> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Prajitura ORA 12
Carmen Spantu
mesaj Nov 6 2007, 01:13 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 3,896
Inregistrat pe: 14-January 07
De la: focsani
Membrul Nr.: 36,023

Prajitura ORA 12
Aveti nevoie de :
-4 oua
-300 g zahar tos
-300 ml. lapte dulce
-150 ml. ulei
-150 g. nuci jumatate macinate , jumatate taiate cu cutitul
-3 ls. cu virf cu cacao
-aprox. 400g. faina
-1 praf de copt
-1 lc. de bicrbonat de sodiu stins in zeama de lamiie
-1 praf de sare
Ouale se bat intregi cu sarea , se adauga zaharul si se spumeaza compozitia .Se pune apoi laptele , uleiul ,nucile ,cacaoa , praful de copt cernut ,bicarbonatul de sodiu stins si faina treptat . Trebuie sa se obtina un aluat ca de chec .Se unge si se tapeteaza o tava cu pereti inalti cu dimensiunile 30\22 cm. si se toarna aluatul care se da la copt.Dupa coacere se rastoarna pe un gratar si se lasa sa se raceasca .Daca doriti sa aveti un blat drept , atunci ii taiati burta care o face blatul la copt.Intre timp , se pregateste siropul :

Sirop:
-1 l. apa
-400g. zahar tos
-2-3 sticlute de esenta de rom
Apa se fierbe cca. 15 minute cu zaharul .Cind s-a racit , se adauga romul dupa gust .
Peste prajitura racita si pusa din nou in tava in care am copt-o ,se toarna siropul treptat .Se lasa 1 ora sa se insiropeze bine .
Dupa aceea se taie patrate si se orneaza cu moturi mari de frisca si cu o visina sau o figurina de ciocoalata .
Aceasta prajitura se poate face si cu creama .In acest caz,blatul racit, se taie in 2 pe orizontala , se insiropeaza ca si tortul si se unge cu crema dorita {de ciocoala sau cacao, de regula }, se acopera cu cealalta jumatate de blat , se insiropeaza si acesta si apoi se toarna o glazura preferata si se orneaza cu moturi de frisca si alte ornamentatii , dupa dorinta si imaginatie.Se taie tot patrate maricele, se seveste pe farfuriute individuale .
SUCCES !

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Carmen Spantu
Go to the top of the page

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 6 2007, 02:02 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

immm

ora 12 a sosit
omu negru n-a venit !
biggrin.gif
salvata reteta smile.gif

Acest mesaj a fost editat de Nasha: Nov 6 2007, 02:31 AM

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Nat-Bad
mesaj Nov 6 2007, 03:52 AM

Bucataras

Postari: 65
Inregistrat pe: 16-May 07
De la: capatul Continentului :)!
Membrul Nr.: 37,762

O receta foarte clar explicata. Mersi. Un lucru nu inteleg, de unde oare vine denumirea?! unsure.gif smile.gif

--------------------
Cu drag,
Nat-Bad

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 6 2007, 04:49 AM

Panfortzescus

QUOTE(Nat-Bad @ Nov 6 2007, 03:52 AM) *
O receta foarte clar explicata. Mersi. Un lucru nu inteleg, de unde oare vine denumirea?! unsure.gif smile.gif

. laugh.gif ...paaaaaaaaaai femeia aia care l tot astepta pe omu negru si el nu mai venea , s-a nervat si a trecut la fapte: prajitura neagra ....care a mincat -o a 2-a zi tot la ora 12 cind nici de data asta omu negru n-a venit - -- asa ca a halit o toata si s-a dus cu ea la tiparnita . laugh.gif biggrin.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Nov 6 2007, 11:26 AM

Master of disaster

Nici eu nu stiu dragelor , de ce se numeste prajitura "ORA 12" !?
Dar i-am adoptat denumirea asa cum am primit-o, fara sa cercetez sau sa protestez .Spun asta , deoarece mai am prajituri al caror nume nu mi-a placut si le-am rebotezat .De exemplu am o prajitura foarte buna si fina care se numea "PETRE ROMAN", auzi tu !!!!
Am refuzat din start ideea de a face o praji cu acest nume de politician si am redenumit-o "INCOGNITO".Cind o sa o postez cindva , o sa va explic de ce am botezat-o asa ! icon_love.gif floare.gif

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 7 2007, 12:38 AM

Panfortzescus

QUOTE(Carmen Spantu @ Nov 6 2007, 11:26 AM) *
Dar i-am adoptat denumirea asa cum am primit-o, fara sa cercetez sau sa protestez .Spun asta , deoarece mai am prajituri al caror nume nu mi-a placut si le-am rebotezat .De exemplu am o prajitura foarte buna si fina care se numea "PETRE ROMAN", auzi tu !!!!
Am refuzat din start ideea de a face o praji cu acest nume de politician si am redenumit-o "INCOGNITO".Cind o sa o postez cindva , o sa va explic de ce am botezat-o asa ! icon_love.gif floare.gif

carmeeeeeeeen asta e tare
cu petre roman
vai
abia astept sa ai timp sa postezi reteta prajiturii petre roman ....ha ha ha poate are gust de lambada -- laugh.gif

hai ca -s curioasa rau domnuleeeeeeeee
VREAU praji PETRE ROMAN !
daca e ceva simplu de facut - da reteta ca o fac eu -
daca e grea- n-o fac ...ca am o listaaaaaaaaa ... rolleyes.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Happy.
mesaj Nov 7 2007, 01:10 AM

Supercalifragilistic!!!

Postari: 8,845
Inregistrat pe: 10-August 05
Membrul Nr.: 26,306

QUOTE(Nasha @ Nov 7 2007, 12:38 AM) *
VREAU praji PETRE ROMAN !

Ia de aici pe Petrica.

--------------------

+Quote Post
MAYA
mesaj Nov 7 2007, 01:58 AM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

în caietul mamei mele,de retete,prajitura asta era total diferita,fata de cea postata de Simona.Banuiec ca exista variente diferite.
Petrica din caietul respectiv,era compus din cîteva foi,o crema între ele..si ce-mi amintesc,prin crema(o fi fost de vanilie..nush) aia era si ceva cu caramel/sau caramelizat.A fost foarte buna,dar extrem de dulce(ca petre blink.gif icon_rotf.gif )

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 7 2007, 02:40 AM

Panfortzescus

QUOTE(MAYA @ Nov 7 2007, 01:58 AM) *
în caietul mamei mele,de retete,prajitura asta era total diferita,fata de cea postata de Simona.Banuiec ca exista variente diferite.
Petrica din caietul respectiv,era compus din cîteva foi,o crema între ele..si ce-mi amintesc,prin crema(o fi fost de vanilie..nush) aia era si ceva cu caramel/sau caramelizat.A fost foarte buna,dar extrem de dulce(ca petre blink.gif icon_rotf.gif )

hi hi ca okii lu petrica , caramelosi sticlosi blink.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 7 2007, 02:47 AM

Panfortzescus

QUOTE(Happyalex @ Nov 7 2007, 01:10 AM) *
Ia de aici pe Petrica.

happy
merci
e grea domnuleeeeeeee ptr mine, vai ce de muncaaaaaaa....nu -i de mine alde'petre roman - huh.gif

e de fete cu rabdare si talent/artiste asa ca Afrodite !

ce -i drept e frumoasa prajitura...
poate ar merge de "furat " numai procedeul , ala cu okii lu petrica laugh.gif 2 oki pe buc..zau de n-ar mere o combinatie cu checu cu rahat de la gabriela ....i-ar iesi okii rosii ca la melc lu'petrica, no, daca ma supar o fac p'asta cu rahat de nz ..ca i pe tate strazile cum am mai zis laugh.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 7 2007, 04:48 AM

Panfortzescus

Carmen uite am dat de sora
prajiturii tale :

ruda de la ora 12

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Chiu Georgeta
mesaj Nov 7 2007, 05:19 AM

Master of disaster

Postari: 2,097
Inregistrat pe: 14-May 04
De la: In afara Romaniei - Chicago USA
Membrul Nr.: 14,232

QUOTE(Carmen Spantu @ Nov 6 2007, 12:26 PM) *

eu ma gandeam ca ii zice asa pentru ca este asa inchisa la culoare ca si "miezul noptii".... de fapt eu am mai auzit de prajituri care se numesc "Midnight cake".... (nu stiu cum este acea reteta si daca pana la urma si prajitura aceea iese "neagra"....) dar vazand-o pe aceasta asa inchisa la culoare, si asociata cu "ora 12" din titlul ei, poate ca este vorba de ora 12 noaptea.... nu stiu, doar o presupunere....

Acest mesaj a fost editat de Chiu Georgeta: Nov 7 2007, 05:21 AM

+Quote Post
Gabriela Carmen
mesaj Nov 7 2007, 11:06 AM

Master of disaster

Postari: 2,280
Inregistrat pe: 30-March 07
De la: Hamburg
Membrul Nr.: 37,164

Sub numele asta se gasea, din cite tin eu minte, si in cofetarii. Merci, Carmen, numai retete una si una postezi! floare.gif

Referitor nume: probabil partea neagra e noaptea si cea alba ziua care sta sa vina. icon_rotf.gif

+Quote Post
Levkic Ana 13334
mesaj Nov 8 2007, 12:05 AM

Big Chef

Postari: 509
Inregistrat pe: 7-April 04
De la: Australia - Sydney
Membrul Nr.: 13,329

Carmen - super reteta - chiar numai retete deosdebite ai pus - multzumesc mult.

Nasa

paaaaaaaaaai femeia aia care l tot astepta pe omu negru si el nu mai venea , s-a nervat si a trecut la fapte: prajitura neagra ....care a mincat -o a 2-a zi tot la ora 12 cind nici de data asta omu negru n-a venit - -- asa ca a halit o toata si s-a dus cu ea la tiparnita . - icon_rotf.gif

Acum nu stiu daca e cazul sa mai [pun aici Petre Roman cea mai simpla si faina reteta sau sa o caut pe unde am mai pus-o nici eu nu mai stiu cand, dar va zic pe scurt si daca nu intzelegetzi o mai scriu odata
deci: 3 blaturi din cate 2 oua si o lingura apa, praf de copt, 3 lg.zahar, 3 ling.faina. Se lasa la racit. Se ard 10 ling.zahar si se intinde pe doua foi, se face o crema de vanilie, merge si budinca de vanilie cu putzin unt, se glazureaza cu ciocolata sau glazura de cacao. Este favorita noastra!

--------------------
Ana - fericita bunica

+Quote Post
Levkic Ana 13334
mesaj Nov 10 2007, 12:43 PM

Big Chef

Deci am prestat Ora 12 - am facut cantitate dubla si tot nu s-a ajuns, a mancat multa lume, la mine in familie toata lumea si cuscrii si soramea cu familia si la Biserica - nota maxima
Am macinat jumate cantitate de nuca si jumate am taiat-o superrrrrrrrrrrrrrrrr

Carmen raman datoare pentru asa retete bune icon_love.gif
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
Ana - fericita bunica

+Quote Post
Carmen Spantu
mesaj Nov 10 2007, 01:39 PM

Master of disaster

Ana , ma bucur mult ca v-a placut prajitura .
Sa va fie de bine !
Daca o faci intr-o tava mai mica , iti iese mai inalta , asa cum am facut-o eu . Asta , bineinteles daca doresti sa o faci asa . floare.gif

--------------------
Carmen Spantu

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 10 2007, 10:42 PM

Panfortzescus

QUOTE(Levkic Ana 13334 @ Nov 10 2007, 12:43 PM) *
Deci am prestat Ora 12 - am facut cantitate dubla si tot nu s-a ajuns, a mancat multa lume, la mine in familie toata lumea si cuscrii si soramea cu familia si la Biserica - nota maxima
Am macinat jumate cantitate de nuca si jumate am taiat-o superrrrrrrrrrrrrrrrr

Carmen raman datoare pentru asa retete bune icon_love.gif

vaaaaaai ce pofta mi-ai facut Ana ..cu "ora 12 " a ta ..iaca uite la mine e numa' 9. blink.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Nasha
mesaj Nov 10 2007, 10:45 PM

Panfortzescus

QUOTE(Levkic Ana 13334 @ Nov 8 2007, 12:05 AM) *
Nasa

Acum nu stiu daca e cazul sa mai [pun aici Petre Roman cea mai simpla si faina reteta sau sa o caut pe unde am mai pus-o nici eu nu mai stiu cand, dar va zic pe scurt si daca nu intzelegetzi o mai scriu odata
deci: 3 blaturi din cate 2 oua si o lingura apa, praf de copt, 3 lg.zahar, 3 ling.faina. Se lasa la racit. Se ard 10 ling.zahar si se intinde pe doua foi, se face o crema de vanilie, merge si budinca de vanilie cu putzin unt, se glazureaza cu ciocolata sau glazura de cacao. Este favorita noastra!

Aaaaaaaaaaa Ana "esti " cu PD u ! sa -pricep de pe vremea Lu' Petricaaaaaa Aha !

Ei bine, "petre Roman " asta a ta /prajitura suna mai lesne de facut , ptr mine, si cred si eu ca e buna rau !

cind am timp ma "dau "si eu cu PD u si o fac pe asta a ta , very soooooooooon !thx

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Levkic Ana 13334
mesaj Nov 11 2007, 11:42 PM

Big Chef

Carmen - si a mea a iesit inainta dar....cum trebuia sa iasa cat mai multe bucatzi am taiat-o pe la mijloc, hahaha
nu ma spune la nimeni laugh.gif

Nasa - ai sa vezi ca bunaaaaaaa e, nici eu nu mai-i zic Petre Roman - mai ales de cand si-a parasit familia
si fiind ca avem un prieten aici pe carer-l cheama Petre si e din capitala am botezat-o Petre Bucuresti
asa ca daca-tzi place poate gasesti si tu un alt Petrica icon_rotf.gif

--------------------
Ana - fericita bunica

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th July 2014 - 01:07 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare