Sari la conținut

Poză

Ciuperci pane

9 răspunsuri la acest topic

#1 NELA

NELA

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 10 October 2004 - 02:50 PM

Buna tuturor,
Am si eu (iarasi) o intrebare. Cand voi faceti ciuperci pane, ce fel de ciuperci folositi? Le fierbeti inainte sau nu? Se pot face pane si ciupercile micute albe champinion sau nu? Am cumparat trei cutii de ciuperci proaspete si mai am una. Din doua am facut ciulama cu mamaliguta si vreau sa o folosesc si pe a treia dar nu am nici o idee ce sa fac si m-am gandit la ciuperci pane. Poate imi dati voi vreo idee cum sa le fac pe astea pane. Multumesc si o zi buna tuturor. Nela

#2 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 10 October 2004 - 03:00 PM

eu,fac asa:
ciuperci albe (champignons) ,le tai codita,le dau prin faina,dupa aceea prin ou si pesmetul acela pentru pane..si le prajesc..gata!! icon_smile.gif

Nu, le fierb înainte!!
astea sînt ciupercile

si asta e pesmetul de pane(se poate face din chifle/Baguette pîine alba vechi/uscate..se maruntesc ,sau se macina foarte marunt/fin

#3 NELA

NELA

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 10 October 2004 - 03:03 PM

Multumesc Maya, asa m-am gandit si eu sa le fac dar nu prea eram sigura. Inca o data multumes mult.Nela

#4 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 10 October 2004 - 03:04 PM

aaa.am uitat sa spun ..eu condimentez oul batut,pentru pane, cu sare piper..si mai se poate pune si basilikum uscat si macinat marunt..sau ce vrei tu icon_smile.gif

#5 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 10 October 2004 - 03:07 PM

QUOTE(NELA)
Multumesc Maya, asa m-am gandit si eu sa le fac dar nu prea eram sigura. Inca o data multumes mult.Nela

cu placere smile.gif

si sa stii ca ies moi înauntru.Am mîncat facute de altcineva ciuperci pane,dar fierte înainte si sa stii ca nu erau asa gustoase si erau asa moi înauntru(putin fleshcaite)

si înca ceva..în pesmetul ala am pus si vreo 2 linguri de parmezan,da o aroma foarte buna ciupercilor smile.gif

#6 NELA

NELA

Bucataras

• Membri
  • 64 posturi

Postat 10 October 2004 - 03:58 PM

Draga Maya,
Am facut ciupercile si au iesit nemaipomenit de bune, moi inauntru dar nu flescaite, eu am folosit pesmet italian cu parmezan si frunze inauntru . Imi plac la nebunie si sotului si copiilor le plac asa ca m-ai salvat de acuma am un breakfast pe cinste. Inca o data multumesc .

#7 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 10 October 2004 - 06:05 PM

cu placere..de aia am si spus ,sa nu le fierbi(unii fac asta)..ca nu e nevoie..se înmoaie ele destul la prajit icon_smile.gif
Si noua ne plac asa la toti trei icon_smile.gif

#8 Sabe Li

Sabe Li

Captain Cook

• Membri
  • 463 posturi

Postat 11 October 2004 - 08:06 AM

Cand vei cumpara ciuperci Pleurotus, iti recomand niste pane-uri mai deosebite: se taie coditele, se ung ciupercile (partea interioara a palariei) cu un strat subtire de branza topita, apoi se lipeste cu o bucata de carne (de aceeasi marime ca si ciuperca) batuta ca pentru snitele...Eu prefer pieptul de pui, dar poti folosi orice carne vrei tu.
In rest, stii: ungi "sandwich-ul" cu amestecul de oua, faina, condimente...

#9 roxana anca

roxana anca

Academic Chef

• Membri
  • 1234 posturi

Postat 18 October 2004 - 01:59 PM

Si eu fac ciuperci ne plac foarte mult. le curat le tai coditelele le scobesc si fac o umplutura codite tocate cu verdeata cu unt si cascaval sau parmezan (ca voi aveti parmezan) amestecate bine cu piper sare si ce mai vreti voi le pun la cuptor si apoi le manancam. Poti sa le mai umpli si cu carne tocata codite de ciuperci calite bine cu ceapa amestecate tot asa cu parmezan sau cascaval ras verdeatat sare piper. Cele pleurotos intr-adevar le fac pane pentru mine si baiat le fac in pesment iar pestru sot in faina.

Roxana Anca

#10 dragos_nl

dragos_nl

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 18 October 2004 - 04:13 PM

eu,fac asa:
ciuperci albe (champignons) ,le tai codita,le dau prin faina,dupa aceea prin ou si pesmetul acela pentru pane..si le prajesc..gata!! smile.gif

Baga si niste usturoi si nu mai da prin pesmet si sa vezi cum iese. Si daca n-o fi bun, imi tai mie... ciupercile icon_lol.gif

Răspunde la acest topic

3 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi