> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

17 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Kinder - Pinguin, prajitura cu ciocolata si crema de lapte
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 12:54 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 3,909
Inregistrat pe: 27-December 07
De la: Banat
Membrul Nr.: 40,594

Ieri noapte, sau mai degraba azi de dimineata, mi-a atras atentia un topic al Biancai-21, prin care solicita ajutorul pentru traducerea acestei retete.Deoarece kinderitza mea - Milena, a vazut la ce ma concentram asta noapte si mi-a cerut sa ii prepar prajitura, azi (sau ieri? laugh.gif ) m-am apucat sa o fac. Ii multumesc Biancai floare.gif pentru ca mi-a atras atentia asupra ei, chiar e faina!
Imagine Atasata

In primul rand vreau sa subliniez ca daca o veti presta intr-o tava mai mare decat a mea va iesi ceva mai subtire, implicit mai apropiata de aspectul prajiturii originale de la Kinder. Sau, se pot reduce ingredientele.

Avem nevoie de:

Foi:
10 oua
200 grame zahar
2 pachetele de zahar vanilat
5 linguri pline cu gris pentru bebe - eu nu am avut asa ceva, presupun ca e vorba de gris instant pentru bebelusi, asa ca am pus 5 linguri de pesmet alb fin
5 linguri pline de faina
5 linguri pline de cacao amara
5 linguri de miere (de salcam)
1,5 pac. de praf de copt
1 praf de sare
50 ml lapte
270 ml ulei

Glazura 1 (peste crema)
120 grame ciocolata de menaj
70 de grame de unt
1 lingura de apa
2 linguri de ulei

Glazura 2 (pentru finisarea prajiturii)
220 de grame de ciocolata de menaj
100 grame de unt
3 linguri de ulei
1 lingura de apa
1 lingura zahar praf

700 mililitri de smantana pentru frisca - preparat gata indulcit de la Meggle sau Dolcella (asa zice in reteta originala, merge si cu smantana dulce)
1 pachetel de gelatina instant sau 2 pachetele de intaritor de frisca
3 linguri de lapte (eu am folosit lapte condensat)
2 lingura de miere
1/2 de lingura de esenta de vanilie (eu am folosit 2 plicuri de zahar vanilat Dr. Oetker si 1 fiola de esenta butter-vanille).

Imagine Atasata

Pentru blat se separa ouale, bateti cele 10 galbenusuri cu zaharul si cu zaharul vanilat cateva minute pe viteza cea mai mare pana amestecul e o crema densa. Adaugati faina, praful de copt, cacao si grisul (in cazul meu pesmetul). Mixati usor... adaugati usor laptele si uleiul, adaugati mierea. Amestecati usor cu cele 10 albusuri batute ca zapada (spuma tare) cu praful de sare.

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata
- compozitia finala este destul de lichida.

Se coc doua foi, una, zice ea, pe hartie de copt, in cuptorul cu ventilatie la 165 grade pt. 12-13 minute sau la cel normal la 175 grade. Le lasati sa se raceasca fara a indeparta hartia.

Intre timp se prepara glazura 1, din toate ingredientele care se amesteca pe foc, topindu-le, fara a fierbe.

Imagine Atasata

Se da de o parte sa se racoreasca.

Se mixeaza frisca pe viteza mare pana sta bat. Se adauga "Instant želatinu Fix" - adica gelatina instant fix, pe care eu nu stiu de unde sa o iau, caz in care recurg la varianta a doua - 2 pachetele de intaritor de frisca. Se adauga laptele(in cazul meu lapte condensat), mierea, esenta si mixam iara bine. Rezulta o crema tzapana bine:

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de lauralaurentiu: Apr 16 2008, 07:32 AM

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 01:09 AM

Master of disaster

Intre timp foile s-au racorit:
Imagine Atasata

Trecem la asamblarea prajiturii: pe una din foi se pune jumatate din crema, netezind foarte bine, ajutandu-ne, la nevoie, de un cutit umed cu lama lunga:

Imagine Atasata

Peste crema se pune glazura preparata, pastrata la temperatura camerei, apoi se da prajitura la congelator cateva minute, doar cat sa se intareasca glazura:

Imagine Atasata

Intre timp se prepara glazura 2, identic ca si prima, din toate ingredientele specificate.

Se scoate prajitura cu glazura intarita din congelator si deasupra se pune, lingura cu lingura, restul de crema, niveland foarte bine suprafata.

Imagine Atasata

Peste crema se rastoarna a doua foaie, cu hartia in sus, apasam usor pe toata suprafat hartiei ca sa adere foaia la crema, apoi indepartam hartia.

Imagine Atasata

Suprafata prajiturii se glaseaza cu glazura 2 si se da din nou la congelator pana la intarirea acesteia.

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Se taie cu un cutit inmuiat mereu in apa fierbinte.

Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
cheesecakeNY
mesaj Apr 13 2008, 01:19 AM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 1-March 08
De la: Upstate New York
Membrul Nr.: 41,867

Foarte frumoasa ti-a iesit lauralaurentiu. Sa stii ca si eu azi noapte am dat peste topicul legat de crema de lapte si dimineata am prestat-o si eu la cerintele sotului care si el e fan Kinder, ce sa faci cu pofticiosii tongue.gif
Eu am improvizat putin si reteta am postat-o la topicul cu crema de lapte, dar pun si aici o poza cum a iesit a mea, daca tot am muncit in acelasi timp laugh.gif Din a mea am salvat cateva bucati pentru socrii in rest s-a papat cam toata si am facut si cumparaturi tot azi pentru inca o tura. Ce face Culinarul cu noi hehehe
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Intelligence runs after me, but i am faster !!

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 01:23 AM

Master of disaster

E faina, faina, felicitari floare.gif ! Ce ne mai ramane de facut? tongue.gif Eu ma gandesc serios la o variatiune pe tema "After eight" - preferata mea laugh.gif !

--------------------

+Quote Post
Bianca-21
mesaj Apr 13 2008, 01:29 AM

Master of disaster

Postari: 5,391
Inregistrat pe: 11-October 06
De la: Germany
Membrul Nr.: 34,303

Bravo fetele! mmmm, asa as papa si eu o felie. kermit.gif

+Quote Post
cheesecakeNY
mesaj Apr 13 2008, 01:30 AM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 1-March 08
De la: Upstate New York
Membrul Nr.: 41,867

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 13 2008, 01:23 AM) *
E faina, faina, felicitari floare.gif ! Ce ne mai ramane de facut? tongue.gif Eu ma gandesc serios la o variatiune pe tema "After eight" - preferata mea laugh.gif !

mmm buna buna, eu am vazut ca au postat fetele reteta la Ferrero Rocher, of si cand tin dieta ma mai ''rasplatesc'' cu cate una asa ca trebuie sa le facem in curand si pe acelea si am auzit ca e si un tort asemanator, trebuie sa ma mai informez si poate vin cu reteta in curand tongue.gif

--------------------
Intelligence runs after me, but i am faster !!

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 01:34 AM

Master of disaster

CITAT(Bianca-21 @ Apr 13 2008, 02:29 AM) *
Bravo fetele! mmmm, asa as papa si eu o felie. kermit.gif

laugh.gif , chiar ti se cuvine o felie, una mare ! Si Milena (fiica mea) multumeste ca mi-ai atrs atentia aspura acestei prajituri care i-a placut mult de tot. pupic.gif

--------------------

+Quote Post
elena_antony
mesaj Apr 13 2008, 02:41 AM

Senzuala

Postari: 2,018
Inregistrat pe: 13-November 06
De la: Lebanon
Membrul Nr.: 34,842

Laura e dementiala prajitura asta!Ce bine arata, si cu crema multaaaaaaaaaaaaaaaaa! mincacios.gif
Deci eu la dulciuri nu mai intru , ca dupaia trebuie sa fac prea multe ture de bloc icon_biggrin.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Luanda
mesaj Apr 13 2008, 02:50 AM

Planetareasa

Postari: 2,414
Inregistrat pe: 4-February 07
De la: Undeva in Africa
Membrul Nr.: 36,361

Voi nu glumiti!! Cum arata praji asta!!

Bravo Laura! Acum imi canti cantec de leagan ca eu nu mai adorm la loc! Stau ca mintea priponita la Kinderu' asta! Cin'ma pus sa intru aici???

--------------------

+Quote Post
CristinaK
mesaj Apr 13 2008, 03:20 AM

Master of disaster

Postari: 1,896
Inregistrat pe: 29-February 04
De la: Saitama-Japonia (Focsani)
Membrul Nr.: 12,323

CITAT(lauralaurentiu @ Apr 13 2008, 07:54 AM) *
...In primul rand vreau sa subliniez ca daca o veti presta intr-o tava mai mare decat a mea va iesi ceva mai subtire, implicit mai apropiata de aspectul prajiturii originale de la Kinder. ...

Laura, cat are tava ta? Pare destul de mare eusa_think.gif ...
Arata delicios de bine Kinder-ul tau!!! rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Apr 13 2008, 07:20 AM

Master of disaster
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 2,842
Inregistrat pe: 5-October 04
De la: pe dinafara
Membrul Nr.: 17,498

Laura,arata mai bine decat originalul! pupic.gif
Deci asta faceai tu in miez de noapte.Eu stii ce faceam la ora aia?Ma uitam la tine... biggrin.gif Pe Youtube wink.gif

--------------------

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 09:34 AM

Master of disaster

CITAT(elena_antony @ Apr 13 2008, 03:41 AM) *
Laura e dementiala prajitura asta!Ce bine arata, si cu crema multaaaaaaaaaaaaaaaaa! mincacios.gif
Deci eu la dulciuri nu mai intru , ca dupaia trebuie sa fac prea multe ture de bloc icon_biggrin.gif laugh.gif

laugh.gif Si eu m-am ferit de dulciuri in ultima perioada, dar... am recidivat, iaca! Sa-mi fie cu iertaciune!

--------------------

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 09:36 AM

Master of disaster

CITAT(Luanda @ Apr 13 2008, 03:50 AM) *
Voi nu glumiti!! Cum arata praji asta!!

Bravo Laura! Acum imi canti cantec de leagan ca eu nu mai adorm la loc! Stau ca mintea priponita la Kinderu' asta! Cin'ma pus sa intru aici???

Multzam, Luanda. Eu iti cant draga (sincer sunt mai exaltata de gatit decat de cantat tongue.gif , cel putin de cand am descoperit culinarul). Dormi, pui mic, si o sa visezi frumos, cu prajitua buna, cu ousor surpriza! laugh.gif

--------------------

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 09:38 AM

Master of disaster

CITAT(CristinaK @ Apr 13 2008, 04:20 AM) *
Laura, cat are tava ta? Pare destul de mare eusa_think.gif ...
Arata delicios de bine Kinder-ul tau!!! rolleyes.gif

Tava are 30/34 cm, e quasipatrata. Daca iti place asa, inalta, fa-o asa, daca nu da-i cu regula de trei simpla prin ingredientele alea dry.gif . P.S. Azi, de dimineata, e mai faina decat aseara. S-a fragezit minunat, am savurat o jumatate de cub langa un expreso. smile.gif

--------------------

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 09:43 AM

Master of disaster

CITAT(Bolognese di Cluj @ Apr 13 2008, 08:20 AM) *
Laura,arata mai bine decat originalul! pupic.gif
Deci asta faceai tu in miez de noapte.Eu stii ce faceam la ora aia?Ma uitam la tine... biggrin.gif Pe Youtube wink.gif

Draga mea, deci tu cu asta pierzi noptile? tongue.gif
Ma bucur ca iti place prajitura, imi place si mie - cu toate ca eu in viata mea nu am mancat un kinder-pingui de la pravalie laugh.gif - eu ma cam feresc de tot ce e ambalat, dar fiica mea are o mare pasiune pentru tot ce se vinde-n punga, nu stiu cum sa o dezobisnuiesc de asta. Poate prestand eu la domiciliu ceea ce o tenteaza pe ea si se gaseste de cumparat.
P.S. De la Pasti incolo, spre deosebire de restul fetelor, eu nu o sa prea am timp de gatit, imi "intru-n pita" serios, asa ca ma "dezmierd" acuma, cat mai am timp! pupic.gif

--------------------

+Quote Post
adar
mesaj Apr 13 2008, 10:02 AM

Captain Cook

Postari: 430
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: Sibiu
Membrul Nr.: 33,046

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Laura, am lesinat pe tastatura ... nu-mi vine sa cred ... e adevarata prajitura asta sau e trucaj??? biggrin.gif
O fac sigur, ca am si eu o kinderita acasa laugh.gif

--------------------

+Quote Post
droopina
mesaj Apr 13 2008, 10:12 AM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Grup: Moderatori
Postari: 10,095
Inregistrat pe: 2-November 06
De la: somewhere over the rainbow...
Membrul Nr.: 34,683

Ca sa vezi! Sotul e maaaaaaaaaare amator de Kinder Pingui biggrin.gif Si chiar ne intrebam intr-o zi cum s-ar putea face in casa asa ceva. Io-te ca am dezlegat misterul. Acu intrebarea e cine are curaj sa se apuce de asa ceva? biggrin.gif
Io nu! Mai bine ma duc sa iau euri la pachet decat sa fau foc bucatariei biggrin.gif

Oricum arata jenial si tare as vrea sa-mi trimiti si mie la pachet tongue.gif

--------------------
Life sucks and then you die! Damn right!

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 10:58 AM

Master of disaster

CITAT(adar @ Apr 13 2008, 11:02 AM) *
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Laura, am lesinat pe tastatura ... nu-mi vine sa cred ... e adevarata prajitura asta sau e trucaj??? biggrin.gif
O fac sigur, ca am si eu o kinderita acasa laugh.gif

laugh.gif
E adevarata bilivmi, naudaubt! P.S. : nu e greu de facut. chiar nu e vreo mare filozofie.

--------------------

+Quote Post
lauralaurentiu
mesaj Apr 13 2008, 11:00 AM

Master of disaster

CITAT(droopina @ Apr 13 2008, 11:12 AM) *
Ca sa vezi! Sotul e maaaaaaaaaare amator de Kinder Pingui biggrin.gif Si chiar ne intrebam intr-o zi cum s-ar putea face in casa asa ceva. Io-te ca am dezlegat misterul. Acu intrebarea e cine are curaj sa se apuce de asa ceva? biggrin.gif
Io nu! Mai bine ma duc sa iau euri la pachet decat sa fau foc bucatariei biggrin.gif

Oricum arata jenial si tare as vrea sa-mi trimiti si mie la pachet tongue.gif

Da-mi adresa tongue.gif !
Ma bucur ca ti-a placut, si, crede-ma, chiar pare mai complicat decat este de fapt.

--------------------

+Quote Post
aliza
mesaj Apr 13 2008, 11:32 AM

Master of disaster

Postari: 5,250
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: Bz-Vn
Membrul Nr.: 28,783

Deci Laura daca e ca Kinder Pinguin dupa care sunt innebunita tongue.gif sigur fac praji rolleyes.gif

Multumesc pentru reteta floare.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

17 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd October 2014 - 10:40 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare