Sari la conținut

Poză

spaghete in sos alb

16 răspunsuri la acest topic

#1 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:45 AM

500 gr spaghete se fierb al dente.
200 gr smintina grasa se pun la fiert (la foc mic) intr-o tigaie impreuna cu o cana de supa de pui, sare, piper si o lingura de patrunjel tocat. se amesteca timp de 5 minute, cit sa se ingroase sosul, apoi se adauga parmezan raz 100-150 gr(dupa gust) si se mai amesteca 3-4 minute, dupa care se adauga in acest sos pastele scurse bine si se mai lasa 2 minute.
se servesc cu parmezan ras deasupra si patrunjel tocat.

#2 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:48 AM

puteti imbogati aceasta reteta daca adaugati peste sos, impreuna cu pastele, 200 gr. peste taiat bucatele mici (somon sau peste alb fara oase). pestele va fi doar patruns si spaghetele vor avea o savoare deosebita.

#3 elena alina

elena alina

Captain Cook

• Membri
  • 466 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:49 AM

lili pot sa fak o observatie, de fapt e o sugestie.....
posteaza mai multe retete la acelasi subiect nu mai face subiect nou pt fiecare reteta.......
alina

#4 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:55 AM

de ce? doar sunt retete diferite si ma astept sa vina fiecare cu sugestii si propuneri sau intrebari....nu?

#5 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:59 AM

sau mai bine expica-mi de ce, fara suparare.

#6 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 15 August 2002 - 12:19 PM

Daca sosul alb il faci astfel:
Calesti putina sunca sau kaizer nu prea gras (ar trebui sa fie macar putin afumat) intr-o lingurita de unt, stingi cu smantana si supa si apoi incorporezi cascaval in sos le poti numi
SPAGHETE A LA CARBONARA
Nu esti de aceeasi parere?
[addsig]

#7 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 01:20 PM

perfect adevarat.
dar noi acasa nu mincam pastele cu carne, decit cel mult varianta asta pe care am prezentat-o si in care punem peste.
oricum, si pastele carbonara sunt grozave.

mie imi plac pastele sub orice forma , dar incerc sa le fac dupa cerintele membrilor familiei.

#8 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 15 August 2002 - 01:49 PM

Urraaaa! mi-a mai crescut o palarie si sun fericita. Sunt bucataras!!!

Acuma in alta ordine de idei, se prea poate ca din rezoane dietetice sa nu mancati paste cu carne dar daca iti plac atat de mult te asigur ca nu stii nimic despre paste daca nu ai incercat macar odata "Lasagna al forno" sau "Spagetti bolognese", ca sa nu mai vorbim si despre "Ravioli" (cele cu carne). Exista si variantele cu legume dar cele cu carne sunt "dumnezeiesti".
Eu ma dau in vant si dupa taiteii din faina de orez (vietnamezi) cu branza si suc de rosii. Pe astia ii stii?
[addsig]

#9 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 15 August 2002 - 02:26 PM

ba am mincat si recunosc ca mai fac si acum bolognese, insa la noi se papa mai mult astea cu sos alb.

recunosc ca lasagna al forno nu am papat.............cum se fac?????

#10 Laura din Italia

Laura din Italia

Bucataras

• Membri
  • 157 posturi

Postat 15 August 2002 - 10:51 PM

Pe 2002-08-15 13:19, CRISMOD a scris:
Daca sosul alb il faci astfel:
Calesti putina sunca sau kaizer nu prea gras (ar trebui sa fie macar putin afumat) intr-o lingurita de unt, stingi cu smantana si supa si apoi incorporezi cascaval in sos le poti numi
SPAGHETE A LA CARBONARA  
Nu esti de aceeasi parere?

Draga Crismod,
in "spaghetti alla carbonara" este ouale batute cu parmesan (intr-adevar, grana padano + pecorino, dar pt fi mai simplu spunem parmesan...) carelor nu se adauga sunca, dar slanina ca se rumeneste in putin ulei.
Eu adauga si smintina sau lapte (mai delicat) si un ardei iute, dar nu este reteta traditionala!
Trebuie sa nu lipsasca piper.

Liliana, pentru tagliatelle alla bolognese (multumesc pt "al dente"! Eu nu stiu cum sa il explica niciodata....) se foloseste un ragu de carne (condimentul a baze de suc de rosii).

Pentru condimentul alla boscaiola se foloseste sunca, mazari, ciuperci, smintina si parmigiano...

Sos alb a tea este condimentul pentru tortellini, un fel de ravioli tipici de Bologna.

Ciao!

[ Acest mesaj a fost modificat de : Laura de 2002-08-15 23:52 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : Laura de 2002-08-15 23:58 ]
Laura

#11 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 16 August 2002 - 08:17 AM

Mai, Laura din Italia doar n-o sa ma contrazic cu tine, ca doar esti de-acolo.
Stiu ca A LA CARBONARA se fac cu slaninuta, calita in ulei...etc. Stiu si povestea lor, ca sunt un fel de mancare pe care il pregateau sotiile minerilor etc.
Dar Liliana-Ly prefera mai dietetic si n-am vrut sa o sperii. Apoi la noi sub numele de sunca se mai intelege si niste slaninuta cu mai multa carne nu neaparat sunca aceea slaba pe care o stiti voi.
Si acum ia-o incet si scrie de la cap la coada reteta de A LA CARBONARA pe care o faci tu pentru ca nu am inteles mare lucru SI MA INTERESEAZA!!!
SUNT UN MARE FAN AL BUCARIEI ITALIENE

Am o carte despre paste si povestea lor si acolo scrie si despre CARBONARA dar vreau sa stiu exact reteta pe care o faci tu.
Si nu te mai chinui sa traduci "al dente" ca cei care se pricep la bucatarie, la noi stiu ce-nseamna iar ceilalti mai intreaba. Si sa stii ca la noi am observat ca multa lume nu agreeaza "al dente". Nici eu nu prea...Prefer "al dente" si inca putin.....

Liliana-Ly sa stii ca mie imi ia vre-o trei ore sa fac niste "Lasagnia al forno" dupa toate regulile artei. Dureaza cam mult asa ca spune-mi daca mai esti interesata.
[addsig]

#12 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 16 August 2002 - 08:20 AM

hehehe.....daca este asa buna, merita sa bidiganesti 3 ore la ea.....ca apoi sa mori de placere mincind, nu?

concluzia: sunt foarte interesata, spune-mi te rog!!!!!!

#13 CRISMOD

CRISMOD

Bucataras

• Membri
  • 82 posturi

Postat 16 August 2002 - 02:03 PM

Am sa-ti pun reteta luni la "subiect nou" cu dedicatie pentru tine. As putea sa o reproduc si din memorie cu precizie de 90 % dar pentru ca nu ai mai mancat, vreau sa scriu reteta exact.
[addsig]

#14 Corina

Corina

Captain Cook

• Membri
  • 296 posturi

Postat 18 August 2002 - 08:04 PM

Sosul acesta acesta alb seamana cu sosul Alfredo. Eu la acest sos adaug bucatele de pui prajit si ciuperci, chiar si broccolli (depinde de gusturi). De obicei le mancam cu fettuccine dar cred ca merg si cu spaghetti.

#15 elena alina

elena alina

Captain Cook

• Membri
  • 466 posturi

Postat 19 August 2002 - 08:35 AM

liliana-ly, pentru ca sunt zile cand pui foarte multe retete si unele nici nu apuc sa le citesc....merge netul greu.......asa daca ar fi mai multe.....ar fi mai usor..... da ma rog faci cum crezi tu ca e mai bine
alina

#16 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 20 August 2002 - 01:04 AM

Raspund eu in locul Laurei care a precizat deja ca ea mu respecta reteta adevarata. Alla carbonara inseamna ou crud (mai exact galbenusul, un galbenus de caciula plus unul pentru oala)+parmiggiano sau (parmiggiano si pecorino impreuna)+sunca afumata (asta inseamna un strat de slaninuta plus un pic de carnita, nu numai slanina), ATIT SI NIMIC MAI MULT. Binenteles spaghetti al dente. Dar daca nu va plac al dente nu e nici o problema, nimeni nu va obliga sa le mincati un pic crude daca va plac fierte!
Daca vreti sa adaugati altceva sau sa eliminati ceva e alegerea voastra dar nu le numiti "alla carbonara".

[addsig]

#17 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 20 August 2002 - 07:56 AM

OK, alina-elena, am inteles! fara suparare.....
promit sa nu scriu mai mult de o retzeta pe zi....

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi