Sari la conținut

Poză

Pancake Jamie Oliver

243 răspunsuri la acest topic

#1 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi
  • Interests:alea alea

Postat 23 September 2008 - 04:36 PM

jamie, ai lav iu ! biggrin.gif

dati-mi voie, dati-mi voie, tre' neaparat sa le faceti , sunt halucinante ! stiu, vreti reteta, ia

3 oua mai mari
115 gr. faina
1 lingurita mai cu varf cu praf de copt
140 ml. lapte
un praf de sare
4 lingurite cu varf de zahar
1.jpg

-galbenusurile se separa de albusuri, si se pun intr-un castron impreuna cu zaharul
2.jpg

-se mixeaza bine de tot pana se albeste compozitia, apoi se adauga laptele cate putin in timp ce se-amesteca in continuare
3.jpg

- se alterneaza cu faina amestecata cu praful de copt
4.jpg

-si asa arata dupa ce-am pus toata faina si tot laptele
5.jpg

- separat se mixeaza bine albusurile impreuna cu praful de sare. Se pun peste galbenusuri
6.jpg

- aruncam mixeru' si incepem sa incorporam pale pale albusurile spuma
7.jpg

#2 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 04:45 PM

- si dam cu lingura usurel de jos in sus pana nu se mai vede nici un cocolos de albus
8.jpg

- apoi incingem o tigaie de teflon, o ungem cu putin ulei si punem cam un sfert de polonic in centrul tigaiii. Compozitia e mai spumoasa, nu puneti foarte mult pentru ca oricum se-ntinde
10.jpg

- nu lasam foarte mult in tigaie, e gata cand se bulbuca putin aluatu' si face niste basici care se sparg la suprafata
11.jpg

- se-ntoarce pancakeu' printr-o miscare dibace
12.jpg

- din toata compozitia mi-au iesit astea, - 1 care-am mancat-o calda
13.jpg

#3 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 23 September 2008 - 04:48 PM

Lesiiiiiiiiiiiiiiiin!!! Sunt in plina faza de facere a clatitelor americane (de 3 zile fac intr-una), caci tocmai am primit o sticla cu sirop de artar. Reteta mea e cu iaurt, ies si alea pufoase, musai tre sa le incerc si pe astea. Notat! floare.gif
Mami de

si

#4 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 04:53 PM

- si-aici mi-am pus 2 bucati pe farfurie cu dulceata de afine deasupra
14.jpg

- si sectiuni
15.jpg
17.jpg

- asta-i a mea, am mancat cu mana, stiu, sa-mi fie rusine
18.jpg

- si o bucatica pentru voi, nu prea mult ca n-ati stat voi langa tigaie biggrin.gif
16.jpg

concluzii, se fac foarte repede si-s pufoase si bune rau, ia sa vaz daca ma contrazice careva tongue.gif

#5 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 23 September 2008 - 04:57 PM

poco stii ca io o am cu dulciurile ca inorogul cu pacatosii, da' io citesc tot ce pui ca imi place si daca am vreodata ambatz fac si io (mvaaaai, mai stii). altceva voi sa zic, pe mine asta m-a disecat:

CITAT
115 gr. faina

cum bre 115 grame, nu mai mult, nu mai putin, 115 grame? stiu ca o sa zic ica nu ma pricep dar ma bufni rasul, bine ca nu au fost 112.53 de grame de faina biggrin.gif

ofer magiun pt comentariile mele, sa treaca. biggrin.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#6 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 04:58 PM

CITAT(gloxinia @ Sep 23 2008, 04:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Lesiiiiiiiiiiiiiiiin!!! Sunt in plina faza de facere a clatitelor americane (de 3 zile fac intr-una), caci tocmai am primit o sticla cu sirop de artar. Reteta mea e cu iaurt, ies si alea pufoase, musai tre sa le incerc si pe astea. Notat! floare.gif

fa-le si daca ale tale-s mai pufoase ca astea lu' jamie, da-mi reteta ta sa vaz daca-i adevarat biggrin.gif

precizare: tre' neaparat cantar de bucatarie pt. reteta asta, deci nu faceti din ochi, din sprancene, ca s-ar putea sa nu iasa la fel

#7 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 05:02 PM

CITAT(BD @ Sep 23 2008, 04:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
poco stii ca io o am cu dulciurile ca inorogul cu pacatosii, da' io citesc tot ce pui ca imi place si daca am vreodata ambatz fac si io (mvaaaai, mai stii). altceva voi sa zic, pe mine asta m-a disecat:
cum bre 115 grame, nu mai mult, nu mai putin, 115 grame? stiu ca o sa zic ica nu ma pricep dar ma bufni rasul, bine ca nu au fost 112.53 de grame de faina biggrin.gif
ofer magiun pt comentariile mele, sa treaca. biggrin.gif

fata, fix 115 gr. am pus ! asa scrie, asa am facut. Adica te contrazici cucumatru' jamie ? biggrin.gif
la unele retete chiar tre' cantar de bucatarie, si io zic sa-ti iei , nu mai sta, nu mai reflecta ! tongue.gif

#8 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 23 September 2008 - 05:19 PM

avui fata fo trei si le dadui cadou ca se umplu de praf degeaba ca nu fac prajituri, nu ma bate, nu fac si gata. cand oi face le cat pe ale tale. si le rezolv io cu 115 sau 114.75, da' amu daca ma facu sa raz ce vrei biggrin.gif

io prevad curand lipia ta aia cu iaurt cool.gif

oricum, am mai zis si repet, nu il contrazic pe jaimie dar nu uit ce a zis un maestru, ca ei fac la oki si transpun in miligrame si centilitri pentru noi astia mai nevolnici (ca mine la aluat si dulce).

fata pai daca viu io la tine sa fac clatite sau pandispane tre' sa chemi echipa la facut curat dupa aia, nu im ies asa impecabilitati nici sa ma bati biggrin.gif

alfel mvaaaai as face si eu, astept mosafiri smile.gif

edit si io ca editasi si tu

CITAT
precizare: tre' neaparat cantar de bucatarie pt. reteta asta, deci nu faceti din ochi, din sprancene, ca s-ar putea sa nu iasa la fel

de cate grame oul? fara cuaja? laugh.gif

Editat de BD, 23 September 2008 - 05:20 PM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#9 vasil_39544

vasil_39544

Master of disaster

• Membri
  • 4439 posturi

Postat 23 September 2008 - 05:21 PM

QUOTE(Pocahontas @ Sep 23 2008, 06:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fata, fix 115 gr. am pus ! asa scrie, asa am facut. Adica te contrazici cucumatru' jamie ? biggrin.gif
la unele retete chiar tre' cantar de bucatarie, si io zic sa-ti iei , nu mai sta, nu mai reflecta ! tongue.gif

Apoi pacatosul meu de cantar nu este electronic, am sa pun 110 gr. biggrin.gif Ha! Sa vaz, daca nu mi-o iesi mie buuune rau. laugh.gif
Mami de

si

#10 justy

justy

Master of disaster

• Membri
  • 3475 posturi
  • Interests:sport, pescuit, gatit (mai ales dulciuri)

Postat 23 September 2008 - 05:26 PM

vai cat sunt de pufoase........

#11 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 05:31 PM

CITAT(BD @ Sep 23 2008, 05:19 AM) <{POST_SNAPBACK}>
avui fata fo trei si le dadui cadou ca se umplu de praf degeaba ca nu fac prajituri, nu ma bate, nu fac si gata. cand oi face le cat pe ale tale. si le rezolv io cu 115 sau 114.75, da' amu daca ma facu sa raz ce vrei biggrin.gif
io prevad curand lipia ta aia cu iaurt cool.gif
oricum, am mai zis si repet, nu il contrazic pe jaimie dar nu uit ce a zis un maestru, ca ei fac la oki si transpun in miligrame si centilitri pentru noi astia mai nevolnici (ca mine la aluat si dulce).
fata pai daca viu io la tine sa fac clatite sau pandispane tre' sa chemi echipa la facut curat dupa aia, nu im ies asa impecabilitati nici sa ma bati biggrin.gif
alfel mvaaaai as face si eu, astept mosafiri smile.gif
edit si io ca editasi si tu
de cate grame oul? fara cuaja? laugh.gif

fata, ou' tre' sa fie mare. mai mare ca ala de prepelitza, si mai mic ca ala de strutz, deci vezi cum te-ncadrezi tongue.gif . Fata , io am incredere in tine ca poti sa faci tot ce fac si eu, mie mi se pare mai simplu sa fac d-astea decat sa umplu curcani, sa scot oase la gaini, sa fac sosuri, sau sa-mpletesc tendoane la carnuri. La tine e invers, zici ca nu-ti place sa faci d-astea. Deci vezi si tu ca drumurile noastre sunt paralele, da' poate ne-om intersecta la lipia cu iaurt, ia biggrin.gif

CITAT(gloxinia @ Sep 23 2008, 05:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Apoi pacatosul meu de cantar nu este electronic, am sa pun 110 gr. biggrin.gif Ha! Sa vaz, daca nu mi-o iesi mie buuune rau. laugh.gif

fata, treaba ta ! da' dupa aia sa nu vi sa-mi batzi aici cu pumnu'-n geam ca ti-au iesit cauciucate tongue.gif

ajutor pentru nevoiasele fara cantar : 1 lingura cu varf de faina = 25 gr.

#12 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 23 September 2008 - 05:40 PM

la lipie musai ca e faina, astept mosafiri ca noi nu halim paine in casa de fel, decat cantitati infime si daca e ceva gen zacusca de pus pe. cum vin, cum fac, am incredere netzarmurita. ves ca odata daca e de bairam culinaresc putem face un duo formidabil, io omor porcu' si tu injunghii pruna (sau strugurele si il asezi patrat, ca tz-am zis ca te urmaresc).

ah si sa stii ca am mai facut ceva, care mo intrebat de tiramishi i-am trimis la al tau, ca sa stii ca esti furata, ciordita si copiata pe la casele uamenilor.

gta scuzi de offtopic biggrin.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#13 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 23 September 2008 - 06:39 PM

Wow Poca ti-au iesit minunate hello2.gif
Aveam si eu notata reteta asta pe unde, nu am incercat-o pentru ca numai eu ma omor dupa clatite smile.gif
Cand mai vin prietenele mele pe la mine am sa le fac si eu tongue.gif

#14 paula_34997

paula_34997

Bucataras

• Membri
  • 80 posturi

Postat 23 September 2008 - 07:36 PM

Poca le-am facut si sunt minunate. grozave. pufoase. le-am mancat cu dulceata de capsuni si kiwi. o sa incerc si una cu dulceata de mure. le recomand cu caldura.

multumesc pentru reteta. floare.gif

am cantarit totul cu cantarul electronic, dar zic ca merge si o cana gradata. tongue.gif

papa.jpg

si aici cu dulceata de visine care e preferata mea

papa1.jpg

Editat de lyra, 23 September 2008 - 07:54 PM.

Impresii de vacanta

“Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils.” Hector Berliaz

#15 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 08:21 PM

CITAT(justy @ Sep 23 2008, 05:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
vai cat sunt de pufoase........

vai, deci da smile.gif

CITAT(BD @ Sep 23 2008, 05:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
la lipie musai ca e faina, astept mosafiri ca noi nu halim paine in casa de fel, decat cantitati infime si daca e ceva gen zacusca de pus pe. cum vin, cum fac, am incredere netzarmurita. ves ca odata daca e de bairam culinaresc putem face un duo formidabil, io omor porcu' si tu injunghii pruna (sau strugurele si il asezi patrat, ca tz-am zis ca te urmaresc).

ah si sa stii ca am mai facut ceva, care mo intrebat de tiramishi i-am trimis la al tau, ca sa stii ca esti furata, ciordita si copiata pe la casele uamenilor.
gta scuzi de offtopic biggrin.gif

deci ramane cum am stabilit, facem duo, trio, orice care nu ma implica sa mestec in ciorbe

CITAT(aliza @ Sep 23 2008, 06:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Wow Poca ti-au iesit minunate hello2.gif
Aveam si eu notata reteta asta pe unde, nu am incercat-o pentru ca numai eu ma omor dupa clatite smile.gif
Cand mai vin prietenele mele pe la mine am sa le fac si eu tongue.gif

asa sa faci aliza tongue.gif

CITAT(lyra @ Sep 23 2008, 07:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Poca le-am facut si sunt minunate. grozave. pufoase. le-am mancat cu dulceata de capsuni si kiwi. o sa incerc si una cu dulceata de mure. le recomand cu caldura.
multumesc pentru reteta. floare.gif

am cantarit totul cu cantarul electronic, dar zic ca merge si o cana gradata. tongue.gif

si aici cu dulceata de visine care e preferata mea

wow, cata rapiditate! deci pe tine te-am convins sa le faci smile.gif . Ia, huz necst ?

#16 Sheherezada.

Sheherezada.

Master of disaster

• Membri
  • 3169 posturi
  • Interests:I fall asleep thinking of you. <br />Dreaming of things i wish were true. <br />As i wake i shed a tear, <br />cause i awake with out you here.

Postat 23 September 2008 - 08:37 PM

Poca eu zic ca daca le vede cumatru Maarten , vine cu KLM-ul si iti fura borcanul cu dulceata de afine si toate clatitele.
lI fall asleep thinking of you.
Dreaming of things i wish were true.
As i wake i shed a tear,
Cause i awake without you here.
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

#17 Sheherezada.

Sheherezada.

Master of disaster

• Membri
  • 3169 posturi
  • Interests:I fall asleep thinking of you. <br />Dreaming of things i wish were true. <br />As i wake i shed a tear, <br />cause i awake with out you here.

Postat 23 September 2008 - 08:39 PM

Parca ma vaz la noapte batand la oua si cantarind faina ...sa fie musai 115 gr.
Noi cand am fost in Franta am vazut ca ii placeau clatitele in gen cum le facem noi romanii, de astea inglezesti nu stiu ce sa zic.Parca imi e si teama sa ii zic, daca o sa ii placa ce dreacu ma fac?
As i wake i shed a tear,
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

#18 Pocahontas

Pocahontas

in coltzul advers

• Membri de onoare
  • 24480 posturi

Postat 23 September 2008 - 09:41 PM

CITAT(Adnasya @ Sep 23 2008, 08:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Parca ma vaz la noapte batand la oua si cantarind faina ...sa fie musai 115 gr.
Noi cand am fost in Franta am vazut ca ii placeau clatitele in gen cum le facem noi romanii, de astea inglezesti nu stiu ce sa zic.Parca imi e si teama sa ii zic, daca o sa ii placa ce dreacu ma fac?

nu-ti fie teama, just do it !
hai ca-s simplu de facut

#19 Sheherezada.

Sheherezada.

Master of disaster

• Membri
  • 3169 posturi

Postat 23 September 2008 - 09:48 PM

Facui io lipia , si sa nu-mi iasa o clatita? mnezeii ei de pancake ...pai dau cu tigaia de pamant daca nu iese.Gata maine le fac...e lege ! Am zis .
As i wake i shed a tear,
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

#20 Gabi Cara

Gabi Cara

Master of disaster

• Membri
  • 2538 posturi

Postat 24 September 2008 - 12:35 AM

Fataaa! minunatie de pufosenie ce vaz acolo... si pe mine m-ai convins. Dar eu nu ma incurc cu una portie, aici e casa grea si tre' sa fac cel putin trei portii ca sa satur poporul. biggrin.gif
Zilele acestea am sarbatoriti si fac torturi, asa ca o sa fim satui de dulce, dar saptamana viitoare sigur ne vom drege cu clatitele tale.
Hai merci si te tuc! wink.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi