Budinca de cartofi

Calim ceapa si usturoiul tocate intr-o lingura cu ulei si putina apa putin apa. Curatam si taiem cartofii si dovleceii felii. Ungem o tava cu restul d

Timp pregatire
60 minute
Complexitate
redusa

Ingrediente

  • 5-6 cartofi
  • 2 dovlecei
  • 1 ceapa
  • 1 catel de usturoi
  • 2 linguri cu ulei de masline
  • 200ml iaurt dietetic
  • 2 linguri cu pesmet
  • 1 lingurita cu bulion
  • 100g urda
  • 1 ou
  • cimbru
  • sare
  • piper

Mod de preparare

Calim ceapa si usturoiul tocate intr-o lingura cu ulei si putina apa putin apa. Curatam si taiem cartofii si dovleceii felii.

Ungem o tava cu restul de ulei si aseaza cartofii, ceapa si dovleceii in straturi alternative. Pune un praf de sare, bate oul cu iaurt si apoi toarna-l peste legume.

Presaram un pic de piper si apoi pesmetul. Dam tava la cuptor 30 de minute, acoperita cu folie de aluminiu. Indepartam folia, turnam bulionul desfacut in putina apa si mai lasam pana se formeaza crusta.
Alte retete

Bors cu urzici

Salata de pui si ciuperci

Tocanita de mazare

 

Comentarii

Pentru a comenta trebuie sa fii autentificat. Log in

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros
Ghiveci calugaresc de vinete

Ghiveci calugaresc de vinete

preparat de post

Ghiveci calugaresc de vinete
Dulceata de visine

Dulceata de visine

Nicio dulceata nu este mai buna pentru delicioasele clatite!! Pentru concurs ,,toamana se numara borcanele"

Dulceata de visine