Reply to this topicStart new topic
> Lichior de nuci verzi?!
KikenHana
mesaj Jun 1 2009, 05:14 PM

x

Grup: Membri
Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Vara trecuta in vacanta in Italia si am baut la cineva lichior de nuci verzi preparat in casa si mi s-a parut deosebit de savuros, ceva cu adevarat special...n-am putut sa ma inteleg cu persoana respectiva sa-mi dea reteta, asa ca va intreb pe voi daca ati preparat asa ceva si daca da, ma ajutati si pe mine cu o reteta? rolleyes.gif

Anul acesta vreau sa fac si dulceata de nuci si mi-ar place sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura biggrin.gif

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Gabriella_Bv
mesaj Jun 1 2009, 07:32 PM

Bucataras

Postari: 93
Inregistrat pe: 19-November 06
De la: Brasoveanca aterizata intre Reggio Emilia si Parma
Membrul Nr.: 34,960

eu fac de vreo 3 ani luchior de nuci dupa urmatoarea reteta

20 de nuci verzi ( sa nu opuna rezistenta coaja) culese in 24 iunie ( zice traditia) le tai in sferturi si le pun intr-un borcan de vreo 5 litri. peste nuci adaug 350-400 ml de alcool de 95 grade, cateva cuisoare (vreo 4 ) si o bucatica de scortisoara (cam cat o unghie) . borcanul, inchis ermetic, il pun la loc racoros si umbros pana pe la inceputul lui august. cam la 2-3 zile il ma zgaltai putin.
in august fac un sirop din 400 ml apa si 400 grame zahar. strecor bine alcoolul si amestec cu siropul racit.
pui totul in sticle, de preferat de culoare inchisa, si le ascunzi in pivnita pana la Craciun sa le lasi sa imbatraneasca bine.
lichiorul de nuci cu cat e mai vechi cu atat e mai bun occasion14.gif

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jun 1 2009, 07:37 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(Gabriella_Bv @ Jun 1 2009, 07:32 PM) *
lichiorul de nuci cu cat e mai vechi cu atat e mai bun occasion14.gif

Ma faci sa-l regust sa vad daca imi place, ca nu m-a dat pe spate deloc.
Kiken, uite aici lichiorurile mele printre care si nocino
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retet...-nuci-si-cafea/

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jun 1 2009, 08:15 PM

x

Multumesc fetelor de indicatii, o sa le urmez...

Adriana, noua ne-a placut foarte mult lichiorul de nuci si nu suntem amatori de spirtoase, nu prea trecem mai departe de vin si bere, dar de asta sotul a zis automat: "trebuie sa-l faci!" biggrin.gif ...dar ala de l-am baut nu era asa intunecat ca al tau, avea o culoare de nuanta chihlimbarului...ai vreo idee de ce? Oare era din nuci curatate, ca pentru dulceata? Oricum, mai stau un pic sa creasca nucile si voi incerca mai multe variante eusa_think.gif

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jun 1 2009, 10:26 PM

.

CITAT(KikenHana @ Jun 1 2009, 08:15 PM) *
Multumesc fetelor de indicatii, o sa le urmez...

Adriana, noua ne-a placut foarte mult lichiorul de nuci si nu suntem amatori de spirtoase, nu prea trecem mai departe de vin si bere, dar de asta sotul a zis automat: "trebuie sa-l faci!" biggrin.gif ...dar ala de l-am baut nu era asa intunecat ca al tau, avea o culoare de nuanta chihlimbarului...ai vreo idee de ce? Oare era din nuci curatate, ca pentru dulceata? Oricum, mai stau un pic sa creasca nucile si voi incerca mai multe variante eusa_think.gif

Absolut nu, nu curata nimeni nucile.
L-ati baut la cineva facut in casa sau cumparat?
Pentru ca daca era verde poate avea colorant in el, mi-am dat seama dupa ce am facut siropul si lichiorul de menta si am vazut ca nu e verde frumos, m-am dus si m-am uitat pe siropul de menta si am vazut ca are colorant in el, de aceea ala cumparat e asa de verde si al meu nu.
Da limoncello ati baut? ca daca da nu se poate sa nu va innamorati de el tongue.gif

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jun 1 2009, 10:52 PM

x

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jun 1 2009, 10:26 PM) *
Absolut nu, nu curata nimeni nucile.
L-ati baut la cineva facut in casa sau cumparat?
Pentru ca daca era verde poate avea colorant in el, mi-am dat seama dupa ce am facut siropul si lichiorul de menta si am vazut ca nu e verde frumos, m-am dus si m-am uitat pe siropul de menta si am vazut ca are colorant in el, de aceea ala cumparat e asa de verde si al meu nu.
Da limoncello ati baut? ca daca da nu se poate sa nu va innamorati de el tongue.gif

Da, era facut de cineva in casa...o batranica smile.gif si nu era verde, ci aramiu, dar de o nuanta mai deschisa decat apare la tine in poza...O data am baut limoncello, mai demult ce-i drept...foarte bun si el. Cand am fost in Italia mi=am tot zis ca trebuie sa cumpar...si am uitat sad.gif . La noi e extrem de scump, as incerca sa-l fac, doar ca pe aici n-am sa gasesc lamai bio...

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jun 1 2009, 11:03 PM

.

CITAT(KikenHana @ Jun 1 2009, 10:52 PM) *
Da, era facut de cineva in casa...o batranica smile.gif si nu era verde, ci aramiu, dar de o nuanta mai deschisa decat apare la tine in poza...O data am baut limoncello, mai demult ce-i drept...foarte bun si el. Cand am fost in Italia mi=am tot zis ca trebuie sa cumpar...si am uitat sad.gif . La noi e extrem de scump, as incerca sa-l fac, doar ca pe aici n-am sa gasesc lamai bio...

Atunci probabil era mai diluat decit al meu, cu mai mult sirop.

+Quote Post
Nasha
mesaj Jun 2 2009, 02:24 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jun 1 2009, 10:26 PM) *

occasion18.gif occasion14.gif laughing6.gif notworthy.gif pfuaaaaaaau
revenind la lichior de nuci verzi : uau ce bunatate si ala ...n-am baut decit de cumparat la sticle de 250 pe vremea lu ceasca; ce buuuuuuuun era; nu mai stiu ce virsta aveam ..de mi placea asa mult. headbang.gif hi hi
dar nu -l bate pe limo angel13.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Jun 2 2009, 11:46 AM

.

CITAT(Nasha @ Jun 2 2009, 02:24 AM) *
dar nu -l bate pe limo angel13.gif

total de acord biggrin.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th July 2014 - 09:07 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare