Sari la conținut

Poză

Cartofi cu orez

3 răspunsuri la acest topic

#1 Doina Elena

Doina Elena

Big Chef

• Membri
  • 811 posturi

Postat 19 July 2002 - 12:01 PM

Asta este o mincare pe care am invatat sa o fac de la jumatatea mea: Calesc o ceapa intr-o cratita, adaug ardei iute pisat sau boia de ardei iute, arunc o cana de orez spalat si scurs bine si 5 cani de supa de pui sau zarzavat (eventual Knor de legume) Las sa de citeva clocote pe foc si adaug 3 cartofi taiati in felii lungi, sare, piper, o lingurita de bulion (pasta de tomate) si la cuptor pina scade toata supa. Voi puteti adauga si verdeturi sau curry (lui Relu nu-i place).
[addsig]
Tinerete fara batrinete...

#2 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 19 July 2002 - 02:33 PM

Interesanta combinatia,orez cu cartofi ,dar suna bine si eu voi încerca..la mine orice reteta care contine orez e binevenita!!!

#3 Dorina

Dorina

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 19 July 2002 - 04:57 PM

Am incercat reteta de cartofi cu orez si nu e rea de loc. Dar am o problema. Am fost la cumparaturi azi si nu am putut sa ma abtin sa nu cumpar o conopida mare si foarte frumoasa. Asta e partea buna, partea mai complicata e ca am ajuns acasa si am constatat ca mai am o comopida asa ca va rog sa-mi dati niste idei ce as putea face cu ea. In afara de conopida pane sau salata de conopida cu marar si maioneza. Astept cu nerabdare idei de la voi.
Cu drag Dorina

#4 Mihaela

Mihaela

mihuta

• Membri
  • 1338 posturi

Postat 20 July 2002 - 07:40 AM

1)mancare de conopida cu carne tocata. Conopida o fierbi la aburi ( se poate si normal). Separat se caleste ceapa intr-o lingura de ulei, se adauga carne tocata si pasta de tomate (sau ardei) si usturoi. Intr-o oala se incinge o lingura de ulei, se adauga conopida se rumeneste un pic si se adauga carnea. Se mai lasa 10 minute
2) caserola de conopida. Conopida fiarta un pic se marunteste, pe deasupra se adauga pastirma (un fel de pastrama turceasca care poate fi inlocuita cu bucatele de cabanos) si se acopera totul cu cascaval ( reteta originala era cu branza dil turceasca care seamana cu mozarella) si se da la cuptor.

[addsig]
Mihaela MVL

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi