Sari la conținut

Poză

Urzici

12 răspunsuri la acest topic

#1 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 13 April 2006 - 07:05 PM

Imi poate spune cineva repede o reteta de preparare a urzicilor?
Asa, si?

#2 Damian_28372

Damian_28372

Captain Cook

• Membri
  • 289 posturi
  • Interests:Diverse

Postat 13 April 2006 - 07:35 PM

icon_smile.gif placinta de urzici ochiometric facuta

..niste praz( merge si cu ceapa verde dar prazul e mai bun)...se taie rondele( cam o tija zdravana la o poala de urzici) si se caleste...se adauga urzicile spalate si tocate grosier...dupa ce s-au muiat astea, se sareaza si pipereaza...nu se adauga apa, trebuie sa fie mai in suc propriu si nu prea zemoase....asa ca mai bine pui capacul...se adauga oua ( 2-3 ) si niste cascaval ras daca ai( dar e excelent cu cascaval, nu foarte mult dar sa fie)...apoi se fac placinte in foi cumparate...sau daca ai timp faci tu foi de placinta...se ung foile cu margarina...se unge cu compozitie, se ruleaza si tzusti in tava unsa...se lasa la cuptor pana se rumeneste( foaia se unge si pe deasupra)...e ff buna si calda dar mai ales rece cu un vin alb sec ..rece si el!... laugh.gif

...sa nu ma impusti!!!!...

#3 Damian_28372

Damian_28372

Captain Cook

• Membri
  • 289 posturi

Postat 13 April 2006 - 07:38 PM

tongue.gif daca nu tii postul si ai prin frigider, poti adauga in compozitie si niste muschi file sau tiganesc sau costitza afumata...etc!..resturi!...la mine are succes daca are si carne blink.gif ...altfel, la ratze!...

#4 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 13 April 2006 - 07:47 PM

mercic frumos
dar nu placinta as vrea acum, pt ca trebuie facute rapid, un soi de piure, sau mancare? stii?
multumesc

Asa, si?

#5 Damian_28372

Damian_28372

Captain Cook

• Membri
  • 289 posturi

Postat 13 April 2006 - 07:58 PM

dry.gif urzicile spalate si oparite ca si la spanac se calesc in tigaie cu oleaca de usturoi ( dar putin) , se adauga sare , piper si se stinge cu lapte amestecat cu o lingura de faina...merge si apa in loc de lapte dar cu lapte are gust bun...asta se papa cu ou ochi.. si mamaligutza!!!!...
tongue.gif

#6 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 13 April 2006 - 08:04 PM

... curatata, spalata, fiarta in apa sarata. ( nu arunca apa) se taie grosolan, se pune putina ceapa cu ulei in tigaie se caleste, cand e aurie se adauga urzicile, se amesteca bine, se pune mujdei de usturoi si se mananca cu mamaliguta. ( poti s-o faci in apa de la fiertul urzicilor, cu conditia sa fi fost bine spalate, sa nu ai surpriza sa gasesti putin pamant, sau praf, ca scrasneste rau intre dinti)

sau pilaf cu urzici, prajesti ceapa, pui orezul, sare piper, ( apa de la urzici, se adauga pe rand si atunci stai sa mesteci mereu, sau toata o data si cand orezul e pe jumate fiert se adauga urzicile care au fost putin fierte si taiate grosolan). pozi pune o bucatica de unt la sfarsit daca nu postesti.

sau se face si ciulama cu faina si putina smantana.... cam atat fac eu, dar am putine ocazii.( nu prea gasesc urzici)

eu le mai pun cand am si intr-o ciorba de legume. sunt foarte gustoase si mai ales sanatoasa.
Fan n_puiu for ever

#7 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 13 April 2006 - 08:04 PM

multumesc frumos floare.gif
Asa, si?

#8 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 April 2006 - 09:57 AM

era la Tehnici, tigaie dubla, o omleta
da cre ca e prea tirziu

#9 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 14 April 2006 - 10:00 AM

multumesc frumos, am cautat dar nu am gasit, oricum, voiam reteta pt mama (a primit niste urzici) care nu a facut niciodata urzici, si nici eu, ca nu imi plac, si voia sa manance acum si de asta v-am sacait
Asa, si?

#10 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 April 2006 - 10:37 AM

http://www.culinar.r...?showtopic=7383
icon_smile.gif

#11 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 14 April 2006 - 10:40 AM

aaaa, da, acum imi amintesc ca am mai vazut-o, arata tare fain, am sa ii sugerez si varianta asta floare.gif
Asa, si?

#12 Ioana_21473

Ioana_21473

Big Chef

• Membri
  • 659 posturi

Postat 14 April 2006 - 07:53 PM

pilaf cu urzici facea mama... super bun!
Don't get mad... get EVEN....

ioana

#13 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 19 April 2006 - 11:15 PM

Si daca mai pui si o lingura doua de smantana in pilaful ala de urzici e si mai si wink.gif , laugh.gif !!!!

Le-ati gatat de mancat ?!!!

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi