2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Durere de calcaie
Dorina-Ella
mesaj Oct 24 2006, 09:58 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 231
Inregistrat pe: 27-October 05
Membrul Nr.: 28,510

Dragele mele,
Vin si eu cu o intrebare poate careva stiti sau v-ati lovit de aceeiasi problema. De catava vreme a inceput sa ma doara calcaiul piciorului drept in special dimineata cand ma scol abia pot sa calc pe picior apoi dupa 10-15 minute e mai bine. Azi parca a inceput sa ma doara la servici si mi-am facut programare la dr de familie dar e plecat cu familia lui in Florida si se intoarce abia saptamana viitoare deci eu am programarea abia pe 3 noiembrie. Vreau sa va intreb daca stiti voi ce inseamna asta nu ma doare piciorul ma doare calcaiul cumva la interior dar numai zona calcaiului. Eu am tot cautat pe nternet sa vad ce e asta dar nu am gasit mai nimic poate stiti careva si ce tratament trebuie. Va multumesc si va doresc numai bine. cool.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Chipotle
mesaj Oct 24 2006, 10:16 PM

Big Chef

Postari: 963
Inregistrat pe: 9-August 06
De la: California, USA
Membrul Nr.: 33,228

Stiu despre ce vorbesti. Si mie mi se intampla foarte des si in general dupa ce stau mult in picioare. si asta mi se intampla numai de cand sunt in state - pus kg , nu mai e asa de multa miscare... intelegi
Ceea ce fac eu e masaj cat de des pot. Mi-am cumparat si ceva aparat pentru masaj de talpi si am si de acela cu apa. Cat de cat ajuta

+Quote Post
Dorina-Ella
mesaj Oct 24 2006, 10:29 PM

Captain Cook

Multumesc de raspuns. Si eu locuiesc tot in State si este adevarat ma lupt cu kg in plus. Am si aparat de masaj pt picioare si spa cu bule de aer dar nu prea ma ajuta. Unde esti tu in State? tongue.gif

+Quote Post
Nasha
mesaj Oct 25 2006, 12:34 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

Dorina, eu am avut asa in 1997. Eram in Ro. M-a trimis Medicul de Fam la raze, sa vada daca nu am ceva cioc( se numeste) crescut sau pe drum ...NU aveam . si nu mi-a dat nimic de facut, daca eram sanatoasa, dar cu dureri mari de calciie. Asa ca m-am dus la o doamna - - la fizioterapie- cu tot gfelul de minuni si aparate cu ultra nu stiu de care inclusiv masaj si reflexoterapie etc, M_am vindecat Complet.
Nasol,ca acum un an , m-au apucat iarasi . Si nu mai sint in Ro, sa ma duc la doamna aia minune. Atunci , in 97 eu NU ma luptam cu kg, acum insa da.
Momentan --pe linga masaj, zilnic( ar trebui )

rolleyes.gif pe chestiile alea chinezesti - ptr talpi- , mi-a recomandat colega mea chinezoaica, niste pansamente , ca plasturele, imbibate cu tot felul de herbs chinezesti -gen bengey( cum naiba s-o scrie). se desprinde si se lipeste pe calcii- Se tot schimba la o zi. Asta e SINGURUL remediu, care a dat rezultate 50% bune, la mine. NU am fost si nici nu ma duc, inca la GP.

Sint sigura ca te va pune sa =ti faci raze, si asa si trebuie sa vezi despre ce e vorba, inainte sa dai bani pe fel si fel de tratamente naturiste sau nu.

Aparatele de masaj is f folositoare oricum . Sanatate iti doresc !

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Neta
mesaj Oct 25 2006, 08:20 AM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

Si eu am avut aceasta problema - "cioc" la calcai. Am facut o serie de sedinte cred ca ultra sunete , dar fara rezultat. Medicul mi-a prescris iradieri dar am refuzat. Singura solutie a fost o injectie cu cortizon, foarte dureroasa, dar a meritat caci a trecut complet. Si sunt de atunci patru ani. Sanatate! icon_biggrin.gif

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Ramona2006
mesaj Oct 25 2006, 08:27 AM

Bucataras

Postari: 191
Inregistrat pe: 27-April 06
De la: Israel
Membrul Nr.: 31,809

Draga Dorina, si eu am patit aceeasi chestie in urma cu 2 ani din cauza de prea mult sport icon_biggrin.gif (era inainte de a ramine insarcinata ...) Am fost la dr, am facut radiografii, in fine, pina la urma ortopedu a vrut sa-mi faca injectii cu steroizi in talpa rolleyes.gif Ptr ca auzisem ca e o procedura fffff dureroasa si se stie ca steroizii fac bine pe de o parte si rau pe 10, am hotarit sa iau taurul de coarne si sa incerc sa ma desrcurc singura...Afectiunea se numeste "plantar fasciitis" (in engleza) si este rezultatul inflamarii tendoanelor din talpa. Da , durerea radiaza la calcii, dar netratata duce la dureri in toata talpa.
Ce am facut?
In primul rind dimineata, inainte de a te da jos din pat, faci ex. Cum? Pai, iti "flexezi" talpile, iti indoi si intinzi degetele de la picioare.Fa asta de citeva ori si ai sa vezi ca nu vei mai avea dureri cind vei cobori din pat. F. imp este apoi sa-ti faci "masaj" cu gheatza in talpi, seara. Eu puneam citeva cuburi de gheatza intr-o soseta si ma tot "frecam" in talpi. NU e o procedura placuta, dar crede-ma, ajuta. Apoi, in timpul zilei cind stai pe scaun sa ai mereu la indemina 2 mingi de tenis si sa le rulezi cu talpile.E un alt ex care ajuta. La fel, am fost la acupunctura. Singura chestie "traditionala" au fost medicamentele antiinflamatorii (gen ibuprofen) care le-am luat. Cu perseverenta am reusit sa ma tratez si de atunci (touch wood) nu mai am nimic. In plus mi-a intarit convingerea ca medicina traditionala e buna doar ptr. operatii si prescris antibiotice.
Desi par chestii simpliste proceduriel pe care ti le-am zis, sa stii ca daca te tii de ele dau rezultate.Asta e sg conditie, sa ai rabdare si sa te tii de ele...
Sper ca ti-am fost de ajutor. wink.gif

+Quote Post
georgi8us
mesaj Oct 25 2006, 08:43 AM

Captain Cook

Postari: 436
Inregistrat pe: 3-January 06
De la: Alba Iulia
Membrul Nr.: 29,675

Dar ce te faci cand nu poti sa-ti intinzi degetele de la picioare prea tare ca te alegi cu niste carcei de nu mai pui o jumatate de zi piciorul pe podea. Da, cred ca masajul face bine. Si eu am dureri de calcaie in special cand stau mult in picioare, dar in nici un caz dimineata. Sotul meu ma consoleaza spunandu-mi ca sunt cam grea. Face haz de necaz. Trebuie insa luate in serios aceste dureri si tratate cat mai repede, pentru ca cu timpul se pot accentua. Sa fiu sincera eu deocamdata le tratez cu masaj si cam atat.

+Quote Post
Dorina-Ella
mesaj Oct 25 2006, 02:02 PM

Captain Cook

Dragele mele va multumesc din suflet sunteti de MILIOANE. M-ati mai incurajat ca ma gandeam la tot felul de nebunii. Am sa incerc tot ce mi-ati spus voi si poate ca o sa ma simt mai bine mai ales acuma cand am depistat ca mi-a crescut si tensiunea foarte mult si incerc sa fac si eu ce pot ca sa nu iau medicamente dar am citit ca usturoiul ajuta la scaderea tensiunii mai stiti voi alt remediu naturist? Oricum va multumesc inca o data si va imbratisez pe toate cu drag. rolleyes.gif

+Quote Post
delia23
mesaj Mar 2 2007, 12:04 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 1-March 07
Membrul Nr.: 36,762

Buna! Printre cercetarile mele pe internet am ajuns si e acest site,si am vazut ca nu sunt singura romanca plecata de acasa care se confrunta cu dureri de calcaie..
Am inceput sa am dureri de calcaie acum un an si 3 luni,am vazut mai multi doctori din doau state ale Americi,am incput cu tratamente medicamentoase: celebrex,iboprofen, apoi doctorul mi-a recomandat terapie cu ultrasunete,nimic nu functiona ,am ajuns sa fac si injectile cu steroizi care au fost nespus de dureroase,dupa aproape un an tot rau ma simteam si problema era ca nu mai puteam merge pe picioare din cauza durerii,trist este ca am numai 22 de ani sad.gif ,mi-am facut talpici speciali la comanda,am purtat o casca care tine piciorul intr-o pozitie in care tendonul mare este intins,mi-am pus ghiata...dupa un an eram obosita de tot si de tiate si mai ales demoaralizata.In urma cu 3 saptamani am fost operata si am impresia ca nici operatia nu ma ajuta cu nimik,durerile ce le am sunt cam la fel ca si inainte de operatie,inca mai sper sa nu am dreptate si sa fie durile operatiei.

Poate imi da si mie cineva un sfat.

Multumesc mult!

+Quote Post
ralesu
mesaj Mar 2 2007, 02:40 AM

buna... dar REA!

Postari: 982
Inregistrat pe: 21-September 06
De la: Montréal, Canada
Membrul Nr.: 33,936

eu am dureri de calcaie ocazional, tot dimineata, cand ma scol. Mi s-a intamplat sa ma si noaptea si sa ma scol din cauza durerii. Mi-am facut radiografie si nu am nici un cioc, deci nu e cazul de injectii. Medicul mi-a recomandat un simplu Diclofenac gel cu care imi trece durerea in termen de cca 12 ore. Dar probabil ca nu o vindeca, deoarece durerea poate sa apara peste o luna, 3 sau chiar un an.

--------------------
sunt cu okii pe voi!

+Quote Post
Nasha
mesaj Mar 2 2007, 02:57 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

biggrin.gif eu am facut ce a zis Ramona ( exceptind gheatza) si nu mai am probleme deict f f frar ....

Multumesc Ramona, ca tot voiam sa intru sa -ti spun>>la mine a dat roade sfatul tau:: pupic.gif floare.gif
floare.gif floare.gif floare.gif floare.gif floare.gif floare.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Uma
mesaj Mar 2 2007, 07:34 PM

Anti-pitzi

Postari: 3,086
Inregistrat pe: 16-November 05
De la: Mica's world :)
Membrul Nr.: 28,890

Intrebarea mea este - ce fel de pantofi purtati? Pentru ca e foarte important sa purtati pantofi comozi indiferent de cat de subtire e tocul la moda, sau varful de ascutit.. La fel si chestia cu greutatea, in momentul in care ne dolofanim, cam toata "structura noastra osoasa" (nu am gasit o expresie mai potrivita smile.gif) o ia razna, chinuita sa ne tina "tenderele" mai dolofane..la fel, evitati pantofii cu talpile foarte subtiri - calcaiul trebuie sa aiba ca o "pernuta" cand greutatea e mai mare..Cand am avut o durere de calcai sacaitoare (dupa o zi de mutat si nedormit 24 de ore!) imi era mult mai usor sa merg incaltata in casa cu papuci cu talpa groasa decat desculta (si desculta as merge si pe strada!)

Pentru doamnele din Nord America -ati incercat sa va duceti la chiropractor?

Pentru carcei, foarte bune vitaminele cu magneziu!

--------------------
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

+Quote Post
SIMONA.B
mesaj Mar 3 2007, 03:28 AM

Master of disaster

Postari: 3,262
Inregistrat pe: 13-February 03
De la: INDIANA
Membrul Nr.: 6,686

(Uma @ Mar 2 2007, 12:34 PM) [snapback]311993[/snapback]

Intrebarea mea este - ce fel de pantofi purtati?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif exact asta voiam sa intreb si eu , doar ca eu nu ma rezum doar la cei purtati pe strada!!!!!!!!!! Ce aveti in picioarele voastre cand stati acasa si mai ales in bucatarie cand va fataiti de colo-colo de la chiuveta la masa , de la masa la aragaz si de la aragaz la frigider ?!!!!!!!!!! Eu am problema asta cu durerile de calcaie de multa vreme si cand eram slaba , mai ales in perioadele cand ma apuca gatitul, asa ca eu nu stau cu piciorul gol.

In Ro imi gasisem slapi cu talpa groasa , erau unii de abia aparusera ca un burete aproape si erau una talpa si partea de deasupra din acelasi material , oarecum poros , buretos, dar nu foarte moi, dar foarte usori, am reusit sa imi gasesc si aici cu talpa din acelasi material de care vorbesc( erau in vara la Wal-mart, cica de plaja) si eu ii folosesc pana se rup. Imi pare bine ca au partea de sus reglabila asa ca pot sa ii iau si cu sosete mai groase si pe piciorul gol. Asa ca pot sa stau linistita ore intregi in bucatarie in picioare ca nu simt nimic!!!!!

Vara imi place desculta , dar nu pentru prea multa vreme ci doar asa cat pentru un pic de masaj la talpi , dar nu mai mult.

--------------------

+Quote Post
aliza
mesaj Mar 14 2007, 07:18 PM

Master of disaster

Postari: 5,250
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: Bz-Vn
Membrul Nr.: 28,783

Am rasfoit cartea mea de sanatate cu tratamente naturiste si am gasit asta.
Sper sa va fie de folos smile.gif

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
aliza
mesaj Mar 14 2007, 07:20 PM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
aliza
mesaj Mar 14 2007, 07:23 PM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
aliza
mesaj Mar 14 2007, 07:24 PM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
cris69
mesaj Feb 12 2008, 07:12 PM

Master of disaster

Postari: 3,143
Inregistrat pe: 10-December 07
De la: de pe aici de aproape
Membrul Nr.: 40,320

durerile de calcaie le poti avea si de la coloana.daca este vreun nerv strangulat atunci se simta si la calcaie. nu este recomandabil sa se umble cu pantofi gen balerini. trebuie pantofi cu tocul patratos de 3-4 centrimetri. si acasa este bine sa se poarte papuci cu talpa mai groasa.

+Quote Post
maraarad
mesaj May 25 2009, 05:51 AM

micro Bucatar

Postari: 42
Inregistrat pe: 28-November 08
De la: new york
Membrul Nr.: 46,779

Am avut si eu dureri de calciie acum vreo 3 ani ,am fost la medic si mia recomandat s aport talpici din aia dr.OTEKER SI AM MAI STAT CU PICIOARELE IN APA CU SARE EPSON.cert e ca a trecut ,acum insa de o saptamina ma luat din nou .e groaznic imi e groaza sa ma ridic sa imi pun picioarele in pamint zici ca am 100 de ani .am sa incerc din nou terapia aia sa vad si intradevar nu e recomandat papuci cu talpa plata gen balerini

+Quote Post
sacramento
mesaj May 25 2009, 06:44 AM

Captain Cook

Postari: 255
Inregistrat pe: 8-January 08
De la: california
Membrul Nr.: 40,794

CITAT(Dorina-Ella @ Oct 25 2006, 02:02 PM) *
Dragele mele va multumesc din suflet sunteti de MILIOANE. M-ati mai incurajat ca ma gandeam la tot felul de nebunii. Am sa incerc tot ce mi-ati spus voi si poate ca o sa ma simt mai bine mai ales acuma cand am depistat ca mi-a crescut si tensiunea foarte mult si incerc sa fac si eu ce pot ca sa nu iau medicamente dar am citit ca usturoiul ajuta la scaderea tensiunii mai stiti voi alt remediu naturist? Oricum va multumesc inca o data si va imbratisez pe toate cu drag. rolleyes.gif

Pentru tensiune stiu ca cel mai bun e ceaiul de visc.
Atentie insa,pentru ca daca bei prea mult poate sa-ti scada tensiunea brusc si te alegi cu alte probleme.

Alt remediu este si pierdutul citorva kg.
Conteaza mult si virsta.
Orice faci amina sa iei medicamente pentru tensiune.Incearca alte variante intii.
Sanatate!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th October 2014 - 05:29 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare