Sari la conținut

Poză

Lasagna cu spanac

2 răspunsuri la acest topic

#1 roxi-roxi

roxi-roxi

micro Bucatar

• Membri
  • 11 posturi

Postat 17 March 2007 - 07:40 AM

Va dau o reteta pe care s-ar putea sa o stiti deja, dar eu acum am descoperit-o si mi-a placut mult...
Se curata, se spala bine, se opareste si se scurge spanacul.Apoi se mixeaza sau se toaca(dupa gustul fiecaruia). sepatat intr-o craticioara se face sosul Bechamel: 2 linguri de unt se topesc, se adauga 2 linguri de faina si totul se stinge cu lapte(cca 1/2 l) ca sa rezulte un soa nici prea moale nici prea tare - cam de consistenta smantanii. Dupa ce se da deoparte de pe foc se adauga braza de oaie(merge si de vaca) sau in lipsa acesteia branza topita ( eu am pus din aceea care se gaseste la noi la sul ). Peste sosul alb am pus spanacul mixat ( dupa dorinta in el se poate incorpora usturoi tocat f. marunt).
Intr-o tava de lasagne am uns-o si am pus primul strat de foi de lasagna apoi compozitia cu spanac, iar strat de foi, iar spanac si tot asa (cam 5 straturi) pana se termina tot spanacul...Ultimul strat trebuie sa fie din lasagna peste care eu am turnat smantana si am ras parmezan ( sau cascaval de-al nostru ). Se da la cuptor la foc mediu cca. 40 min. Pofta buna!!! rolleyes.gif

Editat de roxi-roxi, 17 March 2007 - 07:49 PM.

#2 andreea fr

andreea fr

Master of disaster

• Membri
  • 1873 posturi

Postat 17 March 2007 - 03:02 PM

ca aici ? biggrin.gif

#3 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 946 posturi

Postat 21 March 2007 - 09:04 AM

Cred ca asta e!Hurrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaa!Mai am primit vreo 2 dar cred ca asta pe care a postat-o roxi e!
Cumparam lasagna cu spanac inghetata (Dr.Oetker) care purta frumosul nume "Florentina" care avea ultimul strat din sos bechamel si cascaval dar mai avea si ceva crocant.....Am cercetat si am stabilit ca erau fulgi de porumb sau de griu!Ma bucur ca acum poate nevasta-mea sa ma rasfete!
Cine se scoala de dimineata......
<BR>cade singur in ea !

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi