Sari la conținut

Poză

Tort de trandafiri

12 răspunsuri la acest topic

#1 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 09 November 2007 - 11:48 AM

Iata-ma ca, "bagata in priza la 220V" laugh.gif am prestat volens-nolens acest dulce la insistentele unei prietene – curioasa fiind de rezultat – deoarece tocmai ma "improprietarise" cu proaspata reteta achizitionata de la o colega de serviciu. Si Dora, cuminte si ascultatoare, a purces a deslusi meandrele acestei retete biggrin.gif care are toate calitatile dar numai pe cea "greu de realizat" n-o are... tongue.gif

Iata ingredientele pt pasta:

250 g faina
1 ou
13g de drojdie uscata
25g unt
60g zahar
100g lapte

Ingrediente crema: (e de fapt crema pasticcera injumatatita la care se adauga o tableta de ciocco fondente(amaruie))

500ml lapte
4 galbenuse
160g zahar
60g faina
100g ciocco fondente

torta_di_rose_003cookie.jpg

Am pus in mixer faina, zaharul si untul taiat cubulete si am amestecat

torta_di_rose_004cookie.jpg

Am pus oul. In lapte am dizolvat drojdia si am incorporat usor in amestec.

torta_di_rose_005cookie.jpg

torta_di_rose_006cookie.jpg

Am continuat a amesteca ingredientele pana am obtinut ceva de genul:

torta_di_rose_007cookie.jpg

Apoi am trecut compozitia pe masa de lucru si am continuat s-o "lucrez" pana a ajuns cam asa:

torta_di_rose_008cookie.jpg

Editat de dora_m, 09 November 2007 - 11:50 AM.

#2 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 09 November 2007 - 12:02 PM

Am lasat pasta in castronel sa creasca la loc cald in buca circa 1-2 ore...

Intre timp am preparat crema.

Galbenusurile le-am "zbatut" bine de toti peretii vasului impreuna cu zaharul biggrin.gif

torta_di_rose_021cookie.jpg

Am adaugat faina si am continuat a zbatere saracele oo pana au ajuns cam asa: smile.gif

torta_di_rose_022cookie.jpg

Apoi am incalzit laptele si in el am topit ciocco si rezultatul l-am amestecat oualelor... sa le tina companie laugh.gif

torta_di_rose_023cookie.jpg

Le-am pus din nou pe foc – de parca nu erau saracele superincalzite....– si le-am lasat pana crema a devenit asa:

torta_di_rose_024cookie.jpg

torta_di_rose_025cookie.jpg

Apoi am lasat-o sa se raceasca mestecand din cand in cand in ea si pt a nu forma crusta la suprafata.

Cand pasta a crescut am intins-o in forma dreptunghiulara (a se vedea, va rog, la mine ce inseamna dreptunghiular!!! laugh.gif)

torta_di_rose_027cookie.jpg

Editat de dora_m, 09 November 2007 - 12:04 PM.

#3 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 09 November 2007 - 12:09 PM

Am intins deasupra crema pasticcera

torta_di_rose_028cookie.jpg

Am rolat totul in forma de sul si-am taiat bucati de 3-4 cm una...

torta_di_rose_029cookie.jpg

Fiecare bucatica am inchis-o la una din capete pt a impiedica iesirea crema (care si asa iesea pe toate partile biggrin.gif )

torta_di_rose_030cookie.jpg

Le-am asezat in tava cu hartie de copt si cu peretii untuiti si le-am mai lasat sa dospeasca pana s-au dublat ca volum...

torta_di_rose_031cookie.jpg

torta_di_rose_032cookie.jpg

Editat de dora_m, 09 November 2007 - 12:10 PM.

#4 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 09 November 2007 - 12:15 PM

Am pus la cuptor la 180° pt circa 30 minute (eu am incercat cu scobitoarea)...si...

Here you are...

torta_di_rose_0acookie.jpg

torta_di_rose_035cookie.jpg

Si traditionala sectiune:

torta_di_rose_042cookie.jpg

torta_di_rose_041cookie.jpg

Si nu putea lipsi din show imaginea de ansamblu...

cookie.jpg

Cam atat...astept comentarii...va pup pupic.gif

#5 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 09 November 2007 - 12:40 PM

stateam si ma uitam si nu pricepeam cum e cu tortul cu drojdie daca ziceai "monstru din bucatarie/ de duminica" stiam din prima despre ce e vorba wink.gif
Asa, si?

#6 claudia angela

claudia angela

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi

Postat 09 November 2007 - 02:37 PM

Ce fel este crema asta pasticcera? Este ca o budinca?
Ma intereseaza daca ar merge umplutura intr-un tort. Am vazut ca la cealalta reteta ai pus si frisca, dar gustul de ciocolata mi-ar place mai mult.
In rest, numai laude! Eu n-am timp de retete asa de elaborate.
ANGY

#7 claudia angela

claudia angela

Big Chef

• Membri
  • 602 posturi

Postat 09 November 2007 - 02:37 PM

Ma intereseaza daca ar merge umplutura intr-un tort. Am vazut ca la cealalta reteta ai pus si frisca, dar gustul de ciocolata mi-ar place mai mult.
ANGY

#8 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi
  • Interests:calatorii, mancaruri exotice, politica, dansul

Postat 09 November 2007 - 06:43 PM

Bogdano, monstrul nu statea in bucatarie, aparea doar... duminical. biggrin.gif Cred ca te referi la reteta lui Celeste Monstrul de duminica, nu? 056.gif prefer sa te pup pe frunte ca vad ca a ramas doar smile-ul care se pupa in bot si mie nu imi place sa pup pe gura prietenele biggrin.gif
Dupa virtute, veselia e lucrul cel mai indispensabil.
Zilnic ar trebui sa citim o carte buna, sa ascultam o melodie placuta, sa contemplam un tablou frumos si sa rostim cuvinte placute.
Goethe

#9 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 09 November 2007 - 06:59 PM

QUOTE(claudia angela @ Nov 9 2007, 04:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>

claudia angela, crema pasticcera este crema de vaniglie. Daca te uiti sau te-ai uitat la topicul meu "Torta Bignè" acolo am explicat pas cu pas cum se face...crema pasticcera in amestec cu frisca rezulta o alta crema super numita crema chantilly...la crema pasticcera merge f bine cacao sau ciocco (amestecul il poate face fiecare dupa fantezie) si se preteaza extraordinar pt orice fel de umplutura implicit pt tort....cred ca am fost destul de explicita...daca nu, te rog sa ma tragi de maneca... laugh.gif

#10 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 09 November 2007 - 08:11 PM

dora, unde-ai fost pan-acuma? toate dulciurile tale arata impecabil. felicitari!
si daca tu esti cea din avatar, ptr cine prestezi atatea, ca tu sigur nu mananci dupa cum arati.
oricum, presteaza in continuare, imi place ce vad.

#11 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 10 November 2007 - 11:34 AM

yandira, ala de duminica wink.gif nu eram sigura daca era in bucatarie au in sarbatoare tongue.gif pupic.gif
Asa, si?

#12 Gabriela Carmen

Gabriela Carmen

Master of disaster

• Membri
  • 2280 posturi

Postat 10 November 2007 - 05:44 PM

Arata foarte bine! Chiar voiam sa te intreb cum e facut...dincolo. Bine ca l-ai pus si in imagini! smile.gif

#13 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 11 November 2007 - 11:14 PM

QUOTE(moatza @ Nov 9 2007, 10:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
dora, unde-ai fost pan-acuma? toate dulciurile tale arata impecabil. felicitari!
si daca tu esti cea din avatar, ptr cine prestezi atatea, ca tu sigur nu mananci dupa cum arati.
oricum, presteaza in continuare, imi place ce vad.

moatza pupic.gif...eu sunt cea din avatar...iaca eu va urmaresc din "umbra" de peste 3 ani...si de-abia de vreo 3-4luni am inceput sa pun in practica tot ceea ce-am citit si ce-am invatat de aici de pe culi...de la toate fetele...ce mai, m-a prins microbul si pe mine biggrin.gif ...sper sa fie de bun augur...de mancat eu nu mananc nici un dulce din tot ce prepar (nici macar nu gust)...din cauza unei probleme de sanatate treb sa tin o dieta f stricta...si atunci ca sa practic tot ce-am invatat pe aici fac dulciuri peste dulciuri si le mananca sotul si fiica mea...mai duc si pe la prieteni si cunoscuti...deja am reclamatii din partea sotului si mai ales a fiicei...ca sa ma opresc a prepara daca nu vreau sa-i am pe constiinta ca au devenit obezi laugh.gif

Editat de dora_m, 11 November 2007 - 11:21 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi