> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bascute cu dulceata
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 08:45 PM

in coltzul advers

Grup: Membri de onoare
Postari: 24,480
Inregistrat pe: 6-February 04
De la: stanga la dreapta
Membrul Nr.: 11,709

Nu mai prestasem de mult un aluat dospit, drept pt care-am optat pentru reteta care este :

500 gr. faina ( se cerne)
60 gr. zahar
2 pliculete zahar vanilat
2 galbenusuri
80 gr. unt
1 cub drojdie ( 25 gr.)
250 ml. lapte
un praf de sare

Imagine Atasata

- drojdia se amesteca cu 100 ml. lapte cald, 1 lingurita de zahar, se face o adancitura in centrul fainii (cernute) si se toarna amestecul de drojdie

Imagine Atasata

- zaharul ramas si zaharul vanilat se dizolva in restul de lapte cald, galbenusurile se bat cu praful de sare, untul se topeste putin la MO , iar toate se adauga cand drojdia s-a bulbucat

Imagine Atasata

- se amesteca totul cu o lingura de lemn (traiasca)

Imagine Atasata

- apoi se framanta cu mana, faina nu puneti decat f. f. putin, cat sa va infainati mainile, nu fiti tentate sa puneti mai mult. Aluatul se lucreaza repede, il framantati pana devine elastic

Imagine Atasata

- se lasa la dospit la loc cald, pana-si dubleaza volumul ( aprox. 30-40 min)

Imagine Atasata

- dupa ce dospeste se rastorna pe masa infainata, se presara putina faina deasupra, se intinde foaie

Imagine Atasata

- sa aiba cam 1 cm

Imagine Atasata

- cu ajutorul unui pahar, forme, se decupeaza cercuri, se-aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt, se lasa cam 15 min pe masa sa mai creasca

Imagine Atasata

- pt uns batem un galbenus cu putin lapte

Imagine Atasata

-dupa 15 min. facem o adancitura ( cu fundul unei cescute mici de ex) in fiecare bascuta

Imagine Atasata

- apoi le ungem cu amestecul de ou batut si lapte. In adancituri se pune dulceata , gem, de preferabil doar fructele, ideea e sa nu fie prea zemoase. Eu am pus capsuni si caise din dulceata, dar am pus si din dulceata propriu zisa

Imagine Atasata

- se baga tava in cuptorul incins la 175 de grade. Si dame-ash palme eu le-am tinut prea mult ( am uitat de ele, nota 4, stau jos) , deci dupa 20 de minute trebuiesc verificate, pentru ca eu le-am lasat fix 30 de minute si-a fost un pic prea mult
Imagine Atasata

- la cuptor dulceata facuse bulbuci in ele si pe langa ele, deci le desprindeti de pe hartia de copt imediat ce le scoateti din cuptor, altfel se dezlipesc greu, si-o laterala

Imagine Atasata

- calde sunt foarte bune, ma oftic ca le-am bronzat prea tare

Imagine Atasata

- cred ca merg si cu alte umpluturi dulci , de ex. branza si stafide, mere, pere, etc. Si inca o sectiune timida, si data viitoare o sa stau lipita de aragaz ca sa nu le mai ard

Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
Bianca-21
mesaj Jan 8 2009, 08:48 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 5,391
Inregistrat pe: 11-October 06
De la: Germany
Membrul Nr.: 34,303

Is tare faine, merg extraordinar la mic dejun. Le-as face si eu candva numai sa te intreb ceva. Nu se intareste gemul? Ma refer la pojghita din aia urata deasupra. In pozele tale nu pare sa fie dar te intreb sa fiu sigura. cool.gif

+Quote Post
diamond
mesaj Jan 8 2009, 08:54 PM

abcd...urs!

Postari: 4,041
Inregistrat pe: 9-February 08
De la: ...pana la...
Membrul Nr.: 41,425

Poca, arata foarte bine, imi place ca-s bine rumenite si poza de dinainte de coacere asa colorata tongue.gif

le voi presta ca se fac usor, saru-mana! icon_love.gif

--------------------

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 08:54 PM

in coltzul advers

CITAT(Bianca-21 @ Jan 8 2009, 08:48 AM) *
Is tare faine, merg extraordinar la mic dejun. Le-as face si eu candva numai sa te intreb ceva. Nu se intareste gemul? Ma refer la pojghita din aia urata deasupra. In pozele tale nu pare sa fie dar te intreb sa fiu sigura. cool.gif

gemul nu s-a intarit absolut deloc, dar cu urmatoarea precizare : la cuptor a colcait gemul in ele si s-a scurs peste marginile bascutei, drept pt care coaja de deasupra are o consistenta mai ciungata , dar miezul a ramas moale. Dulceata scursa din ele a ajuns pe hartia de copt unde-a facut pojghita si-a fiert mai departe acolo. Intelegi ? nici io biggrin.gif
deci pe scurt, la mine nu s-a facut nici-o pojghita urata deasupra, iar dulceata folosita de mine a fost una cat se poate de normala smile.gif

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 08:57 PM

in coltzul advers

CITAT(diamond_girl @ Jan 8 2009, 08:54 AM) *
Poca, arata foarte bine, imi place ca-s bine rumenite si poza de dinainte de coacere asa colorata tongue.gif

le voi presta ca se fac usor, saru-mana! icon_love.gif

si mie tot poza aia-mi place biggrin.gif
succes !

+Quote Post
Rebella
mesaj Jan 8 2009, 09:05 PM

VIP Member
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 7,090
Inregistrat pe: 16-November 05
De la: Does it matter?
Membrul Nr.: 28,886

Te-ai tinut de promisiune deci biggrin.gif .. n-ai vrut sa-mi mai dai putin timp sa ma rasuflu de la celelalte biggrin.gif
Siiiiigur ca le voi presta si p-astea. Eu as pune neste piersici sau caise ceva, deasupra.
BTW, asa imi plac si mie, mai rumenite. Nu arata ca si cum le-ai fi uitat mai mult timp in cuptor, absolut deloc.

--------------------
Sa fim oameni macar atata timp cat stiinta n-a descoperit ca suntem...altceva!

+Quote Post
MAYA
mesaj Jan 8 2009, 09:07 PM

Dulcinea del Toboso

Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

Si io-s încîntata de bascute..dar luna viitoare..luna asta nu mai vreau sa coc nika! biggrin.gif
Arata mistoace!Si nu-s nici arse,nici prea rumenite.Eu detest aluaturile coapte , asa palide de tot..mi se par crude.

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
danelutza
mesaj Jan 8 2009, 09:10 PM

Captain Cook

Postari: 314
Inregistrat pe: 29-September 06
De la: Svizzera
Membrul Nr.: 34,099

Foarte frumoase bascutele, salvez reteta si sigur o voi face, dar de ziua domnisoarei, cred ca prind de minune la copii smile.gif
Sa stii ca mie imi plac asa bronzate arata mai sexy wink.gif

Pot sa indraznesc, sa te intreb din compozitie, cite bucati au iesit ? Asta asa ca idee, ca oricum depinde cit de mare e paharul cu care voi decupa.

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 09:25 PM

in coltzul advers

CITAT(Rebella @ Jan 8 2009, 09:05 AM) *
Te-ai tinut de promisiune deci biggrin.gif .. n-ai vrut sa-mi mai dai putin timp sa ma rasuflu de la celelalte biggrin.gif
Siiiiigur ca le voi presta si p-astea. Eu as pune neste piersici sau caise ceva, deasupra.
BTW, asa imi plac si mie, mai rumenite. Nu arata ca si cum le-ai fi uitat mai mult timp in cuptor, absolut deloc.

haide, ca n-am mai gatit de anu' trecut tongue.gif , chiar ma simteam io prost fata de mine , iar tu ai avut timp destul biggrin.gif

CITAT(MAYA @ Jan 8 2009, 09:07 AM) *
Si io-s încîntata de bascute..dar luna viitoare..luna asta nu mai vreau sa coc nika! biggrin.gif
Arata mistoace!Si nu-s nici arse,nici prea rumenite.Eu detest aluaturile coapte , asa palide de tot..mi se par crude.

nici mie nu-mi plac aluaturile albinoase, dar nici alea care-s coapte la limita, si tu stai linistita , la cat ai gatit de sarbatori ar trebui sa pleci in concediu biggrin.gif

CITAT(danelutza @ Jan 8 2009, 09:10 AM) *
Foarte frumoase bascutele, salvez reteta si sigur o voi face, dar de ziua domnisoarei, cred ca prind de minune la copii smile.gif
Sa stii ca mie imi plac asa bronzate arata mai sexy wink.gif

Pot sa indraznesc, sa te intreb din compozitie, cite bucati au iesit ? Asta asa ca idee, ca oricum depinde cit de mare e paharul cu care voi decupa.

or arata ele mai sexy, dar coapte mai putin ar fi si mai moi. De iesit mi-au iesit 20 de bucati pe care le-am cam inghesuit in tava , asta ca sa nu fac 2 de ori

Precizari pt cele care vor sa presteze :
- faina cernuta
- drojdia proaspata
- laptele cald
- 500 gr faina, cel mult o mana-n plus
- foaia sa nu fie intinsa prea subtire
- atencion ce umplutura puneti
- bascutele sa fie lasate inca 15 min. in tava inainte de cuptor
- aveti grija dupa primele 20 de minute de copt, verificati-le

Si mi-a venit si-o idee, daca intindeti foaia mai groasa, automat adancitura va fi mai adanca, si atunci ar merge foarte bine o umplutura de branza, ca cea de la placinta mea cu branza, cred ca ar iesi ceva gen branzoaice

+Quote Post
Rebella
mesaj Jan 8 2009, 09:31 PM

VIP Member
Icoana Grup

QUOTE(Pocahontas @ Jan 8 2009, 09:25 PM) *
Precizari pt cele care vor sa presteze :
- faina cernuta
- drojdia proaspata
- laptele cald
- 500 gr faina, cel mult o mana-n plus
- foaia sa nu fie intinsa prea subtire
- atencion ce umplutura puneti
- bascutele sa fie lasate inca 15 min. in tava inainte de cuptor
- aveti grija dupa primele 20 de minute de copt, verificati-le

Notat si retinut tot! Deci ma bag sa le fac ca sunt cu drojdie proaspata. Daca era cu de-aia uscata, ma mai gandeam de cateva ori inainte (lasa un gust in aluat si nu-mi place; de-aia nu fac cu ea).

--------------------

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 09:35 PM

in coltzul advers

CITAT(Rebella @ Jan 8 2009, 09:31 AM) *
Notat si retinut tot! Deci ma bag sa le fac ca sunt cu drojdie proaspata. Daca era cu de-aia uscata, ma mai gandeam de cateva ori inainte (lasa un gust in aluat si nu-mi place; de-aia nu fac cu ea).

deci succes !

+Quote Post
alpha
mesaj Jan 8 2009, 09:49 PM

Big Chef

Postari: 580
Inregistrat pe: 14-June 08
De la: Éire
Membrul Nr.: 43,738

CITAT(Rebella @ Jan 8 2009, 10:31 PM) *

eu fac si lipia turceasca si chiflele cu lapte ale Pocai cu drojdie proaspata si sunt bestiale. au iesit intotdeauna perfect

--------------------
Too old to rock'n'roll, too young to die

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jan 8 2009, 09:55 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Moooaaamaaa ce mi-as mai infige acu coltii intr-o bascuta d-asta cu un pahar de lapte langa...poate maine tongue.gif . Arata mega apetisant!

--------------------

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 10:10 PM

in coltzul advers

CITAT(KikenHana @ Jan 8 2009, 09:55 AM) *
Moooaaamaaa ce mi-as mai infige acu coltii intr-o bascuta d-asta cu un pahar de lapte langa...poate maine tongue.gif . Arata mega apetisant!

cu lapte, buna idee ! sa fie putin caldut si eventual amestecat cu putina miere, si pe urma cu farfuria de bascutze si cana de lapte sa te incolacesti pe canapea in fata unui film bun smile.gif

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jan 8 2009, 10:14 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

QUOTE(Pocahontas @ Jan 8 2009, 10:10 PM) *
cu lapte, buna idee ! sa fie putin caldut si eventual amestecat cu putina miere, si pe urma cu farfuria de bascutze si cana de lapte sa te incolacesti pe canapea in fata unui film bun smile.gif

Asa...adanceste cutitu'n rana. Acu e chiar musai sa le fac maine! Mvai...si ce rau imi pare laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Rebella
mesaj Jan 8 2009, 10:16 PM

VIP Member
Icoana Grup

QUOTE(Pocahontas @ Jan 8 2009, 10:10 PM) *

Eu mi le iau (cand le voi face) in dormitor, inainte de culcare si le bobinez laugh.gif .. mai fac prostii de-astea cateodata, de ex. cu o felie de chec sau prajitura hihi tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 10:23 PM

in coltzul advers

CITAT(KikenHana @ Jan 8 2009, 10:14 AM) *
Asa...adanceste cutitu'n rana. Acu e chiar musai sa le fac maine! Mvai...si ce rau imi pare laugh.gif

stiu tongue.gif

CITAT(Rebella @ Jan 8 2009, 10:16 AM) *
Eu mi le iau (cand le voi face) in dormitor, inainte de culcare si le bobinez laugh.gif .. mai fac prostii de-astea cateodata, de ex. cu o felie de chec sau prajitura hihi tongue.gif

ma bagi la idei, iti iei deserturi in dormitor, nebunatico ! biggrin.gif

+Quote Post
sava laura
mesaj Jan 8 2009, 11:04 PM

Master of disaster

Postari: 4,200
Inregistrat pe: 5-November 01
De la: acasa
Membrul Nr.: 630

Si mie imi plac asa mai rumene... tongue.gif
Foarte apetisante!!!
Seamana cumva la gust cu gogosile?! ...ca Bogdi ma innebuneste de cateva zile sa ii fac gogosi si as fi vrut sa-mi folosesc tava speciala de gogosi...adica, cel putin asa cred eu ca e! biggrin.gif
...si nici nu mi-ar rapi mult timp, doar as incolaci bucatile de aluat in forma...
...sa vad cum stau cu timpul...
Mersi, oricum de reteta, Corina! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Rebella
mesaj Jan 8 2009, 11:06 PM

VIP Member
Icoana Grup

QUOTE(Pocahontas @ Jan 8 2009, 10:23 PM) *
ma bagi la idei, nebunatico ! biggrin.gif

N-ai vrea sa stii laugh.gif

Ziceam ca le mananc in dormitor, mai. A nu se intelege altceva hihihi

--------------------

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Jan 8 2009, 11:39 PM

in coltzul advers

CITAT(sava laura @ Jan 8 2009, 11:04 AM) *
Si mie imi plac asa mai rumene... tongue.gif
Foarte apetisante!!!
Seamana cumva la gust cu gogosile?! ...ca Bogdi ma innebuneste de cateva zile sa ii fac gogosi si as fi vrut sa-mi folosesc tava speciala de gogosi...adica, cel putin asa cred eu ca e! biggrin.gif
...si nici nu mi-ar rapi mult timp, doar as incolaci bucatile de aluat in forma...
...sa vad cum stau cu timpul...
Mersi, oricum de reteta, Corina! smile.gif

Nu seamana la gust cu gogosile, seamana putin la gust ( nu si la consistenta) cu aluatul de la Ochi de leopard, dar mai mult seamana la gust cu aluatul de la branzoaice, dar nu se confunda nici cu ala

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th July 2014 - 11:14 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare