Tort de morcovi

Galbenusurile cu zaharul se bat, pana se face o spuma. Se adauga morcovul, migdalele si lamaia(sucul si coaja, data prin razatoare). Dupa aceea se pre

Timp pregatire
60 minute
Complexitate
medie

Ingrediente

  • 5 galbenusuri
  • 250 gr. zahar
  • 250 gr. morcovi dati prin razatoare
  • 250 gr. migdale macinate
  • 1 lamaie
  • 80 gr. faina
  • o lingura praf de copt
  • 5 albusuri(batute)
  • 1 varf cutit sare

Mod de preparare

Galbenusurile cu zaharul se bat, pana se face o spuma. Se adauga morcovul, migdalele si lamaia(sucul si coaja, data prin razatoare). Dupa aceea se presara si faina cu praful de copt, iar la sfarsit albusurile (batute spuna) si sarea.

De preferinta, se alege o forma rotunda, care se unge cu unt (ulei) si se tapeteaza cu faina. Tortul se da la cuptor (18o grade) circa 5o min. Se poate servi si cu: glazura de lamaie, din 250 gr zahar vanilat, 2,3 linguri suc de lamaie sau glazura de cirese, din 25o g.zahar vanilat, 1 lingura apa, 1-2 linguri cirese.

 

Comentarii

Pentru a comenta trebuie sa fii autentificat. Log in

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Classic

- 1000 lei
2999.99 lei
1999.99 lei
Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...

Frigănele cu fructe și înghețată - Desert simplu și savuros
Ghiveci calugaresc de vinete

Ghiveci calugaresc de vinete

preparat de post

Ghiveci calugaresc de vinete
Dulceata de visine

Dulceata de visine

Nicio dulceata nu este mai buna pentru delicioasele clatite!! Pentru concurs ,,toamana se numara borcanele"

Dulceata de visine