3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Autorizare Laborator Cofetarie, conditii necesare autorizarii
Luna Noua
mesaj Apr 24 2007, 05:58 PM

made in Brasov

Grup: Membri
Postari: 594
Inregistrat pe: 27-October 06
De la: Brasov
Membrul Nr.: 34,576

De catva timp ma tot bate pe mine asa un gand de a deschide un mini laborator de cofetarie. Nu planuiesc o industrie, ci doar torturi. As vrea sa fac torturi dedicate, personalizate, la comanda, pentru petreceri si evenimente speciale. Am sapat internetul in lung si in lat in cautarea conditiilor si normelor ce trebuiesc indeplinite pentru a obtine autorizatie sanitar-veterinara si celelalte conditii, dar nu am gasit nimic sad.gif( Tot ce am gasit este faptul ca obtinerea autorizatiei se face in urma evaluarii inspectorilor de la sanepid. Ma gandesc totusi ca si aceasta evaluare se face pe baza unor norme.

Stie cineva cam cum suna aceste norme si conditii? Stiti cumva unde le-as putea gasi ?
Go to the top of the page

+Quote Post
petunie
mesaj Apr 24 2007, 06:16 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

Luna Noua,uite aici au mai discutat fetele putin despre asta.

http://www.culinar.ro/forum/continut/Am-o-nelamurire/15004/http-www-culinar-ro-forum-index-php-showtopic-15004/

Bafta!

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Apr 24 2007, 08:01 PM

Academic Chef

Postari: 1,049
Inregistrat pe: 18-April 07
De la: Arad
Membrul Nr.: 37,420

Luna Noua, norme privind autorizarea sanitara gasesti in legea 98/1994, iar textul ei il gasesti aici pe siteul Camerei Deputatilor, cauta dupa an, dupa categorie, adica "legi" si apoi dupa nr legii. Daca e voie, iti voi da linkul, daca nu , rog adminii sa stearga aceasta precizare.
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame
Din cate stiu eu, Autoritatea de Sanatate Publica a judetului nu mai are directia de igiena alimentara, adica asa numitul sanepid. Nu stiu exact, e o prevedere noua, de cand eu sunt in concediu de maternitate am pierdut contactul cu noutatile. Cred ca autorizarea se face acum de Directia Sanitar-Veterinara.
Oricum, daca vrei sa deschizi un AF sau un PF (asociatie familiala sau persoana fizica), sau chiar un SRL, atunci cand vei inregistra firma la Registrul Comertului vei trece si pe la Biroul Unic (cel responsabil cu autorizatiile: sanitarii, veterinarii, pompierii), vei afla conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca spatiul in care se va desfasura activitatea, in functie de obiectul de activitate al firmei. Sper ca am fost destul de coerenta rolleyes.gif , sunt cam obosita.

--------------------

+Quote Post
Luna Noua
mesaj Apr 24 2007, 11:39 PM

made in Brasov

Multumesc tare, tare mult !!!!

+Quote Post
Luna Noua
mesaj Apr 25 2007, 12:11 AM

made in Brasov

Petunie, multumesc pentru link, dar l-am citit. Acolo se vorbeste despre autorizarea din Germania, si nici acolo nu este nici un raspuns clar sad.gif

Am citit si legea de pe linkul ralucai-teodora. Am vazut ce constituie contraventie...totusi nu sunt lamurita intru totul. Eu am auzit ceva vorbe asa.. ce zboara din prieten in prieten...ceva de genul:
Trebuie sa ai:
-camera frigorifica
-camera depozitare produse neperisabile
-spatiu depozitare pentru oua
-mese diferite pentru diferite procese tehnologice, astfel incat produsul finit sa nu fie fabricat pe aceeasi masa unde a fost procesata materia prima
-pardoseala si peretii vopsiti cu o vopsea speciala
-uneltele exclusiv de inox, etc...

O lista cu asemenea conditii m-ar interesa, sa vad macar daca mi-as putea permite asa ceva. NU am gasit nicaieri asemenea norme, cu toate ca circula "pe toate buzele".

Apoi, stiu sigur ca este necesar sa am curs de calificare cofetar. Nu vreau sa ma apuc sa fac acest curs, decat daca socotesc ca as putea indeplinii conditiile autorizarii.

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Apr 25 2007, 10:02 AM

Academic Chef

Sincer, nu stiu acuma unde gasesti o astfel de lista. Inteleg ceea ce cauti tu, e perfect normal, vrei sa stii ce ar trebui sa pregatesti. Te poti insa interesa despre asta la Registrul Comertului din judetul tau, si daca ei nu vor sa iti puna la dispozitie informatii, poti merge la Camera de Comert.
Cat despre pregatire, pot sa iti spun sigur, DA, iti trebuie un curs de specialitate. In unele cazuri se considera pregatire de specialitate si vechimea in domeniu, inscrisa in cartea de munca. Dar doar in unele cazuri.

--------------------

+Quote Post
Cali
mesaj Apr 26 2007, 08:48 AM

Academic Chef

Postari: 1,324
Inregistrat pe: 24-March 04
De la: aici
Membrul Nr.: 12,977

Uite am gasit niste informatii care in mod normal ar trebui sa te ajute smile.gif
Am atasat si linkul de unde le-am copiat si cred ca poti merge chiar tu sa pui intrebari pt ca nu am gasit ca o asociatzie fam. sau persoana fizica autorizata sa produca torturi.

Intrebare: Care sunt etapele premergatoare infiintarii unei firme al carei obiect de activitate este productia de produse de cofetarie si patiserie?Obtinerea licentelor se face inainte de a da in functiune sau dupa aceea?Va multumesc.Adela
( Adela - 20/04/04 )

Raspuns:
Pentru ?nregistrarea firmei sunt necesare la dosar actele standard pentru orice tip de activitate: statut, dovada spaţiului (act de proprietate, contract de ?nchiriere sau contract de comodat), dovada privind disponibilitatea numelui, precum şi dovada vărsării capitalului social. ?n vederea menţinerii costurilor de ?nfiinţare la cote reduse pentru capitalul social vărsat se poate folosi nivelul minim de 2.000.000 lei, nefiind impus prin lege un anumit nivel. Este recomandat să declaraţi, ca tip de activitate principală ?Fabricarea produselor de panificaţie şi patiserie?- cod CAEN 1581. Bine?nţeles, veţi adăuga şi alte activităţi secundare, funcţie de planurile de viitor pe care le aveţi. După ?nregistrare, pentru a putea desfăşura activitatea trebuie să obtineţi ?Licenţă de fabricaţie? de la Direcţiile generale pentru agricultură şi industrie alimentară judeţene şi a municipiului Bucureştiş aşa cum este prevazută de art.3 din Ordonanţa Guvernului nr. 42/1995 privind producţia de produse alimentare destinate comercializării (publicată ?n Monitorul Oficial al Rom?niei nr.203/1. IX. 1995), aprobată prin Legea nr. 123/1995 (publicată ?n Monitorul Oficial al Rom?niei nr. 293/19.XII.1995) şi modificată prin Ordonanţa Guvernului nr. 33/1999 (publicată ?n Monitorul Oficial al Rom?niei nr.44/30.I.!999.) Licenţa de fabricaţie atestă că operatorul economic este eligibil pentru a desfaşura o activitate ?n domeniul producţiei de produse alimentare, ?n sensul că dispune de dotarea tehnică necesară, de know-how-ul aferent, de personal cu pregătire de specialitate corespunzătoare şi de condiţiile de igienă necesare realizării unor produse alimentare sigure pentru consumator. ( Echipa FIB.RO )
http://www.fib.ro/rom/consjud.php

Intrebare: Ce acte/autorizatii/avize/aprobari imi trebuie pentru a infiinta o firma de catering? Va multumesc.
( Florin Gaitan - 13/12/02 )

Raspuns:
Acte necesare ?n vederea ?nfiinţării firmei - voi lua ?n considerare situaţia cea mai uzuală, aceea a ?nfiinţării unei societăţi cu răspundere limitată (dealtfel, aceasta este forma juridică a societăţii pe care v-o recomand): 1. Dovadă privind disponibilitatea firmei (o obţineţi de la Oficiul Registrului Comerţului, după ce vă veţi decide asupra denumirii firmei). 2. Dovadă vărsare capital social. 3. Copii ale actelor de identitate asociaţi. 4. Actul constitutiv al societăţii (redactat şi autentificat de un notar public sau atestat de un avocat). 5. Declaraţii pe propria răspundere ale asociaţilor şi administratorilor ?n sensul ?ndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege pentru exercitarea acestor calităţi (redactate şi autentificate de un notar public sau atestate de un avocat). 6. Dovada deţinerii spaţiului sediul social al societăţii (contract de v?nzare-cumpărare, contract de ?nchiriere, contract de comodat). 7. Schiţele spaţiului. Autorizaţii necesare: 1. Autorizaţia de funcţionare din punct de vedere sanitar-veterinar. 2. Autorizaţia sanitară de funcţionare. 3. Autorizaţiei de mediu. 4. Autorizaţiei de funcţionare din punct de vedere al protecţiei muncii. 8. Autorizaţiei de funcţionare din punct de vedere al prevenirii şi stingerii incendiilor. 9. Licenţă de fabricaţie pentru produsele alimentare pe care urmează să le serviţi (o obţineţi de la direcţia generală resurse şi politici agroalimentare din cadrul Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor, direcţiile generale pentru agricultură şi industrie alimentară judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, ?n a căror rază teritorială se află unitatea pentru care se solicitaţi licenţa). ?n vederea obţinerii autorizaţiilor, vă veţi adresa Biroului Unic de pe l?ngă Camera de Comerţ şi industrie teritorială. Dat fiind faptul că societatea dumneavoastră va face parte din unităţile de alimentaţie publică, ?ntregul personal va trebui să dovedească faptul ?nsuşirii noţiunilor fundamentale de igienă, prin absolvirea unui curs organizat de Institutul de Igienă. ( Echipa FIB.RO

+Quote Post
Cali
mesaj Apr 26 2007, 09:04 AM

Academic Chef

Intrebare: Doresc sa imi deschid o patiserie in Bucuresti. As dori sa stiu daca exista organizatii guvernamentale sau nonguvernamentale care sa poata finanta proiectul meu si cat reprezinta aceasta finantare. In caz za nu se poate finanta proiectul as dori sa stiu care este cea mai buna si eficienta metode de a face rost de fondurile necesare pentru a-mi putea demara afacerea. Va multumesc anticipat.
( chirita andreea elena - 19/12/04 )

Raspuns:
Avand in vedere ca aceasta activitate este la inceput si intentionati sa puneti in aplicare idea dvs. de afaceri, cea mai oportuna recomandare pe care o putem da este sa va adresati Agentiei Nationale pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii si Cooperatie ( ANIMMC) in vederea instruirii precum si indrumarii catre programele curente de finantare a initiativei private in acest domeniu.

+Quote Post
Cali
mesaj Apr 26 2007, 09:14 AM

Academic Chef

Atentie cine intra pe siteul de mai sus poate e tentat sa vada si retetele delicioase date de hause of guides, in momentul in care se apasa pe hause of guides se ia un VIRUS

+Quote Post
Cali
mesaj Apr 28 2007, 08:12 PM

Academic Chef

LEGE Nr. 123 din 15 decembrie 1995
pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 42/1995 privind productia de produse alimentare destinate comercializarii

--------------------------------------------------------------------------------

EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICATA IN: MONITORUL OFICIAL NR. 293 din 19 decembrie 1995
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

ARTICOL UNIC

Se aproba Ordonanta Guvernului nr. 42/1995 privind productia de produse alimentare destinate comercializarii, emisa in temeiul art. 1 lit. c) din Legea nr. 81/1995 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante si publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 203 din 1 septembrie 1995, cu urmatoarele modificari:
1. La alineatul 4, litera f) devine litera a), iar literele a), cool.gif, c), d) si e) devin literele cool.gif, c), d), e) si f).
2. Articolul 19 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 19. - Activitatile pentru care se acorda licente de fabricatie sint din domeniul productiei de lapte si produse lactate, carne si produse din carne, peste si produse piscicole, piine si produse de morarit si panificatie, zahar si produse zaharoase, uleiuri si grasimi alimentare, bauturi racoritoare, conserve din legume si fructe, vin, bere, spirt, bauturi alcoolice, drojdie de panificatie, prestari de servicii si alte activitati specifice domeniului productiei de produse alimentare." 3. Articolul 20 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 20. - Licentele de fabricatie a produselor alimentare se acorda urmatoarelor categorii de producatori:
a) agentilor economici care desfasoara activitati in domeniul productiei de produse alimentare, persoane juridice, indiferent de forma de organizare si de tipul de proprietate;
cool.gif asociatiilor familiale sau persoanelor fizice autorizate sa desfasoare o activitate economica independenta in domeniul productiei de produse alimentare." 4. Dupa articolul 20 se introduce articolul 20^1, care va avea urmatorul cuprins:
"Art. 20^1. - Producatorii agricoli, persoane fizice, in baza certificatelor de producatori, pot desfasura activitati in domeniul productiei de produse alimentare, fara licente de fabricatie." 5. Articolul 22 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 22. - Acordarea licentei de fabricatie a produselor alimentare se solicita de catre agentul economic care desfasoara activitatea respectiva, la punerea in functiune a fiecarei unitati.
Agentii economici aflati in functiune la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante sint obligati sa solicite, in termen de 60 de zile, acordarea licentei de fabricatie a produselor alimentare.
Licentele de fabricatie a produselor alimentare se elibereaza in termen de cel mult 120 de zile de la data inregistrarii cererii agentului economic si achitarii unei taxe de catre acesta. Taxa pentru eliberarea licentei de fabricatie a produselor alimentare este de 500.000 lei pentru agentii economici, persoane juridice, si de 250.000 lei pentru asociatiile familiale si agentii economici, persoane fizice autorizate, care se achita la unitatile C.E.C. in scopul deschis pentru aceasta de catre Ministerul Finantelor.
Modificarea conditiilor care au stat la baza acordarii licentei de fabricatie obliga agentul economic sa solicite, in termen de 30 de zile, o noua licenta de fabricatie a produselor alimentare." 6. Articolul 23 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 23. - Licentele de fabricatie a produselor alimentare se acorda pentru fiecare categorie de produse alimentare, prestari de servicii si alte activitati din domeniul productiei de produse alimentare." 7. La articolul 26, alineatul 1 va avea urmatorul cuprins:
"Pentru activitatea de supraveghere si control si in scopul protectiei vietii, sanatatii sau mediului inconjurator, reprezentantii imputerniciti ai Ministerului Agriculturii si Alimentatiei au dreptul de acces in zone, cladiri, anexe sau alte spatii ale agentilor economici care desfasoara activitati in domeniul productiei de produse alimentare si pot dispune analize tehnice sau preleva probe pentru expertizare in laboratoare specializate, autorizate sau acreditate." 8. La articolul 28, alineatul 3 litera a) va avea urmatorul cuprins:
"a) produsele nu au certificate de calitate in conformitate cu standardele nationale sau cu alte acte normative in vigoare." 9. Articolul 31 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 31. - Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor pentru incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante se fac de catre personalul de specialitate anume imputernicit din Ministerul Agriculturii si Alimentatiei, din Ministerul Finantelor si din Ministerul Sanatatii." Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 4 decembrie 1995, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia Romaniei.
PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR ADRIAN NASTASE Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 5 decembrie 1995, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia Romaniei.
p. PRESEDINTELE SENATULUI RADU VASILE

+Quote Post
Luna Noua
mesaj Apr 29 2007, 08:52 PM

made in Brasov

Cali, multumesc, tare mult. floare.gif Se pare totusi ca cea mai buna solutie este de a intreba la Camera de Comert. Trebuie sa imi fac ceva timp sa umblu pe acolo. Daca aflu ceva, va spun si voua wink.gif

+Quote Post
ciorogar iulia c...
mesaj Apr 30 2007, 08:28 AM

Bucataras

Postari: 55
Inregistrat pe: 30-August 02
De la: Sebes (Alba)
Membrul Nr.: 4,474

In sfarsit o colega de suferinta ! Si eu incerc sa deschid ceva dar pe zi ce trece cred ca ma las pagubasa! Eu am facut si cursul de cofetar-patiser de doua luni , pentru ca ai nevoie de el pentru AF sauPF. La SRL nu-i nevoie daca iti angajezi cofetar cu diploma. Am inceput cu vizita la circ. veterinara de care apartin si m-au trimis la directia sanitar vet judeteana, unde sa ma prezint cu planul sau schita laboratorului pentru viza . Firma nu am apucat sa o fac ca aici m-am blocat. Au nevoie de un laborator cu structura ciclica , adica pe o usa sa intre materia prima si pe alta sa iese produsul finit, au nevoie de dus separat de toaleta, de doua vestiare :vestiar 1(haine strada)- dus-vestiar2(halat)-laborator. Laboratorul sa aiba camera de coacere-camera de umplere-camera de odihna si glazurare-camera frigorifica - iesire pe usa.Na, ca deja me enervez!
Toate spatiile ce le-am gasit necesitau prea multe transformari asa ca am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac unul nou. Pe langa toate astea mai sunt tot felul de tampenii despre pereti , dusumele , scurgeri etc.
Asa am fost eu lamurita de la noi. Te rog sa ma tii la curent daca mai afli ceva. De firma nu m-am interesat inca.As fi vrut sa fac un PF , dar nu stiu ce sa mai zic.
Iti urez succes!
CORINA

+Quote Post
Cali
mesaj May 1 2007, 06:37 PM

Academic Chef

(ciorogar iulia corina 447 @ Apr 30 2007, 10:28 AM) [snapback]332553[/snapback]

In sfarsit o colega de suferinta ! Si eu incerc sa deschid ceva dar pe zi ce trece cred ca ma las pagubasa! Eu am facut si cursul de cofetar-patiser de doua luni , pentru ca ai nevoie de el pentru AF sauPF. La SRL nu-i nevoie daca iti angajezi cofetar cu diploma. Am inceput cu vizita la circ. veterinara de care apartin si m-au trimis la directia sanitar vet judeteana, unde sa ma prezint cu planul sau schita laboratorului pentru viza . Firma nu am apucat sa o fac ca aici m-am blocat. Au nevoie de un laborator cu structura ciclica , adica pe o usa sa intre materia prima si pe alta sa iese produsul finit, au nevoie de dus separat de toaleta, de doua vestiare :vestiar 1(haine strada)- dus-vestiar2(halat)-laborator. Laboratorul sa aiba camera de coacere-camera de umplere-camera de odihna si glazurare-camera frigorifica - iesire pe usa.Na, ca deja me enervez!
Toate spatiile ce le-am gasit necesitau prea multe transformari asa ca am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac unul nou. Pe langa toate astea mai sunt tot felul de tampenii despre pereti , dusumele , scurgeri etc.
Asa am fost eu lamurita de la noi. Te rog sa ma tii la curent daca mai afli ceva. De firma nu m-am interesat inca.As fi vrut sa fac un PF , dar nu stiu ce sa mai zic.
Iti urez succes!
CORINA

Iulia sa fiu sincera nici nu ma asteptam la altceva in ceea ce priveste laboratorul. huh.gif

Ce vreu eu sa te intreb e daca ai facut un curs de cofetar la alegerea ta sau ti-au indicat ei sa faci un anume curs, intr-un anume loc ?

Cine te informeaza sau de unde ai aflat tu toate cele ce ne spui mai sus ? Sa stim si noi de unde sa incepem exact. Adica eu in Timis unde sa ma duc ? la Camera de comert ? pt ca banuiesc ca exista undeva un plan scris care trebuie respectat.

Daca mai ai ceva informatzii te rog sa le scri aici, e altfel cant explica cineva care s-a lovit de toate astea. Oricum ii pare rau si sper sa reusesti si tu candva 056.gif

Deea, sunt de aceeasi parere cu tine, la Camera de com. trebuie sa mergi. Neaparat sa daca afli ceva sa vi sa ne spui si noua, oricum eu ii bombardez maine cu telefoane pt ca numai atat pot face . biggrin.gif

+Quote Post
ciorogar iulia c...
mesaj May 2 2007, 09:06 AM

Bucataras

Cali, eu am facut cursul la o scoala de cooperatie , l-am terminat in februarie. Am facut 4 luni si a costat 350 lei.L-am facut din proprie initiativa ca m-am gandit ca imi va trebui. Daca vrei sa faci un SRL tu ca administrator nu ai nevoie de calificare dar trebuie sa-ti angajezi calificati ca tu nu poti lucra. Eu am inceput sa ma interesez prima data de autorizatia de functionare , adica ce si cum sa fie efectiv laboratorul pentru a capata autorizatia sanitara pe langa celelalte de care mai ai nevoie. La cam de comert nu am fost dar orice avocat iti infiinteaza o firma in max 20 zile , problema este sa ai conditiile de autorizare necesare.
Eu am fost la directia sanitar-veterinara Alba care imi va da avizul sanitar sa vad de unde sa plec.
Imi pare deosebit de bine ca esti din Timis ca si eu sunt pe jumatate si acolo mi-am petrecut toate vacantele si anii studentiei.Unde vrei sa deschizi in TM sau in Germania?
corina.

+Quote Post
Luna Noua
mesaj May 2 2007, 09:27 PM

made in Brasov

Corina, in primul rand, iti multumesc tare mult pentru informatii.
Dupa cum ai vazut si tu, problema nu este la infiintarea firmei, care se face foarte usor, ci la obtinerea autorizatiei de functionare, autorizatiei sanitar veterinare si restul ...

Cam ce ai povestit tu am auzit si eu .. neoficial, pentru ca nu am reusit sa citesc o lista cu astfel de conditii. Acum, eu ma intreb daca si pentru PF ar fi aceleasi conditii ca pentru un SRL. Ma gandesc ca trebuiesc indeplinite anumite standarde de igiena, dar poate nu sunt aceleasi restrictii in privinta capacitatii spatiilor. O PF sau AF are o capacitate de productie mult redusa fata de un SRL, deci spatiul de productie, depozitare, etc...ar putea fi mai mic. Asta e ce pot sa sper eu, caci altfel... numai daca construiesti un spatiu nou ai putea indeplinii asemenea conditii.

+Quote Post
ciorogar iulia c...
mesaj May 15 2007, 08:24 AM

Bucataras

Luna Noua, scuze pentru intarziere ! Te dezamagesc sa-ti spun ca trebuiesc aceleasi conditii indiferent de forma : PF,AF,SRL.Daca sunt mai mult de 5 angajati de sexe diferite trebuie sa ai 2 grupuri sanitare, in rest sa ai 10 mp de angajat. Informatiile le am de la DSV Alba.
Corina.

+Quote Post
Cali
mesaj Jun 13 2007, 10:00 AM

Academic Chef

Pt licenta de fabricatie a prajiturilor ai nevoie de un curs de calificare( grag 2) cu certificat de la Ministerul Muncii. Cursuti de genul se organizeaza in fiecare judet, sunt cursuri de recalificare pt someri. In Tm se fac la S.A.M dureaza 5 luni, din care 5 saptamani teorie si restul practica la una ditr-e cele mai mari cofetarii din oras cu care scoala are contract.
Daca nu faci cursul trebuie angajat cofetar( dar atunci tu somezi)

Restul de cerinte in detaliu( cam multe ) sunt aici :

http://www.anbct.ro/legislatie.html

+Quote Post
Luna Noua
mesaj Jun 13 2007, 05:42 PM

made in Brasov

Cali.. multumesc pentru link .... Am ce citii toata noaptea asta ...

Cat priveste autorizarea ca PF, am primit o idee ..dar inca nu stiu cum as putea sa o pun in practica. M-am uitat in codul CAEN si nu m-am descurcat sa gasesc solutia. Poate voi stiti mai bine, asa ca v-o sugerez si voua.

Ideea a prnit de la faptul ca trebuie sa existe o ocupatie legala pentru bucatarii care sunt angajati temporar, de exemplu la o nunta, la vila clientului. Adica acei oameni sunt autorizati sa mearga la domiciliul clientului pentru o seara si sa gateasca un meniu exotic, direct la domiciliu. Acelasi lucru se intampla si la frizeri de exemplu. Cei care coafeaza la domiciliu ... cum sunt autorizati ?

Asa o autorizatie as vrea sa obtin si eu. Sa lucrez la domiciliul beneficiarului. Omul vrea un tort.. eu sa merg sa i-l fac. Asa nu as mai avea nevoie de amenajari de spatiu...pe care .. nici nu il detin ...

+Quote Post
adar
mesaj Jul 28 2007, 11:58 PM

Captain Cook

Postari: 430
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: Sibiu
Membrul Nr.: 33,046

smile.gif) Luna Noua, draga mea, aia n-au nicio diploma, nicio autorizatie smile.gif)
LA NEGRU se lucreaza la domiciliu, iubita, fara chitanta, fara factura, fara lege ....

--------------------

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Jul 29 2007, 12:27 AM

Academic Chef

Luna Noua, autorizarea PF-ului se face la primaria de domiciliu. Cum spunea cineva mai sus, acolo ai nevoie de dovada unei calificari in domeniu.
In cadrul primariei exista un serviciu special pentru autorizari PF si AF. Daca rulajul tau de capital nu va fi foarte mare, intr-adevar, e mult mai simplu sa deschizi un PF. Cei de la primarie iti vor da o lista cu actele necesare in dosar, si apoi te vor trimite la Registrul Comertului, pentru rezervarea denumirii firmei. Apoi te vei intoarce la primarie, cu dosarul, care va cuprinde in principiu aceasta rezervare, cererea de eliberare a autorizatiei, copii de pe acte - buletin, actul de dovedeste calificarea, apoi mai ai nevoie de cazierul fiscal, de dovada ca detii un spatiu (proprietate, chirie)... In mare, cam astea ar fi, s-ar putea sa difere pe ici pe colo, fiecare primarie are piticii ei. Sau cel putin, acum un an jumate, cand eu inca mai lucram, cam astea erau actele si procedurile.
Dupa ce primesti autorizatia si dispozitia primarului privind aprobarea autorizarii, vei merge iar la Registrul Comertului, sa te inregistrezi, sau s-ar putea ca primaria sa faca acest lucru (adica sa iti faca inregistrarea). Cu actul obtinut de la Registrul Comertului vei merge la Finante - mai exact la Administratia Financiara, nu la Finantele locale. Intre timp, fiind inregistrata la Registrul Comertului, vei primi vizitele de autorizare de la cei din Biroul Unic, adica Sanepid, pompieri.... sper sa nu se fi schimbat ceva in legislatie si sa te informez gresit. Oricum, daca vrei sa deschizi PF, la primarie e primul drum pe care trebuie sa il faci.
In privinta codului CAEN, voi cauta maine, daca pot, ca stiu ca l-am vazut pe cel pe care il vrei tu, dar nu retin acum... si e cam tarzaior

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd April 2014 - 10:06 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare