Sari la conținut

Poză

Ustensile, tehnici si procedee pentru panificatie

28 răspunsuri la acest topic

#21 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 30 April 2013 - 01:44 PM

bati cimpii cu folos, vaz!

si cind te apuci de batut si cimpiile, va iesi si mai si smile.gif

hai, success si de papura impletita cu maestrie sa ai parte!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#22 bombonica_25

bombonica_25

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 14 May 2013 - 07:16 PM

CITAT(neamielualarau @ Apr 23 2013, 03:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
deci care va sa zica avem asea:

1. brotformen24 de la nemti (goagale o sa va arate si bannetoanele daca-l intrebati - stiti ca acestui forum nu-i prea plac linkurile, da?) trimite la rumania cu cca 17 eur transport la 10 bannetoane. un banneton coasta in jur 4-6 eur cu vat-ul lor cu tot. cele de la ei sunt din pulpa de lemn (un soi de rumegus presat cumva, dar nu pal sau ceva in genul asta, nu contine chimicale). teoretic asta ar fi locul cel mai apreciat, din care au mai luat si altii, inclusiv codruta, poate o stiti). daca va plac modelele (cica-s si foarte rezistente) socotiti pretul plus 1.7 eur de bucata ca sa vedeti cam cat v-ar costa.

2. pe ebay gasim cosuri de ratan la preturi intre 10 si 20 usd, cu transport gratuit. dezavantajul este ca dureaza foarte mult transportul si nu avem garantia ca ajung intregi. sigur, daca se farama pe drum presupun ca primim banii inapoi.. plata paypal si expeditia din china, deh..

3. m-am uitat pe ali-baba, nu cred ca ne strangem suficienti sa comandam un container, nu?

4. pe alibaba express ar fi cativa care vand si cantitati mai mici, dar preturi ceva mai mari, desigur.

5. la bakerybits sunt chestiuni minunate dar scumpe. in plus, foarte multe chestii pe care le-am vazut acolo arata cam prea tare cu cosurile de nuiele de pe la noi..

daca mai stiti surse, asteptam cu interes.

Am luat zilele trecute un cos de bambus la 12.99 lei (nu siu daca am voie sa spun de unde?) si se comporta foarte bine.Am facut si painea cu fulgi de cartofi si am facur si o paine cu maia cu seminte(mai umeda) .

#23 neamielualarau

neamielualarau

Academic Chef

• Membri
  • 1004 posturi

Postat 22 May 2013 - 10:08 AM

CITAT(bombonica_25 @ May 14 2013, 08:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am luat zilele trecute un cos de bambus la 12.99 lei (nu siu daca am voie sa spun de unde?) si se comporta foarte bine.Am facut si painea cu fulgi de cartofi si am facur si o paine cu maia cu seminte(mai umeda) .

daca nu agata aluatul e foarte bun si de bambus. eu am vazut unele in auchan, dar erau cam loosy (cam rare adica).. de unde zici ca il luasi pe al tau? poti pomeni, daca nu dai link, ca il dibuim noi dupe aia..

#24 bombonica_25

bombonica_25

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 28 May 2013 - 04:59 PM

CITAT(neamielualarau @ May 22 2013, 08:08 AM) <{POST_SNAPBACK}>
daca nu agata aluatul e foarte bun si de bambus. eu am vazut unele in auchan, dar erau cam loosy (cam rare adica).. de unde zici ca il luasi pe al tau? poti pomeni, daca nu dai link, ca il dibuim noi dupe aia..

jysk,nu agata. are forma rotunda si e inalt

#25 neamielualarau

neamielualarau

Academic Chef

• Membri
  • 1004 posturi

Postat 30 May 2013 - 11:39 AM

CITAT(bombonica_25 @ May 28 2013, 05:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
jysk,nu agata. are forma rotunda si e inalt

iaca, de jysk n-auzisem pana acusi.. :) pai brava, daca ti-e bun.. eu o sa comand la un moment dat unele de la nemtii aia din primul exemplu, cei cu 17 eur transportul, numa' sa ne strangem 10 doritori.. (pretul transportului e pentru 10 banetoane)..

#26 bombonica_25

bombonica_25

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 01 June 2013 - 07:19 PM

CITAT(neamielualarau @ May 30 2013, 09:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
iaca, de jysk n-auzisem pana acusi.. :) pai brava, daca ti-e bun.. eu o sa comand la un moment dat unele de la nemtii aia din primul exemplu, cei cu 17 eur transportul, numa' sa ne strangem 10 doritori.. (pretul transportului e pentru 10 banetoane)..

ispita,nu ma tenta. o sa studiez oferta si probabil ca ma bag si eu macar la unul

#27 IULIA13

IULIA13

Master of disaster

• Membri
  • 2092 posturi

Postat 03 July 2013 - 12:45 AM

Am gasit doua cosuri frumoase pentru paine!
Cred ca ar putea fi folosite si ca bannetoane, dar deocamdata ma abtin. Sa se aeriseasca bine!

GEDC3502___Copie.JPG

#28 vlucian

vlucian

micro Bucatar

• Membri
  • 8 posturi

Postat 20 August 2013 - 03:52 PM

M-ar interesa si pe mine niste banetoane, se mai face lista aia sau s-a facut deja?

#29 neamielualarau

neamielualarau

Academic Chef

• Membri
  • 1004 posturi

Postat 15 October 2013 - 09:18 PM

Discutia si comenzile despre banetoane si alte chestii pentru dospit s-a mutat aici:

http://www.culinar.r...-de-dospit-co-/

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi