Sari la conținut

Poză

Lasagne delicioase cu ciuperci

9 răspunsuri la acest topic

#1 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 31 January 2007 - 10:24 PM

A fost odata ca niciodata o promisiune din partea unei dragute bologneze ca va impartasi cu persoanele interesate o reteta delicioasa de lasagne cu ciuperci; dar bologneza era tare ocupata si asuprita de sefii neinduratori care n-o lasau sa stea pe Culinar, asa ca ani de-a randul ea nu si-a putut tine promisiunea...Dar timpul a trecut, bolognezaa plecat de la sefii cei rai la un serviciu uman, care-i permite sa imparta cu restul culinarilor retete bune, bune de tot...

Lasagne delicioase cu ciuperci

Reteta:
http://www.culinar.r...a...st&p=291081

Avand in vedere ca sunt in Recreatia Mare (sau cel putin asa ma simt) imi permit sa experimentez zilele astea, si cum pofteam de mult la lasagna asta, iata:
Ingredientele
[attachmentid=82486]
Am pus cubuletele de telina la facut
[attachmentid=82487]
Am pus laptele la incalzit, si m-am apucat sa fac bechamelul (din 50 gr. unt+50 gr. faina+600 ml. lapte), imi iese intodeauna grozav, fara cocoloase pupic.gif Adriana Nicoleta
[attachmentid=82488]
Intre timp am pus si ciupercile proaspete peste telina
[attachmentid=82489]
Dupa ce au scazut putin le-am adaugat si pe cele congelate, a fost o idee buna, se strang teribil de mult, plus ca cele congelate au fost champinoane maro, mai aromate decat cele albe
[attachmentid=82490]
Am terminat bechamelul, am adaugat galbenusul, cascavalul ras, am potrivit cu sare si nucsoara...
[attachmentid=82491]
Am pus catelul de usturoi zdrobit (cu tot cu camasa, evident ca atunci cand a fost vremea sa-l scot camasa se pierduse printre ingrediente, am pescuit-o cu greu), verdeata (patrunjel uscat) si sucul de rosii
[attachmentid=82492]
Si asa arata amestecul de ciuperci gata
[attachmentid=82493]
Bineinteles ca am cotrobait toata bucataria(plus dependinte) dupa o tava potrivita, imi aduceam aminte ca am un vas de iena taman bun, l-am gasit dar era mic, in fine..m-am decis pentru o lasagna mai pitica, in locul unei jumatate cursa in cuptor, asa ca tava e mare pentru cantitatea de ingrediente
Am inceput cu bechamelul
[attachmentid=82494]
Apoi am pus foile de lasagna, un strat de ciuperci, unul de bechamel, iar foi de lasagna, ciuperci, un pic de mozzarella (ca bechamelul se epuizase aproape)
[attachmentid=82495]

Imagini atașate

• cu_mozzarella.jpg
  • bechamelul_tava.jpg
  • ingrediente.jpg
  • lasagna_cu_ciuperci_006.jpg
  • bechamel.jpg
  • cu_ciuperci.jpg
  • ciupercile_scazute_celel..jpg
  • bechamelul_gata.jpg
  • usturoi__verdeata_etc_.jpg
  • gata_si_ciup.jpg

#2 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 31 January 2007 - 10:31 PM

Am mai pus un strat de foi de lasagna, am turnat bechamelul ramas, am pus cascaval ras, si hop cu ea la cuptor
[attachmentid=82496]
Aici gata
[attachmentid=82497]
Si o portie:
[attachmentid=82498]
Pofta buna

Exceptionala, cum spuneam, recunosc ca n-are suficiente straturi, data viitoare ma voi orienta mai bine biggrin.gif dar e o bunatate
Bolo multumesc si pupic.gif

Imagini atașate

• de_bagat_la_cuptor.jpg
  • gata.jpg
  • portie.jpg

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 31 January 2007 - 10:35 PM

Bravissima pupic.gif

#4 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 31 January 2007 - 11:04 PM

Ce pofta mi-ai facut de lasagnea. tongue.gif
Chiar cu ciuperci nu am facut niciodata, merita sa o incerc. biggrin.gif
Felicitari, ti-a iesit nemaipomenita. mellow.gif

#5 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 01 February 2007 - 05:07 PM

Oana,arata super!o sa ma tin de promisiune pana la capat si in curand pun si lasagnele cu peste/fructe de mare.vroiam sa pun si poze,dar amicii mei sunt gripati si n-au mai organizat nici un fel de cina.
rezolv eu cumva wink.gif

#6 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 01 February 2007 - 06:57 PM

Adriana pupic.gif daca tu zici ca a iesit bine, atunci sunt linistita; la capitolul prezentare aveam emotii tongue.gif

Aliza lasagna nici n-a apucat sa se raceasca, ca s-a si epuizat...pana si carnivorii casei au apreciat-o, este deosebita si merita s-o incerci

Bolo pupic.gif si multumesc inca odata; astept cu nerabdare si lasagna cu fructe de mare, cand ai tu timp, eu sunt cuminte si rabdatoare, mai ales cand stiu ca rasplata e delicioasa.

#7 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 28 February 2007 - 10:24 AM

oana, zi-mi te rog, ai fiert foile de asagna inainte ca mie asa imi pare din poze

as vrea s afac si eu azi una, pentru prima data si... unsure.gif
Asa, si?

#8 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 28 February 2007 - 11:17 AM

N-am fiert foile, am lasat bechamelul mai lichid; daca folosesti foi de la Barilla stai linistita ce se vor fierbe in sos, eu am urmat instructiunile de pe cutie; oricum incearca si tu foaia de sus inainte s-o scoti din cuptor.
E tare buna lasagna asta, daca o faci sa nu te zgarcesti cu telina, ii da un gust tare bun biggrin.gif

#9 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 01 March 2007 - 01:40 PM

Bogdana le-ai facut? Cum ti s-au parut?

#10 Gabryela

Gabryela

micro Bucatar

• Membri
  • 31 posturi

Postat 29 March 2007 - 02:15 PM

director.gif Mai tarziu am sa fac si eu lasagna cu ciuperci.Sa vedem ce o sa iasa dontknow.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi