Sari la conținut

Poză

Crema de raci

4 răspunsuri la acest topic

#1 Lorena

Lorena

Big Chef

• Membri
  • 733 posturi

Postat 31 May 2002 - 07:34 PM

Un prim fel de mancare usor de facut. Timp de preparare 40 de minute, pentru 4 persoane, valoare calorica 239 kcal

- 2 tulpini de praz
- 1 ceapa
- 2 morcovi
- 4 rosii
- 500 gr raci (de preferat de rau)
- 100 gr de orez
- apa, ulei, sare, o foaie de dafin

Racii se prajesc cu un strop de ulei timp de 5 minute. Apoi se separa carnea de restul carapacei. In alt recipient se pun la calit la foc mic prazul si ceapa taiate marunt; se adauga si morcovii taiati, rosiile taiate cubulete (fara coaja si fara samburi daca se doreste), orezul si foaia de dafin. Resturile de carapace de la raci nu se arunca ci se piseaza intr-o piua pentru usturoi si se adauga la amestecul de legume de pe foc. Se adauga apa si se lasa la foc mic timp de 25 de minute. Dupa ce a fiert se trece prin mixer si apoi prin sita ca sa se elimine impuritatile. Carnea de rac se toaca marunt si se pune peste crema in farfurie. Se poate decora cu patrunjel tocat marunt.
[addsig]
Numai maine nu-i poimaine ...

#2 Gabi

Gabi

Captain Cook

• Membri
  • 391 posturi

Postat 10 June 2002 - 11:22 AM

Lorena, ai preparat si ai si mancat asa ceva ??? ,
Eu ador racii , dar in afara de a-i fierbe --Vii-- , in apa cu sare si a-i manca simplu, cu musdei de usturoi, nu am incercat altceva.
Te rog sa ma ajuti ; nu inteleg cum sa-i prepar. ,
Vii, doar 5 min ii prajesc ?
Pot fi preparati si MORTI ???
Carapacea este tare !!!!!!!!!!!
Cum dispare gustul de mal ????
Este (sezonul interzis !) timp sa ma lamuresc, dar cu ajutorul tau. Gabi

"Cea mai mare bucurie a vietii este convingerea ca suntem iubiti pentru ceea ce suntem sau mai degraba iubiti in ciuda a ceea ce suntem."
Victor Hugo

#3 Lorena

Lorena

Big Chef

• Membri
  • 733 posturi

Postat 11 June 2002 - 12:12 PM

Aici racii nu prea ii gasesti vii. In general sunt congelati cruzi sau pe jumatate fierti si congelati. Iti dai seama ca nu ii prajesti vii, ii poti fierbe un pic in apa cu sare daca sunt vii si apoi ii poti pune un pic sa se prajeasca in ulei.
Mirosul de mal despre ce miros vorbesti?
Daca ii speli bine nu cred sa aibe vreun miros de mal, toate crustaceele au acelasi iz dar mie nu mi se pare de mal..
Referitor la carapace. Da, este tare de aceea se piseaza in piua aia de pisat usturoiul (sau cum se cheama chestia aia de lemn in care se piseaza usturoiul tot cu ceva de lemn )

[ Acest mesaj a fost modificat de : Lorena de 2002-06-11 13:15 ]

#4 Mihaela

Mihaela

mihuta

• Membri
  • 1338 posturi

Postat 12 June 2002 - 05:06 PM

Se cheama...piua, nu ?
[addsig]
Mihaela MVL

#5 Lorena

Lorena

Big Chef

• Membri
  • 733 posturi

Postat 12 June 2002 - 05:49 PM

Asa parca stiam si eu ca se cheama piua, dar la batul cu care zdrobesti usturoiul nu ii stiu denumirea.
[addsig]

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi