Sari la conținut

Poză

porc stir-fry cu garnitura de cartofi la cuptor

3 răspunsuri la acest topic

#1 oriana

oriana

micro Bucatar

• Membri
  • 17 posturi

Postat 18 May 2009 - 08:22 PM

Cartofi la cuptor(4 portii)
-6-7 cartofi
-1/2 lingurita boia
-1/2 lingurita patrunjel
-un praf de cimbru
-2 linguri ulei
sare, piper
Se curata cartofii si taie dupa dorinta. Se amesteca uleiul cu condimentele si se amesteca cu cartofii. Se coc apoi in cuptor 40-45 minute, intorcandu-se dupa 15 minute.

Porc stir-fry
-1/2 kg carne porc taiata in bucati subtiri
-1/2 lingurita ghimbir
-2 catei de usturoi zdrobiti
-2 linguri sos de soia
-o mana de bean sprout ( germeni de fasole)
-2 oua
-sare, piper
Se prajesc la wok bucatile de carne. Se adauga germenii de fasole si sosul de soia. Se prajesc impreuna cateva minute. Se adauga condimentele si oule. Se amesteca pe foc pana se fac ouale.
Am servit cu o salata din salata, rosii, praz, felii de morcov, avocado, seminte de pin cu un dressing de ulei de masline si otet balsamic.

Miniaturi atașate

• DSC06117.JPG
  • DSC06118.JPG

#2 pansy

pansy

Big Chef

• Membri
  • 647 posturi

Postat 19 May 2009 - 02:15 AM

CITAT(ioan ana 5646 @ May 18 2009, 09:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cartofi la cuptor(4 portii)
-6-7 cartofi
-1/2 lingurita boia
-1/2 lingurita patrunjel
-un praf de cimbru
-2 linguri ulei
sare, piper
Se curata cartofii si taie dupa dorinta. Se amesteca uleiul cu condimentele si se amesteca cu cartofii. Se coc apoi in cuptor 40-45 minute, intorcandu-se dupa 15 minute.

Porc stir-fry
-1/2 kg carne porc taiata in bucati subtiri
-1/2 lingurita ghimbir
-2 catei de usturoi zdrobiti
-2 linguri sos de soia
-o mana de bean sprout ( germeni de fasole)
-2 oua
-sare, piper
Se prajesc la wok bucatile de carne. Se adauga germenii de fasole si sosul de soia. Se prajesc impreuna cateva minute. Se adauga condimentele si oule. Se amesteca pe foc pana se fac ouale.
Am servit cu o salata din salata, rosii, praz, felii de morcov, avocado, seminte de pin cu un dressing de ulei de masline si otet balsamic.

imi place ideea cu cartofii si am s-o incerc,dar in privinta carnii ,as renunta la oua in schimb as ingrosa sosul cu 2 linguri de amidon de porumb si as condiment-o mai tare.
mancarea asiatica ,ca si cea europeana de altfel nu se serveste cu salata alaturi.salata se serveste separat,din cate stiu eu.e drept ca noua romanilor ne place salata alaturi.in cazul tau sau renunt la cartofi si salata devine fel de acompamiament,sau servesc cu cartofi,ceea ce e putin probabil pentru o mancare asiatica.
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#3 oriana

oriana

micro Bucatar

• Membri
  • 17 posturi

Postat 20 May 2009 - 05:03 AM

CITAT(pansy @ May 19 2009, 03:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
imi place ideea cu cartofii si am s-o incerc,dar in privinta carnii ,as renunta la oua in schimb as ingrosa sosul cu 2 linguri de amidon de porumb si as condiment-o mai tare.
mancarea asiatica ,ca si cea europeana de altfel nu se serveste cu salata alaturi.salata se serveste separat,din cate stiu eu.e drept ca noua romanilor ne place salata alaturi.in cazul tau sau renunt la cartofi si salata devine fel de acompamiament,sau servesc cu cartofi,ceea ce e putin probabil pentru o mancare asiatica.

Mersi pt. sugestii. Partea cu carnea e cumva preluata din reteta thailandeza de Pad Thai....de acolo am luat ideea de a adauga oua batute....sigur Pad Thai-ul contine mult mai multe ingrediente. Eu sunt la dieta, de aceea in loc de cartofi prajiti am facut cartofi la cuptor si in loc de carne cu sos sau prajita, am gatit-o stir fry( fara amidon sau taitei sau alte fainoase).
Regards,

Editat de ioan ana 5646, 21 May 2009 - 02:03 AM.

#4 pansy

pansy

Big Chef

• Membri
  • 647 posturi

Postat 22 May 2009 - 11:48 PM

CITAT(ioan ana 5646 @ May 20 2009, 06:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mersi pt. sugestii. Partea cu carnea e cumva preluata din reteta thailandeza de Pad Thai....de acolo am luat ideea de a adauga oua batute....sigur Pad Thai-ul contine mult mai multe ingrediente. Eu sunt la dieta, de aceea in loc de cartofi prajiti am facut cartofi la cuptor si in loc de carne cu sos sau prajita, am gatit-o stir fry( fara amidon sau taitei sau alte fainoase).
Regards,

dar cartoful ce e? nu e fainos?
mai bine faceai pad thai ca e mai dietetica decat reteta asta.
atatea proteine amestecate cu glucide e cura de ingrasare.si elimina cartoful din dieta pana faci cura.de fapt si dupa aia cat se poate.vezi ca aici pe culi este un site cu dieta montignac,care este una buna si celebra,dieta disociata,ca pentru diabetici,dar nu suferi de foame,doar de sete occasion14.gif .exista o carte si mie ,mi se pare cea mai usoara reteta de slabire si functioneaza.te invata sa-ti schimbi obiceiurile alimentare,ceea ce nu e totusi usor.in primele 2 saptamani slabesti dramatic,dupa aceea slabesti mai putin,dar inveti sa mananci.cartea se cheama mananc deci slabesc.je mange donc je maigrie.
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi