Pastrama cu legume sote

Se taie pastrama in felii si se presara cu un amestec de piper, boia si cimbru. Se unge gratarul cu ulei si se frige carnea. Se spala conopida, se des

Timp pregatire
120 minute
Complexitate
medie

Ingrediente

  • 300 g pastrama de porc
  • 300 g pastrama de oaie
  • o conopida mica
  • 2 morcovi
  • 200g mazare
  • 200 g fasole verde
  • 3 cartofi
  • 3 ardei grasi
  • 200 g boabe de porumb din conserva
  • 2 linguri de unt
  • sare
  • piper
  • zahar
  • cimbru
  • boia iute

Mod de preparare

Se taie pastrama in felii si se presara cu un amestec de piper, boia si cimbru. Se unge gratarul cu ulei si se frige carnea.

Se spala conopida, se desface in buchetele cat mai mici si se fierbe, adaugandu-se un praf de sare in apa. Morcovii si cartofii se curata, se taie cubulete si se fierb. Fasolea se rupe in bucatele si se fierbe impreuna cu mazarea. Se spala ardeii, se curata si se taie in bucatele. Se incinge untul si se calesc ardeii. Se adauga mazarea, fasolea, buchetelele de conopida, cartofii si morcovii si la sfarsit boabele de porumb. Se tin cateva minute pe foc, amestecand cu grija. Se serveste pastrama cu garnitura de legume sote.
Alte retete mancare recomandate

Ciulama de ciuperci

Tocanita de pui

Dovlecei umpluti

 

Comentarii

Pentru a comenta trebuie sa fii autentificat. Log in

Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...

Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor
Rotite din vinete umplute

Rotite din vinete umplute

Aroma toamnei pe platou

Rotite din vinete umplute
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba

Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.

Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba