> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> gulas
dabi
mesaj Jan 9 2005, 02:00 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 57
Inregistrat pe: 28-January 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 11,456

stie cineva cum se face ,,GULAS" imi place mult, am mancat la un restaurant,dar nu stiu cum se face.Stie cineva???? icon_bounce.gif ,
Go to the top of the page

+Quote Post
Tzanetakos
mesaj Jan 9 2005, 08:43 PM

Big Chef

Postari: 552
Inregistrat pe: 9-August 02
Membrul Nr.: 4,245

GULAS CU CARNE DE PORC

500 gr,carne de porc,3-4 cepe,1 lingura grasime,1 lingura bulion, 1 ou,
2 linguri faina,sare,boia dulce.

Se inabusa in grasime bucatile de carne cu ceapa taiata marunt pina cind ceapa capata o culoare galbuie.Se adauga sarea,boiaua si apa cit cuprind bucatile de carne.Se lasa sa fiarba pina se fragezeste carnea.Se adauga bulionul si se lasa sa mai fiarba putin.
Separat se pregatesc galustele de faina si se pun in sos. (din ou,faina
si sare).

Din "Bucataria de la A la Z" de Alexandru Isoveanu.
mai este o reteta de "Gulas haiducesc" daca vrei am s-o scriu si pe asta.

+Quote Post
Tzanetakos
mesaj Jan 9 2005, 09:26 PM

Big Chef

Gastronomie ungureasca.

GULAS.
500 gr.carne de porc,4 cepe mari,200 gr.untura.o lingurita de boia dulce,
un virf de lingurita de boia iute,3 rosii,un catel de usturoi,putin chimen pisat
un morcov,frunze de patrunjel,sare,piper,1 kg.cartofi,100 gr.smintina,putin
zahar,1 litru de apa.

Se topeste untura intr-o cratita mare,se pune carnea taiata in bucatele si se lasa sa se aureasca.Dupa ce au prins o usoara crusta,bucatelele de carne se scot si se tin la cald.In untura ramasa se pune ceapa taiata pestisori.Dupa ce s-a aurit se adauga usturoiul,morcovul dat pe razatoare mare,rosiile taiate in felii si bucatile de carne.Se adauga boiaua,chimenul,sarea,piperul,zaharul si se toarna atita apa cit sa acopere mincarea.Cratita va fi lasata la foc mic sa clocoteasca incet.Cind carnea este aproape fiarta se mai toarna o cana cu apa calda si se adauga cartofii taiati in sferturi.La servire se adauga smintina si patrunjel verde.

+Quote Post
Tzanetakos
mesaj Jan 9 2005, 09:31 PM

Big Chef

Galuste din faina.
6 linguri faina
3 oua
50 gr.unt
3 linguri apa,sare(putina)

Se prepara un aloat din cele de mai sus amestecate bine.Galustele se iau cu o lingura si se fierb in apa cu sare cca 20 minute.Se strecoara si se mai fierb in mincare sau supa 3-4 minute.

+Quote Post
Afrodite
mesaj Jan 10 2005, 08:49 AM

Master of disaster

Postari: 3,319
Inregistrat pe: 26-October 04
Membrul Nr.: 18,050

Buna dimineata Dabi,
aici o reteta care o fac foarte des,o am dintr-o revista si este probata de foarte multe ori.
GULAS
INGREDIENTE:
-1kg. carne de vita pt.gulas,
-3/4kg.ceapa,
-4 ling.s.untura porc(ulei)
-4 ling.s.boia dulce
-2 catei usturoi
-1 ling.c.chimen
-1 ling.c.otet
-1/2l supa de vacuta(cub MAGGI)
-1 ling.c.magiran
-1/16l vin rosu
-sare piper
-1 ling.s faina
-1 ling.s.smintina
PREGATIREA:
Ceapa se taie marunt, si se prajeste in untura incinsa pina devine aurie,se pune boia,usturoiul si restul de condimente si se lasa scurt sa se prajeasca.
Urmeaza buc.de carne care se prajesc pe toate partile,se adaoga otetul si vinul se amesteca bine dupa care urmeaza supa.
Totul se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic ca.2,1/2-3 ore (dupa calitatea carni).
Dupa ce carnea s-a fiert se scoate din sos si sosul se cremeaza cu STAB MIXERUL,se condimenteaza daca este necesar si se leaga cu faina.
Se pune carnea inapoi si se mai da un clocot.
Se serveste cu paste fainoase cu papanasi,fiecare dupa cum doreste si nu uitati si o ling.de smintina.
POFTA BUNA!
TIP:
Acest gulas se poate portiona si congela.
Acest gulas este f.bun urmatoatea zi,deoarece condimentele isi imprestie aroma in timp.

Pt. ca ,am gatit iarasi acest Gulas,am facut si o poza.
Asa arata si va asigur este f. bun!

Acest mesaj a fost editat de Afrodite: Feb 14 2006, 12:12 PM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
http://leckereien.blogspot.com/

+Quote Post
dabi
mesaj Jan 11 2005, 07:12 PM

Bucataras

multumesc pentru retete dar nu este cea ce am mancat eu ,oricum asa se numea ca ne-a recomandat ospatarul ,era o ciorba cu bucatele de carne foarte condimentate,avea cred ca si ceva afumat ,poate se scrie altfel si eu nu stiu. icon_cry.gif

+Quote Post
Lorena
mesaj Jan 11 2005, 08:47 PM

Big Chef

Postari: 733
Inregistrat pe: 5-November 01
Membrul Nr.: 976

Ce inseamna "maioran"?

--------------------
Numai maine nu-i poimaine ...

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jan 12 2005, 08:43 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

M„ghiranul, maic„, bat„-l norocul! icon_rolleyes.gif

+Quote Post
Afrodite
mesaj Jan 18 2005, 07:11 AM

Master of disaster

Adriana,
Multumesc mult!Cred ca la mine greselile sint la ordinea zilei.
Dar m-a bucur ca nu sint catastrofale si se gasesc fete asa bune ca tine si vin in ajutor.
M-a duc acum la reteta si o voi corecta.
O zi buna!
Afrodite

--------------------

+Quote Post
Marika
mesaj Jan 18 2005, 11:47 PM

Bucataras

Postari: 80
Inregistrat pe: 24-November 04
De la: Quebec Ville
Membrul Nr.: 18,950

Dabi, vezi ca am dat eu 2 retete de gulas ...sau gulyas...pe limba lui materna smile.gif .. pe un thread un pic mai vechi, se numeste ...Ce ziceti de niste gulyas? Poate o se potriveasca vreuna din ele la ceea ce ai mancat la restauranr.
Marika

+Quote Post
Marika
mesaj Jan 18 2005, 11:53 PM

Bucataras

Uite si link -ul: http://www.culinar.ro/forum/continut/Reteta-ta-preferata/6482../http-www-culinar-ro-forum-index-php-showtopic-6482-/.
Pentru mine astea sunt singurele retete de gulas pe care le stiu de la bunica mea , taranca de pe langa Bistrita si pe care eu le fac ....restul retetelor sunt tocanite cu diferite combinatii de condimente. daca te duci in Ungaria si ceri bob-gulyas ...vei primi ciorba pe care am descris-o eu aici!
Pofta buna si spor la gatit!
M.

+Quote Post
MC
mesaj Jan 19 2005, 02:32 AM

Membru de onoare

Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
Membrul Nr.: 10,612

Asa cum zicea Marica;"eu ca unguroaica..." pot spune si eu : eu ca iubitoare a bucatariei unguresti traditionale si ca una ce am lucrat in Ungaria la un restaurant unguresc la o patroana care avea 2 restaurante pe marginea Balatonului si in Budapesta un altul: "Marvany Eterem" la care nu am lucrat decat 3 luni, in fine... am invatat ca gulasul se face cam in felul urmator bistos: Se taie carnita de vita cubulete, ceapa se toaca marunt, ardei verde se toaca marunt, cartofi taiati in cuburi mari. Intr-o oala cu fund gros (in care sa nu se prinda mancarea pe aragaz) se caleste ceapa si ardeiul(cam 3 cepe la 2 kg de carne)in untura si cand este galben-aurie se pune boia de ardei (cam vreo 3 linguri- una de boia iute si doua de boia dulce) si se stinge cu putina supa sau apa fierbinte. Se lasa vreo 5 min sa fiarba asa, dupa care se adauga carnita, sare si se pune apa peste ea cat sa o acopere(pe carne). Se pune capacul la oala si se lasa asa sa fiarba la foc mic, mestecandu-se din cand in cand. Dureaza cam vreo 3 ore acest fiert pana carnea se patrunde bine. Atunci, se adauga si cartofii care in prealabil au fost taiati cuburi mari lasandu-se impreuna sa fiarba pana totul este gata si se condimenteaza cu maghiran. Separat se face galusca din faina, galbenus de ou, apa si sare. Aceasta galusca se framanta, se rupe cu mana(operatia asta ma inebunea pe mine) si se fierbe in apa, se strecoara si se pune atunci cand se serveste gulasul in farfurie. Nu stiu sa se puna rosii sau bulion.

O alta mincare traditional ungureasca este perkeltul, dar asta alta data si daca este cineva interesat. Si ca desert...Somloi, dar la acesta nu-i stiu reteta(masuratorile) decat cum se face.
O zi buna, Mirela icon_smile.gif

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Afrodite
mesaj Jan 19 2005, 08:57 AM

Master of disaster

Draga Mirela,
De fiecare data cind vin in RO. opresc si maninc cu fam. in Ungaria.
Pot sa spun ca de fiecare data am fost toti incintati de bunatatile unguresti.
Deci dupa cum vezi eu sint interesata de ori ce fel de mincare; o supa,friptura,desert,etc.
Doresc cu placere daca esti amabila sa imi scri reteta de perkelt.
Iti multumesc mult de tot si iti doresc o zi buna!
Afrodite

Acest mesaj a fost editat de Afrodite: Nov 22 2006, 07:48 AM

--------------------

+Quote Post
Sabe Li
mesaj Jan 19 2005, 02:03 PM

Captain Cook

Postari: 463
Inregistrat pe: 28-September 04
De la: Iasi
Membrul Nr.: 17,331

Si spune-ne, te rog, cum stii tu ca se face Somloi. Eu am mai multe retete, care nu prea seamana unele cu altele. Cred ca e ca si cu Tiramisu, in cofetariile din Romania gasesti tot felul de prajituri carora li se spune asa, desi nu au nimic de-a face cu originalul.

+Quote Post
Austiaca2
mesaj Jan 19 2005, 02:34 PM

Master of disaster

Grup: Banned
Postari: 2,217
Inregistrat pe: 23-June 04
Membrul Nr.: 15,220

http://www.culinar.ro/forum/viewtopic.php?...ght=gulas#60437

+Quote Post
Marika
mesaj Jan 19 2005, 05:38 PM

Bucataras

Ai dreptate, Mirela , acest fel de gulas se face si in Ardeal , mai ales la padure , in ceaunel... eu spuneam de gulasurile pe care stiu sa le fac eu si care seamana mai mult cu ciorba-supa... si pentru ca Dabi spunea ceva de genul acesta m-am gandit ca poate ii va placea careva din retete. Eu m-am obisnuit sa gatesc un pic mai dietetic si de aceea nu prea agreez tocanitele cu multa ceapa sau ardei calite... bineinteles ca fiecare poate sa aleaga modul in care gateste si ceea ce ii place. Si sigur ca n-o fi foc sa mai trantesti din cand in cand cate o prajeala sau un fel mai 'unsuros' smile.gif .
O zi buna .
M.

+Quote Post
dabi
mesaj Jan 19 2005, 08:42 PM

Bucataras

am mancat tot la acelasi restaurant ca desert prajitura asta :Somloi-si stiu ca mi-a placut dar numai stiam cum se cheama si era complicat sa zic ca am mancat ceva dar nu stiu cum se cheama icon_lol.gif dar mi-am adus aminte acum ca ai zis ,dar pacat ca nu stii gramajele,ca nici eu nu sint atit de stiuoare mai ales la chestiile astea din :ochii: pui faina din ochi ---nu ma pricep deloc smile.gif

+Quote Post
MC
mesaj Jan 20 2005, 01:10 AM

Membru de onoare

Cu placere, Afrodite!
Draga Sabe Li si Dabi, Ce stiu despre somloi am scris la subiectul"Somloi" al Dabi-ei.
Multumesc de retetele tale Marika. Chiar imi aduceam aminte si de acel bob leves ce bun mai era. Mai era si ceva care se facea cu visine si un sos dulce nu stiu cum se numeste, sau tot cu sos dulce si mazarea boabe. Mai imi placea tigani(o carnita batuta mai intai, data prin faina si prajita, care se servea cu usturoi pisat frecat cu boia de ardei pe deasupra. Cordon bleu cu o umplutura de unt, condimente ,ciupercute si multa verdeata, dat de doua ori prin pesmet si ou si prajit si multe altele...

Percelt (porcolt) se poate face din orice fel de carne(daca e de porc ii zice sertes porcolt, daca e din vita morha porcolt, iar de pui...nu mai tin minte). Se folosesc urmatoarele ingrediente: carne, ceapa multa(4 cepe la 2 kg de carne), untura, 3 linguri de boia dulce si iute, vin rosu, o capatana de usturoi, piper, Delikat, maghiran. Se procedeaza cam asa....Carnita se taie in bucati maricele, se spala si se lasa sa se zvinte. Ceapa se toaca marunt si se caleste in untura, se adauga boiaua, se pune putina apa fierbinte si se lasa asa cateva minute, dupa care se adauga carnea, sare, usturoi din abundenta(o capatana cel putin pt 2 kg de carne) si vin rosu(NU apa) si se lasa inabusit( cu capacul pus) sa fiarba. Nu se pune nici rosii, nici bulion, ca dupa aceea transformati aceasta mancare in tocanita. Din cand in cand se mesteca si pt carnea de vita va trebui sa mai adaugam si putintica apa.
Se serveste de obicei cu paste fierte ca garnitura si cine doreste si cu smantana.
Eu am facut aceasta mancare de multe ori, dar am pus tot timpul si rosii, ca la ai mei le place asa, dar stiu precis ca nu se pune in percoltul original.

O zi buna, Mirela smile.gif

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Afrodite
mesaj Jan 20 2005, 08:31 AM

Master of disaster

Hallo Mirela,
Iti multumesc mult de tot pt reteta,suna tare gustos.
Seamana un pic cu reteta mea postata mai sus ,dar a ta dupa ingrediente trebuie sa aiba un gust mai concentrat.
Reteta de mai sus postata de mine este una din favoritele sotului,dar sint convinsa ca aceasta de la tine ori ii ia locul ori este in repertoar.
Sotul meu iubeste Gulasil f.mult.
Ori cum MULTUMESC MULT PT RETETA. floare.gif
Imi este putin mai greu sa pronunt numele in ungureste, eu ii spun simplu gulas.Limba ungureasca nu am priceput-o niciodata cu toate ca mama stie ceva, ea provine din jud.Mures.
Dar ce sa-i faci asta este.
O zi placuta iti urez si te rog daca mai stii tot asa ceva bun mai spune-ne!
Afrodite.

--------------------

+Quote Post
MC
mesaj Jan 20 2005, 06:12 PM

Membru de onoare

Cu multa placere, Afrodite! smile.gif floare.gif

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd November 2014 - 02:46 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
ParolńÉ
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare