Clatitele cu mere si scortisoara este o mancare de post ce poate fi servit ca si desert. In apa minerala se dizolva zaharul si sarea.
Clatitele cu mere si scortisoara este o mancare de post ce poate fi servit ca si desert. In apa minerala se dizolva zaharul si sarea.
Se toarna faina "in ploaie" , amestecand cu telul, incep, astfel incat sa nu se formeze cocolase.
Se amesteca apoi cu merele, pana cand se obtine un aluat de consistenta unei smantani mai groase. La final se adauga scortisoara.
Se coc in tigaia unsa cu putin ulei, in forme haioase.
Clatitele cu mere si scortisoara se servesc calde.

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba
Comentarii