Imi aduc cu drag aminte ca prima prajitura facuta de mine a fost "Negresa". Mi s-a parut atat de usor de facut, incat pana si in ziua de azi a ramas prajitura mea preferata, tocmai pentru ca se face usor si a devenit o clasica a bucatariei mele.
Amestecam zaharul, untul, cacao, laptele si le punem pe foc si lasam sa fiarba 3 minute. Dupa care le lasam sa se raceasca. Faina o amestecam cu praful de copt. Albusurile le batem spuma cu un praf de sare dupa care adaugam galbenusurile cate unul amestecand dupa fiecare. Adaugam amestecul de unt si omogenizam. Adaugam si faina dupa care omogenizam si turna in tava (eu am turnat in forma de inima si la mijloc am adaugat niste forme de inima). Dam la cuptorul incalzit pana trece testul cu scobitoarea. Lasam sa se raceasca in tava, adaugam ciocolata topita cu untul.
Servim negresa cu visine facute dulceata din camara Bunatati din Natura.

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba
Comentarii