Sari la conținut

Poză

Pernute cu branza feta

31 răspunsuri la acest topic

#1 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 21 May 2007 - 07:56 PM

Tot din aceeasi sursa cu crochetele de peste am luat si reteta asta. Bineinteles ca am modificat-o, ca altfel nu ma simteam eu bine... laugh.gif I-am modificat in primul rand cantitatile si apoi si ceva ingrediente.

Asadar, avem nevoie de:

1 pachet de foitaj (eu am gasit un pachet care avea doua bucati separate si am folosit doar una)
200 gr branza feta (am descoperit de curand o branza feta extraordinar de buna si la un pret foarte bun)
200 gr masline verzi (de preferat fara samburi, pentru ca va trebui sa le taiati)
2 ardei capia sau kapia sau cum s-or mai scrie laugh.gif
1 ceapa (de fapt, in reteta scrie de 100 gr arpagic; sa fie ei sanatoshi ca sezonul s-a dus tongue.gif ), pe care in cele din urma n-am mai pus-o, deci ignorati-o! laugh.gif
1 ou
piper, sare daca este cazul, rozmarin (din pacate n-am avut decat din ala macinat, pentru ca rozmarinul proaspat costa o avere...)

[attachmentid=102382]

Am lasat foitajul la dezghetat la temperatura camerei si am venit la calculator sa-mi mai lipesc ochii de Culinar laugh.gif
Dupa ce s-a dezghetat am purces si eu agale sa fac umplutura; cum stiti foarte bine ca nu-mi place sa pierd timpul in bucatarie (mai ales pe caldurile astea), am cronometrat cat a durat toata operatiunea: 15 minute biggrin.gif

Ce si cum am facut:
1. Am curatat ardeii si i-am pus la copt intr-o tigaie (s-au facut mai repede asa decat pe gratar)

[attachmentid=102383]

Dupa ce s-au copt, le-am luat frumusel pielita si i-am taiat fasii

[attachmentid=102384]

2. Cat s-au copt ardeii, am taiat maslinele in doo

[attachmentid=102385]

am taiat si branza feta (cred ca trebuia s-o tai mai mica ca dup-aia mi-am dat seama catai lostopanele am facut laugh.gif )

[attachmentid=102387]

si aluatul l-am impartit (in 6 "patrate" cat de cat egale)

[attachmentid=102388]

3. Ei, si acu' e acu', vine munca grea laugh.gif pe cate o jumatate de patrat am pus: branza, masline, ardei...

[attachmentid=102389]

....am presarat rozmarin macinat si piper.....

[attachmentid=102390]

...am batut oul, am uns marginile patratului....

[attachmentid=102391]

....am unit partile si am presat marginile cu o furculita...

[attachmentid=102392]

4. Le-am asezat pe tava tapetata cu hartie de copt si le-am uns din belsug cu restul de ou

[attachmentid=102393]

5. Le-am dat la cuptor (eu l-am preincalzit), la 180 de grade Celsius, pentru 20 de minute

[attachmentid=102394]

Evident, nelipsita sectiune biggrin.gif

[attachmentid=102395]

Enjoy!

Nota: Mi-a placut cum s-a facut branza in interior; chiar daca nu s-a topit cat sa se imprastie in pernuta, a capatat o consistenta moale. Ti se topeste in gura, ce mai! biggrin.gif

Miniaturi atașate

• DSC00001.JPG
  • DSC00007.JPG
  • DSC00011.JPG
  • DSC00009.JPG
  • DSC00013.JPG
  • DSC00014.JPG
  • DSC00015.JPG
  • DSC00018.JPG
  • DSC00022.JPG
  • DSC00026.JPG
  • DSC00027.JPG
  • DSC00028.JPG
  • DSC00040.JPG

Life sucks and then you die! Damn right!

#2 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 21 May 2007 - 08:09 PM

(eu am gasit un pachet care avea doua bucati separate si am folosit doar una)

Bella? biggrin.gif

si ai dat o caruta de bani pe kapiati? laugh.gif

Branza aia (am luat si eu) nu prea se topeste e mai tzapanoasa asa, aduce cu cea facuta de brenac.
In alta ordine de idei e misto combinatia si imi aduce aminte de o carte cu retete grecesti. Si asta si crochetele de peste. Daca te intereseaza ma benoclez si iti zic, sau avem aceeasi sursa? biggrin.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#3 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 21 May 2007 - 08:20 PM

(BD @ May 21 2007, 06:09 PM)

Bella? biggrin.gif

si ai dat o caruta de bani pe kapiati? laugh.gif

Branza aia (am luat si eu) nu prea se topeste e mai tzapanoasa asa, aduce cu cea facuta de brenac.
In alta ordine de idei e misto combinatia si imi aduce aminte de o carte cu retete grecesti. Si asta si crochetele de peste. Daca te intereseaza ma benoclez si iti zic, sau avem aceeasi sursa? biggrin.gif

N-am gasit bella sad.gif am gasit Moraritza, sau cum pana mea ii zice...bun, adica nu mi-a facut probleme. Mai am o bucata shi pe aia o umplu maine cu ceva dulce, ca am primit comanda laugh.gif
Pe o manuta de capiatzi (adica vreo 5-6 buc, ca erau mici) am dat vreo 2,5 lei. Azi iar au avut astia de la kaufland oferta la legume si fructe si am luat de acolo, ca daca ma duceam in piatza ma jupuiau aia...

Mie imi place branza asta; chestie de gusturi...

Nu prea cred sa avem aceeasi sursa. Poate sa ai aceeasi sursa cu cei de la Jurnalul National laugh.gif desi ma cam indoiesc...
Ar fi fain sa ai un pic de timp sa te benoclezi; pe mine chiar m-ar interesa. Mersic!

pupic.gif

#4 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 21 May 2007 - 08:27 PM

(droopina @ May 21 2007, 09:20 PM)

Mie imi place branza asta; chestie de gusturi...

pai nuuu ca si mie imi place, dar nu se prea topeste smile.gif

Ale mele

şi când plâng eu râd

#5 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 21 May 2007 - 08:32 PM

(BD @ May 21 2007, 06:27 PM)

pai nuuu ca si mie imi place, dar nu se prea topeste smile.gif

aaa, da, asta am constatat si eu biggrin.gif da' buna si asa, ca al meu deja a topit 4 bucati laugh.gif eu ma multumesc doar cu mirosul .... sad.gif

#6 Newme

Newme

Captain Cook

• Membri
  • 402 posturi

Postat 21 May 2007 - 09:19 PM

Anca dar tare te-ai invrednicit!!! Jurnalul e de vina sau ai mai multa energie de la ciocolata si inghetata din cura? laugh.gif
A zis al meu sot ca te vrea de nevasta, eu nu ma prea omor cu chestiile sarate dar astea m-a obligat sa le fac? Cand? Cand o cumpara el branza....
Te poop, super reteta si prezentarea la fel!!! biggrin.gif

#7 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 21 May 2007 - 09:25 PM

(Georgii @ May 21 2007, 07:19 PM)

Anca dar tare te-ai invrednicit!!! Jurnalul e de vina sau ai mai multa energie de la ciocolata si inghetata din cura? laugh.gif
A zis al meu sot ca te vrea de nevasta, eu nu ma prea omor cu chestiile sarate dar astea m-a obligat sa le fac? Cand? Cand o cumpara el branza....
Te poop, super reteta si prezentarea la fel!!! biggrin.gif

Te-am prins! Ce cauti tu aici? Te iau de urechi....Aici sa mai intri peste o juma' de luna....Pune mana si invatza, lasa benoclatul la perne si alte prostii de-ale mele laugh.gif Sa nu-mi spui acum ca ti-am facut pofta de somn... laugh.gif
Deah, sa shtii ca de la alea mi se trage...ma degraba de la atatea legume laugh.gif
Mah, eu de sotz nu-l vreau ca-mi ajunge unul (prea destul laugh.gif ), da' ii acord azil politic in caz ca vin vremuri de restrishte laugh.gif

pupic.gif de la noi doi pentru voi doi si spor la invatat

P.S.: Vezi ca saptamana asta iau mashina, asha ca sa va pregatiti biggrin.gif

Editat de droopina, 21 May 2007 - 09:26 PM.

#8 ioanat

ioanat

Big Chef

• Membri
  • 947 posturi

Postat 21 May 2007 - 09:52 PM

droopina, f bun.Vazut ,placut, incercat , gustat, concluzia :deliciooooossssss.Acum mai astept si parerea colocatarului tongue.gif .Desi branzica e putin cam sarata pt gusturile mele, e ok si asta cred ca o sa-i si placa sotului.Eu nu am avut capia, am pus ardei copt din borcan si pe langa branzica am mai adaugat si o bucatica de gouda si am pus o ceapa verde
facut si poze biggrin.gif si uitati rezultatul.
[attachmentid=102403]
si mai de aproape
[attachmentid=102404] rolleyes.gif

Miniaturi atașate

• 100_6820.JPG
  • 100_6821.JPG

Editat de Adriana Nicoleta, 22 May 2007 - 08:18 AM.

#9 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 21 May 2007 - 10:28 PM

(ioanat @ May 21 2007, 07:52 PM)

droopina, f bun.Vazut ,placut, incercat , gustat, concluzia :deliciooooossssss.Acum mai astept si parerea colocatarului tongue.gif .Desi branzica e putin cam sarata pt gusturile mele, e ok si asta cred ca o sa-i si placa sotului.Eu nu am avut capia, am pus ardei copt din borcan si pe langa branzica am mai adaugat si o bucatica de gouda si am pus o ceapa verde
facut si poze biggrin.gif si uitati rezultatul.
[attachmentid=102403]
si mai de aproape[attachmentid=102404] rolleyes.gif

Oaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuu, ce rapida! blink.gif Cred ca o sa te bati cu Otti pentru suprematie..Speedy Gonzalez laugh.gif Ma bucur ca ti-au placut biggrin.gif Si imi plac si modificarile. Noi le-am trecut la favorite si reteta sta agatata la hota, s-o avem tata ziua in oki laugh.gif

pupic.gif si felicitari. M-ai dat gata! Serios!

P.S.: O pura curiozitate: tie cat ti-a luat "manufacturarea"?

Editat de droopina, 21 May 2007 - 10:40 PM.

#10 ioanat

ioanat

Big Chef

• Membri
  • 947 posturi

Postat 21 May 2007 - 10:41 PM

(droopina @ May 21 2007, 10:28 PM)

Oaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuu, ce rapida! Cred ca o sa te bati cu Otti pentru blink.gif suprematie..Speedy Gonzalez laugh.gif Ma bucur ca ti-au placut biggrin.gif Si imi plac si modificarile. Noi le-am trecut la favorite si reteta sta agatata la hota, s-o avem tata ziua in oki laugh.gif

pupic.gif si felicitari. M-ai dat gata! Serios!

P.S.: O pura curiozitate: tie cat ti-a luat "manufacturarea"?

nu am cronometrat,dar aproximativ, cu pliambatul intre buc si pc ca sa mai verific daca nu am uitat nimic biggrin.gif ,pregatirea a durat in jur de 20 de min(asta cu tot de cautat prin bucatarie dupa ingrediente laugh.gif )
E f rapida ,chiar tot ma gandeam ce sa fac din aluaturile care le mai aveam, voiam pateuri cu ciuperci,dar din astea am mai facut si taman bine ca mi-au picat ochii pe pernutele astea.Inca odata danke, danke wink.gif pt reteta.

#11 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 22 May 2007 - 12:51 AM

immm yummyy ..droopi ...fain jurnalu asta de te inspira la bunatati >>>>

apetisant ! rolleyes.gif
Fan n_puiu!

#12 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 May 2007 - 06:00 AM

(ioanat @ May 21 2007, 08:41 PM)

nu am cronometrat,dar aproximativ, cu pliambatul intre buc si pc ca sa mai verific daca nu am uitat nimic biggrin.gif ,pregatirea a durat in jur de 20 de min(asta cu tot de cautat prin bucatarie dupa ingrediente laugh.gif )
E f rapida ,chiar tot ma gandeam ce sa fac din aluaturile care le mai aveam, voiam pateuri cu ciuperci,dar din astea am mai facut si taman bine ca mi-au picat ochii pe pernutele astea.Inca odata danke, danke wink.gif pt reteta.

Hihi, ma bucur! Deci ceasurile mele merg bine biggrin.gif

Cu placere (ca sa ma bati si nu shtiu cum se spun in neamtza laugh.gif , da' daca vrei shtiu in alte 3 limbi (ba nu, 4 biggrin.gif ) sa-mi exprim multumirea rolleyes.gif )

pupic.gif

#13 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 May 2007 - 06:01 AM

(Nasha @ May 21 2007, 10:51 PM)

immm yummyy ..droopi ...fain jurnalu asta de te inspira la bunatati >>>>

apetisant ! rolleyes.gif

pupic.gif Lilishor. Super fain suplimetul asta. Mai am "pe tzeava" ceva retete tot de acolo biggrin.gif

#14 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 22 May 2007 - 08:09 AM

Meiiiiiii Dropina tu vrei sa ma innebunesti acum de dimineata. tongue.gif
Pernutele astea sunt buneeeeeee rauuuuuuuu. biggrin.gif
Nici nu ii le mai arat lu Alin ca ma bate la cap sa ii le fac. biggrin.gif

Ia zi-mi si mie de la ce firma e branza feta?, ca pana acum nu am gasit nci una sa imi placa.

#15 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 22 May 2007 - 08:19 AM

(droopina @ May 21 2007, 10:28 PM)

Cred ca o sa te bati cu Otti pentru suprematie..Speedy Gonzalez laugh.gif

Mi-ai furat replica de sub tastatura laugh.gif

#16 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 May 2007 - 08:24 AM

(aliza @ May 22 2007, 06:09 AM)

Meiiiiiii Dropina tu vrei sa ma innebunesti acum de dimineata. tongue.gif
Pernutele astea sunt buneeeeeee rauuuuuuuu. biggrin.gif
Nici nu ii le mai arat lu Alin ca ma bate la cap sa ii le fac. biggrin.gif
Ia zi-mi si mie de la ce firma e branza feta?, ca pana acum nu am gasit nci una sa imi placa.

laugh.gif nu vreau sa te innebunesc! Ce-ai? sa te am pe conshtiintza? laugh.gif Doamne fer'

Hai ca eu deja am facut o lista cu persoanele care imi vor cere in curand azil politic...il trec si pe Alin pe lista? laugh.gif

Cred ca "AKADIA" se numeste firma...oricum, tipul de branza este "Danish White", da' spunea si BD ieri de branza feta de Brenac si chiar m-a facut curioasa tongue.gif

Spor la treaba daca iti vine vreo idee! Pana atunci te ashtept la interval cu crochetele tongue.gif Credeai c-am uitat, nu? biggrin.gif

#17 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 May 2007 - 08:26 AM

(Adriana Nicoleta @ May 22 2007, 06:19 AM)

Mi-ai furat replica de sub tastatura laugh.gif

icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif na ca acum trebuie sa ma inscriu shi eu in lupta! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#18 aliza

aliza

Master of disaster

• Membri
  • 5250 posturi
  • Interests:Calatorii, gatitul, muzica, cititul, fotografia

Postat 22 May 2007 - 08:31 AM

laugh.gif Vezi daca mai vii cu minunatii din astea chiar o sa ma ai laugh.gif
Pune-l si pe Alin pe lista biggrin.gif
Thx, ca mi-ai spus cum se numeste branza. Daca nu gasesc din asta pe aici, o sa incerc cu cea de la Brenac, parca d-aia am vazut smile.gif
Hai ca pestele pentru crochete l-am luat, acu sa vad cand am timp sa le fac smile.gif

#19 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 22 May 2007 - 08:47 AM

aliza, la penny xxl la buzau este aceasta branza tip feta, se vinde la kg, nu e excesiv de sarata si este cam 10lei/kg. super-buna! si gasesti si aluatu' tot acolo.

#20 droopina

droopina

vudu? iudu! uidu! aidu!

• Moderatori
  • 10095 posturi

Postat 22 May 2007 - 09:05 AM

(aliza @ May 22 2007, 06:31 AM)

laugh.gif Vezi daca mai vii cu minunatii din astea chiar o sa ma ai laugh.gif
Pune-l si pe Alin pe lista biggrin.gif
Thx, ca mi-ai spus cum se numeste branza. Daca nu gasesc din asta pe aici, o sa incerc cu cea de la Brenac, parca d-aia am vazut smile.gif
Hai ca pestele pentru crochete l-am luat, acu sa vad cand am timp sa le fac smile.gif

icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif se mareste lista!

Daca iei din aia Brenac sa-mi zici si mie, te rog, daca ti-a placut, cum se comporta etc.

Astept; n-au intrat zilele-n sac biggrin.gif tongue.gif

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi