25 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> paine de casa
dodona
mesaj Dec 30 2003, 07:01 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 30-December 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 10,807

O reteta de paine, cu cantitati exacte, fara precizari de genul cit cuprinde. Multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post
Elena of Sweden
mesaj Jan 1 2004, 02:11 PM

Academic Chef

Postari: 1,383
Inregistrat pe: 29-December 01
De la: Trelleborg
Membrul Nr.: 1,610

Poftim doua retete. Am facut piine dupa retetele acestea de un milion de ori !!! (?). Imposibil sa nu-ti iasa!
Retetele se gasesc pe Culinar deja.

Retete culinare/ Tip reteta / Specific national / Suedia/ Piine impletita

Piine impletita:

Ingrediente:

25 gr. drojdie,
2,5 dl lapte slab sau apa,
1 lingurita sare,
1/2 lingura zahar,
1 ou,
2 linguri ulei,
7-8 dl (420-480 gr) faina;
pentru uns: ou, seminte susan

Mod de preparare:

Se dizolva drojdia in putina apa calduta (lapte, 38 grade C), se adauga oul, uleiul, sarea, zaharul si restul de apa/ lapte. Faina se adauga cite putin si se framinta aluatul pina se dezlipeste de castron. Aluatul se lasa la crescut 30 minute. Se pune aluatul pe planseta, se framinta putin, cu putina faina pe planseta sa nu se lipeasca aluatul. Se taie 1/3 din aluat. Fiecare bucata de aluat se imparte in trei parti si se intind rulouri cam de 30 cm fiecare. Cele trei rulouri mai groase se impletesc. Se incepe din mijloc. Aluatul astfel impletit se pune pe hirtie pergament pe tava de aragaz si se aplatizeaza putin.
Se impletesc si celelate rulouri mai subtiri si se aseaza peste celelate trei. Se aplatizeaza putin.
Se lasa piinea impletita sa creasca 20 minute. Se unge cu ou si se presara seminte de susan deasupra.
Se coace la 200 grade C timp de 35-40 minute.

Retete culinare/ Tip reteta / Specific national / India/ Nan pine din India

Nan piine din India
6 bucati:

6 dl faina (1 dl = 60 gr faina),
1 lingura praf de copt,
1 lingurita sare,
1 ou,
1 dl lapte,
1 dl iaurt sau smintina,
1 lingura ulei de masline

Mod de preparare:
Se pune cuptorul la incalzit la 250.
Se amesteca faina cu praful de copt si sarea. Se adauga oul, laptele si iaurtul / smintina.
Se framinta aluatul. Se imparte aluatul in 6 bucati care se intind cu sucitorul. Se pun pe o tava, pe hirtie pergament. Se coc in mijlocul cuptorului, 6 8 minute. Cind se scot se ung cu ulei de masline.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Elena de 2004-01-01 14:25 ]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Blogul meu aici

+Quote Post
Fredi
mesaj Jan 2 2004, 01:37 PM

Big Chef

Postari: 944
Inregistrat pe: 13-April 03
De la: Weltstadt mit Herz - M -
Membrul Nr.: 7,350

Servus la suedezi!
Ca veni vorba de piine,imi aduc aminte ca pe vremuri gaseam in Tara o piine alba impletita cam de 40cm lunga,bine crescuta si calda si cu mac sau susan presarata -era fantastica.Cam din acelasi aluat se faceau si "japonezele"....Si cum mai erau si cornurile de 40 de bani?Dupa cum vezi eu am cultul piinii.....insa nu am reteta pentru cea impletita....Am gasit doar la Basel....
Stie cineva reteta!Merci!

--------------------
Cine se scoala de dimineata......
<BR>cade singur in ea !

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 5 2004, 03:29 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Elena, piinea Nan trebuie sa iasa asa ca in poza? Daca e crocanta imi place la nebunie!
[addsig]

+Quote Post
Elena of Sweden
mesaj Jan 5 2004, 04:07 PM

Academic Chef

Da, Adriana!

1. Piinea iese ca in poza. Am facut poza imediat dupa ce am scos piinea din cuptor.
2. Da, este putin crocanta, ca minciunelele / scovergile noastre.
3. Este una din favoritele noastre. Ne place si Papadam, dar din asta n-am facut, mincam cind mergem pe la restaurantele indiene.

P.S. Mi-am adus aminte ca am facut o data "furori" cu o piine: "Focaccia". Daca vrei iti scriu reteta. Se face cu o faina "durum". Nu stiu cum se traduce in ro.

--------------------
Blogul meu aici

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 5 2004, 04:10 PM

.

Focaccia e ca un fel de pizza alba adica fara rosii, cea simpla are numai ulei deasupra si sare, apoi sunt variante. cu rosmarin, cu masline si altele.
Faina durum ar putea fi faina din griu dur adica din acelasi griu ca cea pentru paste fainoase numai ca e macinata mai fin, special pentru panificatie. Tu scrie ca eu incerc, mersic!

[addsig]

+Quote Post
ANCUTA
mesaj Jan 10 2004, 11:35 PM

Master of disaster

Postari: 2,915
Inregistrat pe: 20-February 02
De la: Arena
Membrul Nr.: 2,380

Mie imi este usor ca se gaseste faina gata pregatita cu drojdie, pt diferite specialitati de piine:ciabatta, neagra, ovaz, alba ,etc.
Dar eu nu am asa un mixer meserias de framintat! Sa arunc niste pungi de faina ?????
Fredi, ia incearca faina gata pregatita, iti iese piine impletita, cum vrei tu, daca te pricepi la "impletit " ( am glumit ).
[addsig]

--------------------
ANCUTA

+Quote Post
Georgio
mesaj Jan 15 2004, 03:46 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 15-January 04
Membrul Nr.: 11,117

Heh!Parca sunt un copil scapat in camara cu bunatati:).Ma intereseaza deocamdata doar painea cu toate ca fac si croissant+specialitati norvegiene.Sunt nou nout in breasla asa ca orice sfat e binevenit.Cand o sa prind oleca de curaj o sa incerc sa spun ceea ce stiu din painea norvegiana,italiana si franceza care ocupa cam 90% din productia mea din acest moment .
Astept sa ma huliti sau sa-mi urati bun venit,pana atunci toate cele bune tuturor romanilor de pe acasa si din lumea intreaga!

--------------------
Ups! I did it again...

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 15 2004, 03:48 PM

.

Eu iti zic bun venit si daca ma inveti si pe mine sa fac croissant adevarati.........eu te invat sa faci piine!

[addsig]

+Quote Post
AmaliaR
mesaj Jan 16 2004, 12:05 AM

micro Bucatar

Postari: 8
Inregistrat pe: 21-November 02
Membrul Nr.: 5,511

Draga Dodona,
Aceasta este o reteta de piine 'nespecialitate ' pe care eu o fac la fiecare doua-trei zile astfel incit n-am mai cumparat piine de nu stiu cite luni. Doresc sa-ti ofer reteta cit mai amanuntita pentru ca eu de obicei ramin interzisa cind citesc retete laconice si imi pun diferite intrebari existentiale. Nu iti ia mai mult decit 15 minute: 10 sa framinti aluatul si cinci sa il asezi in tavi. Restul este timpul si treaba crescutului si cuptorului. Eu masor cu o cana de 200 ml. Din cinci cani de faina fac doua piini. Va sa zica, intr-un castron de framintat (poate fi si de plastic, de sticla sau de metal daca n-ai de framintat) pui cinci cani de faina, trei lingurite de sare, trei lingurite de zahar, trei lingurite de drojdie uscata din comertul capitalist. Linguritele sa fie de argint iar daca nu ai lingurite de argint - ca nici eu nu am - pui cite trei lingurite pline (nu rase, nu cu virf) din fiecare ingredient in parte. La fel, daca n-ai ingredient, pui sare, zahar si drojdie.
Incepem framintatul, nu avem incotro, potrivit dictonului :"Fara munca nu e piine!". Sincera sa fiu cu tine, dupa ce-l amestec de nu se (mai) vede (bine) faina neincorporata, eu simt nevoia sa mai adaug cam un pumn de faina (te rog sa mentionezi ca am evitat folosirea sintagmei 'faina cit cuprinde '). Mai apoi, cu mina dreapta insfaci hotarit sticla de ulei si iti torni ulei in mina stinga pina cind incepe sa picure in castronul de framintat. Mentiune speciala a juriului: n-am spus 'cit cuprinde '! Daca nu poti surprinde exact momentul inceperii picurarii, pune si tu doua linguri si jumatate de ulei. Framinti din nou pina se incorporeaza uleiul si, daca te lasa inima, mai da-i inca cinci minute de framintat, asa, numai de placerea de a-l simti ca incepe sa creasca. Te rog sa acoperi castronul cu o cirpa mai grosuta si sa lasi aluatul la crescut. Nu-l lasam sa creasca prea mult in castron, cam vreo 15-20 de minute. In acest timp pregatim cele doua tavi de piine. Picuram putin ulei din aceeasi sticla (daca s-a terminat poti sa desfaci una noua) in fiecare dintre tavi, le ungem cu simt de raspundere (si, bineinteles, cu ulei) pe toate laturile si pe fund dupa care le tapetam cu faina. Surplusul de faina se indeparteaza prin metoda scuturarii cu fata in jos (ma refer la pozitia tavii). La trecerea celor 15-20 de minute regulamentare, fara sa intram in prelungiri, impartim aluatul in doua. Pe masa de framintat se presara faina si, cu sucitorul multifunctional (cel putin la mine in casa este multifunctional servind si la intins si la articulat), intindem din fiecare jumatate de aluat in parte cite o foaie care sa aiba ca latime aproximativ lungimea tavii iar ca lungime o data si jumatate latimea (sa zicem). Daca nu ai ruleta (nici eu nu am) o scrutezi din ochi vulturesti. Apoi foaia se ruleaza (daca nu se ruleaza ea atunci trebuie sa o rulezi tu, si mie mi se intimpla regulat problema asta). Ruloul cu pricina se pune in tava si se trece fara a pregeta la operatiunea similara pentru cealalta jumatate de aluat. In final vor rezulta doua tavi cu cite un rulou de aluat in ele pe care le pui alaturate pe aragaz si le acoperi parinteste cu acelasi prosopel grosut ca si atunci cind erau una. Operatiunea urmatoare este anxioasa: trebuie sa asteptam sa creasca piinitele! Cind au umplut tavile si se umfla in pene, dovedind opulenta si bune intentii este timpul sa le introducem in cuptor. Stii tu momentul acela cind te uiti sa vezi daca au crescut destul si-ti spui in barba: "Hm, le mai las cam vreo zece minute!"? Ei, atunci trebuie sa aprinzi cuptorul ca sa fie cald cind pui tavile inauntru. Cind sint satene, sint pregatite sa iasa in lume. Cind le scoti din cuptor coaja lor trebuie sa fie tarisoara, piinea trebuie coapta bine! Le pui una linga alta pe un prosop care de data asta trebuie sa fie gros, nu grosut (eu folosesc o fata de masa reformata si pusa in mai multe pentru operatiunea aceasta) si le infasori/in fiori usori, nu, pardon, in prosopul acela astfel incit sa fie imbodolite bine, ca si cum le-ai trimite pe jos dupa cumparaturi in Montreal la vremea asta de iarna. Dupa 10-15 minute, dupa ce le ai transpirate, le dezvelesti si le lasi doar acoperite, ca si cum ai vrea sa le feresti de un curent. Dupa inca 15 minute sint gata racorite: le infasori pe fiecare intr-un prosop de bucatarie si le pui in pungi de plastic. Acuma, s-ar putea ca atunci cind te intorci a doua zi de la serviciu sa nu mai gasesti nici zare de piine in garnizoana si sotul sa-ti explice ca vecina are piciorul rupt si ca a vazut-o, saraca,la geam si s-a dus repede sa-i duca si ei o piine, iar pe cealalta a mincat-o copilul! Dar poate ca astea sint lucruri care mi se intimpla numai mie. In orice caz, ce l-a salvat pe sotul meu a fost ca vecina are 75 de ani si locuieste singura. In cazul in care ti se intimpla si tie, nu dispera, stii ce ai de facut. Intr-un castron se adauga cinci cani de faina, etc...
Dodona, sa-ti fie cu folos reteta si sa o maninci sanatoasa! Si nu uita, cea mai importanta persoana este cea care pune piinea pe masa familie.
AmaliaR

+Quote Post
Georgio
mesaj Jan 16 2004, 04:18 PM

micro Bucatar

Nu stiu in ce masura va pot eu invata croissanterie dar banuiesc ca ceva experienta se poate acumula la orice varsta.Problema este ca reteta a fost cumparata si nu o pot reproduce aici .Din cate am vazut aici sunt numai retete pentru cantitati mici,productie de casa si din cate stiu eu e o mica mare diferenta intre 1k si 100kg de aluat.Poate ma insel,ramane de vazut. Cea mai reusita paine de pana acum a fost Pagnota cu masline(si putin condimentata-preferinta personala).
[addsig]

--------------------
Ups! I did it again...

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 16 2004, 04:23 PM

.

Tu ai scris: "Ma intereseaza deocamdata doar painea cu toate ca fac si croissant+specialitati norvegiene".
Daca scrii aci 100 de kg eu fac proportiile pe urma si daca nu o poti scrie o sa ramin fara. Da ceva din secretele aluatului pentru croissant tot ne poti spune nu?
Pagnotta ar fi o chifla pe romineste.

[addsig]

+Quote Post
carolada
mesaj Jan 16 2004, 06:38 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 12-December 03
Membrul Nr.: 10,561

[quote]
Pe 2004-01-16 00:05, Amalia a scris:

Draga Amalia,

felicitari pentru reteta,chiar m ai convins sa fac paine in casa:)te anunt cum o iesi.mai asteptam retete,dar tot la fel spuse(scrise:)

[addsig]

--------------------
carolada
<BR>
<BR>
<BR>never say never

+Quote Post
Guest_mona_usa_*
mesaj Jan 17 2004, 09:30 AM

Guests

vreau sa fac si eu placinte ardelenesti cu cartofi,cu varaza...cred ca din retete de piine se face coca.
mai asteptam retete e piine.
[addsig]

+Quote Post
Georgio
mesaj Jan 26 2004, 09:58 PM

micro Bucatar

Nu stiam ce insemna dar am repetat si eu ca papagalul.Cum mi-au spus altii ca se cheama asa am spus si eu mai departe.Oricum,cam asta este ce am reusit sa fac.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Mircea de 2004-01-26 22:01 ]
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Ups! I did it again...

+Quote Post
carolada
mesaj Jan 26 2004, 10:33 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 12-December 03
Membrul Nr.: 10,561

draga georgio,
pai arata f.bine (pagnot)dar reteta nu ne o dai?please...

[addsig]

--------------------
carolada
<BR>
<BR>
<BR>never say never

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 26 2004, 11:53 PM

.

Cred ca e cu masline.
[addsig]

+Quote Post
aldaesme
mesaj Feb 3 2004, 05:30 PM

Big Chef

Postari: 775
Inregistrat pe: 11-March 03
De la: Belgie
Membrul Nr.: 6,877

Buna,

Am primit si eu de curand o reteta pentru croissante (din astea cum se fac pe aici). Am sa le incerc si am sa va dau de stire. La prima vedere aluatul respectiv pare un aluat de cozonac lucrat ca un aluat frantuzesc. Mi s-a atras atentia ca munca cu dansul tine in jur de 4 ore, asa ca....nici o graba

O zi splendida tuturor! (aici este o minunat zi de primavara, toata ziua am zambit )

es
[addsig]

--------------------

+Quote Post
Elena of Sweden
mesaj Mar 21 2004, 09:23 PM

Academic Chef

scones cu cascaval

(bune la ceai cu dulceata sau la supa)

5,5 dl faina ( 1 dl faina = 60 grame faina)
0,5 lingurita praf de copt
putina sare
50 gr unt moale
50 gr cascaval ras
1,5 dl lapte
1 galbenus

1.se amesteca faina, praful de copt si sarea intr-un castron.
2.se adauga untul si cascavalul ras.
3.se adauga laptele si galbenusul. se framinta aluatul.
4.se intinde aluatul cam de un cm grosime, se taie patrate, etc, se pun pe o tava pe care s-a pus hirtie pergament (de copt).
5.se pune cuptorul la incalzit, la 200 grade c. se lasa intre timp aluatul sa creasca, cam 15 min. se coc in mijlocul cuptorului, cam 20 de minute

se servesc calde.

[addsig]

--------------------
Blogul meu aici

+Quote Post
MC
mesaj Aug 4 2004, 07:44 PM

Membru de onoare

Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
Membrul Nr.: 10,612

Painea se coace cel mai bine in cuptor de caramida.
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

25 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th April 2014 - 02:38 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare