Sari la conținut

Poză

Prajitura cu mere si biscuiti

16 răspunsuri la acest topic

#1 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 20 September 2009 - 10:42 AM

Am inceput sa prajituresc de pe la vreo 14 ani si asta a fost una dintre primele retete pe care le-am facut...ma rog, nu chiar asta ca reteta ce o aveam atunci am pierdut-o tongue.gif . Stiu ca-mi placea foarte mult si o faceam des, dar cand am pierdut reteta, n-am mai stiut s-o reconstitui din memorie si in cele din urma am uitat de ea. Zilele trecute mi-am amintit insa de acesta prajitura cu mere si biscuiti si am dorit s-o refac, asa ca am sapat dupa amintiri si am reconstituit-o intr-o varianta inbunatatita, zic eu biggrin.gif .

Am cautat pe culinar, dar n-am gasit o prajitura asemanatoare, daca otusi exista, sa-mi spuneti.

DSC08621.jpg

#2 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 20 September 2009 - 11:02 AM

Aveti nevoie de:

1,5 kg mere curatate si date prin razatoarea mare
300 gr biscuiti
5 oua
4 lg ulei
150 gr faina
200 gr unt/margarina
1 lingura de amidon sau 3 linguiri gris
200 gr zahar pentru blat + aprox. 5 linguri pentru mere
100 gr nuci(optional)
100 gr ciocolata(optional)
zahar vanilat(optional)
coaja de lamaie
sare
scortisoara
ghimbir(optional)
DSC08569.jpg

Prajitura se face in tava mare de aragaz.

Se pun 50 gr unt/margarina la topit, apoi se adauga merele si zaharul (mie la 1,5 kg mere rase mi-a ajuns 5 lg de zahar, dar asta depinde de cat de acre sunt merele si de gustul fiecaruia wink.gif ).
DSC08572.jpg
.
DSC08575.jpg

Merele se calesc cam 4-5 minute, pana se inmoaie usor, apoi se adauga 2 lingurite rase scortisoara si daca doriti putin ghimbir ras si un zahar vanilat. Se amesteca bine si se mai lasa pe foc 3-4 minute.
DSC08579.jpg

Cand se stinge focul se adauga amidonul sau grisul si se amesteca. Se lasa merele la racit.
DSC08581.jpg

Cu restul de unt/margarina(150 gr) se unge tava. Biscuitii se zdrobesc, si se pun in tava. Peste biscuiti se pun nucile si ciocolata bucatele.
DSC08582.jpg
.
DSC08599.jpg

#3 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 20 September 2009 - 11:07 AM

Se face pandispanul. Puteti face un pandispan din 5 oua dupa orice reteta doriti, eu fac intotdeauna un pandispan cu sirop de zahar...e mai stabil wink.gif . Pentru siropul se pun pe foc 200 gr zahar amestecat cu 8 linguri de apa.
DSC08586.jpg

Albusurile se bat spuma tare cu putina sare, iar cand siropul fierbe se adauga in fir continuu, batandu-se viguros.
DSC08588.jpg

Se adauga apoi galbenusurile, 4 linguri de ulei, faina si la urma daca dorim coaja de lamaie.
DSC08590.jpg
.
DSC08591.jpg
.
DSC08593.jpg
.
DSC08595.jpg

Merele se pun in tava peste biscuiti, nuci si ciocolata, iar deasupra se pune pandispanul.
DSC08600.jpg
.
DSC08602.jpg

Se da la cuptorul preincalzit la 180 grade timp de 30 minute (se face proba cu scobitoarea in pandispan). Prajitura se scoate apoi din cuptor, se lasa sa se racoreasca si se intoarce pe un platou. Se taie rece.

DSC08623.jpg
.
DSC08631.jpg

#4 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 20 September 2009 - 11:45 AM

QUOTE(KikenHana @ Sep 20 2009, 11:07 AM) <{POST_SNAPBACK}>
.
DSC08631.jpg

gata! ti-am luat amprentele ,poate asa o fac si eu smile.gif))
imi plac si mie praji cu mere parfumate wink.gif

#5 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 21 September 2009 - 09:30 PM

QUOTE(kismoni @ Sep 20 2009, 11:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
gata! ti-am luat amprentele ,poate asa o fac si eu smile.gif))
imi plac si mie praji cu mere parfumate wink.gif

O, da, acum poti sa ma cauti prin Interpol tongue.gif

#6 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 21 September 2009 - 09:50 PM

QUOTE(KikenHana @ Sep 21 2009, 09:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
O, da, acum poti sa ma cauti prin Interpol tongue.gif

hm eusa_think.gif cine-i ala Interpol ?

icon_rotf.gif icon_rotf.gif ''soon , you will be a star '' daca te cauta aia tongue.gif

#7 mihamarky

mihamarky

Captain Cook

• Membri
  • 335 posturi

Postat 25 September 2009 - 04:47 PM

Gata!Asta e ultima data cand mai fac asa ceva! pai nu se mai poa!Da ce sa fac daca le-am promis? Foaaarte bun ( asta zice toata lumea cu gura plina hi hi) floare.gif .musumesc.pupicei
P1000816.jpg
P1000812.jpg
pupicei, noi 2

#8 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 26 September 2009 - 12:39 PM

CITAT(mihamarky @ Sep 25 2009, 04:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Gata!Asta e ultima data cand mai fac asa ceva! pai nu se mai poa!Da ce sa fac daca le-am promis? Foaaarte bun ( asta zice toata lumea cu gura plina hi hi) floare.gif .musumesc.pupicei

Ehe, treaba treaba, dar ce bine ne cade cand ne iese ceva bun si lumea e cu gura pana la urechi de incantare? laugh.gif Ti-a iesit minunat prajitura floare.gif

#9 arisaemily

arisaemily

Bucataras

• Membri
  • 99 posturi

Postat 29 September 2009 - 09:40 AM

kikenhana ma prajiturit, si am si degustat, mai sa ma oparesc si mai multe nu, dar tot nu m-am lasat si am devorat o jumatate mica-mica; tocmai am terminat-o la fix, caci mi-a sosit si fatuca acasa, flamanda de la scoala de ceva dulce, si-ti pot spune ca a lins farfuria cu o jumatate mica, cum am mancat si eu, sa nu se opareasca, completata de un pahar de suc preparat de mine; a zis ca mai vrea dar i-am recomandat sa se gandeasca si la silueta, iar praji trebui sa se mai raceasca nitelus, caci altfel tot biscuitele se imprastie.
ce sa mai praji este excelenta!!!
merci mult de tot! pupic.gif floare.gif
chiar ca este o "kiken hana" , in sensul ffff. bun.
i-a spune-mi cate kalorii are la 100g?

#10 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 29 September 2009 - 10:05 AM

CITAT(arisaemily @ Sep 29 2009, 09:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kikenhana ma prajiturit, si am si degustat, mai sa ma oparesc si mai multe nu, dar tot nu m-am lasat si am devorat o jumatate mica-mica; tocmai am terminat-o la fix, caci mi-a sosit si fatuca acasa, flamanda de la scoala de ceva dulce, si-ti pot spune ca a lins farfuria cu o jumatate mica, cum am mancat si eu, sa nu se opareasca, completata de un pahar de suc preparat de mine; a zis ca mai vrea dar i-am recomandat sa se gandeasca si la silueta, iar praji trebui sa se mai raceasca nitelus, caci altfel tot biscuitele se imprastie.
ce sa mai praji este excelenta!!!
merci mult de tot! pupic.gif floare.gif
chiar ca este o "kiken hana" , in sensul ffff. bun.
i-a spune-mi cate kalorii are la 100g?

Ma bucur ca v-a placut floare.gif . Dar cu ultima intrebare m-ai incuiat...n-am nici cea mai vaga idee laugh.gif

#11 arisaemily

arisaemily

Bucataras

• Membri
  • 99 posturi

Postat 03 October 2009 - 10:53 AM

kiken cu maini de aur uite si aici fapta;
deh daca m-am "scaldat" in mere, dar nu-mi pare rau, merele fiind iubitele mele, cumnata a fost fata draguta, dar data viitoare tare as vrea sa-mi dea numa` juma` de cutie, nu de alta dar mii teama ca ajung la 100 de kg. tongue.gif
ffffff. buna prajiturica;
eu am facut-o mai dietetica???
adica nu am adaugat optionalele alese de tine, cioco si nuca, nu aveam in casa, si mi-a fost lene sa merg la coltul blocului dupa provizii, cu toate ca fiica-mea are ochi ageri si a vazut ea ca acolo este si cioco si nuca si nu-ti spun ce-a mai bombanit, spunand ca mis zgarcita, dar nah, pe data viitoare;
oricum n-a mai ramas nici-o firimita, totul a fost "maturat", si a aspus ca mai vrea, plus cele de trebuinta!!! rolleyes.gif
mercic mult si te tuc pe obrajori ca doi bujori! pupic.gif floare.gif

Miniaturi atașate

• P1010022.JPG
  • P1010025.JPG

#12 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 04 October 2009 - 01:20 PM

CITAT(arisaemily @ Oct 3 2009, 10:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kiken cu maini de aur uite si aici fapta;
deh daca m-am "scaldat" in mere, dar nu-mi pare rau, merele fiind iubitele mele, cumnata a fost fata draguta, dar data viitoare tare as vrea sa-mi dea numa` juma` de cutie, nu de alta dar mii teama ca ajung la 100 de kg. tongue.gif
ffffff. buna prajiturica;
eu am facut-o mai dietetica???
adica nu am adaugat optionalele alese de tine, cioco si nuca, nu aveam in casa, si mi-a fost lene sa merg la coltul blocului dupa provizii, cu toate ca fiica-mea are ochi ageri si a vazut ea ca acolo este si cioco si nuca si nu-ti spun ce-a mai bombanit, spunand ca mis zgarcita, dar nah, pe data viitoare;
oricum n-a mai ramas nici-o firimita, totul a fost "maturat", si a aspus ca mai vrea, plus cele de trebuinta!!! rolleyes.gif
mercic mult si te tuc pe obrajori ca doi bujori! pupic.gif floare.gif

Multumesc si sa va fie de bine rolleyes.gif ...ei lasa ca merele sunt prietene cu silueta si ne si ajuta sa traim mai mult ca-s pline cu antioxidanti wink.gif ...asa ca nu-ti fa probleme, oricum, vad ca ai ajutoare din plin la degustat, asa ca nu prea cred eu sa jaungi la 100 kg biggrin.gif

#13 rvalentina

rvalentina

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 04 October 2009 - 06:39 PM

Buna,

Am facut si eu prajiturica, jumatate de reteta pentru ca nu am tava din aceea pentru aragaz. Foaaaaarte buna si usor de facut. Am taiat cateva bucatele imediat ce am scos-o din cuptor ca mirosea asa frumosss. Am facut poze imediat ce am scos-o din cuptor si astazi dupa ce a ramas doar jumatatea din ea:). Multumesc frumos pentru reteta s-a notat floare.gif

Valentina

Miniaturi atașate

• 003.JPG

#14 rvalentina

rvalentina

Bucataras

• Membri
  • 70 posturi

Postat 04 October 2009 - 06:42 PM

smile.gif

Miniaturi atașate

• 005.JPG

#15 LLAAVVIINNIIAA

LLAAVVIINNIIAA

micro Bucatar

• Membri
  • 44 posturi

Postat 09 October 2009 - 11:31 PM

Buna gasit!
Prajitura ta este printre preferatele de la gradinitza lui fi-miu si preferata si la noi in casa. Dupa ce o fac, nu o apuca 24 de ore. Ele (bucataresele) o fac asa:
Tava se unge cu unt/ulei;
Se sfarma biscutiti direct in tava, sa fie toata suprafata acoperita complet, se adauga merele rase, amestecate cu zahar si scortisoara (dupa gust) - nu le mai calesc pt ca ele la cuptor oricum se coc - dupa care pun peste un pandispan care la ele este din ...cate oua atatea linguri de zahar si tot atatea linguri de faina , iar ulei de ex, daca se pun 6 oua, se pun 3 linguri de ulei, dk sunt 8 oua, 4 linguri de ulei etc... Se coace, dupa care musai se rastoarna, blatul devenind baza acestei prajituri. Mi-ai dat o idee minunata cu nucille.
Am facut-o si cu mere calite - puse la congelator -, insa tot in varianta mere necalite mi-a placut mai mult. Se simte mai bine parfumul de mar.
Oricum , felicitari ca ai scos-o la iveala!

Numai bine!

#16 2ut

2ut

Big Chef

• Membri
  • 972 posturi

Postat 31 October 2009 - 06:51 PM

Am facut azi prajiturica, fetitei mele i-a placut tare mult, deci....multumesc frumos, Kiken. Aspectul nu mi-a iesit nemaipomenit, da pentru o incepatoare in ale prajituritului zic ca e ok.

DSCN8355.JPG

DSCN8357.JPG

#17 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 31 October 2009 - 08:07 PM

CITAT(LLAAVVIINNIIAA @ Oct 9 2009, 11:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna gasit!
Prajitura ta este printre preferatele de la gradinitza lui fi-miu si preferata si la noi in casa. Dupa ce o fac, nu o apuca 24 de ore. Ele (bucataresele) o fac asa:
Tava se unge cu unt/ulei;
Se sfarma biscutiti direct in tava, sa fie toata suprafata acoperita complet, se adauga merele rase, amestecate cu zahar si scortisoara (dupa gust) - nu le mai calesc pt ca ele la cuptor oricum se coc - dupa care pun peste un pandispan care la ele este din ...cate oua atatea linguri de zahar si tot atatea linguri de faina , iar ulei de ex, daca se pun 6 oua, se pun 3 linguri de ulei, dk sunt 8 oua, 4 linguri de ulei etc... Se coace, dupa care musai se rastoarna, blatul devenind baza acestei prajituri. Mi-ai dat o idee minunata cu nucille.
Am facut-o si cu mere calite - puse la congelator -, insa tot in varianta mere necalite mi-a placut mai mult. Se simte mai bine parfumul de mar.
Oricum , felicitari ca ai scos-o la iveala!

Numai bine!

Mersi. smile.gif

CITAT(2ut @ Oct 31 2009, 06:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am facut azi prajiturica, fetitei mele i-a placut tare mult, deci....multumesc frumos, Kiken. Aspectul nu mi-a iesit nemaipomenit, da pentru o incepatoare in ale prajituritului zic ca e ok.

Sa va fie de bine...prajitura ta arata foarte bine rolleyes.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi