> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Dulceata de smochine verzi
Ardnax
mesaj Nov 23 2006, 04:50 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 116
Inregistrat pe: 14-April 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 13,513

Dulceata de smochine verzi

Smochinele verzi din Bucuresti (caci nu stiu daca se intampla la fel si cu cele care cresc in alte tari mai calduroase) sunt cam seci. Eu am avut cam 500gr smochine, carora le-am taiat codita si le-am taiat in jumatate, numai pe cele cateva mici le-am lasat intregi (daca sunt toate mici trebuie intepate cu un ac gros). Apoi le-am spalat cu multa apa pana a ramas limpede si am pus oala pe foc, dupa ce a dat cateva clocote am schimbat apa - stiti voi ca la fasolea boabe - operatie repetata de 3 ori pana cand smochinele au devenit translucide, le-am scurs bine si le-am cantarit aveam 1kg. Am facut un sirop dintr-un kg zahar si 2 cani apa (aprox 500ml) si cand a fost legat cum am mai spus si aici http://www.culinar.ro/forum/index.php?show...c=7948&st=0 am pus si smochinele, un plic de zahar vanilinat si am lasat din nou dulceata sa se lege, am pus 2 linguri de rom si zeama de la o jumatate de lamaie, dupa 2 minute am inchis focul si dupa alte 15 minute am pus dulceata in borcane.
Este o dulceata care mie imi place foarte mult si o consider deosebita.

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
Getut
mesaj Sep 19 2008, 08:10 PM

Big Chef

Postari: 797
Inregistrat pe: 16-January 08
Membrul Nr.: 40,960

Ma lipesc si eu cu reteta mea ici tongue.gif.
Reteta e inspirata din o carte veche de conserve..
Am facut din:
1.2 kg smochine verzi
2 kg zahar
1.2 l apa
1 lamaie mare (200 gr)

Asa aratau smochinele, erau tare micute si dragalase rolleyes.gif
Imagine Atasata

Li se taie codita si se inteapa cu furculita in 5-6 locuri (in reteta scria cu un ac gros)

Imagine Atasata

Se pun smochinele in apa rece (etapa pusa de la mine, citisem pe undeva).

Apoi se face siropul din apa si zahar si se fierbe pana cand se leaga - picaturi de sirop puse pe o farfurie rece raman "bobite" Ps. nu trebuie sa fie inchegat foarte tare.

In continuare se fierb smochinele in 3 etape cate 6 minute fiecare, dupa fiecare etapa se arunca apa si se clatesc cu apa rece.

Se introduc smochinele in sirop, se adauga feliile de lamaie si se fierbe la foc mic timp de o ora.
Dulceata se mai fierbe 1h dupa 8h de odihna (deoarece smochinele absorba mai greu siropul)- tot la foc mic.
Am turnat-o fierbinte in borcanele tinute in cuptor 10-15 min la temperatura mica.
Au iesit 6 borcane de dulceata rafinata, delicioasa -nu am banuit ca "micutele" au asa o aroma- v-o recomand cu drag smile.gif

Poze cu finalu sa nu credeti ca am laudat-o degeba tongue.gif

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

In poze e proaspata, dupa cateva zile am deschis un borcanel, mi-a placut tare mult consistenta siropului transformat in dulceata si a smochinelor mmmm nu o pot descrie ... e un deliciu biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
SANDI
mesaj Sep 19 2008, 09:37 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

Ce bine arata,eu am facut acu doi ani, dar le-am fiert impreuna cu zaharul si numai a smochine nu aratau..Dar la gust era bun, gemul sau ce o fi fost...Imi fac cu ochiul, daca gasesc smochine fac ca si tine..Eu am pus si putina vanilie si parca avea gustul mai bun..

+Quote Post
little coffee
mesaj Sep 19 2008, 10:40 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

De undeeeeeee smochine????????
Vreau si eu, spuneti-mi unde gasiti in Bucuresti!

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
Getut
mesaj Sep 20 2008, 11:11 AM

Big Chef

Sandi eu le-am ochit la tata in gradina cam acum o luna (el sta intr-o zona mai deluroasa) el nu prea vroia sa le fac dulceata - spera sa se coaca- .
Eu eram tot cu gandul la dulceata rolleyes.gif de unde naiba sa fac rost de smochine verzi???
Intr-o zi am vazut ca in fata liceului vis-a- vis de 700 sunt doua tufe mari de smochini icon_eek.gif , daca nu mi le trimitea tata in ziua urmatoare mergeam sa mituiesc paznicul pt. smochine ( io si mita icon_colors.gif ).

Coffee nu cred ca se gasesc asa verzi de cumparat, acum cred ca e un pic tarziu deja se gasesc coapte de vanzare.
PS. Smochinele mele erau foarte mici, in ultima poza smochina e intr-o lingurita.

Acest mesaj a fost editat de Getut: Sep 20 2008, 11:13 AM

--------------------

+Quote Post
Misha.
mesaj Sep 21 2008, 07:36 PM

Master of disaster

Postari: 2,221
Inregistrat pe: 13-September 07
De la: tasha's world
Membrul Nr.: 38,838

CITAT(Getut @ Sep 20 2008, 11:11 AM) *
Sandi eu le-am ochit la tata in gradina cam acum o luna (el sta intr-o zona mai deluroasa) el nu prea vroia sa le fac dulceata - spera sa se coaca- .
Eu eram tot cu gandul la dulceata rolleyes.gif de unde naiba sa fac rost de smochine verzi???
Intr-o zi am vazut ca in fata liceului vis-a- vis de 700 sunt doua tufe mari de smochini icon_eek.gif , daca nu mi le trimitea tata in ziua urmatoare mergeam sa mituiesc paznicul pt. smochine ( io si mita icon_colors.gif ).
Coffee nu cred ca se gasesc asa verzi de cumparat, acum cred ca e un pic tarziu deja se gasesc coapte de vanzare.
PS. Smochinele mele erau foarte mici, in ultima poza smochina e intr-o lingurita.

GETUTU nu tre sa mituiesti pe nimeni
te duci stai 5 min si te odihnesti pe chestiile alea pe care sta toata lumea si in timpul ala culegi,daca mai ai ce
ca le mananca elevii pe toate
in 4 ani de zile am papat 3 smochine din pomii aia ca nu am apucat mai multe ca sa zic asa (acolo am facut liceul)
toata lumea se serveste

cred ca daca nu miam simtit copilul miscanduse o sa se miste acuma de pofta... eusa_drool.gif

--------------------

+Quote Post
Getut
mesaj Sep 22 2008, 01:03 PM

Big Chef

Misha eu le-am vazut inainte de a incepe scola, acum nu stiu daca a mai ramas ceva din ele.
Ps Felicitari pentru bebe, sa ai o sarcina usoara pupic.gif

Coffee am tot cautat retete pe net de dulceata din gogonele si am vazut ca unii ziceau ca se aseamana cu cea de smochine verzi -parca ma tenteaza sa incerc eusa_think.gif, sa vad mai intai daca gasesc gogonele "prunisoara".

--------------------

+Quote Post
Getut
mesaj Oct 6 2008, 02:21 PM

Big Chef

Nu-i frumos da' ii sanatos, ma refer la post dupa post smile.gif

Cand am taiat si intepat smochinele a curs un lichid dens, albicios.

Ma cam usturau mainile, nu m-as fi gandit ca smochinul produce un latex iritant icon_eek.gif.(am citit azi pe Wiki)

Mama mi-a zis ca si la cules curgea lichidul albicios, asa ca folositi manusi, sa nu patiti ca mine.

--------------------

+Quote Post
utilizator_27540...
mesaj Mar 14 2010, 12:11 PM

micro Bucatar

Postari: 10
Inregistrat pe: 16-November 09
De la: BARLAD
Membrul Nr.: 55,317

Unde pot gasi smochine verzi?

--------------------
laur14

+Quote Post
ouma
mesaj Oct 29 2010, 12:23 PM

micro Bucatar

Postari: 7
Inregistrat pe: 8-January 09
De la: Utopic by Utopia
Membrul Nr.: 47,925

este cea mai grozava reteta! :)O stiu de anul trecut,cand am facut pentru prima data dulceata de smochine.:)...Multumesc de doua ori!Un rest de toamna cu bucurii!

Acest mesaj a fost editat de Roxana.: Oct 29 2010, 02:30 PM

--------------------
Ioana

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th July 2014 - 04:08 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare