Este o reteta de post pe care o fac des, cu drag.
Se fierbe sfecla intreaga (o sfecla mica), se decojeste si se da pe razatoare.
Se caleste ceapa in ulei, apoi se adauga orezul si se mai lasa putin la calit. Se toarna apoi vinul rosu, se lasa sa fiarba pana se evapora alcoolul. Se adauga si sflecla rosie si supa de legume (calda) cate un polinic, treptat, pana la omogenizare.
Se serveste cald cu cascaval de post razuit si frunze de patrunjel.
Pofta buna!

De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

Am pregatit un tort racoritor cu fructe de sezon.
Tort de inghetata cu caise si ciocolata alba
Comentarii