Sari la conținut

Poză

Placinta cu visine

29 răspunsuri la acest topic

#1 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 26 June 2008 - 10:27 PM

Nu stiu altii cum sunt, dar intre mine si visine = LOVE love10.gif , mai ales cand ele sunt scaldate intr-un sos delicios si invelite in crusta aurie...ce sa fie daca nu placinta cu visine? biggrin.gif

Pentru aluat aveti nevoie de:

500 gr faina 00
100 gr zahar pudra
250 gr unt, la temperatura camerei taiat cuburi
2 oua batute usor
1/2 lingurita praf de copt (il amestecati in faina, in acest caz praful de copt se pune pt a fragezi aluatul nu a-l face sa creasca))
coaja de la o lamaie (sau alte arome: coaja de portocala, scortisoara, vanilie etc)
putin lapte (cam 1/4 cana, chiar mai putin)
DSC01162.JPG

Intr-un castron cerneti faina si zaharul pudra, puneti deasupra untul si cu varful degetelor incepeti sa framantati usor pana obtineti consistenta pesmetului.
DSC01163.JPG

Puneti coaja de lamaie (sau alta aroma) si amestecati bine,
DSC01164.JPG
apoi adaugati ouale si laptele si alestecati atat cat sa puteti face o bila din aluat, nu framantati mai mult!.
DSC01166.JPG
DSC01167.JPG
Inveliti aluatul intr-o folie si dati la frigider cel putin 1/2 ora.

Intre timp preparati umplutura pentru care aveti nevoie de:

1 kg visine proaspete, spalate si curatate de samburi (pot fi si inghetate sau din conserva)
50 gr unt
150 gr zahar
2 linguri amidon
condimente, eu folosesc 1 lingurita scortisoara, 1/2 lingurita ghimbir, 1/2 lingurita rasa (un varf de cutit) cardamom
DSC01168.JPG

Intr-o tigaie topiti untul si puneti visinele impreuna cu zaharul si condimentele si amestecati usor pana cand zaharul se dizolva,
DSC01169.JPG
apoi puneti cele 2 linguri de amidon, amestecati bine, apoi stingeti focul si lasati sa se raceasca.
DSC01170.JPG

Ungeti cu unt si tapetati cu faina o tava de tarta sau placinta cu diametrul de 26 cm si preincalziti cuptorul la 180 grade.

Editat de KikenHana, 14 December 2008 - 04:08 PM.

#2 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 26 June 2008 - 10:33 PM

Impartiti aluatul in doua parti egale. Presarati bine cu faina suprafata de lucru. Din jumatate de aluat intindeti o foaie care sa acopere peretii tavii. Din cealalta jumatate de aluat puteti intinde o foaie simpla care sa acopere suprafata placintei sau puteti face urmatorul lucru. Intindeti o foaie dreptunghiulata pe care o taiati apoi pe latime in 12-14 fasii din care faceti o impletitura in felul urmator. Pe o planseta presarata cu faina asezati sase fasii la distanta egala astfel incat sa cuprinda diametrul tavii in care veti coace placinta. Indepartati capetele la trei dintre fasii, iar peste celelalte trei asezati inca o fasie de aluat. Aduceti la loc capetele primilor trei fasii, apoi indepartati celelalte trei fasii si asezati inca o fasie. Repetati procedeul pana ajungeti la capatul impletiturii, sper ca se intelege mai bine din poze.
DSC01171.JPG
DSC01172.JPG
DSC01173.JPG
DSC01174.JPG
DSC01175.JPG

Perforati fundul aluatului asezat in tava si turnati visinele impreuna cu tot sosul format.
DSC01176.JPG
DSC01178.JPG
Ungeti marginile cu galbenus batut cu putin lapte, apoi ajutandu-va de planseta asezati impletitura (prin alunecare) peste visine.
DSC01179.JPG
Taiati marginile in surplus, presati marginile impletiturii de foaia din tava
DSC01180.JPG
apoi ungeti impletitura cu ou si dati la cuptorul preincalzit la 180 grade timp de 40-50 minute.
DSC01181.JPG
Cand este gata lasati placinta sa se raceasca detot in tava si abia apoi taiati-o.
DSC01182.JPG
DSC01183.JPG

Editat de KikenHana, 27 June 2008 - 08:53 PM.

#3 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 26 June 2008 - 10:35 PM

Pofta buna!!!

Miniaturi atașate

• DSC01187.JPG
  • DSC01189.JPG
  • DSC01194.JPG
  • DSC01196.JPG
  • DSC01198.JPG

#4 diamond

diamond

abcd...urs!

• Membri
  • 4041 posturi

Postat 26 June 2008 - 10:44 PM

Hanaaaaa, deschizi cofetarie?

ai inceput cu coacaze, acu visine!!

o sa fac si eu reteta numai sa gasesc visine!!

#5 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 26 June 2008 - 10:46 PM

QUOTE(diamond_girl @ Jun 26 2008, 10:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hanaaaaa, deschizi cofetarie?

ai inceput cu coacaze, acu visine!!

o sa fac si eu reteta numai sa gasesc visine!!

Eh, diamond_girl, profit si eu din plin de fructele verii, ca la iarna am sa le duc dorul laugh.gif

#6 narcia

narcia

wine drinker

• Membri
  • 1821 posturi

Postat 26 June 2008 - 11:37 PM

Vaii de capul meu, ce imi ploua-n gura. Tre' sa ma duc la vanatoare de visine.
Si mai vazusem si cealalta praji, cu coacaze...
Sunt...o draguta si jumatate...Am vreo suta de defecte, dar in rest sunt perfecta.

#7 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 27 June 2008 - 01:32 PM

QUOTE(narcia @ Jun 26 2008, 11:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Vaii de capul meu, ce imi ploua-n gura. Tre' sa ma duc la vanatoare de visine.
Si mai vazusem si cealalta praji, cu coacaze...

si cu ce le vanezi narcia? cu pusca ?! laugh.gif

#8 narcia

narcia

wine drinker

• Membri
  • 1821 posturi

Postat 27 June 2008 - 01:39 PM

QUOTE(KikenHana @ Jun 27 2008, 07:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>

tongue.gif
Le gasesc mai greu pe-aici si cand le gasesc sunt numai in compot. Nu am mai vazut visine proaspete de 2 ani mellow.gif
Sau poate nu stiu eu unde sa le caut.

Sunt...o draguta si jumatate...Am vreo suta de defecte, dar in rest sunt perfecta.

#9 Munteanu_20159

Munteanu_20159

Mami de Rege si Printz!

• Membri
  • 4330 posturi

Postat 27 June 2008 - 02:30 PM

Vai de mine cum arataaaaa!!! Super!

Da' pe unde-i Poca de nu zice nik?? laugh.gif

#10 Luanda

Luanda

Planetareasa

• Membri
  • 2414 posturi

Postat 27 June 2008 - 03:23 PM

QUOTE(KikenHana @ Jun 27 2008, 01:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Cu pusca pt elefanti cu ochii rosii ascunsi in visin!

Mancati-as visinele Kikenico!!!! Ca tare arata ele inghesuite in impletitura aia!! Auzi, dar cardemom-ul ala nu-i prea tare? Eu imi pun 1-2 samburei in cana de cafea si e puternic. La curry pun cam 3 gamalii. Juma de lingurita la o placinta mi se pare mult. Cum e ala al tau? E macinat? O fii mai slab!

In rest nota "nspe" pt aspect..ca de pana la urma dupa asta judecam aici pana intram in practica!! Oricum, in cazul asta cred ca si fara aplicatii ne dam seama ce bun a fost!!

#11 Maya

Maya

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 27 June 2008 - 06:39 PM

QUOTE(bulinuta @ Jun 27 2008, 02:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Vai de mine cum arataaaaa!!! Super!

Da' pe unde-i Poca de nu zice nik?? laugh.gif

noroc ca e la vîjîiala..da vine ea! Daca o facemsigur azvîrle si doo jumatati de nuca biggrin.gif

Kiken,arata wowwww!Si te invidiez pentru visine!da' te invidiez pentru ele enorm de mult!!!
Acu' numa' visinele tale o sa le am în cap,si o sa salivez si în somn,la noapte!!! smile.gif

#12 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 27 June 2008 - 08:48 PM

QUOTE(Luanda @ Jun 27 2008, 03:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cu pusca pt elefanti cu ochii rosii ascunsi in visin!

Mancati-as visinele Kikenico!!!! Ca tare arata ele inghesuite in impletitura aia!! Auzi, dar cardemom-ul ala nu-i prea tare? Eu imi pun 1-2 samburei in cana de cafea si e puternic. La curry pun cam 3 gamalii. Juma de lingurita la o placinta mi se pare mult. Cum e ala al tau? E macinat? O fii mai slab!

In rest nota "nspe" pt aspect..ca de pana la urma dupa asta judecam aici pana intram in practica!! Oricum, in cazul asta cred ca si fara aplicatii ne dam seama ce bun a fost!!

Multumesc de aprecieri fetelor. Da, Luanda, cardamomul pe care-l folosesc eu e macinat (nici n-am vazut boabe pe la noi) si pun o jumatate de lingurita rasa, mai bine zis un varf de cutit, o sa scriu asa si in reteta, ca intr-adevar e foarte puternic si nu vreau sa puna cineva prea mult si dup-aia sa ma blesteme laugh.gif

QUOTE(MAYA @ Jun 27 2008, 06:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
noroc ca e la vîjîiala..da vine ea! Daca o facemsigur azvîrle si doo jumatati de nuca biggrin.gif

Kiken,arata wowwww!Si te invidiez pentru visine!da' te invidiez pentru ele enorm de mult!!!
Acu' numa' visinele tale o sa le am în cap,si o sa salivez si în somn,la noapte!!! smile.gif

MAYA, scuze ca intreb, dar in Germania nu se gasesc visine? Doar sunt atat de vestiti nemtii pentru tortul Padurea Neagra si pentru kirsch... icon_scratch.gif

Editat de KikenHana, 27 June 2008 - 08:48 PM.

#13 BIJU

BIJU

Academic Chef

• Membri
  • 1482 posturi
  • Interests:sa stiu sa fac poale in brau pentru nepoti

Postat 28 June 2008 - 08:49 AM

Cum e aluatul in partea de jos? Se coace bine? E super faina placintuca. De gust nici nu mai zic. Atata praji cu visine am facut zilele astea si numa bine a venit ideea ta si mai schimb un pic.

#14 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 28 June 2008 - 09:15 AM

QUOTE(BIJU @ Jun 28 2008, 08:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cum e aluatul in partea de jos? Se coace bine? E super faina placintuca. De gust nici nu mai zic. Atata praji cu visine am facut zilele astea si numa bine a venit ideea ta si mai schimb un pic.

Aluatul se coace foarte bine BIJU si e moale si faramicios ca textura...eu l-am copt 45 minute.

#15 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 28 June 2008 - 09:42 AM

arata de nu se poate placinta asta, super, felicitari kikenhana!

PS multam pentru detalierea impletiturii
Asa, si?

#16 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 01 July 2008 - 09:32 AM

QUOTE(Bogdana @ Jun 28 2008, 09:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
arata de nu se poate placinta asta, super, felicitari kikenhana!

PS multam pentru detalierea impletiturii

Placerea e de partea mea Bogdana wink.gif

#17 r_12323

r_12323

Master of disaster

• Membri
  • 1896 posturi

Postat 03 August 2008 - 03:12 PM

Doamne, cat de bine poate sa arate placinta asta!!! rolleyes.gif Chiar ca-mi ploua in gura eusa_drool.gif ...

#18 nico-vya

nico-vya

Academic Chef

• Membri
  • 1292 posturi

Postat 03 August 2008 - 03:28 PM

cat de bine arata palcinta ta.aici fructele nu au gustul celor de acasa si visine oricum nu gasesc.dar lasa-ma sa-ti multumesc din suflet pentru ca ai aratat cum se face impletitura. eu obisnuiesc chiar si pe rulada de carne sa mai arunc asa cateva modele din aluat, dar impletitura asa in felul asta nu am stiut. puneam fasiile in romburi una peste alta...da asta e faina tare.
felicitari pentru executie....ca de gust nici nu ma indoiesc floare.gif

#19 snej

snej

Big Chef

• Membri
  • 839 posturi

Postat 12 September 2008 - 08:14 AM

Cand am inceput sa fac placinta stiam ca am in congelator visine, surpriza...erau capsuni. Asa ca am pus capsunicile si un mar si o piersica ratacite prin casa.

Aluatul mi-a iesit crocant, felia de tarta o cam mancam cu mana. La gust e buna chiar si cu bulumacul de capsuni si mar si piersica tongue.gif

Merci floare.gif

Imagini atașate

• IMG_1254.jpg

#20 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 14 September 2008 - 04:30 PM

QUOTE(snej @ Sep 12 2008, 08:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cand am inceput sa fac placinta stiam ca am in congelator visine, surpriza...erau capsuni. Asa ca am pus capsunicile si un mar si o piersica ratacite prin casa.

Aluatul mi-a iesit crocant, felia de tarta o cam mancam cu mana. La gust e buna chiar si cu bulumacul de capsuni si mar si piersica tongue.gif

Merci floare.gif

Felixitari pentru inventivitate biggrin.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi