Se incinge Wokul, se pun 2-3 linguri de ulei se mai lasa putin la incins. Punem carnea, saram si amestecam incontinuu 3-4 minute. Adaugam usuroiul, i
Se incinge Wokul, se pun 2-3 linguri de ulei se mai lasa putin la incins. Punem carnea, saram si amestecam incontinuu 3-4 minute. Adaugam usuroiul, invartim de cateva ori, dupa care o scoatem afara si o pastram calda. In uleiul ramas, se mai adauga 1-2 linguri, iar dupa 30 de secunde adugam ceapa taiata pestisori, urmata de legume, in afara germenilor de soia. Invartim bine 3-4 minute, timp in care condimentam cu ceva sos de soia. Adaugam si germenii de soia, amestecam din nou 2-3 minute. Punem carnea. Intr-o cana, puneti ceva apa fierbinte, oyster sauce, sosul de soia si sambal oelek, turnam in wok, amestecam iar. Pentru a ingrosa putin sosul se poate adauga 1 lingura de amidon. Dupa 1 minutel oprim focul.
Se serveste cu orez basmati.
Alte retete recomandate:

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba
Comentarii