Reply to this topicStart new topic
> ciuperci piciorul caprioarei
carminap
mesaj Sep 21 2009, 11:29 AM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 704
Inregistrat pe: 31-March 08
De la: brasov
Membrul Nr.: 42,405

Am nevoie de sfaturi!
Am primit o sacosa de ciuperci ,,piciorul caprioarei,,si nu stiu daca pot sa le gatesc fara sa le testez cumva.Cine se pricepe? Multumesc anticipat! rolleyes.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Alexandru
mesaj Sep 21 2009, 06:13 PM

plantigrad

Grup: Membri de onoare
Postari: 3,522
Inregistrat pe: 21-June 02
De la: Right behind you
Membrul Nr.: 3,783

QUOTE(carminap @ Sep 21 2009, 11:29 AM) *
Am nevoie de sfaturi!
Am primit o sacosa de ciuperci ,,piciorul caprioarei,,si nu stiu daca pot sa le gatesc fara sa le testez cumva.Cine se pricepe? Multumesc anticipat! rolleyes.gif

Ce întelegi prin "a testa", ca nu pricep ce vrei sa spui. huh.gif

+Quote Post
simonacris
mesaj Sep 21 2009, 08:48 PM

Academic Chef

Postari: 1,142
Inregistrat pe: 9-September 07
De la: to the moon and back
Membrul Nr.: 38,811

Astea sunt?

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Eu le pun la congelator daca am multe,multe. Sunt foarte bune facute pane, gatite altfel sunt cam seci

+Quote Post
anavlis
mesaj Sep 21 2009, 09:07 PM

Vazatoare in ceaunul de cristal

Postari: 2,311
Inregistrat pe: 13-December 08
Membrul Nr.: 47,243

prin a testa banuiesc ca te referi la faptul ca ar putea fi otravite? Sau iti e teama ca una din ele sa nu fie?

Stiu ca e un test, dar nu lua de bun ca nu sunt convinsa in totalitate ca e test credibil.

zice sa le pui la fiert intr-o oala cu o lingura de argint. Daca lingura se inegreste, atunci una dintre ciuperci este otravitoare.

eu nu am testat, deci de aia zic nu lua de bun. Daca nu esti sigura mai bine nu le manca.

+Quote Post
Edi
mesaj Sep 21 2009, 09:26 PM

Master of disaster

Postari: 1,813
Inregistrat pe: 28-July 07
De la: or.Chisinau,Republica Moldova
Membrul Nr.: 38,394

Deci daca sunt cele din poza zic eu cu mina pe inima ca nu sunt otravitoare , la noi se numesc "curcani".
Parintii mei de obicei le indepartau cozile si faceau tocanita cu smintina iar palariile le insirau pe sfoara si le puneau in podul casei la uscat , iarna le scotea mama si facea ceva buun.

+Quote Post
Edi
mesaj Sep 21 2009, 09:28 PM

Master of disaster

Metoda de testare a ciupercilor ar fi cu ceapa , pui citeva ciuperci la prajit impreuna cu o ceapa , daca ceapa se inviniteste inseamna ca sunt otravitoare , le zvirli cit mai rapid si cureti bine vasul.

+Quote Post
KikenHana
mesaj Sep 21 2009, 09:43 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Offf...ce dor mi-e de ciupercile astea sad.gif ...cand eram mica era un nene care ne aducea cate-un sac odata! Le facea mama pane si tare ne mai lingeam pe degete...acuma in afara de champignoane nu mai gasesti nimic in piata dry.gif

--------------------

+Quote Post
Alexandru
mesaj Sep 21 2009, 10:44 PM

plantigrad

Astea-s?

+Quote Post
atia
mesaj Sep 21 2009, 11:14 PM

Master of disaster

Postari: 1,699
Inregistrat pe: 8-December 07
De la: italia
Membrul Nr.: 40,272

CITAT(simonacris @ Sep 21 2009, 08:48 PM) *
Astea sunt?

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Eu le pun la congelator daca am multe,multe. Sunt foarte bune facute pane, gatite altfel sunt cam seci

simona nu ma omora!! ciupercile astea sunt bune??????? cand am fost in romania in padurea unde mergeam eu cu loreto la strans iutani..biggrin.gif alte ciuperci iutzi, am gasit o gramade de ciuperci din astea....loreto a zis ca sunt bune dar nu l-am crezut....el zicea ca se fac pe gratar ..ca au gust de friptura..biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
carminap
mesaj Sep 22 2009, 03:23 PM

Big Chef

Postari: 704
Inregistrat pe: 31-March 08
De la: brasov
Membrul Nr.: 42,405

Va multumesc la toti !
Sunt cele postate de simonacris!Alexandru ,era vorba de verificarea ciupercilor prin metode babesti,intretimp sa rezolvat ca a trecut soacra pe la mine si a facut ea testul cu usturoiul(le-a oparit impreuna cu niste catei de usturoi,si ei au ramas albi,daca se invineteau nu erau bune)!Le-am gatit dar eu tot nu am avut curajul sa gust,a mancat ea si sotul meu! rolleyes.gif

Si inca o data va multumesc ca m-ati bagat in seama! biggrin.gif

+Quote Post
Alexandru
mesaj Sep 23 2009, 09:40 AM

plantigrad

QUOTE(carminap @ Sep 22 2009, 03:23 PM) *
Va multumesc la toti !
Sunt cele postate de simonacris!Alexandru ,era vorba de verificarea ciupercilor prin metode babesti,intretimp sa rezolvat ca a trecut soacra pe la mine si a facut ea testul cu usturoiul(le-a oparit impreuna cu niste catei de usturoi,si ei au ramas albi,daca se invineteau nu erau bune)!Le-am gatit dar eu tot nu am avut curajul sa gust,a mancat ea si sotul meu! rolleyes.gif

Si inca o data va multumesc ca m-ati bagat in seama! biggrin.gif

Nici o metoda babeasca nu e fiabila ca sa verifici toxicitatea ciupercilor.

Singura metoda : cunoasterea perfecta a varietatilor comestibile : aspect, geotropism, perioada de recolta, etc
75% din varietatile de ciuperci sînt otravitoare, daca ai vreo îndoiala, mai bine renunti.

+Quote Post
Edi
mesaj Sep 23 2009, 01:20 PM

Master of disaster

QUOTE(Alexandru @ Sep 23 2009, 09:40 AM) *
Nici o metoda babeasca nu e fiabila ca sa verifici toxicitatea ciupercilor.

Singura metoda : cunoasterea perfecta a varietatilor comestibile : aspect, geotropism, perioada de recolta, etc
75% din varietatile de ciuperci sînt otravitoare, daca ai vreo îndoiala, mai bine renunti.

Deacord 100% .

De mica am mers cu parintii la strins/cules ciuperci , de fiece data mi-au aratat care sunt bune , sunt si din cele semiotravitoare (le fierbi in 2 ape apoi le poti utiliza in mincare - ciupercile) , dar ma invatau indeosebi ce ciuperci trebuie sa ocolesc , imi ziceau sa nu ma ating de ele , desi sunt otravitoare , motivau ca si ele au un rol in natura si odata ce cresc si sunt ca specie inseamna ca trebuie sa fie lasate in pace.
Am auzit o multime de oameni cu intoxicatii sau unii chiar si mai rau, cu greu au vost reanimati - care raspundeau ca au crezut ca-s bune , sau a zis o tanti la piata , etc . - nu inteleg cum poti sa nu te informezi si sa iti pui sanatatea in pericol ?

Ciupercile se consuma aparte de bauturile alcoolice .

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 16th April 2014 - 09:15 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare