Sari la conținut

Poză

Varza umpluta

13 răspunsuri la acest topic

#1 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 12:01 AM

Mergind dupa principiul "daca ai carte, ai parte", mi-am luat o noua carte de bucate si azi am prestat din ea. biggrin.gif
Asadar am executat varza umpluta, dupa reteta lui Gokcen Adar din Turcia.

Pentru care varza umpluta avem nevoie de varza (logic, nu? tongue.gif ) si de umplutura.
Varza tre' sa fie Savoy, adica de-aia cu frunzele coafate gata.
Pentru umplutura trebuie:
o ceapa
700 gr carne tocata de vita ( in reteta originala era un amestec de vita si miel)
100 gr orez
ulei de masline
patrunjel
sare, piper, paprika
suc de rosii, sau bulion
zeama de lamaie, pe care eu am omis-o intentionat, si rau am facut.

Miniaturi atașate

• DSC_0018.JPG

Editat de ariel, 07 September 2009 - 12:14 AM.

smart is when you believe only half of what you hear. brilliant is when you know which half to believe.

#2 kismoni

kismoni

Master of disaster

• Membri
  • 6198 posturi

Postat 07 September 2009 - 12:44 AM

interesant smile.gif
mi se pare un pic seaca umplutura si orezul fiert exact cat trebuie ,asa imi plac si sarmalele mai sece smile.gif doar cu vita si mielul nu ma impac dar fiind reteta din turcia e logic sa fie fara porc wink.gif

#3 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 12:46 AM

In afara de scobitul verzei, operatiune migaloasa, totul merge repede.
Asadar, indepartati frunzele exterioare ale verzei (dar nu le aruncati), spalati varza, dupa care treceti la scobituri.
DSC_0003.JPG
DSC_0004.JPG
Apoi, pregatiti umplutura:
Ceapa tocata marunt se aureste intr-o lingura de ulei de masline,
DSC_0005.JPG
se adauga carnea,
DSC_0008.JPG
orezul,
DSC_0010.JPG
varza obtinuta din scobituri
DSC_0013.JPG
si la urma bulioane, condimente si patrunjel

Editat de ariel, 07 September 2009 - 01:02 AM.

smart is when you believe only half of what you hear. brilliant is when you know which half to believe.

#4 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 12:53 AM

Se umple varza,
DSC_0015.JPG
se aseaza intr-o oala,se toarna deasupra suc de rosii ( si zeama de lamaie),
DSC_0016.JPG
se acopera cu frunzele salvate,
DSC_0017.JPG
si se lasa la foc domol, ora si jumatate.
Se serveste aburinda, cu smintina si suc de rosii.....
DSC_0019.JPG

am tot incercat sa scot ultima poza, care e dublura, dar nu-mi iese....icon_frown.gif(

Editat de Adriana Nicoleta, 07 September 2009 - 08:43 AM.

#5 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 12:58 AM

QUOTE(kismoni @ Sep 7 2009, 12:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
interesant smile.gif
mi se pare un pic seaca umplutura si orezul fiert exact cat trebuie ,asa imi plac si sarmalele mai sece smile.gif doar cu vita si mielul nu ma impac dar fiind reteta din turcia e logic sa fie fara porc wink.gif

Si la noi tot alea uscate au cautare..... wink.gif
Banuiesc ca de la carnea de vita li se trage, daca as fi adaugat si oaie (sau miel) banuiesc ca ar fi fost alta treaba. Data viitoare o sa pun cu siguranta zeama de lamaie si ceva mai mult cimpbru la fiert. ( cimbrul nu era-n reteta originala, dar asa a simtit papila mea ca ar fi bine)

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 September 2009 - 08:45 AM

CITAT(ariel @ Sep 7 2009, 12:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am tot incercat sa scot ultima poza, care e dublura, dar nu-mi iese....icon_frown.gif(

Am scos-o eu smile.gif
Daca te uitati la lista pozelor incarcate vedeai ca numaru 16 era de 2 ori smile.gif
Faina de tot varza ta si ce m-a inveselit a fost faptul ca ai umplut-o de la coada rolleyes.gif si cre ca e mai simplu, eu am facut o data varza umpluta dar am inmuiat-o un pic in apa fierbinte si apoi i-am deschis frunzele de deasupra dar binenteles ca dupa ce o umpli nu se mai inchide frumos, acum am sa fac ca tine.

#7 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 03:44 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Sep 7 2009, 08:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am scos-o eu smile.gif
Daca te uitati la lista pozelor incarcate vedeai ca numaru 16 era de 2 ori smile.gif
Faina de tot varza ta si ce m-a inveselit a fost faptul ca ai umplut-o de la coada rolleyes.gif si cre ca e mai simplu, eu am facut o data varza umpluta dar am inmuiat-o un pic in apa fierbinte si apoi i-am deschis frunzele de deasupra dar binenteles ca dupa ce o umpli nu se mai inchide frumos, acum am sa fac ca tine.

Multumesc Adriana.
Am umplut-o de la coada pentru ca am fost relativ docila si-am urmat instructiunile din carte; mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa umplu varza nicicum. laugh.gif Data viitoare o sa iau o varza mai mare si cu siguranta voi pune zeama de lamaie la fiert.

#8 Aninita

Aninita

Master of disaster

• Membri
  • 3164 posturi

Postat 07 September 2009 - 04:24 PM

ariel beton treaba asta! io daca mi-as invita prietenii la masa...si as gati varza de asta...as numi-o "sarmalele puturosului" (si ma refer la mine doar)...Ce idee calumea...e mai ingenios decat sarmaloaiele pe care le fac io dintr-o frunza maareeee o sarma...ca sa scap cat mai repede de invartit...

floare.gif

#9 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 04:51 PM

QUOTE(Aninita @ Sep 7 2009, 04:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ariel beton treaba asta! io daca mi-as invita prietenii la masa...si as gati varza de asta...as numi-o "sarmalele puturosului" (si ma refer la mine doar)...Ce idee calumea...e mai ingenios decat sarmaloaiele pe care le fac io dintr-o frunza maareeee o sarma...ca sa scap cat mai repede de invartit...

floare.gif

aninita, exact asa am gindit si eu cind am ochit reteta, ca-s sarmale bune pentru puturosi laugh.gif
copilul meu ar minca sarmale oricind, si-n felul asta sint mai usor de facut, asa ca am sanse sa devin, macar in ochii copilului, mama model......

#10 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 07 September 2009 - 05:24 PM

ariel, imi place "sarmaua" ta biggrin.gif . si imi place ca ai folosit cea mai buna varza care exista pentru sarmale. este excelenta, am avut in gradina anul trecut, anul asta n-am mai gasit seminte.

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 September 2009 - 05:29 PM

CITAT(ariel @ Sep 7 2009, 03:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc Adriana.
Am umplut-o de la coada pentru ca am fost relativ docila si-am urmat instructiunile din carte

Asa fac si eu data viitoare si urmez instructiunile tale smile.gif

#12 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 07:03 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Sep 7 2009, 05:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asa fac si eu data viitoare si urmez instructiunile tale smile.gif

cu alte cuvinte ai sa fii docila ca mine.... tongue.gif

#13 c_28643

c_28643

Captain Cook

• Membri
  • 295 posturi

Postat 07 September 2009 - 07:09 PM

QUOTE(jenny_kap @ Sep 7 2009, 05:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ariel, imi place "sarmaua" ta biggrin.gif . si imi place ca ai folosit cea mai buna varza care exista pentru sarmale. este excelenta, am avut in gradina anul trecut, anul asta n-am mai gasit seminte.

jenny, multumesc hello.gif

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 07 September 2009 - 10:12 PM

CITAT(ariel @ Sep 7 2009, 07:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cu alte cuvinte ai sa fii docila ca mine.... tongue.gif

exact tongue.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi