4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A calatorit cineva cu WizzAir?
aliza
mesaj Feb 8 2008, 03:33 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 5,250
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: Bz-Vn
Membrul Nr.: 28,783

Am si eu o intrebare mica la voi smile.gif , daca ati calatorit careva cu WizzAir?
Vrem sa calatorim iar si am vazut ca la astia au unele promotii la bilete si preturile sunt incredibil de mici mellow.gif , de exemplu, 2 persoane doar dus la Roma 150 ron.
Eu am auzit ca-ti mai ia alti bani cand te imbarcezi? Asa e?
Daca ma poate lamuri si pe mine cineva, va multumesc de pe acum pupic.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
denis
mesaj Feb 8 2008, 04:34 PM

Bucataras

Postari: 78
Inregistrat pe: 3-November 06
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 34,702

QUOTE(aliza @ Feb 8 2008, 03:33 PM) *
Am si eu o intrebare mica la voi smile.gif , daca ati calatorit careva cu WizzAir?
Vrem sa calatorim iar si am vazut ca la astia au unele promotii la bilete si preturile sunt incredibil de mici mellow.gif , de exemplu, 2 persoane doar dus la Roma 150 ron.
Eu am auzit ca-ti mai ia alti bani cand te imbarcezi? Asa e?
Daca ma poate lamuri si pe mine cineva, va multumesc de pe acum pupic.gif

Draga Aliza, mergi cu ei linistita. Eu i-am folosit pt Roma, Dormund si mai nou Londra. In afara de biletul de avion nu mai platesti nimic. Daca faci rezervare online ti se mai ia o taxa de prelucare a transferului bancar de cativa Eur de bilet. Si grabeste-te ...biletele astea se vand imediat!

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 04:40 PM

Master of disaster

Multumesc Denis pentru raspuns smile.gif , deci ai fost multumita rolleyes.gif
Da online o sa platim, sper sa nu ne razgandim si sa plecam cu alta companie smile.gif

+Quote Post
BD
mesaj Feb 8 2008, 05:06 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
Membrul Nr.: 2,618

eu am asteptat un amic din spania pe aeroport pt ca au avut intarziere 6 ore.
si ziceau ca ii desfiinteaza, au intarziat ca nu au avut destul combustibil si au facut detur la milano sa mai incarce.

zboara numai la ore ciudate.

la blueair e biletul daca iei cu 2-3-4 luni in avans si un euro (plus taxe, fireste). pe mine cei de la romavia m-au sfatuit sa ii ocolesc. oricum cu low cost e o loterie.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Feb 8 2008, 05:21 PM

Master of disaster

Postari: 4,968
Inregistrat pe: 12-July 07
De la: DE-Hessen
Membrul Nr.: 38,257

Pe langa biletul de avion se platesc si taxele de aeroport. Trebuie sa te uitzi bine daca sunt sau nu incluse in pretz.
Si , cum spune BD , avioanele low-cost sunt o loterie , s-ar putea sa ai noroc si sa fie bine , sau s-ar putea sa asteptzi dupa ei pana tzi se uraste. Si inca ceva , in pretzul biletului nu e inclus nici macar un pahar de apa , si astea sunt scumpe la bord.

--------------------

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

+Quote Post
BD
mesaj Feb 8 2008, 05:33 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
Membrul Nr.: 2,618

taxele, simona, se platesc la agentie, nu pe aeroport dar ... agentia iti poate da oferta cu sau fara taxe,
si cu paharul de apa e tot loterie, anul trecut au fost zboruri la care ofereau gratis apa, apa sau cafea, doar cafea, apa ceai sau cafea (combinate de trei luate cate trei).

preturile pe avion la low cost sunt cam astea, 10ron un ceai, tot cam atata o bere (meeu calda ca nu dau drumul la frigidere), in jur de 5 euro un whiskey, cam 3 euro un sandwich (snack attack din ala).

asta nu e mar ebuba ca m-am obisnuit dar la wizz e problema mare cu asteptatul si debarcatul pe aeroporturi din astea de la mama naibii. si deturnarile ca benzina (cherozen ce e el acolo) se baga la limita, nu au rezerve.

de aterizat aterizeaza dar te debarca la urma, cand vor ei ca deh, low cost.

oricum eu m-am obisnuit cu blueair, deja cred ca stiu si echipajul dar de wizz am auzit numai e rau. si am patit de fapt asta cu spaniolul.

in genere low costurile intarzie, din atatea zboruri o singura data am ajuns la fix.

dar sincer echipajul mi se pare nemaipomenit fata de marile companii (am mai fost cu swiss, lufthansa, alitalia, turkish).

Acest mesaj a fost editat de BD: Feb 8 2008, 05:41 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
simonaro29
mesaj Feb 8 2008, 06:23 PM

Master of disaster

mie mi se par companiile low-cost chiar ...billig...adica ieftine la tot , cat dai , atat primesti wink.gif .
Am calatorit cu ryanair:inghesuiala , parca lipsa de politetze....poate mi se pare mie .
Ca exista mai multe combinatzii nu stiam smile.gif.
Taxa stiu cand se plateste smile.gif dar ce voiam sa-i spun Alizei este ca este posibil ca , desi pretzul afisat este X lei , cand dai click sa cumperi , pretzul total este mult mai mare . ( aici sunt incluse si taxele de aeroport). Pretzul din reclama nu este intotdeauna pretzul final.

--------------------

+Quote Post
simonaro29
mesaj Feb 8 2008, 06:38 PM

Master of disaster

mie mi se par companiile low-cost chiar ...billig...adica ieftine la tot , cat dai , atat primesti wink.gif .
Am calatorit cu ryanair:inghesuiala , parca lipsa de politetze....poate mi se pare mie .
Ca exista mai multe combinatzii nu stiam smile.gif.
Taxa stiu cand se plateste smile.gif dar ce voiam sa-i spun Alizei este ca este posibil ca , desi pretzul afisat este X lei , cand dai click sa cumperi , pretzul total este mult mai mare . ( aici sunt incluse si taxele de aeroport). Pretzul din reclama nu este intotdeauna pretzul final.

--------------------

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 07:42 PM

Master of disaster

Cica nu trebuie sa mai platesti nimic in plus la astia de la WizzAir, srie acolo pe site toate taxele pe care trebuie sa le platesti.
Nici eu nu prea am incredere in ei, toate incidentele care le-au dat astia la tv au fost de la ei.
Cu BlueAir am zburat anul trecut, a fost bine, am plecat la timp, nu am avut nici o problema si da BD personalul e foarte dragut se poarta frumos cu tine biggrin.gif
Puteam sa zburam si cu o companie cum e Tarom sau Alitalia, dar platim super scump si pentru un zbor de 1h50 mie nu-mi vine sa ma duc nici la toaleta biggrin.gif
Acum o sa alegem intre BlueAir sau WizzAir cool.gif

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 07:44 PM

Master of disaster

A Simo niciodata nu o sa platim pe un bilet cat scriu eu, adica 1 euro, se pun toate taxele alea si ajunge un bilet sa coste 50-60 de euro. wink.gif

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 8 2008, 08:32 PM

Master of disaster
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 2,842
Inregistrat pe: 5-October 04
De la: pe dinafara
Membrul Nr.: 17,498

N-am citit parerile de mai sus,banuiesc cam tot ce voi scrie si eu,n-am zburat (inca) cu uizeru'dar stiti ca lucrez in aeroport si am vazut si auzit multe.
In primul rand e foarte important sa cunosti bine regulile companiei aeriene cu care vei zbura,pentru ca checkinarii de multe ori nu le cunosc.Mi s-a intamplat sa vrea sa ma puna sa platesc surplus de bagaje la Tarom,care accepta 25 de kg ,in loc de circa 20,la un zbor normal.I-am spus frumos checkinarei,o fatuca noua,ca scrie si pe bilet ca am dreptul la 25,deci 25+25, valiza lui Giovanni, duc,ca n-am de ce sa platesc 10 kg in plus,dupa care am scos badge-ul de aeroport pe care imi propusem sa nu il folosesc,dar incepea sa ma enerveze ca parea picata din luna.
Si pe mine ma intereseaza Wizz Air,pentru ca din 15 mai va incepe zborurile de la Bergamo spre Cluj,la niste tarife ca mai mult o sa ma coste trenul pana acolo laugh.gif
In general,chestia e ca trebuie sa fii de la inceput constient ca daca vrei tarif mic,vei avea servicii minime.Adica un call center cu prefix scump,care raspunde si nu prea,ca daca te-ai zgarcit la asigurare,n-o sa fii reprotejat pe un alt zbor,in caz ca al tau a fost anulat,ca nu primesti de mancare si ca daca vrei sa cumperi ceva in avion e scump ca naiba,ca tre sa isi scoata si ei parleala in vreun fel,ca bagajele se pot si pierde,ca avionul poate avea intarziere,poate fi anulat si asa mai departe.Sau poate sa mearga totul snur.dar daca intrebi pe unul si pe altul,fiecare cu norocul lui.Unii or sa iti spuna ca au fost super multumiti,altii ca n-or sa mai zboare niciodata cu respectiva companie.Dar asta se poate intampla uneori si in cazul companiilor mari.Eu intotdeauna citesc pe un "sait de pareri"cand urmeaza sa cumpar bilete de avion,parfumuri,masini de spalat,orice
Asa ca Alizuca,pune mana pe computer si citeste ce si cum pe saitul lui WizzAir.Am vazut ca cochetezi cu BlueAirul.Zboara si de aici spre Bucuresti si zboara si MyAir.My Air a dat mereu probleme,BlueAir nu.
In ce priveste bagajul platit la check-in,in plus.Nu stau asa lucrurile.Unele companii low-cost,de ex.Vueling,include in tariful biletului doar bagajul de mana de 10 kg.Valizele se plateau la check cu 4,5€/kg,in caz ca erau declarate in momentul cumpararii biletelor,sau cu 9€,daca ziceai ca sa le faci alora o surpriza,iar daca aveai bagaj de mana enorm,ti-l imbarcau si plateai 15€.
In orice caz,WA e foarte fair si iti zice exact ce taxe platesti,ce reprezinta ele,chiar daca asta tot nu te poate consola.
Scuze ca m-am lunjit asa floare.gif

--------------------

+Quote Post
aLAndala
mesaj Feb 8 2008, 08:47 PM

Nevasta lui Lance

Postari: 1,909
Inregistrat pe: 20-June 06
De la: There
Membrul Nr.: 32,561

Am mai scris pe undeva pe aici, noi am zburat cu wizzair din Budapesta in Paris, nu tare demult insa din pacate a fost o experienta "UNICA" in sensul mai putin placut al cuvantului. Biletele super ieftine, pentru amandoi am platit in jur de 80 de dolari pe website-ul lor daaaar aterizarea in Paris a fost cea mai scarry de care am avut parte in toata viata mea. Pur si simplu pilotul a trantit avionul de pamant, tipete in avion, panica, dureri de spate, lumea destul de shocata!

Am zburat cu multe companii aeriene in toata lumea, chiar pe toate continentele dar asa aterizare inca n-am avut! Am zis la momentul acela, oh well, asta inseamna low price in Europa!

Ajunsi acasa ii povestim unui bun prieten care e pilot patania noastra cu wizzair si la cateva luni dupa, el vine in Romania si inainte de plecare, planuieste sa zboare cu wizzair (nu mai stiu unde in Europa), totul normal dar unul din motoare ia foc (asta era candva prin mai anul trecut). Au fost evacuati fara probleme insa si pentru noi si pentru el, wizzair a ramas o irepetabila experienta.
Asta ni s-a intamplat noua in singurul zbor pe care l-am facut cu companii low cost in EU si clar ne-am lecuit, insa sunt convinsa ca au zeci si sute de zboruri fara incidente in fiecare zi.

Am raspuns doar pt ca ai intrebat si parerea mea e ca mai tot ce costa putin "face putin". Cum a zis si Bolo, la un zbor sub doua ore nu te poti astepta la cine stie ce servicii, dar banuiam ca conditiile de siguranta nu pot fi puse la indoiala!

--------------------
“Always surround yourself with people that inspire you!”

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 09:12 PM

Master of disaster

Multumes Bolo pentru tot, chair o sa studiez cu atentie smile.gif

ohmy.gif OOO Alina ce naspa, eu si-asa am frica de avion, nu cine stie ce, dar sa mai trec prin asa momente cum ati trecut voi, brrrrr
Culmea e ca toate incidentele s-au intamplat la compania asta si de aceea v-am intrebat pe voi.
Cred ca ne lipsim de ei, mai bine cu BlueAir, platim mai mult putin dar poate nu trecem prin momente din astea smile.gif
Da conditiile sunt cum sunt, un pahar cu apa iti ofera atat, si restul ce vrei sa cumperi sunt super scumpe. Cafeaua e naspa si cola e calda laugh.gif tongue.gif

Multumesc inca odata fetelor , am sa va anunt unde am laut biletele si cand ajung la destinatie va spun cum a fos laugh.gif
pupic.gif floare.gif

+Quote Post
Floricica
mesaj Feb 8 2008, 09:50 PM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Eu am calatorit cu ei pe 13 iulie 2007 de la Bucuresti la Ciampino. Am avut zborul la 6 jumate AM, nu au avut intarziere, nu am avut probleme, am avut bagaj mic.
Am avut si eu bilet de asta la pret ridicol, 98 de RON incluzand taxele de aeroport( doar dusul). L-am luat de pe net si totul a fost ok.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 10:03 PM

Master of disaster

Flo la tine 13 a fost cu noroc biggrin.gif

Dap preturile sunt ridicol de mici, asta m-a mirat si pe mine, alea Promo pt 2 persoane dus e cat plinu la masina icon_rotf.gif

+Quote Post
Floricica
mesaj Feb 8 2008, 10:15 PM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Da, Aliza, nu ma feresc de 13, pe 13 am zburat de cele mai multe ori si pe distante mari ( si in mexic, si in Romania si la Roma tot in ziua de 13)

Intr-adevar, nu primesti mare lucru la low cost dar de la Bucuresti la Ciampino ajungi din doua clipiri. Nici n-ai timp sa te rujezi.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
aliza
mesaj Feb 8 2008, 10:20 PM

Master of disaster

Flo si la mine 13 e cu noroc rolleyes.gif

Dap, mamaia mi-a spus sa ma duc la baie, ei i-a placut cand a calatorit cu avionul smile.gif
Eu m-am dus abia la intoarcere si atunci doar sa vad cum e ca nu-mi venise laugh.gif

+Quote Post
Chipotle
mesaj Feb 8 2008, 11:30 PM

Big Chef

Postari: 963
Inregistrat pe: 9-August 06
De la: California, USA
Membrul Nr.: 33,228

Aliza, tot asa am fost si eu anul trecut la Roma cu wizzair-ul cu plecare din Targu-Mures si am calatorit super. Nu a avut intarziere deloc deloc. Eu una am fost foarte multumita. De altfel acum vrem sa ne luam din nou bilete pentru Milano-Bergamo tot cu ei, dar de data asta plecare chiar din Cluj.

In perioada in care am mers eu am inteles ca la Bucuresti erau probleme, dar la noi chiar deloc. Poate si pentru ca Bucurestiul are mult mai multe zboruri pe zi, iar companiile low-cost sunt cele care pleaca ultimele.

Dar cum spuneam eu am fost super impresionata, chiar mai impresionata decat cu Malev-ul pe care am jurat ca nu-l mai iau niciodata.

Edit : Am uitat sa raspund la intrebarea cu plata la aeroport. Noi nu am platit absolut nimic in plus fata de ceea ce am platit online. Pretul lor are si taxele... de exemplu daca un bilet costa 2 Ron vei vedea ca 100 sau cat o fi e taxa de aeroport.

Acest mesaj a fost editat de Chipotle: Feb 8 2008, 11:31 PM

+Quote Post
orchid
mesaj Feb 9 2008, 12:20 AM

Big Chef

Postari: 653
Inregistrat pe: 9-November 05
De la: Australia
Membrul Nr.: 28,757

Wizzair - amintiri de cosmar mad.gif - zburat cu ei in ianuarie la Dortmund; facut check in Baneasa; stat la niste cozi cum n-am mai vazut de zeci de ani, lumea se impingea si se calca pe picioare. Ni se spune avionul la zbura la Budapesta ca sa se schimbe echipajul ( ceea ce nu a fost prevazut in schema de zbor) si va pleca din Otopeni. Cum? De ce? Nici un raspuns... Mers la ghiseul lor, intrebat si primit un raspuns obraznic " Sa ziceti mersi ca decoleaza avionul..."
Dupa check-in in loc sa ni se opreasca bagajele de cala ni se spune sa ne luam bagajele si sa iesim in fata aeroportului ca eventual va veni un autobuz care sa ne transporte la Otopeni sa facem check-in-ul ohmy.gif . Aceeiasi nebunie sa iesim din aeroport - nu erau carucioare de bagaje. Apoi coada la autobuz si imbulzeala -auzeam prin statii cum spuneau cei care facusera "check-in-ul" spunand - "trimiteti baaaa alt autobuz ca astia fac galagie aici, mai au si pretentii sa calatoreasca civilizat". Ne-au impins de la spate efectiv in autobuz ca am ajuns calare pe bagajele de cala si de mana.
Daca as fi fost singura as fi dat bir cu fugitii, dar facusem cadou surorilor mele o excursie in Germania cu Wizzair biggrin.gif si le vedeam dezamagirea pe fata daca ne intorceam acasa.
Ajungem la Otopeni iar check-in, scanare, etc., dar in conditii un pic mai civilizate. Cozi imense din nou la imbarcare, mers pe jos pana la scara avionului - un ger cumplit mellow.gif
In avion fete acre ale insotitorilor de zbor unguri, vorbeau cu noi de parca am fi fost grei de cap - adevarul ca la engleza stalcita vorbita de ei era si f. greu sa-i intelegi. Mai stam inca o ora dupa ce se facuse imbarcarea deja, inainte de a decola.
Rezultatul - ajungem cu 4 ore intarziere in Dortmund mad.gif
La intoarcere aceeasi companie acelasi mod de operare de toata jena - conditii de vreme perfecte - tot au decolat cu o ora mai tarziu - nu s-a dat nici un anunt nu s-a cerut nici o scuza, nimic.

Concluzia - NU MAI VREAU SA AUD DE WIZZAIR!

Edit ca sa adaug - maine se implineste o luna de la ziua nefasta cand am zburat spre Dortmund - deci vedeti am impresii fresh smile.gif

Acest mesaj a fost editat de orchid: Feb 9 2008, 12:24 AM

+Quote Post
KikenHana
mesaj Feb 9 2008, 12:44 AM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Eu am zburat in noiembrie cu ei Tg Mures-Roma si retur alaturi de niste prieteni. Prietenii cu care am fost si-au luat biletul cu vreo 2 luni inainte si au platit un pret aberant de mic pentru un zbor tur-retur 2 persoane, mnai putin de 500 Ron impreuna! Noi, eu cu iubitul meu ne-am hotarat ceva mai tarziu ca mergem cu ei si am luat biletele numai cu 3 saptamani inainte de zbor si ne-au costat impreuna putin peste 1000 RON, adica dublu fata de prietenii nostri. N-am avut probleme cu nimic, in afara de faptul ca din Tg Mures zborul a fost intarziat cu vreo ora si ceva. Oricum, la pretul asta n-aveam de gand sa cer conditii de 5 stele. Am ajuns la Roma foarte repede, intr-o ora jumate, cum spunea cineva, nici n-apuci sa te rujezi!

Edit: noi am facut rezervarea prin telefon si am platit prin banca exact atat cat mi-au spus ca e biletul.

Acest mesaj a fost editat de KikenHana: Feb 9 2008, 12:47 AM

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th April 2014 - 08:25 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare