> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Blaturi pentru torturi, retete testate de noi
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 01:53 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 353
Inregistrat pe: 5-May 10
Membrul Nr.: 58,040

Din experienta mea, as imparti blaturile in doua categorii: care se insiropeaza si care nu se insiropeaza.
Blaturile care se insiropeaza, pe care le numim si pandispan ,sunt foarte pufoase si aerate. O regula de baza pentru reusita acestora este aceea de a bate foarte bine albusurile si de a le incorpora cu grija in amestec. Exista mai multe modalitati de a bate ouale: albusurile separate de galbenusuri sau pur si simplu ouale cu totul.
Blaturile care nu se insiropeaza trebuie sa fie foarte grase, in schimb. Aici trebuie sa avem grija sa nu taiem grasimea cand adaugam ouale.
Iata un exemplu de blat pandispan: 4 oua, 120 g zahar, 120 g faina, 1 lingurita praf de copt. Se bat ouale cu zaharul pana se obtine o crema spumoasa si albicioasa. Se cerne faina cu praful de copt si se adauga. Se coace intr-o tava tapetata cu hartie pergament. Aceleasi cantitati le putem folosi astfel: Se bat albusurile spuma, sa adauga zaharul treptat, batand in continuare. Se amesteca usor galbenusurile si restul ingredientelor. Se coace, apoi se lasa la racit.
Tortul din imagine este facut dupa aceasta reteta.
Imagini Atasate
Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 02:01 PM

Captain Cook

Un alt exemplu de blat pandispan este acela cand folosim si amidon. Acesta face blatul mult mai fin.

Blat: 3 oua, 90 g zahar, 70 g faina, 30 g amidon, 1 lingurita praf de copt. Se bat ouale spuma cu zahar. Se inglobeaza faina amestecata cu amidon si praf de copt. Se tapeteaza o forma de copt cu hartie si se da la cuptor. Se lasa la racit. Se taie pe 3 niveluri.

Acest mesaj a fost editat de dorina69: Sep 21 2010, 02:02 PM
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 02:04 PM

Captain Cook

Acesta este un blat care nu se insiropeaza:Blat: 75g ciocolata neagra Heidi 75% cacao, 60g zahar tos alb, 3 oua, 80g unt moale, 60g zahar pudra, 80g faina 000.
Se topeste ciocolata si se lasa la racit. Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul in 2-3 transe ,batand continuu(in acest fel iese mai batos). Se bate untul cu zahar pudra. Se adauga galbenusurile si ciocolata in crema de unt, apoi faina si ultima data albusurile, cu atentie. Se coace blatul intr-o forma de 24 cm diametru. Se taie pe 2 niveluri.

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 02:08 PM

Captain Cook

In acest blat intalnim niste amestecuri ciudate, nu-i asa? L-am folosit pentru un tort cu crema de pere.
Blat: 3 oua, 150g zahar, 100ml ulei, 50g pesmet, 145g faina, 110g iaurt, 110g ciocolata, 1 plic praf de copt, 1 plic zahar vanilat, 1 lingurita scortisoara
Pentru blat: se bat ouale cu zahar si zahar vanilat. Se adauga uleiul, iaurtul, ciocolata topita si racorita, scortisoara si faina amestecata cu pesmet
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 02:11 PM

Captain Cook

Blat: 2 oua, 100g miere,100g unt, 50g migdale macinate, 125g faina, 2 linguri cacao, 1 lingurita praf de copt. Se bat albusurile spuma. Se bate mierea cu unt, se adauga galbenusurile. Se amesteca faina cu migdalele, cacao si praf de copt si se incorporeaza in crema de unt, apoi albusurile. Se asaza compozitia intr-o forma de 20cm si se da la cuptor.

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 21 2010, 02:13 PM

Captain Cook

Si iata si un blat cu ulei:
Blat: 2 oua mijlocii, 100 ml lapte, 100 ml ulei, 165g faina, 125g zahar, 1 plic zahar vanilat, ½ lingurita bicarbonate sodium
Se bat ouale cu zahar si zahar vanilat, se adauga uleiul, laptele caldut si se omogenizeaza. Se adauga faina, lingura cu lingura si bicarbonatul. Se pune in forma tapetata cu hartie pergament (diam. 20cm) si se da la cuptor.

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Cristina09
mesaj Sep 21 2010, 02:36 PM

micro Bucatar

Postari: 34
Inregistrat pe: 2-September 10
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 60,079

Super folositoare Dorina, multumesc!

em_new_19.gif em_new_22.gif

--------------------

+Quote Post
rym
mesaj Sep 21 2010, 02:39 PM

D.Cantemir

Grup: Moderatori
Postari: 8,769
Inregistrat pe: 13-December 06
De la: israel.
Membrul Nr.: 35,433

interesant.
am facut un blat tip pandispan din 5 oua in tava de 26 cm. ce sa spun! debia am reusit sa scot 2 blaturi din el.nici vorba de 3!!

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 07:13 AM

Captain Cook

QUOTE(rym @ Sep 21 2010, 03:39 PM) *
interesant.
am facut un blat tip pandispan din 5 oua in tava de 26 cm. ce sa spun! debia am reusit sa scot 2 blaturi din el.nici vorba de 3!!

Daca vrei un blat pe 3 niveluri in tava de 26 cm maresti cantitatile: 6 oua, 150g zahar, 150g faina. Separi ouale si bati, cu mixerul, albusurile spuma, pana stau tari. Adaugi zaharul(eu folosesc zahar fin) in trei transe si bati in continuare pana devine teapan de tot. Acum, iei un tel si adaugi galbenusurile, amestecand cu blandete, cu miscari usoare, nu bati. Adaugi faina, putin cate putin, cernuta. Iti recomand un castron mai mic si mai inalt, in acest fel poti sa inglobezi faina prin miscari cu telul de jos in sus sau prin rotirea acestuia. Nu trebuie sa bati. La pandispan nici nu ai nevoie de praf de copt.
Din 6 oua, in forma de 26 cm poti avea 3 niveluri la blat, linistita.
Urmatorul tort este din 4 oua(blatul) si l-am taiat pe 3 niveluri, crede-ma:Blat: 4 oua, 120g zahar(60 alb+60brun), 100g faina, 20g amidon, 1 lingurita praf de copt.(prima poza, tort cu creme de nuca)
Daca vreau un tort in forma de 26 cm, pe doua niveluri, folosesc 3 oua mari sau 4 mici:Blat: 4 oua, 120 zahar, 80 faina, 2 linguri cacao, 1 lingura amidon, 1 plic zahar vanilat, 1 lingurita coaja portocale, 1 lingurita praf de copt(a doua poza, tort cu portocale).
Ca sa tai blatul folosesc un cutit special pentru paine, foarte lung(numai lama are 30 cm) si foarte subtire. Ma ajuta foarte mult si tai blaturile egale.

Imagini Atasate
Imagine Atasata Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 09:06 AM

Captain Cook

QUOTE(dorina69 @ Sep 22 2010, 08:13 AM) *
Daca vrei un blat pe 3 niveluri in tava de 26 cm maresti cantitatile: 6 oua, 150g zahar, 150g faina. Separi ouale si bati, cu mixerul, albusurile spuma, pana stau tari. Adaugi zaharul(eu folosesc zahar fin) in trei transe si bati in continuare pana devine teapan de tot. Acum, iei un tel si adaugi galbenusurile, amestecand cu blandete, cu miscari usoare, nu bati. Adaugi faina, putin cate putin, cernuta. Iti recomand un castron mai mic si mai inalt, in acest fel poti sa inglobezi faina prin miscari cu telul de jos in sus sau prin rotirea acestuia. Nu trebuie sa bati. La pandispan nici nu ai nevoie de praf de copt.
Din 6 oua, in forma de 26 cm poti avea 3 niveluri la blat, linistita.
Urmatorul tort este din 4 oua(blatul) si l-am taiat pe 3 niveluri, crede-ma:Blat: 4 oua, 120g zahar(60 alb+60brun), 100g faina, 20g amidon, 1 lingurita praf de copt.(prima poza, tort cu creme de nuca)
Daca vreau un tort in forma de 26 cm, pe doua niveluri, folosesc 3 oua mari sau 4 mici:Blat: 4 oua, 120 zahar, 80 faina, 2 linguri cacao, 1 lingura amidon, 1 plic zahar vanilat, 1 lingurita coaja portocale, 1 lingurita praf de copt(a doua poza, tort cu portocale).
Ca sa tai blatul folosesc un cutit special pentru paine, foarte lung(numai lama are 30 cm) si foarte subtire. Ma ajuta foarte mult si tai blaturile egale.

Am vrut sa fac niste completari dar n-am reusit asa ca le voi scrie separat:
Nu are importanta numai cate oua pui, mai conteaza si cantitatea de zahar.La 4 oua poti folosi 100g zahar, 120 sau 150.Cu cat pui mai mult zahar cu atat vei avea si faina mai multa si blatul va iesi mai mare.
Reteta cu 4 oua si trei blaturi o folosesc la o forma de 20 cm, maxim 24 cm.
Daca nu reusesti cu 6 oua, la o forma de 26 cm, poti creste cantitatile: 8 oua, 200g zahar, 200g faina.
De asemenea, daca pui si 1-2 linguri de amidon, blatul are mai multa stabilitate si nu mai este faramicios cand il tai si nici nu se lasa prea mult cand il insiropezi.
Si modalitatea de copt are importanta. Eu procedez asa:
1. nu preincalzesc cuptorul niciodata(nici la cozonac). In acest fel prajitura se coace si creste in acelasi timp.
2. pe tabla aragazului, in centru, pun o cratita cu apa, de un deget si am grija sa nu se evapore de tot. Prajitura este pufoasa si nu se arde.
3. dau focul foarte mic, de la inceput pana la sfarsit(am gaze, nu butelie). Reglez butonul la minim si apoi il ridic putin, cam1 cm ,nu mai mult. In acest fel se inalta uniform si nu face mot.
4. scot blatul imediat din forma pe un tocator de lemn si dau jos hartia pergament. Cand se mai raceste putin il rastorn cu fundul in sus. In acest fel se aplatizeaza sub propria greutate. Dupa aceea il pun pe gratar.
5. aragazul meu este obisnuit, am refuzat sa-l cumpar pe cel cu termostat tocmai pentru prajituri.
Toate aceste lucruri le-am invatat in timp pentru ca fac foarte des prajituri(de 2 ori pe saptamana) de mult timp(cam 27 ani). Chestia cu apa am invatat-o de la o vecina unguroaica care mi-a facut niste eclere si un tort ca nu stiam care este baza si care este varful prajiturilor.
Este vina mea ca n-am specificat si marimea formei, eu am vrut sa dau exemple de compozitii.

+Quote Post
zoazorel
mesaj Sep 22 2010, 09:31 AM

Fregmentez hevelenderu' !

Postari: 5,791
Inregistrat pe: 24-May 07
De la: Braila
Membrul Nr.: 37,851

Multumesc foarte mult! Esti deosebita! O idee foarte buna acest post!Si foarte util! em_new_22.gif

--------------------
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!
FAN n_puiu de la GLAVACIOC incoace, inspre zilele noastre si forever!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

+Quote Post
apetito
mesaj Sep 22 2010, 10:55 AM

Master of disaster

Postari: 5,211
Inregistrat pe: 22-December 05
De la: De Nederlands
Membrul Nr.: 29,531

asa cum spuneam prin alte parti, la mine pandishpanul era de baza...
asa ca, in primul rand, ma bucur c-ai postat atat de multe retete, aia cu migdale imi surade de la distanta tongue.gif
plus ca...m-am specializat in asta pandishpan...
eu folosesc numar egal de oua, linguri de faina, linguri de ulei - pe car ele pun din ochi, cand face sticla "gâl-gâl" smile.gif

intai bat galbenusurile cu uleiul ca o maio, pun esenta de rom, vanilie, coaja de lamaie... spal telurile si bat albusurile intai cat se poate de tzeapan, apoi adaug lingurile de zahar una cate una si incorporez bine, pana sta "soldat", apoi pe pun laolalta, sa se cunoasca mai bine...pana le coc.
nu mi s-a intamplat, in varianta de blat pt tort sau la prajituri, peste fructe...sa nu-mi iasa.

am auzit pareri conform carora daca insiropezi un blat, nu trebuie sa-i pui grasime blink.gif
eu am reteta de la "muica", care e cofetar...si ea la fel le face...si se insirpoeaza foarte fain

o sa imi aleg retete de-aici si le trec la catastif, merci mult de ajutor!! cheekkiss.gif

aa...inca o intrebare: cam care ar fi combinatiile voastre, adica ce blat cu ce crema, mousse folositi?

--------------------

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 11:28 AM

Captain Cook

QUOTE(zoazorel @ Sep 22 2010, 10:31 AM) *
Multumesc foarte mult! Esti deosebita! O idee foarte buna acest post!Si foarte util! em_new_22.gif

Iti multumesc pentru parerea ta. Nu ma deranjeaza sa scriu tot ce stiu, nu este nici un secret. Eu cred ca aspectul unei prajituri difera in functie de priceperea, talentul, intelegerea si rabdarea fiecareie. Si poate din miile de femei de pe acest forum or fi si cateva pe care le intereseaza sfaturile mele.
Foarte multe dintre noi acorda mai multa importanta aspectului decat obtinerii unei arome deosebite. Eu prefer ceva deosebit, de foarte buna calitate, cu un design de bun gust, nimic pompos. Nu ma abat de la calitate pentru nimic. Intai astept sa vad blatul copt si dupa aceea ma apuc de crema. Daca, prin absurd, nu reusesc crema, o repar sau o refac.
Nu vreau sa influentez pe nimeni, fiecare mananca ce vrea. Vreau doar sa arat ca se poate si altceva.
Am colege care spun ca orice prajitura fac , se arde. De ani de zile le spun acelasi lucru: nu exista cuptor prost, ci noi nu stim sa-l exploatam si le scriu pe hartie micile secrete. Dupa un timp aud aceeasi chestie: li se ard prajiturile. Si eu de ce sa insist, ele mananca prajituri arse, eu pe ale mele. O alta colega cauta innebunita, intr-o zi, nu stiu ce pliculet ca sa lege branza dulce, ca i se strica. Pai, zic, trebuie sa contina amidon, de ce nu folosesti praf de budinca sau amidon. Nu, ca ala este special. Dupa ce l-a gasit a citit ce contine:amidon. Mi se pare absurd sa folosesti ceva si sa nu stii ce contine. Dar, poate sunt eu defecta.

Este foarte mult de spus aici. Fiecare blat se potriveste unei anumite creme.
Ideea este ca exista si alte blaturi decat cele de pandispan, insiropate vesnit cu apa si zahar sau cu zeama de compot.
Mie imi place sa incerc noi combinatii, chiar si pe cele mai ciudate, la prima vedere. Consider ca nu pierd dacat putin timp, dar capat experienta.
Asa am descoperit(dupa mine pe locul I, din punct de vedere al aromelor) un blat cu ulei, zeama de portocale si migdale. Am gasit reteta intr-o revista, n-am bagat-o in seama mult timp, mi se parea grasa si ciudata. Sotul meu, care a trecut prin bucatarie, a tinut sa-mi reaminteasca ca el nu mananca portocale in prajituri. Stii tu faza, mie sa nu-mi dai asa ceva ca nu-mi place! Si cine crezi ca se certa cu mine pe tort?
Combinatia este deosebita, la care se adauga o crema de unt.
Blat: 2oua, 125 g zahar, 100 ml ulei, 100ml suc portocale, 150 g faina, 100 g migdale macinate, 1 plic praf de copt(forma 20 cm,pe trei niveluri.Daca vreti o forma mai mare dublati cantitatile pentru 3 niveluri, pentru 2 niveluri este suficienta aceeasi cantitate)
Se bat spuma ouale cu zahar, se adauga sucul de portocale, uleiul, faina amestecata cu migdale si praful de copt. Se asaza intr-o forma tapetata cu hartie pergament(20 cm).
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 11:47 AM

Captain Cook

QUOTE(apetito @ Sep 22 2010, 11:55 AM) *
asa cum spuneam prin alte parti, la mine pandishpanul era de baza...
asa ca, in primul rand, ma bucur c-ai postat atat de multe retete, aia cu migdale imi surade de la distanta tongue.gif
plus ca...m-am specializat in asta pandishpan...
eu folosesc numar egal de oua, linguri de faina, linguri de ulei - pe car ele pun din ochi, cand face sticla "gâl-gâl" smile.gif

intai bat galbenusurile cu uleiul ca o maio, pun esenta de rom, vanilie, coaja de lamaie... spal telurile si bat albusurile intai cat se poate de tzeapan, apoi adaug lingurile de zahar una cate una si incorporez bine, pana sta "soldat", apoi pe pun laolalta, sa se cunoasca mai bine...pana le coc.
nu mi s-a intamplat, in varianta de blat pt tort sau la prajituri, peste fructe...sa nu-mi iasa.

am auzit pareri conform carora daca insiropezi un blat, nu trebuie sa-i pui grasime blink.gif
eu am reteta de la "muica", care e cofetar...si ea la fel le face...si se insirpoeaza foarte fain

o sa imi aleg retete de-aici si le trec la catastif, merci mult de ajutor!! cheekkiss.gif

aa...inca o intrebare: cam care ar fi combinatiile voastre, adica ce blat cu ce crema, mousse folositi?

Poti sa pui ulei in blatul de tort pandispan, dar putin. Daca pui mai mult, deja iese chec.
Eu nu pun arome in blatul de pandispan. Cand il insiropez, ii dau aroma in functie de umplutura. Daca tu pui rom in blat si faci o crema de vanilie cu ananas, sincera sa fiu, nu vad legatura. Si chiar daca faci o crema cu rom, cand insiropezi poti sa pui esenta in apa, rezultatul este acelasi.
O regula asemanatoare folosesc si in legatura cu zaharul din blat. Daca pun mai mult in blat, pun mai putin in apa de insiropat.

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 12:03 PM

Captain Cook

QUOTE(apetito @ Sep 22 2010, 11:55 AM) *

Poti sa faci creme cu frisca si gelatina, cu frisca si ciocolata, amidon si lapte cu sau fara ciocolata si creme cu unt fara frisca. Asta este ce-mi vine acum in minte. Eu repet foarte rar aceeasi reteta. Am vesnic o problema: nu stiu ce reteta sa fac mai intai din alea care imi trec prin cap la momentul respectiv.
Si imi place sa variez retetele, de exemplu daca acum fac un tort pandispan cu fructe si frisca , data viitoare nu mai folosesc frisca.

+Quote Post
dorina69
mesaj Sep 22 2010, 12:11 PM

Captain Cook

Da" mult am mai scris!
Mai exista si o alta posibilitate sa faci un blat: sa coci fiecare foaie in parte. Cam multa munca, as zice eu.

Blat: 5 oua, 100g zahar, 50g unt, 75g faina(forma 20 cm)

Se bat albusurile de la 5 oua spuma, se adauga 100g zahar si se bat in continuare pana se obtine o spuma tare. Se pun galbenusurile treptat, 50g unt iar la sfarsit 75g de faina. Se amesteca bine pana se obtine un aluat.
Din aluatul preparat se coc, pe rand, 5 foi timp de 4-5 minute fiecare, intr-o forma tapetata cu pergament. Se desprind din forma, se inlatura hartia si se asaza pe o suprafata plana sa se raceasca

Acest mesaj a fost editat de dorina69: Sep 22 2010, 12:12 PM
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
YOYO
mesaj Sep 22 2010, 12:18 PM

Big Chef

Postari: 713
Inregistrat pe: 9-February 06
De la: La mijloc de codru des
Membrul Nr.: 30,249

O foarte buna postare. Adica exista exemple, detalieri, explicatii, completari. Aplauze pentru ce ai facut pana acum!

+Quote Post
apetito
mesaj Sep 22 2010, 01:24 PM

Master of disaster

Postari: 5,211
Inregistrat pe: 22-December 05
De la: De Nederlands
Membrul Nr.: 29,531

dorina...o fi defect personal, dar mie imi place sa pun din start esenta de rom in blat...chit ca ajunge combinat cu...ce ai zis tu acolo
la torturi nu ma pot lauda cu prestante extraordinare...insa daca e vorba de gust, el e mai important decat aspect, asta e clar!!

si... em_new_19.gif

--------------------

geniul e ereditar, secretul artei este exercitiul.

+Quote Post
vdaiana
mesaj Sep 22 2010, 01:37 PM

Big Chef

Postari: 513
Inregistrat pe: 24-October 06
De la: Timisoara
Membrul Nr.: 34,542

Dorina, super topic! mersi pentru informatii! foarte clare si detaliate!

apetito, asa sint io cu esenta de vanilie :D imi place aroma de vanilie in toate torturile, prajiturile, tot ce e dulce. zaharul vanilat mi se pare ca nu are nici urma de aroma de vanilie.

--------------------

+Quote Post
YOYO
mesaj Sep 22 2010, 01:51 PM

Big Chef

Postari: 713
Inregistrat pe: 9-February 06
De la: La mijloc de codru des
Membrul Nr.: 30,249

Am rugamintea sa scrii la fiecare reteta timpul de coacere nu de alta dar mi-am luat cuptor cu temporizator si sa stau de la 20 pana la 1 ora si poate cu ochii pe el ca si pe bomba nu prea imi convine. Dai un timp de cocacere conform retetei si atunci fiecare ajusteaza in functie de cum ii coace cuptorul.

Sa inteleg ca secretul vecinei tale la eclere este ca sa fie copate cu un vas de apa in cuptor :-??. Si nu se lasa apoi eclerele?

Acest mesaj a fost editat de YOYO: Sep 22 2010, 01:55 PM

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th October 2014 - 06:40 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare