Inghetata rapida

O placinta cu dovlecei fina, care surprinde si satisface toate gusturile!
Placinta cu dovlecei
Comentarii