Reply to this topicStart new topic
> Vase de gatit cu aburi, Cat de sanatos este sa gatim in vase din plastic, fie si la aburi?
valeria-m
mesaj Oct 3 2008, 12:00 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 36
Inregistrat pe: 2-October 05
De la: In Romania
Membrul Nr.: 28,047

Buna seara, sau mai degraba Buna noaptea, pt. ca este ora 1 a.m.

Readuc in discutie vasele electrice de gatit cu aburi pt. ca sunt f. utile si ma tenteaza mult sa-mi cumpar unul. Am o singura dilema: ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice. Ma intreb, oare cu aparatele astea de gatit la abur care se gasesc pe piata se intampla acelasi lucru?

Voi ce parere aveti? Va rog frumos sa-mi dati un sfat. rolleyes.gif

--------------------
Valeria
Go to the top of the page

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Oct 3 2008, 08:59 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(valeria-m @ Oct 3 2008, 12:00 AM) *
Readuc in discutie vasele electrice de gatit cu aburi pt. ca sunt f. utile si ma tenteaza mult sa-mi cumpar unul. Am o singura dilema: ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice. Ma intreb, oare cu aparatele astea de gatit la abur care se gasesc pe piata se intampla acelasi lucru?

Dar tu crezi ca daca ar fi asa ar mai lasa jdemii de producatori sa comercializeze toate vasele astea electrice de gatit cu aburi?
Se degaja substantele toxice cind arde plasticul dar nu cind il folosesti mincind sau depozitind in el.

+Quote Post
valeria-m
mesaj Oct 3 2008, 12:22 PM

micro Bucatar

Postari: 36
Inregistrat pe: 2-October 05
De la: In Romania
Membrul Nr.: 28,047

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Oct 3 2008, 09:59 AM) *
Dar tu crezi ca daca ar fi asa ar mai lasa jdemii de producatori sa comercializeze toate vasele astea electrice de gatit cu aburi?
Se degaja substantele toxice cind arde plasticul dar nu cind il folosesti mincind sau depozitind in el.

Eu nu prea mai stiu ce sa cred. Mai deunazi, la stirile TV sustineau ca exista studii conform carora nu trebuie sa se consume nimic din vase de plastic (nici apa imbuteliata in peturi) si ca in EU se vor interzice astfel de ambalaje cel putin pentru hrana copiilor. Exista destule discutii si cu privire la microunde. sad.gif

--------------------
Valeria

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Oct 3 2008, 12:26 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Valeria, schimba canalul de la televizor si continua sa traiesti si sa maninci linistita cum ai facut si pina acum smile.gif

+Quote Post
n_puiu
mesaj Oct 3 2008, 12:34 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

QUOTE(valeria-m @ Oct 3 2008, 01:00 AM) *
...ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice.

"Material plastic" e o denumire generică, plasticele sînt de mai multe feluri. Teflonul, de exemplu, sau chiar banalul celofan, sînt tot materiale plastice. Chiar şi vasele de bucătărie sînt diferite, unele din plastic moale, altele din plastic dur.

Cred că cele care fac parte din componenţa unui aparat sînt făcute special să reziste şi să nu influenţeze mîncarea.

Gîndeşte-te numai la paharele de unică folosinţă de la automatele de cafea.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 31st August 2014 - 10:14 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare