Uleiul se pune intr-un vas si se pune la foc cam la 190grade. Intr-un vas, se amesteca ouale batute, cu ricotta si vanilia, apoi se adauga faina cernuta, praful de copt, sarea si zaharul. Cu o lingura de lemn se amesteca usor si se omogenizeaza. Aluatul este lipicios. Cu o lingura, se ia din aluat si se pune in uleiul fierbinte. Gogosile se intorc in ulei de la sine,cam 3-4 minute,pana devin maro-aurii. Se pudreaza cu zahar praf.Cand sunt gata,se umplu cu ricotta amestecata cu zahar, fructe confiate sau(si) bucatele de ciocolata. Sunt ca si gogosile si se fac si se mananca numai o data pe an, de Sfantul Iosif.
Se servesc calde sau reci, la desert. Reteta Zeppole di san giuseppe a fost propusa de cristina-simona pe forum culinar.ro.
Pentru a fi la curent cu ultimele noutăți și promoții introdu adresa ta de email și apasă butonul trimite
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Nu rata nicio reteta sau afla ce mai
punem la cale pe