Sari la conținut

Poză

Pui surpriza

24 răspunsuri la acest topic

#1 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 06 February 2008 - 10:44 AM

Am mancat puiul asta la un restaurant, mai demult. Din aduceri aminte, am facut si un brainstorming cu prietenii, cam asa e reteta.
Ce folosim:
500g carne dezosata de pui
4 cartofi medii
200g kaizer
o cutie de ciuperci
300-400g cascaval ras
100g feta(sau telemea)
1 ou
condimente
Cum procedam:
Se taie carnea de pui ca pt snitzel(dar nu se bate); eu am folosit pulpe dezosate dar e ok si piept. Cartofii se curata si se taie rondele. Se clatesc ciupercile si se taie in 2 sau in feliute. Se rade cascavalul si se feliaza kaizerul(eu am folosit un fel de prosciutto).

IMG_4128.jpg

Ungem cu unt un vas de yena si adaugam intai puiul, apoi feta taiata cubulete. Presaram putin cascaval si adaugam rondelele de cartofi si oul batut.

IMG_4129.jpg

In continuare punem ciupercile(acum cred ca mergeau mai bine feliute, estetic vorbind) si feliile de kaizer. Ultimul e cascavalul ras, din belsug, sa acopere bine kaizerul.

IMG_4130.jpg

Eu n-am pus condimente de nici un fel si tot a iesit, foarte gustos dar se pot pune condimente dupa plac, normal.

IMG_4132.jpg

#2 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 06 February 2008 - 10:54 AM

Se lasa la cuptor la foc mediu pentru maxim o ora; carnea de pui, se incearca cu furculita. Cand e gata rumenit arata asa:

IMG_4133.jpg

Se serveste cu sau fara garnitura(eu am ales varianta fara deoarece are destule topping-uri). Am alaturat puiul surpriza, unei salate de muraturi asortate si unei limonade.

IMG_4135.jpg

Si sectiune rumenita si suculenta in acelasi timp rolleyes.gif

IMG_4137.jpg

As avea de adaugat ca felul original era gatiti si servit pe un platou rotund, puiul fiind ascuns in acest mushuroi de topping-uri. Initial am vrut sa-l fac in 2 vase rotunde, mai mici, dar am avut cantitati prea mari. Deci puiul trebuie sa fie ascuns in straturile de cartofi, ciuperci, kaizer si branzaturi si sa fie o surpriza sa-l descoperi.

#3 michas

michas

Bucataras

• Membri
  • 183 posturi

Postat 06 February 2008 - 10:59 AM

Guguluff, usor si delicios!

floare.gif

#4 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 06 February 2008 - 11:25 AM

Excelent, nu ma gandeam sa trantesc puiul cu diverse chestii peste, printre, dedesubt! imi place reteta si cat de curand o pun in aplicare! mersi Guguluff floare.gif
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#5 Noe

Noe

azi zambesc nemotivat

• Membri de onoare
  • 2076 posturi

Postat 06 February 2008 - 02:03 PM

tocmai am terminat de ingurgitat ditamai portiaaaaa- e super bun si , desi numai eu mananc puiul din compozitie, cred ca o sa-l mai fac; nu am pus kaizer, pentru ca oricum nu avea rost cu 2 vegetarieni in jur biggrin.gif

merci de reteta, Eliza a mancat? cool.gif
"There is a crack, a crack in everything../That's how the light gets in."

#6 Carmen L

Carmen L

Master of disaster

• Membri
  • 2371 posturi

Postat 06 February 2008 - 02:39 PM

Foarte apetisant,copiat reteta biggrin.gif
IPB Image

#7 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 06 February 2008 - 03:35 PM

Cu placere, ma bucur ca v-a facut cu ochiul reteta asta. E a N-spea reteta de pui, dar parca niciodata nu sunt destule ca doar e cea mai consumata carne.
Noe, a mancat si Eli, normal. Ai mei sunt carnivori, de fel si eu as fi aia mai vegetariana. Dar cum trebuie sa le gatesc lor cu carne, mananc si eu cu ei. Bia nu papa carne deloc? A mea are zile cand alege carne din ciorba si mancare si altceva ocoleste. Nu e bine nici-cum cu mofturosi din astia dry.gif

#8 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 06 February 2008 - 07:09 PM

Ce bine arata mincacios.gif .Imi plac toate ingredientele.....deci se executa!!

Multumim de reteta floare.gif

#9 elena_antony

elena_antony

Senzuala

• Membri
  • 2018 posturi

Postat 06 February 2008 - 07:15 PM

QUOTE(Noe @ Feb 6 2008, 07:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
tocmai am terminat de ingurgitat ditamai portiaaaaa- e super bun si , desi numai eu mananc puiul din compozitie, cred ca o sa-l mai fac; nu am pus kaizer, pentru ca oricum nu avea rost cu 2 vegetarieni in jur biggrin.gif

merci de reteta, Eliza a mancat? cool.gif

Ma scuzati de off topic :
Noe si fetita ta refuza sa manance carne huh.gif ??? Fetita mea ,nu stiu ce-a patit ca de vreo 4 luni nu mai vrea sa manance carne deloccccccc.(nici de pui,vita,porc nimic!).O mai smecheresc, ii fac chiftelute sau tai carnea ft ft marunt si i-o bag in farfurie .Daca ii pronuntz cuvantul carnitza,pui nici nu se apropie de farfurie .Am inceput sa le dau alte denumiri laugh.gif ,chiftelutele la mine sunt hamburger ,numai asa le mananca dry.gif .
Vegetariana de la 3 ani biggrin.gif ,mmhhdaa .........

#10 adar

adar

Captain Cook

• Membri
  • 430 posturi

Postat 06 February 2008 - 07:51 PM

Elena, inteleg ca trebuie sa stati la coada, ale noastre sunt vegetariene cu vechime, si Maia mea si Bia lui Noe laugh.gif biggrin.gif

#11 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 08 February 2008 - 12:29 AM

Nu va mai plangeti ca nu mananca piticele carne. Combinatia ideala, vegetariene si fotomodele. O sa faca ravagii printre baieti tongue.gif . E mai greu sa manance numai carnea din ciorba, sau sa scoata morcovul din mancare. A mea ar manca masline cu masline, daca-i dau. Uite, trebuia sa fi bagat si masline in puiul surpriza smile.gif

#12 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 18 February 2008 - 09:49 AM

Adaug aici o noua reteta, cam cu aceleasi ingrediente.

Clatite cu pui si ciuperci
Ce folosim:
1 piept de pui fara oase si piele
1 ceapa
100g kaizer
150g cascaval
1 borcan de ciuperci
300g smantana
sare, condimente si marar
Separat se fac 4-6 clatite, dupa ce reteta este in dotare wink.gif .

IMG_4232.jpg

Cum procedam:

Se taie carnea de pui in cubulete, fasiute, cam ca la shaorma si se pune pe grill, la calit. Se intoarce pe toate partile pana intra furculita in ea si se adauga ceapa si kaizerul taiate. Cand se prajeste si ceapa se adauga ciupercile din conserva(daca sunt proaspete, trebuie adaugate in mancare cam de la inceput).

IMG_4233.jpg

Intre timp se pregateste aluatul pt clatite si se prajesc 4 clatite mari, cat o farfurie intinsa, sau vreo 6 mai mici(cele care incap in tigaie obisnuita).

IMG_4235.jpg

Editat de Guguluff, 18 February 2008 - 09:58 AM.

#13 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 18 February 2008 - 09:55 AM

Se prepara sosul din 300ml smantana, 150g cascaval ras fin, marar(uscat am avut eu dar se pune proaspat), sare, piper, ienibahar, busuioc, etc.

IMG_4236.jpg

Se repartizeaza pe fiecare clatita 1/4 din umplutura si vreo 2-3 linguri de sos de smantana si se impatureste in 4.

IMG_4238.jpg

Noi am avut 2 clatite la portie si am adaugat sos deasupra. Ideal este sa se serveasca, calde, deci vreo cateva minute la MO daca aveti si vreti sau la cuptor vreo 10 minute, pana se topeste cascavalul din sos.

IMG_4241.jpg

Pofta buna!

#14 MIMI76

MIMI76

o mamica fericita

• Membri
  • 2232 posturi
  • Interests:Pe langa multe altele,PLANTELE

Postat 01 March 2008 - 04:09 PM

GUGULUFF,am executat reteta.Este super! In cuptorDSC00485.JPG

#15 MIMI76

MIMI76

o mamica fericita

• Membri
  • 2232 posturi

Postat 01 March 2008 - 04:10 PM

DSC00486.JPG

#16 MIMI76

MIMI76

o mamica fericita

• Membri
  • 2232 posturi

Postat 01 March 2008 - 04:12 PM

Gata de atac DSC00487.JPG

#17 Guguluff

Guguluff

Academic Chef

• Membri
  • 1296 posturi

Postat 01 March 2008 - 10:23 PM

Mimi, ti-a iesit super puiul la cuptor. Sa va fie de bine! wink.gif Si cu muraturi e exact cum trebuie, sau cu o salata. Nici nu mai e nevoie de garnitura. Poti sa-i dai si puiutului tau cand o sa inceapa sa mestece carnita(daca nu-i pui condimente) ca e usor si sanatos.

#18 ingerasul_Al

ingerasul_Al

Master of disaster

• Membri
  • 1690 posturi

Postat 01 March 2008 - 10:33 PM

Ce bine arata!
Nu stiu cum mi-a scapat reteta, dar acuma am copiat-o si trebuie incercata.
Multumesc.

Un om deştept rezolvă problema, un om şi mai destept o evită. Albert Einstein

#19 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3263 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 01 March 2008 - 11:36 PM

gata , e-n cuptor biggrin.gif , doar ca fara ciuperci ca Andy al meu nu le suporta asa ca am inlocuit cu porumb boabe , kaiserul inlocuit cu ceva slaninuta ca de-asta aveam in frigi, iar branzeturile or fost de vreo 5 feluri parca, mozzarella , parmezan , blue cheese, chedar extra sharp si cottage cheese. Revin cu poza cand e gata smile.gif . Mersi de reteta!!!!!!!!!!!!!

#20 MIMI76

MIMI76

o mamica fericita

• Membri
  • 2232 posturi

Postat 02 March 2008 - 08:57 AM

CITAT(Guguluff @ Mar 1 2008, 10:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mimi, ti-a iesit super puiul la cuptor. Sa va fie de bine! wink.gif Si cu muraturi e exact cum trebuie, sau cu o salata. Nici nu mai e nevoie de garnitura. Poti sa-i dai si puiutului tau cand o sa inceapa sa mestece carnita(daca nu-i pui condimente) ca e usor si sanatos.

Multumesc! floare.gif

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi