9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Regim Protasov - 15-17 kg, (in 5 saptamani)
Caro
mesaj Mar 10 2004, 02:07 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 32
Inregistrat pe: 10-March 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 12,600

E simpla ,slabesti foarte accentuat anume in saptamanele 4-5.
<BR>Regula e simpla- mananci 2 saptamani doar legume crude sau preparate la abur si cate vrei lactate fara adaos de dulciuri si cu continut redus de grasime, max.4%. Cascaval de 5 % grasime. Un ou la dorinta. Din a 3 saptamana reduceti lactatele si cascavalul dar obligator pe zi 100-200 gr de carne de pui sau carne de vitel ori peste.Tot cu legume.
<BR>Cantitatea de ciai verde , negru , cafea la dorinta.Nu mai putin de 1,5 l de apa pe zi.
<BR>Eu preferam Pepsi light , nu simteam indulcitorul.
<BR>Si inca ceva, faceam din legume salate diferite si le dregeam cu iaurt neindulcit cu putina sare. Si oul il adaugam la fel la salata . Totul depinde de fantezie. Nu am simtit nici o zi foame. Am slabit de la 82 la 65 kg in toamna, greutatea mi-am mentinut-o , chiar pana luni aveam 63, acum vreau sa slabesc inca cu 10 pana la Pasti.Am incredere in acest regim .Iti urez doar "Bafta"
<BR>
<BR>_________________
<BR><BR><BR><font size=-1>[ Acest mesaj a fost modificat de : Grecu de 2004-03-10 14:20 ]</font>
Go to the top of the page

+Quote Post
Monica
mesaj Mar 10 2004, 02:21 PM

Big Chef

Postari: 845
Inregistrat pe: 21-February 02
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 2,400

De unde ai luat regimul?
Nu este greu de tinut, cred...

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 10 2004, 02:30 PM

micro Bucatar

Pe 2004-03-10 14:21, Monica a scris:
De unde ai luat regimul?
Nu este greu de tinut, cred...

Sunt de an in Norvegia. Cand am venit nu ma puteam abtine de la "a gusta" totul. Am gustat pana am iesit din toti pantalonii, iar cureaua trada orice efort de a ramane "supla".Asa ca m-a salvat o tipa din Israel, care e si ea exchange student. E regimul oferit de un dietolog evreu, a publicat regimul inca in in 1999.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Grecu de 2004-03-10 14:30 ]

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Mar 10 2004, 03:08 PM

Big Chef

Postari: 908
Inregistrat pe: 6-January 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 6,070

Intr-adevar, un regim frumos, usor de tinut, sanatos. Eu am tinut acest regim acum 3 ani, cu mentiunea ca am mancat si fructe la discretie si am mai calcat si stramb, si am slabit 8 kg in 3 luni. Daca l-as fi tinut numai cu legume si branzeturi, cu siguranta as fi slabit mai mult si mai repede.
[addsig]

--------------------
"Guta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo"

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 10 2004, 03:17 PM

micro Bucatar

E chiar bun, mie-mi place foare mult.Cred ca se gaseste si in Romania, eu mi-am cumparat rice cooking machine, are un suport pentru legume la abur. Si cand ma saturam de salata de varza cu morcov , sau rosii si castraveti cu iaurt, imi faceam vinete(preferatele mele), brocolli, conopida, ardei,cartofi la abur.Le stropeam cu putina zeama de lime. Iar fructe nu prea se poate, doar mere verzi ocazional:(
Oricum e deja a treia zi, beau pepsi si au zburat 1,65 kg, asa arata cantarul dimineata

+Quote Post
nusicuta
mesaj Mar 10 2004, 04:04 PM

micro Bucatar

Postari: 22
Membrul Nr.: 12,609

Caro, vreau sa te intreb cateva lucruri despre regimul tau fiindca suna interesant.
Ai voie cartofi fierti? Ai voie cartofi combinati cu branza, branza telemea de vaci, sa zicem?
Ce mai poti adauga la legume : sare, ulei de masline, otet?
Este voie si sa faci diverse combinatii de legume fierte , asa ca un fel de ghiveci, stii tu cu bulion etc?
Supe e voie?
Oua cate pe saptamana, doar unul?
Uite , iti dau adresa mea de email, as vrea sa tinem legatura : nusicuta@yahoo.com. Ori im scrii tu prima, ori imi dai adresa ta sa tinem legatura, vrei?
Multumim ca ne-ai impartasit regimul tau de succes Bafta !

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Mar 10 2004, 04:06 PM

Big Chef

Am aprecia toate daca ne-ai enumera legumele pe care ai voie sa le consumi.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
ari
mesaj Mar 10 2004, 04:34 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Membrul Nr.: 12,607

CARO , sint foarte interesata de acest regim .
Am urmat un regim conceput de un nutritionist bazat in mare pe perioade alternind carnea si brizeturile fermentate cu perioade de legume si brinzeturi proaspete.
Am slabit in jur de 7 kg in aprox.3 luni , kilograme pe care le-am mentinut mincind normal. As vrea sa mai dau jos dar nu-l mai pot tine.De aceea sint interesata de regimul tau.Te rog trimite-mi detalii la argentina@unicomp.ro

+Quote Post
Caro_
mesaj Mar 10 2004, 05:14 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Membrul Nr.: 12,610

2 nusicuta
Branza telemea e o branza grea, grasa- deci nu, dar branza de vaci pe cutie scrie pana la 4% e super, eu de asta folosesc-cottage cheese, e foarte buna, cu ea amestec uneori salate .Cartofi-well, mai putini cu putinta- dar imi plac la abur, au un alt gust, desi in regim nu era nici o restrictie pentru legume.Personal am folosit si folosesc zeama de lamaie,uneori pentru salata cu morcov,ardei si varza pun otet de mere .Ulei nu am folosit, dar cred ca la dressing pueti folosi iaurt neindulcit , cu putina sare si ceva marar tocit sau bazilic, sau daca nu mergeti in ospetie sau serviciu cu un catel de usturoi. Supe nu. E mai bine sa fie bazata pe cruditati.
Oua-unul la 2 zile, dar eu am cam neglijat ouale, daor 1-2 pe saptamana, si ala la salata

2Oana Irina

icon_smile.gif Toate legumele din lume. Chiar si avocado, care e foarte caloric, dar el nu e expus prelucrarii termice (e amar daca e incalzit) icon_smile.gif
Personal am ales salata Isberg,castravetii, rosiile, morcovii, sfecla, prazul, ardeii, brocolli, conopida si vinetele(sunt delicioase la abur)

2 ari
E bun regimul si personal dimineata beau o cana mare de ciai cu o feie de lamaie si un iaurt branzos, sper caeste de asta in Romania acum, sau cateva felii de cascaval de 5%, imi prepar salata pentru lunch si o pisc la serviciu.La lunch imi mananc lunch-ul cu placere plus imi rezerv portia de branza sau yaurt pentru masa de la amiaza, si in restul zilei beau apa, ciai sau pepsi light chiar daca stiu ca nu e prea sanatoasa, dar nu prea pot bea apa plata:(
Si cand vin de la serviciu imi fac o salata sau mananc 2 morcovi sau un mar verde.

Si nu am senzatia ca sunt victima - candva am citit undeva ca regimul trebuie inceput nu atunci cand te urasti ca esti obeza sau ai cateva kg in plus, ci atunci cand te iubesti mai mult si la fiecare biscuit sau amandina vazuta iti vei zice-eu ma iubesc prea mult ca sa-mi pun amandina pe solduri icon_smile.gif

[addsig]

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Mar 10 2004, 05:21 PM

Big Chef

multumesc frumos pentru detalii....
[addsig]

--------------------

+Quote Post
Caro_
mesaj Mar 10 2004, 05:30 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Membrul Nr.: 12,610

Cu placere, Oana

+Quote Post
nusicuta
mesaj Mar 10 2004, 05:33 PM

micro Bucatar

Caro, multumim ! Dar eu m-am intristat Ai zis ca ideea e sa le mananci mai multe crude, dar mie nu-mi plac. Ce retete de salate folosesti tu? Cum combini legumele? Tu cate kilograme ai slabit cu dieta asta si in cat timp?
Ai zis ca e voie lactate, deci si lapte dulce mai slab, nu?
Oricum, sunt putine legume pe care as putea suporta sa le mananc, legume ca telina nici nu mi se pare ca e ceva comestibil.
As vrea totusi sa ne zici ceva retete de salate, poate faci tu vreo magie ca sa fie cat de cat comestibile

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 10 2004, 05:58 PM

micro Bucatar

Am ras in hohote la mesajul precedent:) Exact cuvintele pe care le-am zis si eu cand am vazut reteta:) Am pus botul si nu voiam, pana ultimul tricou, cel mai mare a refuzat sa-mi acopere burtica:) Asa ca m-am uitat in oglinda si am zis ca sunt prea buna ca sa nu ma accepte hainele mele:)
Retete:
1.Rupe salata , taie 2 rosii, o ciapa mica rosie, un avocado il curati si ul stropesti cu zeama de lamaie, altfel isi schimba culoarea,adauga branza si se drege cu sare, piper si putin mustar.E delicioasa!!
2.3 rosii, un castravete, cateva ridichi, un ou , marar, sare , piper,1 lingura de otet de mere si dregi totul cu iaurt.
3. salata,oua , ridichi,, castravete ,sare, iaurt
4.varza rosie, morcovi rasi, mazare conservata sau verde decongelata , sare, iaurt sau branza ori cascaval 5% grasime ras.
5.morcov ras 450 gr,2 catei usturoi,porumb conservat 200gr, seama unei lamai,sare,piper, cascaval 5% ras sau branza .Asta e buna daca nu esti in drum spre serviciu sau disco.
Sau combina cruditati cu legume la abur- de exemplu conopida cu porumb ,ou si salata dressing-ul ramane la latitudinea ta.
Si nu uita ca ai o vasta alegere de lactate neindulcite si cu procent mic de grasime.
Bafta

+Quote Post
nusicuta
mesaj Mar 10 2004, 06:50 PM

micro Bucatar

deci razi de mine, Caro, nu? recunosc ca am mare ciuda pe oamenii care zic ca le plac legumele, si mai ales cele crude , eu nu pot sa-i cred ! Banuiesc ca e doar vorba de autosugestie. Daca si tu gandeai asa la inceput, atunci inseamna ca stii cat de revoltata ma simt. Dar tu pana la urma ai reusit sa mananci legume si sa tii regimul, asa ca ar merita sa incerc si eu.
Nu mi-ai zis cat ai slabit cu regimul asta.
O sa imi notez retetele tale si o sa le incerc. Daca nu sunt bune, te omoooorrrrr!
Oricum, cred ca e o prostie sa tii regim cu alimente care nu-ti plac, fiindca atunci iti pierzi motivatia sa mai continui.
Eu tin regim de 5 saptamani si am slabit 8 kg pana acum.
O sa incerc regimul tau, desi la noi oferta de produse lactate cu grasime pana in 5 % e slaba. Deci e voie lapte dulce, batut , nu? Iar branzeturi, numai cascaval slab si branza de vaci. Sa inteleg ca nu e voie branza topita, chiar daca mai slaba?
Tine-ne la curent cum iti merge regimul. Eu ti-am dat adresa mea de email, poate mi-o dai si tu pe a ta sau poate imi scrii. Multumesc !

+Quote Post
ana
mesaj Mar 10 2004, 07:31 PM

Bucataras

Postari: 86
Inregistrat pe: 3-November 02
Membrul Nr.: 5,275

Buna, Caro, suna super dieta si vreau s-o incerc si eu. Am insa si eu o intrebare: dimineatza la micul dejun, se poate manca o felie de paine? sau cereale integrale cu lapte?
Oricum, mutzumesc pentru ca ne-ai impartasit experienta ta.
te pup
Ana
[addsig]

+Quote Post
dalia
mesaj Mar 10 2004, 07:32 PM

Bucataras

Postari: 148
Inregistrat pe: 9-January 04
De la: Satu Mare (Satu Mare)
Membrul Nr.: 10,984

tu ce regim tii nusicuta?

--------------------
dalia

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 11 2004, 01:37 PM

micro Bucatar

2 Nusicuta- sper sa-ti reuseasca, dar cred ca daca nu-ti plac legumele crude, nu cred ca vei avea izbanda cu acest regim:( Eu chiar la idea de a manca 2 saptamani doar legume crude mi-a taiat pofta de mancare. Dar cand afli ca poti sa tai niste felii de mozarella light de 5%, sa amestec niste morcov ras cu ceva branza grauncior si un catel de usturoi era ok. Din 8 martie am inceput regimul , chiar daca eram tentata sa iesim cu fetele la un cocktail Mojitos, m-am gandit ca va mai fi unul si inca unul si aveam deja idea de regim pana la Pasti.Asa ca de 3 zile am -1.95 kg mai putin!!!!!
Toamna trecuta, dupa o vara lacoma dupa fursecuri si trufe m-am adus intr-un hal fara de hal, si odata uitandu-ma in oglinda,dupa o esuata tentativa de a incheia blugii si a incapea in alte haine , am avut senzatia ca ma uitasem in oglinda pentru prima data in ultimele 3 luni.Mi-am cumparat un cantar si credeam ca dau ortul popii:) Aveam 82 kile!!!!!!!! Si ipocritul de prieten al meu, cat de dulce nu ar fi, tot imi zicea ca ii place de mine chiar daca sunt o gogoasa!!!!!!
Atunci mi-a dat o prietena reteta , si dupa 5 zile de mare repulsie, pe 15 septembrie m-am apucat de regim. Pe 20 octombrie aveam -15 kg, si pentru ca am iesit din regin doar cu lactate de tot felul !!!! pe 27 octombrie aveam 65 kg.
De atunci am mancat de toate , cea ce n-am facut , n-am mancat la o masa cartofi cu carne, nu-mi prea plac chestiile prajite, si m-am lasat de mancat dulciuri, le mananc acum ca toti din Occident-imi permit sa mananc ceva prajitura doar in weekend .
Iar la intrebarea de lactatele mentionate de tine- daca au pana la 5% grasime , mananca cu placere cate doresti.
2 Ana:Nu ai voie paine, nuai voie cereale, imi pare rau .

Daca fac un calcul la cat am mancat pana acum de luni- ei bine, in fiecare dimineata o cana mare de ciai cu lamaie , precedat de un iaurt, cam 150 gr, la amiaza luni salata de rosii cu castraveti drese cu iaurt, seara un mar si toata ziua Pepsi light, marti la lunch salata din salata, castraveti,ardei si stropita cu ceva zeama de lamaie, miercuri salata de varza cu morcov si otet de mere, iar astazi am o salata de conopida la abur, ou, salat verde si 3 linguri de mazare decongelata. Dupa ce termin mesajul, mananc. Iar seara de 2 zile mananc 2 morcovi , 100 gr morcov=22 kcal , si ma uitam Sex in the City
Ma simt minunat si sper sa nu incep a visa mici foarte curand

[ Acest mesaj a fost modificat de : Grecu de 2004-03-11 13:38 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : Grecu de 2004-03-11 13:41 ]

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 11 2004, 01:45 PM

micro Bucatar

nusicuta, daca chiar ai tinut un regim atat de reusit-5 saptamani -8 kg, nu cred ca trebuie sa te fortezi cu regimul mentionat de mine.
Iti dau o reteta a unei amice foarte bune- 3 zile doar orez fiert fara sare piper etc, cat vrei si doar apa plata si i-ai vitamine, apoi 2 zile doar piept de pui fript la gratar sau fiert la fel fara sare si piper, si celelalte 3 zile doar portocale , cat iti pofteste inima. -4 kg garantat.
Bafta
E-mail: laurinca28@hotmail.com

[ Acest mesaj a fost modificat de : Grecu de 2004-03-11 13:46 ]

+Quote Post
dalia
mesaj Mar 11 2004, 05:25 PM

Bucataras

Postari: 148
Inregistrat pe: 9-January 04
De la: Satu Mare (Satu Mare)
Membrul Nr.: 10,984

in saptamanile cu lactate pot sa mananc iaurturi de fructe?sau numai normale?

--------------------
dalia

+Quote Post
Caro
mesaj Mar 11 2004, 05:33 PM

micro Bucatar

Pentru Dalia:Chiar daca conform regimului carbohidratii sunt exclusi, din cand in cand mancam iaurt cu fructe de 0.3% . Incearca si tu.Succes

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd December 2014 - 12:40 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare