Sari la conținut

Poză

Gogosi trandafiri de la moldova II

23 răspunsuri la acest topic

#1 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 12:42 AM

Din ciclul trandafiri de la moldova II povestea continua,va prezint si gogosi sub forma de trandafiri,dar reteta e tot din ochi(faina cat cuprinde)n-am ce face.

Aluat:200 ml. de lapte,1/2 cub de drojdie(24 :2 = 12 gr.),100 gr. de iaurt(eu sincer am avut niste smantana care trebuia reciclata),1 galbenus de ou,1 vf. de cutit sare si un vf. de cutit praf de copt,2 linguri de zahar,esenta de rom,50 gr. de unt moale,faina cat cuprinde(stiu ca nu va place asta)...framantat un aluat rapid,dat la frigider 15 min.

S4033999.JPG

Am taiat aluatul in 2 cu un cutit si intins cu sucitorul ajutandu-ma de faina o foaie. cam de 3 mm.

S4034016.JPG

Am taiat rondele cu 3 pahare de dimensiuni diferite,unul mare ,unul mijlociu si unul mic(ca la capra cu trei iezi zice bubuletul)

S4034023.JPG

Pe fiecare rondea am facut 5 crestaturi de cutit,in stea,am batut albusul ramas cu furculita sa-l fluidizez,si cu degetul inmuiat in albus am umezit mijlocul fiecarei rondele,si le-am suprapus de la mare la mic,cu petalele intercalate,la ultima apasand in mijloc pana jos sa se lipeasca.

S4034039.JPG

Se prajesc in ulei profund dinainte incins sa se deschida floarea.

S4034042.JPG

Se scot pe servetel absorbant,asa arata necoafate.

S4034045.JPG

Si coafata cu dulceata si pudrata.

S4034052.JPG

Si sectiune.

S4034053.JPG

Si aceasta tehnica o stiu tot de la bunica o am desenata in caietul meu de retete ingalbenit de timp,se poate face cu orice aluat de gogosi sau de uscatele,minciunele ce vreti,eu de data asta l-am facut asa dar ideea conteaza nu reteta in sine.

#2 liana10

liana10

Captain Cook

• Membri
  • 224 posturi

Postat 03 December 2010 - 12:57 AM

[quote name='Jannen' date='Dec 3 2010, 12:42 AM' post='939577']
Din ciclul trandafiri de la moldova II povestea continua,va prezint si gogosi sub forma de trandafiri,dar reteta e tot din ochi(faina cat cuprinde)n-am ce face.

Super trandafirasi, am vazut la cineva pe blog in primavara si tot am zis ca-i fac si eu...acum tu m-ai convins. em_new_15.gif

#3 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 01:04 AM

Ma bucur ca-ti plac eu nu i-am vazut pe nici un blog ca daca ii vedeam ziceam ca nu ma tem sa specific nici o sursa de inspiratie,pun asa la ora asta 2 poze din caietul meu vechi asa cum am inteles eu la vremea aceea sa mi-i esplic...

S4031110.JPG

S4031111.JPG

Pe celalalt forum eu am postat reteta pe 3 martie,nu stiu daca are relevanta.

Editat de Jannen, 03 December 2010 - 01:12 AM.

#4 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 02:02 AM

Beyyy!!!Care o copiati pe bunica-mea?!! ca va zbarg'!!!!.... D.gif D.gif tongue.gif

#5 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 03 December 2010 - 02:15 AM

arata super gogosile, e o idee de milioane! em_new_15.gif

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#6 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 02:23 AM

Ma bucur ca va plac, deci trandafirii si placinte si gogosi provin de la bunica dinspre mama(ea le ghighilea asa) a nu se confunda cu bunica-mea dinspre tata(care era din vaslui )si de la care am invatat eu sa gatesc mancaruri mai specifice pe care le-am mai postat ,ma rog ''istoria-i mare'' adica poveste lunga o sa va povestesc eu pe indelete nu va temeti. rolleyes.gif

#7 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 03 December 2010 - 02:38 AM

OK, si daca vrei sa-ti schimbi nick-ul in Geany sa-mi spui em_new_24.gif

Guvi's

Fan n_puiu

Lord, grant me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can,
and the wisdom to hide the bodies of those people I had to kill because they pushed me too far

#8 liana10

liana10

Captain Cook

• Membri
  • 224 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:04 AM

Uite o sa-ti trimit un pm cu linkul blogului respectiv, ok? em_new_15.gif
...in ianuarie au fost postati...a.c.

Editat de liana10, 03 December 2010 - 03:10 AM.

#9 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:09 AM

CITAT(Guvi @ Dec 3 2010, 02:38 AM) <{POST_SNAPBACK}>
OK, si daca vrei sa-ti schimbi nick-ul in Geany sa-mi spui em_new_24.gif

Nu nu nu!!! fiindca,creierasul meu functioneaza intr-un anume fel,eu vreau cand postez sa stiu exact din ce poveste fac parte(asta doar pt. mine personal,acolo-s Geany si aici is' Jannen)desi toata lumea si de aici si de acolo stie exact cine sunt,nu am ascuns-o niciodata,e doar pt. mine personal,ce sa fac am piticii mei si e' multi! groupwave.gif

#10 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:11 AM

QUOTE(Jannen @ Dec 3 2010, 03:09 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu nu nu!!! fiindca,creierasul meu functioneaza intr-un anume fel,eu vreau cand postez sa stiu exact din ce poveste fac parte(asta doar pt. mine personal,acolo-s Geany si aici is' Jannen)desi toata lumea si de aici si de acolo stie exact cine sunt,nu am ascuns-o niciodata,e doar pt. mine personal,ce sa fac am piticii mei si e' multi! groupwave.gif

Nicio problema, Doamne fereste, eu ma gandeam ca-ti simplific viata, scuzele mele! em_new_15.gif

Guvi's

Fan n_puiu

#11 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:11 AM

CITAT(liana10 @ Dec 3 2010, 03:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Pe mine personal nu ma intereseaza dar ca sa nu fie suspiciuni aici ca tot ai mentionat poti sa dai link daca e voie. rolleyes.gif

#12 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:14 AM

CITAT(Guvi @ Dec 3 2010, 03:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nicio problema, Doamne fereste, eu ma gandeam ca-ti simplific viata, scuzele mele! em_new_15.gif

Esti o draguta Guvi daca voi avea nevoie vreodata de indrumare pe forum sau ceva cred ca pot conta pe tine,am de pus niste intrebari stupide de altfel dar altadata.

Nu stiu sa dau serch sau cum se chiama cautare,ca mi-a zis kismoni da' eu zau ca nu stiu... em_new_03.gif

#13 Guvi

Guvi

Master of disaster

• Administratori
  • 8299 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:25 AM

QUOTE(Jannen @ Dec 3 2010, 03:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Esti o draguta Guvi daca voi avea nevoie vreodata de indrumare pe forum sau ceva cred ca pot conta pe tine,am de pus niste intrebari stupide de altfel dar altadata.

Nu stiu sa dau serch sau cum se chiama cautare,ca mi-a zis kismoni da' eu zau ca nu stiu... em_new_03.gif

ai PM wink.gif

Guvi's

Fan n_puiu

#14 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:25 AM

CITAT(liana10 @ Dec 3 2010, 03:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
...in ianuarie au fost postati...a.c.

Intradevar am primit de la tine link-ul respectiv nu stiu ce sa spun si fata, da a postat intradevar inaintea mea,mai mult decat o coincidenta nu pot spune,eu chiar nu am vazut la ea,daca vedeam spuneam ca nu ma doare gura,nu vreau nici lauri nici nimik,la reteta nu am fost atenta dar a facut gogosi trandafiri clar.

Am mai avut o problema de genul asta pe celalalt forum cu o fata Camilla cred, cand am facut lebede choix,ca a zis ca le-am vazut pe forumul ei,cand i-am zis ca reteta nu corespunde neam' ca ea pusese amidon nu stiu ce pe cand eu nici poveste chiar nu semana deloc,a sters si postare si tot si-a schimbat numele ma rog.

Eu chiar stiu sa fac trandafirii de mult timp ,(din copilarie ne facea bunica si gogosi si poale-n brau cu forma ce am prezentat) mai mult de atata nu am de adaugat,cui ii place bine,cui nu si mai bine.

#15 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:31 AM

CITAT(Guvi @ Dec 3 2010, 03:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ai PM wink.gif

Multumesc Guvi ca sa fiu mai sigura am scris tot pe o hartiuta sa vad daca ma descurc.

#16 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:57 AM

Daaa!! Ma rontaia ideea asa ca am cautat di nou reteta pt. linistea mea personala,reteta nu corespunde are 3 oua un cub de drojdie ma rog nu asta e important nici tehnica nu e aia,fata stia ea ce stia,dar suprapunea 3 discuri unul peste altul si apoi facea peste toate deja suprapuse crestaturi in colturi(4) deci ca o cruce.

Nu bunica mea facea pe fiecare disc 5 crestaturi si cand punea discul cel mare,apoi alterna cu discul mijlociu si cu cel mic petalele astfel incat sa se intercaleze...EEeee !!Alta istorie... Si fata cu pricina le prajea cu floare in sus pai nu se face cu floarea in jos ca sa infloreasca trandafirul frumos.Acu' po' sa ma duc la nanutz' linistita ca pe bunica mea n-o copie nimenea maii... tongue.gif

Editat de Jannen, 03 December 2010 - 03:59 AM.

#17 IriA

IriA

Big Chef

• Culinareasa lunii
  • 539 posturi

Postat 03 December 2010 - 02:53 PM

Sunt minunati trandafirii! Eu sunt la regim, dar parca i-as face pentru sotul meu intr-o zi... Multumesc pentru reteta, dar mai ales pentru modul de prezentare deosebit!
Zambiti! Viata se vede mai frumos din spatele unui zambet!

IriA.ro

#18 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 03 December 2010 - 03:04 PM

Multumesc frumos,pt. ca ai fost asa de draguta o sa-ti dau un tips,ce-i drept neincercat inca de mine dar la care m-am gandit eu, le poti face sarate(adica fara zahar) si sa pui acolo in floare mot de salata de icre sau bobite de icre rosii si ar fi un aperitiv tare aspectuos pe un platou....Important nu e nici macar tipul de aluat poti face aluat de uscatele sau altceva dar important e sa faci acele 5 raze si cand montezi rozetele sa le pui in asa fel incat sa se intercaleze petalele frumos,sa nu uiti sa pui in mijlocul fiecarei rozete degetelul tau trecut prin albus ca sa le sigileze sa nu se desfaca(mie nu mi s-au desfacut niciodata)si la sf. sa apesi bine cu degetelul in mijloc,chiar sa treaca pana jos,sa fie ulei profund si bine incins si sa le pui in ulei musai cu floarea in jos,sa infloreasca ele frumos,sa le scoti pe un servetel absorbant.Te rog frumos daca le prestezi si vei fi multumita sa vii sa-mi spui,mi-ai da o mare satisfactie.

#19 mon@

mon@

Academic Chef

• Membri
  • 1145 posturi

Postat 04 December 2010 - 04:08 PM

Jannen,Geany...intr-un cuvant (sau in doo) draga Jenico,nu te mai scuza atat,ca oricum toata lumea copiaza retete de pe bloguri de pe site-uri de la vecina de la 2 etc.
Conteaza ca tu le-ai facut in imagini,le-ai prezentat frumos si ne-ai facut pofta sa ne apucam de facut (gogosi tongue.gif )
Ce atata discutie? ce-i aici,iourovision finala pe bloc? D.gif
Tu da-i inainte si incanta-ne !

ps fata cand am vazut subiectul cu placinte ,m-am gandit blink.gif cine i-a furat masa lui Geany? si farfuria cu lalea?
Acum m-am linistit D.gif
pup!

#20 Jannen

Jannen

Master of disaster

• Membri
  • 3144 posturi

Postat 04 December 2010 - 04:26 PM

CITAT(mon@ @ Dec 4 2010, 04:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Jannen,Geany...intr-un cuvant (sau in doo) draga Jenico,nu te mai scuza atat,ca oricum toata lumea copiaza retete de pe bloguri de pe site-uri de la vecina de la 2 etc.
Conteaza ca tu le-ai facut in imagini,le-ai prezentat frumos si ne-ai facut pofta sa ne apucam de facut (gogosi tongue.gif )
Ce atata discutie? ce-i aici,iourovision finala pe bloc? D.gif
Tu da-i inainte si incanta-ne !

ps fata cand am vazut subiectul cu placinte ,m-am gandit blink.gif cine i-a furat masa lui Geany? si farfuria cu lalea?
Acum m-am linistit D.gif
pup!

Draga Mona,nu,nu,nu!!!Si fetele au dreptatea lor ,poate sunt persoane care fura''poze sau retete,eu daca vad la vreo fata spun unde am vazut si la cine si sursa de inspiratie daca am modificat,voi ma cunoasteti de atata timp ca nu-s eu omul sa fac altfel,dar sunt noua aici si fetele nu ma cunosc si e f. normal sa fie suspicioase la cate or fi vazut pe aici de-a lungul timpului pe forum.Eu nici nu asi fi in stare ca nu stiu nici pozele sau retetele mele sa le reproduc dapoi altele,vaii viata mea!!!
Pfff!!!Masa mea nu mi-o fura nimeni,iar farfuriile sunt cu trandafir nu lalea,hi hi hi!!!iar trandafiri,si mai am setul cobalt alea vechi de pe vremuri asa ca daca le vedeti sunt ale mele,aaa si cine vrea sa le ia sa le posteze sa faca bors cu ele ,eu din punctul meu de vedere nu ma intereseaza,chiar asi fi magulita sa stiu ca au placut...Zau asa!!!

Te pup Mona,esti o draguta!!!

Editat de Jannen, 04 December 2010 - 04:28 PM.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi