Sari la conținut

Poză

Varza cu ciocanele de pui

26 răspunsuri la acest topic

#1 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 29 January 2008 - 03:31 PM

E una din mancarurile preferate ale lu Alin, dar cum eu nu prea ma pricep sa prepar mancaruri din acestea traditionale, o mananca mai des cand mergem la mamaia smile.gif
M-am incumetat si eu sa o fac dupa reteta lu mamaia, deci eram cu telefonul la ureche si o intrebam "Aici ce trebuie sa pun "?

In putin ulei da masline am pus la rumenit niste ciocanelede pui, pe care le-am sarat si piperat smile.gif
varza_1.jpg
Intre timp am tocat varza, eu o toc cam mare ca nu-mi place deloc mad.gif si pe urma am frecat-o laugh.gif cu sare
varza_2.jpg
Dupa ce s-au rumenit pulpitele, am adaugat varza.
Am tocat si un ardei gras rosu si doi morcovei si i-am aruncat peste varza smile.gif
Am adaugat sare si piper, am acoperit oala si am lasat sa fiarba la foc mic in scul lor propriu, nu am adaugat apa.
varza_3.jpg
Aproape de final am adaugat concentrat de rosii
varza_4.jpg
Am taiat niste sunculita afumata (productie proprie, facuta de tataia smile.gif ) si am pus peste varza.
Am dat la cuptor pana s-a rumenit suculita.
varza_5.jpg

#2 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 03:34 PM

Si scoasa din cuptor, a prin un gust buna de afumatura mmmm..... tongue.gif
varza_6.jpg
Mergea si cu un ardei iute, asa imi place, dar n-am avut wink.gif
varza_7.jpg

varza_8.jpg

POFTA MARE!

#3 simonique

simonique

Big Chef

• Membri
  • 612 posturi

Postat 29 January 2008 - 04:07 PM

Si mie imi place de mor mancarica de varza, ti-a iesit ...... stai putin sa ma sterg la gura laugh.gif , miamiiiiiii, o bunatate

#4 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 29 January 2008 - 04:13 PM

Da'bine mai Alizo, din astea imi faci tu mie? ohmy.gif

Adica ce, varza mea ce are de nu i-ai facut-o lui Alin?? dry.gif
Nah, ia sa-l trimiti tu la mine ca i-o fac eu, sa aduca si un morcov daca asta e motivul laugh.gif .

In alta ordine de idei, arata bine ce-ai facut tu bun aici. Eu pun si marar si cateva rosii, dar morcov nu. O sa incerc si cu morcov... data viitoare, chiar mi-ai facut pofta si demult n-am comis-o.
Asa o fac eu : http://www.culinar.r...a...st&p=395077
..poate incerci si varianta mea smile.gif.

mad.gif ... laugh.gif ... pupic.gif

MUDJ@HISTA

#5 Mudjahista

Mudjahista

Master of disaster

• Membri
  • 2179 posturi

Postat 29 January 2008 - 04:34 PM

Aliza? icon_rolleyes.gif
MUDJ@HISTA

#6 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 29 January 2008 - 04:46 PM

super Aliza, si eu cand fac varza, calesc morcovul ras cu ceapa si cu ardei gras si adaug varza peste ele . morcovul ii da dulceata si eu il cam pun la orice mancare
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#7 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:27 PM

bai daca nu am scotocit, puteam sa jur ca mai vazui undeva varza asta si anume la mudjahista.
e aproape identica (mai putin slaninuta), este? morcovul nu are mare influenta, varza e prea puternica la gust anomiss si suficient de dulce cat sa nu se mai simta morcovul. parerea mea, ofcors.

(pies lincu asta de il gasii io e ala de il gasisi tu madam? ca mi-am scremut creierii, unde am mai vazut io asta, unde am mai vazut?)

http://www.culinar.r...a-dulce-cu-pui/

Editat de BD, 29 January 2008 - 05:28 PM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#8 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:32 PM

QUOTE(simonique @ Jan 29 2008, 06:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si mie imi place de mor mancarica de varza, ti-a iesit ...... stai putin sa ma sterg la gura laugh.gif , miamiiiiiii, o bunatate

Simonique ma bucur ca-ti place biggrin.gif

#9 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:36 PM

QUOTE(Mudjahista @ Jan 29 2008, 06:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da'bine mai Alizo, din astea imi faci tu mie? ohmy.gif

Adica ce, varza mea ce are de nu i-ai facut-o lui Alin?? dry.gif
Nah, ia sa-l trimiti tu la mine ca i-o fac eu, sa aduca si un morcov daca asta e motivul laugh.gif .

In alta ordine de idei, arata bine ce-ai facut tu bun aici. Eu pun si marar si cateva rosii, dar morcov nu. O sa incerc si cu morcov... data viitoare, chiar mi-ai facut pofta si demult n-am comis-o.
Asa o fac eu : http://www.culinar.r...a...st&p=395077
..poate incerci si varianta mea smile.gif.

mad.gif ... laugh.gif ... pupic.gif

Mudjahista te rog sa ma ierti dar nu stiam de reteta ta, daca o vedeam o lipeam acolo ca sunt aproape identice
Rosii pun si eu vara cand o fac si pun si altfel de carnita, de porc cum ar fi , sau coaste afumate, ciolan...
Morcov pun ca imi place sa fie mai dulceaga tongue.gif
Te pupic.gif si eu

#10 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:37 PM

QUOTE(anomiss @ Jan 29 2008, 06:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
super Aliza, si eu cand fac varza, calesc morcovul ras cu ceapa si cu ardei gras si adaug varza peste ele . morcovul ii da dulceata si eu il cam pun la orice mancare

Simona si eu pun morcovul aproapte la toate mancarurile, imi place de mor, eu cand am pofta de ceva dulce mananc cativa morcovei tongue.gif laugh.gif

#11 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:39 PM

QUOTE(BD @ Jan 29 2008, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bai daca nu am scotocit, puteam sa jur ca mai vazui undeva varza asta si anume la mudjahista.
e aproape identica (mai putin slaninuta), este? morcovul nu are mare influenta, varza e prea puternica la gust anomiss si suficient de dulce cat sa nu se mai simta morcovul. parerea mea, ofcors.

(pies lincu asta de il gasii io e ala de il gasisi tu madam? ca mi-am scremut creierii, unde am mai vazut io asta, unde am mai vazut?)

http://www.culinar.r...a-dulce-cu-pui/

BD am mai scris reteta asta o stiu de mult de la a mea bunica, habar nu aveam ca mai e o reteta asemanatoare smile.gif edit: cu ce-am gresit?

Editat de aliza, 29 January 2008 - 05:40 PM.

#12 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:43 PM

CITAT(aliza @ Jan 29 2008, 07:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
edit: cu ce-am gresit?

cu nimica dar crezui ca m-am ramolit eu, ca am un deja vu, eram precisa ca am mai vazut-o biggrin.gif
atata tot
Ale mele

şi când plâng eu râd

#13 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 05:43 PM

smile.gif Aha

#14 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 29 January 2008 - 07:21 PM

daca ma crezi ca puteam sa bag mana in foc ca am mai vazut retete aproape identice cu ale tale ma crezi? am gasit smile.gif nu era framantearea vietii mele dar puteam sa jur ca e ceva ciudat.

http://www.culinar.r...tofi-la-cuptor/
a mea

http://www.culinar.r...tor-cu-cartofi/
a ta

si mai sunt dar nu ma bag caci nu sunt ale mele, fetili care le-au remarcat stiu.

nu spun ca trebuie sa alegi unde le pui, dar pur si simplu repeti retete dupa o perioada. de ce? numai maria ta poate stii. eu sau altii, daca le facem accidental se lipesc la original (rugam un admin in caz de eroare).

asta ca o mica observatie daca imi dai voie. ca punem un morcov in plus sau alt condiment nu crez ca schimba mult originalul, mai ales daca este o reteta inventata, netraditionala.

edit: me out de pe subiectul aista. pup puiu dulce. (al cu varza sau al fara varza).
si pe tine aliza, mult pupic.gif si scuza-mi maruntele observatii.

Editat de BD, 29 January 2008 - 07:22 PM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#15 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi

Postat 29 January 2008 - 07:56 PM

BD eu chiar nu am nimic cu nimeni, e greseala mea ca nu m-am uitat mai bine daca mai sunt retete asemanatoare, chiar rog un admin sa o lipeasca acolo unde trebuie smile.gif
Eu zic ca mancarica asta de varza, 100% romaneasca e cunoscuta de toate gospodinele din Romania si nu numai, asa ca eu am facut mancarea ca tine si ca alte fete de aici. rolleyes.gif
Te pupic.gif si eu

#16 Eugenia

Eugenia

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 29 January 2008 - 08:20 PM

Aliza, intai te pup si eu si o sa te mai pup o data la sfarsit, dar, crede-ma, gospodina din Romania, aia traditionala, nu face varza cu pui, ci cu purcel,afumaturi de tot felul, carnat, costita, cimbru etc, hai c-a venit sfarsitul si, promesse (et noblesse) oblige, pupic.gif

#17 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 29 January 2008 - 09:00 PM

Alizel, daca imi permiti un sfat biggrin.gif

Inainte de a posta o reteta noua caut-o pana in panzele albe si asigura-te ca nu mai este postata de altcineva. Asa am facut eu cu bulzul wink.gif
Life sucks and then you die! Damn right!

#18 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 29 January 2008 - 09:04 PM

eu cum sarmalele cu ciuperci, am cautat trei( 3) zile ca nu puteam cred ca in atatia ani nu le-a pus nimeni!
Sandi a facut o reteta si cand a vazut ca a mai facut-o cineva a cerut sa fie lipita la cealalta, sa inteleg ca si astea se vor lipi?
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#19 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 29 January 2008 - 09:44 PM

QUOTE(Eugenia @ Jan 29 2008, 10:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aliza, intai te pup si eu si o sa te mai pup o data la sfarsit, dar, crede-ma, gospodina din Romania, aia traditionala, nu face varza cu pui, ci cu purcel,afumaturi de tot felul, carnat, costita, cimbru etc, hai c-a venit sfarsitul si, promesse (et noblesse) oblige, pupic.gif

bunicile mele au facut si cu pui. cu varza de vara, aia care se face inainte de a fi buna cea ce se pune la pastrat. ca porc il taiau 1 data pe an, puiul saptamanal biggrin.gif

#20 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 29 January 2008 - 09:45 PM

eu zic ca mai bine mai multe retete de calitate, chiar daca-s dubluri, decat deloc retete
lasa sa fie de unde alege

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi