Sari la conținut

Poză

Ciocolata de casa

223 răspunsuri la acest topic

#1 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 01 March 2006 - 09:23 PM

Ciocolata de casa

Ä°nainte de toate, sa nu v-asteptati sa dati peste reteta de ciocolata milka, nestle, lindt, da? biggrin.gif
Acu 2 zile am dat peste reteta asta, si cum ieri n-am avut timp nici sa ma impusc, am facut-o astazi ( ciocolata, de impuscat, nu m-am impuscat) smile.gif
Azi dimineata, m-am trezit hotarata, mi-am atarnat sortzul de gat si cand sa insir ingredientele, m-am ofilit brusc : n-aveam lapte praf, asa ca m-am schimbat repede, si am fugit la cel mai apropiat magazin, de unde m-am intors cu laptele praf.
Ajunsa acasa, ma bag iar in costumatia de scandal, incep sa aranjez iar ce-mi trebuie, cand am intzepenit din nou: alunele de padure pe care le vazusem eu la mine pe rafturi, erau de fapt migdale. Ä°ar m-am skimbat, iar magazin, si intr-un final am aranjat ce trebuie:

250 gr. unt nesarat
50 ml apa
250 gr zahar
100 gr alune de padurice
150 gr. lapte praf
50 gr cacao

[attachmentid=38219]

unt am folosit dintr-asta, pt ca am vazut pe el ca nu are sare, deci folositi si voi neaparat unt nesarat

[attachmentid=38220]

intr-o cratita , nu foarte mica, puneti apa si zaharul pe foc mic
[attachmentid=38221]

si amestecati tot timpul, pana cand se topeste zaharul ( e important) , si pana se face ca un sirop mai gros

[attachmentid=38222]

apoi adaugati cate putin laptele praf amestecat cu cacaoa, amestecand tot timpul
[attachmentid=38223]

daca nu mai puteti invarti lingura prin cratita, incepeti sa puneti untul taiat cubulete, amestecand tot timpul,pana terminati de pus tot amestecul de cacao si lapte praf
[attachmentid=38224]

si amestecati, amestecati pana faceti scurta la mana, sau pana se omogenizeaza
[attachmentid=38226]

apoi ungeti o tava cu unt, si rasturnati amestecul in ea, si nivelati, insistand mai mult, pana se indreapta in tava... apoi infigeti cu simt artistic alunele
[attachmentid=38227]

ei, si-n reteta scria sa las tava la frigider, 12 ore, dar la mine s-a intzepenit dupa 3 ore, asa ca n-am mai asteptat si am patratzit-o
[attachmentid=38228]

daca desprindeti marginile cu un cutit lat, tzin sa va anuntz ca bucatile de ciucalata se scot foarte usor

[attachmentid=38229]

si am obtinut asta
[attachmentid=38230]
[attachmentid=38231]
[attachmentid=38232]

Ciocolata nu este tare, are o consistenta placuta, un gust usor amarui ( poate depinde de cacao), iar lapte praf sa nu puneti mai mult de 150, eu am scapat vreo 10 gr. in plus si s-a simtzit, in rest e buna, iar alunele alea-i dau un gust misto smile.gif

Miniaturi atașate

• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 13.jpg
  • 12.jpg

#2 letis

letis

Bucataras

• Membri
  • 87 posturi

Postat 01 March 2006 - 09:50 PM

Pocahontas,spune-mi ,te rog,ce dimensiuni are tava ta.Mine prestez si eu o portie ca am un "ciocolatist" in casa.

#3 mon

mon

Master of disaster

• Membri
  • 1957 posturi

Postat 01 March 2006 - 09:53 PM

Poca mi-era dor de retetele tale cu tot cu prezentare icon_smile.gif ... de mult nu te-ai mai produs pe forum si mi-ai lipsit icon_smile.gif

Felicitari! floare.gif

Am s-o fac si eu. Am sa-i inlocuiesc zaharul cu fructoza si am s-o postez la retete Montignac, imi dai voie?
Si ca sa nu conflictez cu copyrightul am sa dau si un link la sursa de inspiratie dry.gif

#4 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 01 March 2006 - 10:02 PM

letis, nu stiu cat are tava, dar dupa ce e gata amestecul pt ciucalata, te uiti la el, il studiezi, si apoi cauti tu in bucataria ta proprie si personala, o tava, un vas de jena, ceva, care sa fie patrat, dreptunghiular... te orientezi, important e sa nu obtzii un strat prea gros de ciocolata icon_smile.gif

mon icon_smile.gif

din moment ce-am postat aici reteta, e a tuturor, nu tzin neaparat sa bagi link sau sa zici ca e a mea , pt ca nu m-am nascut cu ea-n scutec, si eu am copiat-o de undeva icon_smile.gif
vezi ca are un gust usor amarui, deci cand o faci vezi ce cacao folosesti, a mea cred ca a fost prea strong
iti tzin pumnii icon_smile.gif

#5 letis

letis

Bucataras

• Membri
  • 87 posturi

Postat 01 March 2006 - 10:17 PM

Tocmai de aceea te intrebam de tava,ca vreau sa arate exact ca a ta.Cred ca mai groasa ar fi gretoasa,iar mai subtire....asta de casa nu e buna subtire.Dupa cum vezi,la mine dimensiunea conteaza mult laugh.gif

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 01 March 2006 - 11:08 PM

Interesantă şi binenţeles că fiecare poate pune în loc de alune ce vrea muşchiul propriu
din păcate io n-o pot reproduce pentru că nu găsesc lapte praf decât de bebei

#7 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 01 March 2006 - 11:15 PM

adriana, cred ca merge si lapte praf de bebe rolleyes.gif
eu am folosit lapte praf normal, nu de firma

p.s.- tava kiar nu stiu cat are, si acu nu o mai masor, pur si simplu iti dai seama cand e gata compozitia, in ce trebuie sa o pui icon_smile.gif

#8 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 01 March 2006 - 11:17 PM

No, nici nu mă gândesc la cât costă, îmi cumpăr nuş câtă ciocolată din cea mai şi cea mai rolleyes.gif

#9 sheyla

sheyla

Captain Cook

• Membri
  • 282 posturi

Postat 01 March 2006 - 11:24 PM

intr-adevar, mare problema cu laptele praf... da´ nu m.am dilit sa dau 8-9 euro pe 500 gr lapte praf pt bebei.. mai bine astept sa-mi iau din ro.

mad.gif

#10 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 01 March 2006 - 11:29 PM

deci io vaz ic sincer: am facut ciocolata asta de curiozitate, si pentru ca nu am mai facut niciodata, si evident ca nu se compara cu ciocolatele bune din comertz, cand vreau sa halesc o ciocolata buna, eu am preferata mea de ex: Ritter cu alune de padure.

#11 Opti

Opti

Big Chef

• Membri
  • 659 posturi

Postat 02 March 2006 - 12:12 AM

super bine arata

Editat de Opti, 22 March 2006 - 08:59 PM.

Minunile exista si Dumnezeu are grija sa ne arate ca daca ne dorim cu adevarat ceva atunci si el lupta alaturi de noi ca sa ne indeplinim visele.Important e sa luptam si sa ne dorim. Cu toata fiinta noastra

#12 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 02 March 2006 - 12:43 PM

imi pare bine ca ti-am trezit amintirile >)

#13 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 02 March 2006 - 05:38 PM

QUOTE(sheyla @ Mar 2 2006, 12:24 AM)

intr-adevar, mare problema cu laptele praf... da´ nu m.am dilit sa dau 8-9 euro pe 500 gr lapte praf pt bebei.. mai bine astept sa-mi iau din ro.

mad.gif

Sheyla,nu ai cumva prin apropiere vreun magazin turcesc sau rusesc?La noi la un magazin rusesc au si marfa romaneasca,printre care si lapte praf,ce-i drept ca iti dai ochii pe spate cand vezi pretul,fata de cat costa in Romania.

Laptele praf pentru bebelusi are alta consistenta si nu cred ca-i bun la altceva in afara de papica pt copilasi.Deci io nu v-as sfatui sa faceti cu lapte de bebelusi,dar daca totusi a incercat cineva ,as fi curioasa sa aflu parerea.

#14 Medeea.

Medeea.

Captain Cook

• Membri
  • 340 posturi

Postat 02 March 2006 - 05:48 PM

Eu fac si cu de-ala,cand imi prisoseste (de la bebe). Ciucalata e mai dulce si putin mai zgrunturoasa,dar merge...de dor.

#15 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 02 March 2006 - 06:30 PM

Moama ce pofta imi faci.../.asta e primul meu dulce facut de mine... eu ii mai puneam si esenta de rom si mergea si cu margarina , beton!!!
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#16 ccd

ccd

Bucataras

• Membri
  • 72 posturi

Postat 02 March 2006 - 07:36 PM

QUOTE(sheyla @ Mar 1 2006, 09:24 PM)

intr-adevar, mare problema cu laptele praf... da´ nu m.am dilit sa dau 8-9 euro pe 500 gr lapte praf pt bebei.. mai bine astept sa-mi iau din ro. mad.gif

Nici pe la noi n-am crezut ca se gaseste lapte praf.Asta pana intr-o zi cand am fost in vizita la o prietena si m-a servit cu ciocolata de casa.Dupa indrumarile ei m-am uitat prin supermarket si intr-adevar l-am descoperit intr-un bidon de plastic.Cred ca a costat in jur de 2 euro si ceva.Laptele pt bebelusi eu una nu l-as folosi la bunatatea asta de cioco.Va spun asta pt ca cel pe care il folosesc eu pt fete (SMA Gold sau SMA Progres) are un miros dubios.Nu am indraznit sa-l gust niciodata.icon_redface.gif
Poca multumim pt reteta! Am s-o incerc cat de curand.

#17 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 02 March 2006 - 07:49 PM

Vai Poca ce amintiri frumoase mi-ai rascolit pupic.gif ! Pe vremea lui Ceasca mancam aceasta ciocolata de casa ca pe o ambrozie, facuta de mama unei colege de-ale mele. Rasfatz total !

Desi sunt la cura de slabire reteta am salvat-o si o voi face. Chit ca oi incalca dieta unsure.gif !

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

#18 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 02 March 2006 - 10:13 PM

Eu am încercat sa fac baton.Ceva asemanator retetei lui Poca ,de ciocolata..A fost groaznic..nu folositi lapte praf de bebelusi..a dat un gust oribil.Am folosit Alete...bleahhh
SI nici nu da consistenta potrivita..
Maya's World .

#19 liana

liana

Bucataras

• Membri
  • 126 posturi

Postat 02 March 2006 - 11:52 PM

Poca, multumesc pentru reteta si multi pupici, mi-a iesit tare faina si buna ciocolata,am facut doar trei mici modificari, pentru ca aveam numai 135 gr de lapte praf am modificat si cantitatea de unt,am pus numai 200gr. si in loc de alune am pus nuca prajita pe care am amestecat-o in ciocolata, nu am pus pe deasupra. Si asa cum ai zis tu, nu am lasat-o mai mult de 3 ore la frigider si era intarita, buna de mancat.
Thanks Poca, floare.gif

PS. Eu lapte praf cumpar de la supermarket, acolo unde e faina,zaharul,etc .
Am facut cateva poze, aici e in tava,
[attachmentid=38352]
si cateva bucati pe o farfurioara
[attachmentid=38353]
si pun si o poza cu laptele praf pe care il folosesc eu
[attachmentid=38357]

Miniaturi atașate

• 100_0292.JPG
  • 100_0294.JPG
  • 100_0306.JPG

Editat de liana, 02 March 2006 - 11:57 PM.

#20 Monika@USA

Monika@USA

Eye of the Storm

• Membri
  • 837 posturi

Postat 03 March 2006 - 01:46 AM

Wow Liana,

Super !! icon_smile.gif

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

Poca, pupic.gif , multam.
Notat, pus pe lista "de facut".
Nihil Sine Deo