2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> piatra la rinichi
G
mesaj Jul 16 2002, 10:52 AM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 222
Inregistrat pe: 14-June 02
De la: Victoria (Brasov)
Membrul Nr.: 3,735

am terminat de luat Rowatinexul si stiu sigur ca a avut efect.
potrivit optimismului meu, spun ca am si eliminat intrusa.

--------------------
inafara de moarte, totul e recuperabil....
Go to the top of the page

+Quote Post
stu
mesaj Jul 16 2002, 10:54 AM

Big Chef

Postari: 978
Inregistrat pe: 5-June 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 3,660

felicitari, g! acum vezi cum stai cu bautul sucurilor
[addsig]

--------------------
"urasc tot ce e zbucium tulburator de linii, si nu rad niciodata, si nu plang niciodata" (Ch. B)

+Quote Post
Doina Elena
mesaj Jul 16 2002, 10:54 AM

Big Chef

Postari: 811
Inregistrat pe: 22-March 02
Membrul Nr.: 2,934

Bravo tie, Doamne ' ajuta!
[addsig]

--------------------
Tinerete fara batrinete...

+Quote Post
Adela
mesaj Jul 19 2002, 01:59 PM

micro Bucatar

Postari: 24
Inregistrat pe: 26-June 02
De la: Satu Mare (Satu Mare)
Membrul Nr.: 3,823

Draga G, am auzit ca te simti mai bine si ma bucur mult pt. tine. Sa nu uiti totusi de ceaiul de coada calului ca e foarte bun si nu stiu daca ti-a spus careva doctor, dar cu asaceva se tine regim, chiar unul destul de strict. Iti dai si tu seamaq, ca pietrele alea se fac din ceva si chiar daca ai eliminat-o, poate sa apara alta. Toate cele bune.
[addsig]

--------------------
Adela

+Quote Post
crisan
mesaj Jul 19 2002, 07:34 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 13-July 02
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 3,986

sufar de aceiasi problema de mult timp.E groaznic .Am incercat multe retete ca sa scap de cutit si am reusit sa elimin calculii renali.
Ceaiuri din par de porumb si cozi de cirese.Bere in cantitate mare.+tratamentul recomandat de medic.Neaparat o urografie pentru a vedea in ce stadiu de dezvoltare sunt calculii renali.NIsip ,e 'bine"elimini usor.Imi pare sincer rau pentru tine.

+Quote Post
crisan
mesaj Jul 19 2002, 07:39 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 13-July 02
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 3,986

Rowatinex il recomand in cazuri incipiente.Cauta Uralyt sau Faralyt

+Quote Post
G
mesaj Jul 20 2002, 11:42 AM

Captain Cook

Postari: 222
Inregistrat pe: 14-June 02
De la: Victoria (Brasov)
Membrul Nr.: 3,735

va multam '

voi incerca sa beau ceaiuri.
e adevarat ca daca trec de un hop, cu siguranta va aparea si al doilea.

multumesc

--------------------
inafara de moarte, totul e recuperabil....

+Quote Post
navala_liliana
mesaj Feb 5 2008, 08:32 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 5-February 08
Membrul Nr.: 41,356

Buna..sunt noua pe aici , am citit ce ati scris despre piatra la rinichi si rowatinex..sa stiti ca sotul mei a avut o criza de rinichi si a eliminat o piatra de 3 mm cu acest medicament..eu insa am luat 3 flacoane paqna acum si nu au avut efect ..a mea are 4 mm.Medicul mi-a recomandat sa iau frecvent acest medicament. Am o intrebare stie cineva daca ataca dintii?..

+Quote Post
pesi
mesaj Feb 6 2008, 09:43 AM

Master of disaster

Postari: 18,923
Inregistrat pe: 27-January 04
Membrul Nr.: 11,411

Raspunsul este da
De aceea este bine sa il iei pe o lingurita de zahar si sa incerci sa il iei pe cat posibil fara sa atingi dantura, dupa care sa bei multa apa.Este bun la transformat piatra in nisip, mie cel putin mi s-a dizolvat cu el
Dar daca nu bei multa apa - de la 3 litri in sus nu faci nimic
Mie mi-a trecut si cu doi litri de bere bauti dintr-o data , te simti super nasol dupa aia - asa ca mai bine bei intr-o vineri seara - dar este eficient

+Quote Post
truenorth
mesaj Mar 8 2011, 03:07 AM

Bucataras

Postari: 120
Inregistrat pe: 12-January 11
De la: ...
Membrul Nr.: 63,207

limonada din lamai proaspete fara zahar, ajuta asa cum si sucul de merisoare baut in cantitati industriale hidrateaza si ajuta.
de evitat berea, pentru ca deshidrateaza rau de tot (contrar sfaturilor babesti ca ar ajuta in acest caz) si favorizeaza producerea nisipului.
daca beti cafea, la fiecare cana bauta, trebuie baute doua pahare de apa dupa, la fel, pentru a se impiedica deshidratarea.
daca nu doriti sa consultati medicul (desi asta-i ha mai buna solutie, indiferent de marimea si natura pietrelor), mai amelioreaza luatul de 4 ibuprofen-uri impreuna in acelasi timp, la 4 ore distanta intre ele (NU abuzati de ele insa!)

recomandarile de mai sus mi-au fost date de medic cand "l-am vizitat" la urgenta, normal cu pietrele mele rolleyes.gif

multa sanatate si va doresc sa fiti feriti de asa ceva, deci beti APA cat mai MULTAAAAAAAAA...ca durerile sunt groaznice.

Acest mesaj a fost editat de truenorth: Mar 8 2011, 03:18 AM

+Quote Post
Patrick968
mesaj Mar 14 2011, 10:36 AM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

De vreo 2 luni au inceput "atacurile"carierei de piatra din rinichi. Am fost la medicul de familie, mi-a facut ecografie si mi-a gasit o multime de nisic si vreo 2-3 pierticele mititele. Tot atunci mi-a spus ca este o aglomerare de mici pietricele care incearca sa se formeze intr-una mare (dupa masuratoarea facuta atunci ar fi cam de 1.5 cm).

Mi-a dat Rowatinex capsule timp de 30 zile....durerile au trecut.. Tratamentul l-am incheiat acum vreo 2 saptamani.

Acum de ieri au inceput alte dureri...si mai puternice decat cele intiale (la inceput am crezut ca ma doare mijlocul, am luat ceva analgezice...fara efect).

Ma intreb...cam la cat timp dupa Rowatinex se incepe eliminarea pietrelor?
Nu cumva durerile de acum sunt cauzate de vreo pietricica care vrea sa iasa?

Acest mesaj a fost editat de Patrick968: Mar 14 2011, 10:37 AM

+Quote Post
carmaw
mesaj Mar 14 2011, 01:48 PM

Academic Chef

Postari: 1,421
Inregistrat pe: 5-May 09
De la: pe ici pe colo
Membrul Nr.: 51,265

CITAT(Patrick968 @ Mar 14 2011, 10:36 AM) *
De vreo 2 luni au inceput "atacurile"carierei de piatra din rinichi. Am fost la medicul de familie, mi-a facut ecografie si mi-a gasit o multime de nisic si vreo 2-3 pierticele mititele. Tot atunci mi-a spus ca este o aglomerare de mici pietricele care incearca sa se formeze intr-una mare (dupa masuratoarea facuta atunci ar fi cam de 1.5 cm).

Mi-a dat Rowatinex capsule timp de 30 zile....durerile au trecut.. Tratamentul l-am incheiat acum vreo 2 saptamani.

Acum de ieri au inceput alte dureri...si mai puternice decat cele intiale (la inceput am crezut ca ma doare mijlocul, am luat ceva analgezice...fara efect).

Iubita mea
Am tot suferit pe tema asta
Important e sa stii compozitia acestor nisipuri pietricele pt ca in functie de asta se ^prescrie un anumit med, o anumita alimentatie, anumite ceaiuri si anumite ape de baut....daca la cineva Rowatinexul face minuni la altii lasa de dorit
Deci as scrie un roman despre suferintele mele ,despre cum Ing Valeriu Popa a venit in casa la mine sa mi prepare autovacinul despre cum m a atentionat el despre greselile pe care le fac in viata mea...greseli care duc iata unde....
Daca cumva iei calciu....abtine te.
Sanatate.:):)

+Quote Post
fel70
mesaj Mar 14 2011, 02:21 PM

Master of disaster

Postari: 2,234
Inregistrat pe: 20-January 10
De la: romania
Membrul Nr.: 56,353

QUOTE(carmaw @ Mar 14 2011, 01:48 PM) *
Iubita mea
Am tot suferit pe tema asta
Important e sa stii compozitia acestor nisipuri pietricele pt ca in functie de asta se ^prescrie un anumit med, o anumita alimentatie, anumite ceaiuri si anumite ape de baut....daca la cineva Rowatinexul face minuni la altii lasa de dorit
Deci as scrie un roman despre suferintele mele ,despre cum Ing Valeriu Popa a venit in casa la mine sa mi prepare autovacinul despre cum m a atentionat el despre greselile pe care le fac in viata mea...greseli care duc iata unde....
Daca cumva iei calciu....abtine te.
Sanatate.:):)

Intr-adevar, conteaza sa stii care este compozitia pietrelor la rinichi pt un tratament corect.
Conteaza si calciul pe care il iei, ca se depune depinde de metabolism ,depinde si de anii pe care ii ducem in spate la un anumit moment.
Conteaza si carnea pe care o mancam, cat de multa, care se transforma in urati, acid uric, dar o sa-mi spuneti ca si spanacul poate dauna.

Putem da vina intr-un cuvant pe metabolismul nostru si pe alimentatie.
Dar, daca reusiti sa scapati de ele (am suferit mica de niste crize de rinichi, crancene, numai cine are, stie despre ce vorbesc), incercati si 'spalati instalatia' cat mai des puteti, ma refer la apele de la Olanesti, Calimanesti. Sunt de luat in calcul si nu numai pt rinichi. si pt fiere ca si ea poate face pietre.

P.S. Carmaw, chiar mi-ar face placere sa aflu ce iti spunea Valeriu Popa, referitor la greselile in alimentatie, mai ales ca l-ai cunoscut personal. Daca ai timp, trimite si mie PM cu cateva ganduri.

--------------------

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

+Quote Post
Kate
mesaj Mar 14 2011, 05:19 PM

Postari: 1,954
Inregistrat pe: 13-April 08
Membrul Nr.: 42,669

CITAT(Patrick968 @ Mar 14 2011, 10:36 AM) *

Foarte posibil.
Ulei de masline amestecat cu suc de lamaie (cantitati egale) -poti sa iei cam 3 linguri pe zi.Lamaia macina piatra si uleiul unge traseul.
Doare cand se desprinde (si pana cand), se mai potoleste...si doare iar mai tare cand se apropie.
Este important sa bei foarte multe lichide in periada asta, mai multe ca de obicei.
Doctorul prescrie antibiotic (daca se zgarie traseul este pericol de infectie).
Sanatate!

Mi-am adus aminte: statul in apa calda mai potoleste putintel durerile, sticle cu apa calda puse la mijloc.

--------------------
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

+Quote Post
Patrick968
mesaj Mar 15 2011, 09:29 AM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

Fetelor calciu nu mai iau cred ca de vreo 2 ani, compozitia pietrei nu o stiu....este prima piatra eliminata (sper).
Antibiotic iau pt. ca am si o infectie urinara...deci in caz ca sa zgirie traseul...sunt acoperita.
Durerile sunt crincene, efectiv pling de durere....le pot asemui cu cele de la nastere, noroc ca nu ma doare 24 din 24.
Am ceai facut, un amestec de cozi de cirese+matase de porumb+coada calului+soc, beau cam 1.5 l pe zi...mai mult imi este imposibil.
Am vorbit si cu doctorul si nu-mi poate spune nimeni cat timp voi avea asemenea dureri pina elimin piatra.
Va multumesc din suflet ca sunteti cu gandul la mine em_new_59.gif

Acest mesaj a fost editat de Patrick968: Mar 15 2011, 09:29 AM

+Quote Post
Adrin
mesaj Nov 15 2011, 12:16 AM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 15-November 11
Membrul Nr.: 248,158

CITAT(Strugurel @ Mar 14 2011, 03:19 PM) *
Foarte posibil.
Ulei de masline amestecat cu suc de lamaie (cantitati egale) -poti sa iei cam 3 linguri pe zi.Lamaia macina piatra si uleiul unge traseul.
Doare cand se desprinde (si pana cand), se mai potoleste...si doare iar mai tare cand se apropie.
Este important sa bei foarte multe lichide in periada asta, mai multe ca de obicei.
Doctorul prescrie antibiotic (daca se zgarie traseul este pericol de infectie).
Sanatate!

Mi-am adus aminte: statul in apa calda mai potoleste putintel durerile, sticle cu apa calda puse la mijloc.

Eu am inceput de azi sa iau (la indicatia medicului urolog,sef de sectie) Uralyt,dar ma tem sa nu-mi atace dantura si oasele,asa ca as prefera sa fac un tratament naturist ,de aceea te intreb:reteta cu lamaie si ulei de masline ai folosit-o personal si ti-a ajutat?
Multumesc anticipat. smile.gif

+Quote Post
Kate
mesaj Nov 15 2011, 03:55 PM

CITAT(Adrin @ Nov 15 2011, 12:16 AM) *
Eu am inceput de azi sa iau (la indicatia medicului urolog,sef de sectie) Uralyt,dar ma tem sa nu-mi atace dantura si oasele,asa ca as prefera sa fac un tratament naturist ,de aceea te intreb:reteta cu lamaie si ulei de masline ai folosit-o personal si ti-a ajutat?
Multumesc anticipat. smile.gif

Un medic urolog stie mult mai bine decat mine ce sa prescrie.

Eu pot doar sa povestesc din propria experienta: medicul a prescris doar un antibiotic si foarte multe lichide.Am cautat pe net " kidney stones home remedies" si am gasit o lista luuunga.Am citit foarte multe povesti/experiente personale.Despre ulei+lamaie foarte multi spuneau ca are efect (bineinteles ca au fost si cazuri in care spuneau contrariul, cred ca depinde foarte mult si de marimea pietrei samd).Intrucat erau mult mai multi cei care spuneau ca e un tratament bun si nu era nici dificil de facut/baut, mi s-a parut o alegere buna si nu m-am inselat.

Eu personal n-as inlocui un medicament prescris de doctor cu un tratament naturist (chiar daca tratamentul naturist a functionat in cazul altora).Sunt cazuri si cazuri, pietre si pietre.
Atunci cand un doctor prescrie doar antibiotic si lichide, inteleg tratamentul babesc ajutator: se ia antibioticul prescris de doctor si se bea si lamaia aceea (ca nu strica).

Nu stiu cat de adevarat e ca medicamentul ar ataca dantura si oasele, scrie asta in prospect?Eu personal nu am auzit pe nimeni spunand ca a avut probleme cu dantura in urma tratamentului ptr pietre.

Mie mi se par cazuri total diferite; una e cand doctorul prescrie antibiotic si atat (asta inseamna, de fapt, ca piatra- rezonabila ca marime- deja se faramiteaza si se elimina), alta e cand se prescrie un medicament care sa farame piatra ( posibil ca piatra sa fie mai mare sau, chiar daca nu e mare, nu este inca gata sa se desprinda si trebuie ajutata cu un medicament).

Sanatate multa iti doresc si sa te faci bine repede!

--------------------
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

+Quote Post
Adrin
mesaj Nov 16 2011, 12:32 AM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 15-November 11
Membrul Nr.: 248,158

CITAT(Strugurel @ Nov 15 2011, 01:55 PM) *
Un medic urolog stie mult mai bine decat mine ce sa prescrie.

Eu pot doar sa povestesc din propria experienta: medicul a prescris doar un antibiotic si foarte multe lichide.Am cautat pe net " kidney stones home remedies" si am gasit o lista luuunga.Am citit foarte multe povesti/experiente personale.Despre ulei+lamaie foarte multi spuneau ca are efect (bineinteles ca au fost si cazuri in care spuneau contrariul, cred ca depinde foarte mult si de marimea pietrei samd).Intrucat erau mult mai multi cei care spuneau ca e un tratament bun si nu era nici dificil de facut/baut, mi s-a parut o alegere buna si nu m-am inselat.

Eu personal n-as inlocui un medicament prescris de doctor cu un tratament naturist (chiar daca tratamentul naturist a functionat in cazul altora).Sunt cazuri si cazuri, pietre si pietre.
Atunci cand un doctor prescrie doar antibiotic si lichide, inteleg tratamentul babesc ajutator: se ia antibioticul prescris de doctor si se bea si lamaia aceea (ca nu strica).

Nu stiu cat de adevarat e ca medicamentul ar ataca dantura si oasele, scrie asta in prospect?Eu personal nu am auzit pe nimeni spunand ca a avut probleme cu dantura in urma tratamentului ptr pietre.

Mie mi se par cazuri total diferite; una e cand doctorul prescrie antibiotic si atat (asta inseamna, de fapt, ca piatra- rezonabila ca marime- deja se faramiteaza si se elimina), alta e cand se prescrie un medicament care sa farame piatra ( posibil ca piatra sa fie mai mare sau, chiar daca nu e mare, nu este inca gata sa se desprinda si trebuie ajutata cu un medicament).

Sanatate multa iti doresc si sa te faci bine repede!

Nu scrie in prospect ca ar ataca dantura si oasele,dar temerea mea are urmatoarea explicatie: din moment ce Uralyt-ul asta dizova pietrele care contin calciu,atunci acest efect nu cumva se va rasfrange si asupra oaselor si danturii (care sunt formate si ele din calciu)? chin.gif
Stiu ca un alt medicament cu efect asemanator (Rowatinex-ul) avea ca efect secundar afectarea danturii.
Din dilema asta sper sa ma scoata medicul stomatolog la care voi merge sa-l consult pe tema asta.
Deocamdata am inceput sa iau si Uralyt,si sa beau infuzii si decocturi de cozi de cirese,matase de porumb,urzica si coada calului si voi lua si preparatul "tau" din lamaie si ulei de masline.
Vorba ta,ambele sunt sanatoase si benefice pentru organism,chiar daca nu strict in speta de fata.
Multumesc pentru promtitudine,pentru sfaturi si pentru gandurile bune! em_new_22.gif

+Quote Post
motanul_alb
mesaj Nov 16 2011, 09:47 AM

Captain Cook

Postari: 266
Inregistrat pe: 15-August 11
Membrul Nr.: 246,637

CITAT(Adrin @ Nov 15 2011, 10:32 PM) *
Nu scrie in prospect ca ar ataca dantura si oasele,dar temerea mea are urmatoarea explicatie: din moment ce Uralyt-ul asta dizova pietrele care contin calciu,atunci acest efect nu cumva se va rasfrange si asupra oaselor si danturii (care sunt formate si ele din calciu)? chin.gif
Stiu ca un alt medicament cu efect asemanator (Rowatinex-ul) avea ca efect secundar afectarea danturii.
Din dilema asta sper sa ma scoata medicul stomatolog la care voi merge sa-l consult pe tema asta.
Deocamdata am inceput sa iau si Uralyt,si sa beau infuzii si decocturi de cozi de cirese,matase de porumb,urzica si coada calului si voi lua si preparatul "tau" din lamaie si ulei de masline.
Vorba ta,ambele sunt sanatoase si benefice pentru organism,chiar daca nu strict in speta de fata.
Multumesc pentru promtitudine,pentru sfaturi si pentru gandurile bune! em_new_22.gif

Buna,

Acum cativa ani am citit in formula AS ca este eficient si ceaiul de coji de potocala pentru dizolvarea calculilor renali. Avantajul ar fi ca e si gustos fata de cele clasice de coada calului, matase de porumb, etc

Sper sa-ti foloseasca informatia.
Sanatate!

--------------------
Echipa medicala: dr. Catalin Copaescu, dr. Florin Turcu, dr. Daniela Godoroja
Data operatiei 4 noiembrie 2011 la 92 kg
4 decembrie 2011 - 11kg
4 ianuarie 2012 - 5 kg
4 februarie 2012 - 4 kg
4 martie 2012 - 3 kg
4 aprilie 2012 - 3 kg
4 mai 2012 - 2 kg
4 iunie 2012 - 5 kg
4 iulie 2012 - 2 kg
Mentinere 57 kg

+Quote Post
Kate
mesaj Nov 16 2011, 01:33 PM

CITAT(Adrin @ Nov 16 2011, 12:32 AM) *

Perfect.

Ma gandesc ca este totusi foarte posibil ca organismul sa foloseasca medicamentul exact acolo unde este nevoie, nu in alta parte (fac oarecum o comparatie cu ce se intampla in cazul in care este o fisura/fractura si se ia mult calciu...care nu se depune in alta parte - cum ar fi posibil - ci se depune exact unde este nevoie). Stiu si eu ce sa zic? Piatra la rinichi este ultima formata (fata de oase/dantura) si mult mai fragila... deci mult mai usor de "atacat", asa ca d-aia ma gandesc ca acolo incepe medicamentul sa lucreze.Zic si eu cum ma taie capul.

Sa ne spui si noua, te rog, ce zice medicul stomatolog.

Inca o data, multa sanatate!

--------------------

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 18th April 2014 - 10:43 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare