Sos cu castraveti

Se curata castravetii si se taie rondele foarte subtiri. Se pun apoi intr-o farfurie adanca si se lasa sa stea la frigider o jumatate de ora. intre ti

Timp pregatire
60 minute
Complexitate
redusa

Ingrediente

  • 300 g de castraveti
  • 1 borcan mare de iaurt 400
  • ml
  • 1 lamaie
  • 1 legatura de marar
  • sare
  • piper

Mod de preparare

Se curata castravetii si se taie rondele foarte subtiri. Se pun apoi intr-o farfurie adanca si se lasa sa stea la frigider o jumatate de ora. intre timp, se prepara sosul. Se bate iaurtul, se adauga piper, zeama de la o lamaie si se amesteca bine.

Se spala si se scurge bine mararul. Se scurg castravetii de zeama pe care au lasat-o si se usuca bine intr-un servet absorbant. Rondelele de castraveti se amesteca apoi cu sosul preparat. Se presara cu marar si se introduc pentru 15 minute la frigider.


Alte retete de sos

Sos pentru spaghete

Sos pui

 

Comentarii

Pentru a comenta trebuie sa fii autentificat. Log in

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros
Ghiveci calugaresc de vinete

Ghiveci calugaresc de vinete

preparat de post

Ghiveci calugaresc de vinete
Dulceata de visine

Dulceata de visine

Nicio dulceata nu este mai buna pentru delicioasele clatite!! Pentru concurs ,,toamana se numara borcanele"

Dulceata de visine