2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Castane glasate, marron glacé
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 02:09 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 6,198
Inregistrat pe: 19-May 07
De la: Oradea-Brescia
Membrul Nr.: 37,805

Sambata am fost prin padure,
Imagine Atasata
Imagine Atasata
Imagine Atasata
Imagine Atasata
adunasem castane si marroni(un fel de castane mai deschise la culoare, mai mari si mai dulci, care de obicei nu sunt fierte ca si castanele ci coapte pe foc deschis) si m-am gandit sa incerc sa fac aceste castane glasate,un deliciu de altfel.Am gasit multe retete una mai complicata decat cealalta, cu siguranta cele premium la cofetarii sunt mai bune dar eu sunt multumita de rezultat atat ca si aspect cat si ca gust.

500 gr. castane (marroni)
300 ml apa
250 gr zahar
1 baton de vanilie

Se spala castanele alese(cele mari)

Imagine Atasata
si se face o incizie pe 2 laturi in forma de X cu atentie incat sa se patrunda si prin pielita de sub coaja.
Imagine Atasata
Intr-o oala se fierb un minut (de la primul clocot) si una cate una se scot si se curata(asta e cea mai naspa operatiune,e greu si te ard la maini).
Dupa ce au fost curatate se pun in alta apa(apa se coloreaza de la continutul de tanin al castanelor) si se fierb iarasi 10 minute.
Cel mai greu este sa se fiarba pe punctul potrivit astfel raman intregi.
Imagine Atasata
Imagine Atasata
Zaharul se dizolva in apa si se pune la fiert 5 minte apoi se adauga castanele una cate una si se fierbe 1 minut.
Se pune la racit acoperit si peste 24 ore iarasi se fierb 1 minut si aceasta operatiune se repeta de 3 ori,3 zile la rand.
Imagine Atasata
Cand dupa ultima tura de fiert sunt racite se scot din sirop si se pun pe un grilaj la zvantat apoi cine vrea le trece prin ciocolata ori zahar tos,eu le-am lasat simple si puse pe hartie.DELICIOASE! :) Maine voi face un tort cu crema de castane glasate (am avut si bucatele).
Am pus aici reteta tocmai pentru ca este un ingredient pentru dulciuri,torturi,platouri cu vanat,meniuri festive.
Imagine Atasata
Imagine Atasata
Go to the top of the page

+Quote Post
little coffee
mesaj Oct 12 2010, 02:44 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

Cand o sa vin in vizita la tine, vreau si eu un platou cu vanat garnisit cu castane glasate, ne-am inteles??

Moama ce pofta mi-ai facut de castane!

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 02:50 PM

Master of disaster

QUOTE(little coffee @ Oct 12 2010, 02:44 PM) *
Cand o sa vin in vizita la tine, vreau si eu un platou cu vanat garnisit cu castane glasate, ne-am inteles??

Moama ce pofta mi-ai facut de castane!

eu fac castanele dar mergi tu la vanat? :)))
insa daca vii si te multumesti cu castanele bem si o cafea langa :)

+Quote Post
little coffee
mesaj Oct 12 2010, 02:53 PM

Master of disaster

eu la vanat nu merg, poate cel mult sa jefuiesc vreun vanator de prada lui, dupa ce o curata! tongue.gif
dar daca-mi dai si inghetata vin si la cafea! da' sa nu fie de vanilie, ca aia nu e buna decat cu rom!

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 03:05 PM

Master of disaster

QUOTE(little coffee @ Oct 12 2010, 02:53 PM) *
eu la vanat nu merg, poate cel mult sa jefuiesc vreun vanator de prada lui, dupa ce o curata! tongue.gif
dar daca-mi dai si inghetata vin si la cafea! da' sa nu fie de vanilie, ca aia nu e buna decat cu rom!

ahahahahahahahha ok ! em_new_21.gif

+Quote Post
droopina
mesaj Oct 12 2010, 03:14 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Grup: Moderatori
Postari: 10,095
Inregistrat pe: 2-November 06
De la: somewhere over the rainbow...
Membrul Nr.: 34,683

Doamne, Moni, n-am mai mancat castane de ani de zile si asa pofta mi-ai facut ca o sa caut si eu sa fac, macar coapte tongue.gif
Noua mama ne facea piure de castane si apoi prajitura cu piureul ala; phiiiii ce buna era!

--------------------
Life sucks and then you die! Damn right!

+Quote Post
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 03:57 PM

Master of disaster

QUOTE(droopina @ Oct 12 2010, 03:14 PM) *
Doamne, Moni, n-am mai mancat castane de ani de zile si asa pofta mi-ai facut ca o sa caut si eu sa fac, macar coapte tongue.gif
Noua mama ne facea piure de castane si apoi prajitura cu piureul ala; phiiiii ce buna era!

acasa mergeam cu ai mei in fiecare an,apoi mama le pregatea,fierbea,etc.. si de Craciun tortul cu crema de castane era de nelipsit,insa aici am vazut ce chin era cu acele castane mici,putine si aici mari si ca un covor, in 30 min. am umplut o galeata,vom face si coapte pe gratar la semineu :)

+Quote Post
Ursuleatza
mesaj Oct 12 2010, 04:09 PM

Master of disaster

Postari: 2,720
Inregistrat pe: 10-August 06
De la: Bucuresti & Timisoara
Membrul Nr.: 33,234

Pentru mine castanele sunt pe acelasi loc cu ghindele si imi vine foarte greu sa cred ca unele sunt comestibile. Am o reticenta in a le incerca, chiar daca pe-aici se mai gasesc...

+Quote Post
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 04:30 PM

Master of disaster

QUOTE(Ursuleatza @ Oct 12 2010, 04:09 PM) *
Pentru mine castanele sunt pe acelasi loc cu ghindele si imi vine foarte greu sa cred ca unele sunt comestibile. Am o reticenta in a le incerca, chiar daca pe-aici se mai gasesc...

ei,nu esti departe :)))) fac parte din familia stejar si fag :)))) deci tot o ghinda e pana la urma :))
aici sunt foarte multe produse cu castane
faina de castane este si ea raspandita si produsele dulci
insa in exces sunt daunatoare avand un continut de zahar ridicat

+Quote Post
Patrick968
mesaj Oct 12 2010, 04:33 PM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

Chiar asa....care-s castanele comestibile? Asa as merge de exemplu in weekend la padure la Baneasa si mi-as umple sacosa de castane, dar cum nici macar n-am mancat habar n-am ce ar trebui sa iau.
Kisimoni...arunca mama draga si mie o castana sa vaz cum ie la gust...sa nu mor ...stii tu cum.

+Quote Post
little coffee
mesaj Oct 12 2010, 04:39 PM

Master of disaster

prima prajitura din viata mea a fost tort cu piure de castane, facut cu frati-miu pe Sf. Mihai, pentru mama, eu aveam vreo 11 ani, el era mai mare.
cand i l-am pus lui mama in fata a inceput sa planga ca de unde am gasit noi frisca, pe vremea aia era cam penurie la asa ceva! deci am impresionat-o pana la lacrimi.

castanele mie-mi plac cel mai tare coapte.

patrick uita-te cum arata si cauta-le in padure, sunt mai mici si nu asa de roscate ca alea normale.

--------------------

+Quote Post
kismoni
mesaj Oct 12 2010, 04:43 PM

Master of disaster

QUOTE(Patrick968 @ Oct 12 2010, 04:33 PM) *
Chiar asa....care-s castanele comestibile? Asa as merge de exemplu in weekend la padure la Baneasa si mi-as umple sacosa de castane, dar cum nici macar n-am mancat habar n-am ce ar trebui sa iau.
Kisimoni...arunca mama draga si mie o castana sa vaz cum ie la gust...sa nu mor ...stii tu cum.

nu stiu pe unde puteti gasi sa culegeti eu stiu ca in bihor sunt ici colo, aici se vand peste tot in hiper si supermarketuri,la colt de strada,piata, etc....
se gasesc in munti indicatoare cu ''strada europea del castagno'' astfel poti gasi unde culege si sa nu fie privat

gustul dulce,fainos dar nu stiu cu ce se aseamana :)

cauta castanea sativa pe gogu' ca de aruncat mai greu :)

+Quote Post
droopina
mesaj Oct 12 2010, 08:07 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Am fost mai devreme in Kaufland, ca vaca noastra s-a mutat acolo em_new_24.gif si am vazut castane: 14,99 lei/kg blink.gif Tre sa ma duc la castanul ala pe care-l stiam in piata mare sa vada daca nu l-a taiat careva chin.gif

Patrick, din cate stiu eu castanele comestibile sunt mai mici decat alea de decor, tepii carcasei sunt mai mari si neregulati si castanele au un fel de codita. Uite si niste poze; nush daca de ajuta, da' poate iti faci o idee

Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
anne16
mesaj Oct 12 2010, 08:28 PM

pe aici

Postari: 3,423
Inregistrat pe: 11-March 07
De la: AG-RO
Membrul Nr.: 36,900

Vecina, castani sunt si pe str. Trivale, dar nu stiu daca sunt comestibili sau nu gogo-07.gif

--------------------
fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
SANDI
mesaj Oct 12 2010, 08:32 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

Astea-s castanele salbatice(necomestibile_, se deosebesc usor de cele comestibile:

Imagine Atasata

cele comestibile sunt mult mai mici si au "coada ascutita", cele salbatice n-au coada! D.gif

Acest mesaj a fost editat de SANDI: Oct 12 2010, 08:33 PM

+Quote Post
SANDI
mesaj Oct 12 2010, 08:36 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

QUOTE(Ursuleatza @ Oct 12 2010, 05:09 PM) *

rad tare.gif incearca fata, is bune rau, in cel mai rau caz ,scupi daca nu-ti place...Vezi sa fie coapte bine, mai bine cumpara-le gata facute, daca e de incercat!

+Quote Post
droopina
mesaj Oct 12 2010, 08:41 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

CITAT(anne16 @ Oct 12 2010, 08:28 PM) *
Vecina, castani sunt si pe str. Trivale, dar nu stiu daca sunt comestibili sau nu gogo-07.gif

Sunt cativa, da' in curtile oamenilor. Stiam sigur un castan comestibil pe Traian Vuia, in Ceair, da' nu stiu daca l-au taiat au ba; ma duc in inspectie D.gif

--------------------

+Quote Post
Ursuleatza
mesaj Oct 13 2010, 07:19 AM

Master of disaster

Postari: 2,720
Inregistrat pe: 10-August 06
De la: Bucuresti & Timisoara
Membrul Nr.: 33,234

Fata Sandi, am ceva la nivel psihologic. Mi s-a zis de atatea ori "castanele cah" cand eram mica incat nu pot sa cred ca acum trebuie sa le bag in gura. blink.gif
Oricum, o sa incerc sa depasesc problema cu prima ocazie (Eventual cand plateste altcineva ca sa nu-mi para rau daca le arunc D.gif )

+Quote Post
mi_tinita
mesaj Oct 16 2010, 09:41 PM

Bucataras

Postari: 198
Inregistrat pe: 17-August 10
De la: szeklerland
Membrul Nr.: 59,593

Sa nu incercati sa gatiti cu castane salbatice. Eu am incercat acum doi ani,le-am bagat la cuptor si asa au inceput sa bubuie si sa explodeze am crezut ca a inceput razboiul!

+Quote Post
little coffee
mesaj Oct 16 2010, 10:22 PM

Master of disaster

Eu le-am crestat in patru in partea cu codita si le-am copt cu sare fara nici o problema. Una mi-a bubuit dar nu sarit prin cuptor. Poate era cuptorul tau prea incins.

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th July 2014 - 04:45 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare